Test PC sestav: LEO Amenity

První hodnocenou sestavou našeho vánočního testu počítačů je LEO Amenity 1,0X pocházející od českobudějovické společnosti Libra Electronics. Zda sestava obstála nebo ne, se dozvíte v následují recenzi.
Libra je jedním z významných partnerů společnosti Samsung. To se projevilo i na námi testované sestavě, na které byly výrobky se značkou Samsung hojně využity. Celkové vzezření sestavy jde zlatou střední cestou a ničím nepřekvapí v dobrém ani špatném slova smyslu. Podívejme se na jednotlivé součásti.

Case

LEO Amenity 1,0XV dnešní době zajímavých designérských úprav počítačových skříní se case pro Leo tváří spíše konzervativně a střídmě. Nejedná se tedy o žádný bláznivý úlet, který by bral dech či naopak nutil přemýšlet o tom, zda jeho výrobce náhodou nezaspal dobu. Společnost Libra využívá model Fortrex S 320, který na čelní straně nabízí prostor pro tři 5,25 palcové šachty a za ozdobným prvkem z průhledného plastu skrývá prostor pro umístění disketové FDD mechaniky. Některé zkušenosti s prací s mechanikami, které nejsou přímo přístupné, ale jsou jakoby schovány za částí skříně, a přístup k vysouvacímu tlačítku je tak zprostředkován pomocí tlačítka na case. To může u některých hůře sestavených souprav způsobit odtlačení mechaniky a tím pádem její znepřístupnění. Nám se to nestalo a u Lea by se to s největší pravděpodobností ani stát nemělo. Vedle otvoru pro diskety je umístěno spínací tlačítko, které má stejnou barvu jako již zmíněný okrasný plast. Ve spodní části skříně jsou pak dvě kontrolky a tlačítko reset. Nezvykle má skříň svou vrchní část vypouklou, a tak na ní případné položené věci příliš nedrží. Přístup do vnitřní části je možný pouze po sejmutí čelního panelu. Poněkud hůře je řešeno větrání celého systému, otvor na spodní straně rozhodně nestačí, a pokud bude počítač položen na koberci, dá se předpokládat, že vzduch bude cirkulovat pouze v zadní části. Zdroj, který napájí součástky, nese označení ExpressPS, dodává výkon 230 W a má samostatný vypínač. Zdroj je umístěn poměrně nešikovně a překáží volnému odvodu tepla z procesoru a má určitou vůli.

Vybavení

Vnitřní uspořádáníUvnitř počítače se nachází základní deska FIC AZ II EA, která běží na čipové sadě VIA Apollo KT133A. Na northbridge čipu byl instalován aktivní chladič. Celkem tři pozice pro SD RAM moduly na frekvencích 100/133 MHz umožňují osadit až 1.5 GB operační paměti. K dipozici je dále jeden AGP 4x slot, 5 pozic pro PCI karty a jeden CNR slot. Mimo klasických rozhraní deska podporuje čtyři USB porty. Integrovaný zvuk na motherboardu využívá standard AC´97. Frekvenci FSB lze měnit pomocí jumperu ze 100 na 133 MHz, popřípadě v 28 krocích přes BIOS v rozmezí 90-166 MHz.

V této desce je osazen low-endový procesor AMD Duron s frekvencí 1 GHz. Jeho výkon by měl stačit na většinu aplikací provozovaných na tomto systému. Chlazen byl dostatečně výkonným zařízením, které by mělo zvládnout i letní vedra. Tomuto procesoru sekunduje 128 MB paměťi SD RAM, která nese značku výrobce Samsung a pracuje na frekvenci 133 MHz.

Grafická karta AS 400, u které jsme nezjistili výrobce, využívá čip Nvidia GeForce 2 MX400 a může se chlubit televizním výstupem. Grafické karty s tímto čipem sice nejsou z nejvýkonnějších, ale svou práci odvedou a u většiny graficky zaměřených aplikací a her se ani příliš nezapotí.

Zadní část počítače s pohledem na konektoryCo příjemně překvapilo, byl disk od společnosti Seagate. Barracuda IV o velikosti 20 GB s rychlostí 7200 otáček za minutu. Jedná se o nejtišší a dle dosavadních informací i poměrně spolehlivý pevný disk. V testu se ale projevilo, že disk podává kolísavé výkony a zarážející byla poměrně dlouhá přístupová doba.

O ozvučení se stará zvuková karta SB Live! 5.1, která svou kvalitu již prokázala a ve spojení s dobrými reproduktory je téměř nepřekonatelná. Pět výstupů a jeden Game port, jsou pro karty pro prostorový zvuk standardem.

Dalším výrobkem společnosti Samsung, který našel uplatnění v této sestavě, je mechanika CD ROM. Nese označení SC-152L a točí se 52 násobnou rychlostí. Mechanika zklamala především vydávaným hlukem, který se při načítání dat dal srovnat s hlučností mixeru.

