Test počítačových sestav

Zadali jsme společnostem zabývajícím se výrobou počítačů úkol, aby nám dodaly sestavu, jejíž cena včetně monitoru a DPH nepřesáhne 35 tisíc korun. Další požadavek byl optimalizace přístroje pro multimédia. Na sklonku roku vám tak v průběhu několika dnů přineseme test těchto počítačů.
Celkem sedm výrobců z šestnácti oslovených reagovalo na naši výzvu k přihlášení se do klání multimediálně zaměřených počítačových sestav. Na první pohled velká úmrtnost byla způsobena jednak předvánočním shonem, kdy společnosti nebyly schopny sestavit pro naše testy počítač (jednalo se především o menší firmy), nebo své počítače zaměřují na jiné skupiny.

Sedm statečných tedy propůjčilo své přístroje k našim testům. Těmi odvážnými firmami byly Alzasoft, DXT Computers, FujitsuSiemens, Libra Electronic(počítač Leo), Mironet, T.S. Bohemia (počítač Barbone)a Autocont. Všechny sestavy jsme podrobili náročným zkouškám, abychom vám mohli přinést maximum informací.

Jak jsme testovali

Na každý z počítačů jsme nainstalovali sérii testovacích programů, které měly za úkol prověřit nejen výkon systému jako celku, ale i komponent. Podívali jsme se i na „střeva“ počítače a zjišťovali, jaké součástky sestava obsahuje, zda jsou účelně využity, a v neposlední řadě na dílenské zpracování. Doufáme, že se vám v předvánoční shonu právě tyto informace pomohou.

Každá recenze má několik specifických oddílů, ve kterých vás postupně seznámíme vlastnostmi a schopnostmi jednotlivých přístrojů. Nejdříve budete seznámeni s celkovým pohledem na sestavu ve smyslu, jak se jeví na první pohled. Pak spolu postupně prozkoumáme jednotlivé součásti a příslušenství, abychom se dostali k závěrečnému zhodnocení.

Nedílnou součástí testů jsou tzv. benchmarky, kterých se používá k měření různých vlastností. Jejich výsledné hodnoty jsme se pokusili co nejvíce přiblížit vám, našim čtenářům, a tak jsme je umístili do přehledných tabulek. Tabulku také používáme pro vyjádření našeho podrobného hodnocení. Naleznete v ní jednotlivé položky a bodové hodnocení, které získaly, a zároveň maximální hodnotu, kterou může to které zařízení dosáhnout. Závěrečné shrnutí pak v hrubých rysech připomene klady a zápory testovaného počítače.

Co jsme hodnotili

Každý z počítačů měl své klady i zápory. V našem testu naleznete například hodnocení procesoru a jeho chladiče, hodnocení základní desky, paměťí, grafické a zvukové karty a nevynechali jsme ani pevný disk. Také ke kvalitám monitoru jsme řekli své slovo a ani další periférie, jako klávesnice, myš, případné reproduktory, se nevyhnuly našemu kritickému pohledu. Hodnotili jsme pro vás také design a celkový vzhled, zpracování case a výkon zdroje. Nezapomněli jsme ani na hodnocení mechanik. Další body mohlo přístroji přinést bohaté softwarové vybavení či speciality, které nějakým způsobem zvyšují užitnou hodnotu systému. Jak vidíte, pokusili jsme se o komplexní pohled, který jediný může přinést dostatek informací pro kvalifikované rozhodnutí. Co lze očekávat?

Výrobci se snaží upoutat různými doplňky a nadstandardním vybavením. K vidění tak mohou být kvalitní monitory a výkonné procesory nebo mnoho doplňkového software či herní ovladač. To vše se samozřejmě odrazilo i v našem hodnocení.

Předpokládáme, že pokud s námi vydržíte až do konce, uděláte si poměrně přesný obraz o současné nabídce multimediálních počítačů v ceně do 35 tisíc korun.

První test je LEO Amenity