Interní modem Microcom s maximální rychlostí přenosu 56,6 Kbs, je homologován pro provoz na českých telefonních linkách a zvládá fullduplex mód. Přímo do modemu můžete připojit svá sluchátka a mikrofon, nebo telefonní přístroj.

Externí vybavení

Klávesnice je další produkt z dílen Samsungu. Je to standardní klávesnice bez jakýchkoliv tlačítek navíc, s připojením do PS/2 zásuvky. Nelíbil se nám na ní především krátký Backspace, ale to je věcí názoru. Ze subjektivního pohledu lze hodnotit odezvu kláves jako příliš tvrdou.

Myš Genius Netscroll + je také určena k propojení do PS/2 konektoru. Dvě tlačítka doplňuje kolečko, kterým lze nejen otáčet, ale je možno jej použít i jako tlačítko. Poměrně dobře padne do středně velké dlaně a má i dobře vyváženou hmotnost.

Jako bonus byl přibalen gamepad Genius MaxFire v provedení USB, což přinese radost patrně každému uživateli, který počítač nemá jen pro práci a vzdělávání.

Monitor

Libra si nenechala ujít příležitost a sestavu doplnila velice slušným 17 palcovým monitorem Samsung SyncMaster 755 DFX. Je to zobrazovací přístroj s horizontální roztečí bodů 0,20 mm a vertikálně 0,24. Dosáhne rozlišení až 1600 x 1200 obrazových bodů při frekvenci 65 Hz. Ve standardním sedmnáctkovém rozlišení 1024 x 768 dosáhne obnovovací frekvence 100 Hz. Při spuštění a po více než půlhodinovém provozu na zahřátí nás zarazil poměrně špatně nastavený obraz, který jsme museli dlouze upravovat, a i tak se nám nedařilo vyrovnat některé problémy v rozích. Jinak tento monitor vyniká svou ostrostí a naprosto dokonalou stabilitou obrazu. Mírně tmavší nádech těsně kolem okrajů získávají především světlé barvy. Poměrně nepříjemné bylo nastavování vlastností, kterých je sice dostatek, ale ne zase tolik, abychom dokázali vyladit obraz.

Software a další

V další výbavě počítače jsme nalezli RECOVERY CD, na kterém je umístěna záloha systému a aplikací v podobě, v jaké je uživatel našel nainstalované v počítači při koupi. Další CD je s různým software, které lze sice získat zdarma, ale šetří se tak čas. Téměř ke každé komponentě je i CD nebo disketa s ovladači. Manuály k desce, grafické kartě a návody k CD mechanice a modemu spolu s telefonním kabelem, kabelem s cinch konektory a podložkou pod myš jsou další součástí celkového vybavení.

K sestavě případný kupec získá příručku nazvanou „1. kroky s počítačem LEO“, připojení k internetu přes službu RazDva společnosti RedBox, multimediální titul Lidské tělo verze 2.0, hru Fifa 2000 i s českým manuálem.

Další podpora

Společnost poskytuje na LEO Amenity 1,0X dvouletou záruku. Na firemních internetových stránkách je v sekci podpora k dispozici sekce otázek a odpovědí. Dále nabízena možnost kontaktovat linku technické podpory, stáhnout si aktuální ovladače nebo BIOS k základní desce.

Hodnocení a výkony

V následujících tabulkách se dozvíte, jak si vedl počítač při některých testech.

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Trilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 41.4 41.4

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Trilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 65 66.6

MadOnion 3DMark 2001

3D Mark 2001

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 2486
1024 x 768 32 32 24 1690

Tato tabulka vám přináší kompletní pohled na systém a ukazuje, jak jsme hodnotili jednotlivé parametry a součásti.

Leo Amenity 1.0X

  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem bodů Maximálně možných bodů
Skříň 7 7 4               18 30
Monitor   8   8 7     6     29 40
Základní deska   5       5 7 6 6   29 50
Chlazení   5       5         10 20
Procesor           70         70 100
Grafická karta           65         65 100
Paměť       5           8 13 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro                     0 10
CD/DVD   6               7 13 20
CD/RW                     0 20
HDD   10   8           7 25 30
Klávesnice   4 6               10 20
Myš   5                 5 10
Software   7                 7 10
Special   5                 5 10
                         
Hodnocení                     310 510

Vysvětlivky: Čím větší počet bodů tím lepší, 5 = Standardní, 1 = Nedostatečný, 10 = Vynikající

Závěr

Jak je vidět z předchozího hodnocení, tento počítač zvládne většinu multimediálních aplikací i dalších nároků. Mohl by být však lépe vyvážen. Našli jsme určité rezervy, které výsledný dojem ze sestavy samozřejmě negativně ovlivnily.