Nová jaderná ponorka Alexandr Něvský v loděnici Sevmaš | foto: Sevmaš

Rusko úspěšně otestovalo novou jadernou ponorku a raketu

  • 97
Rusko provedlo další test rakety Bulava z ponořené ponorky Alexandr Něvský. Test proběhl více než rok od selhání tohoto typu rakety na této lodi. Ponorka byla z důvodu bezpečnosti vyzbrojena pouze jednou raketou z šestnácti možných.

Aktualizace: Zkušební odpal úspěšně proběhl v pátek 28. listopadu našeho času. Cvičné hlavice také zasáhly určenou cílovou oblast na Kamčatce.

Ruské námořnictvo otestuje odpálení nové, donedávna problematické rakety Bulava z ponořené ponorky nové třídy Borej. Pro ponorku Alexandr Něvský to bude druhý test po nezdařeném pokusu 6. srpna 2013 a úspěšném testu z konce letošního října, který proběhl na ponorce stejného typu. Státní zkouška má proběhnout ke konci tohoto týdne mezi 28. a 30. listopadem 2014.

První test se nepovedl

Při nezdařeném pokusu došlo podle TASS k poruše mechanismu trysky (různé zdroje uvádějí odlišné příčiny nezdaru). Vyšetření a příprava zabrala rok. Po neúspěšném odpalu provedla první úspěšný test rakety Bulava 9. září 2014 druhá sériová  ponorka Vladimír Monomach. A 29. října 2014 předvedla úspěch poprvé plně vyzbrojená ponorka Jurij Dologorukij (první vyrobená ponorka třídy Borej).

Nynější zkouška bude mít tradiční průběh. Raketa s cvičnými hlavicemi bude odpálena z ponořené ponorky v Barentsově moři. Trasu dlouhou přibližně 6 700 kilometrů proletí nad Arktidou a Sibiří. Její cvičné hlavice mají zasáhnout cíl na polygonu Kura na Kamčatce, na který tradičně „útočí“ ruské strategické rakety při testech.

Kvůli bezpečnosti Alexandr Něvský bude mít na palubě pouze jedinou raketu z celkové kapacity šestnácti. Podle informací zdroje agentury TASS z Ministerstva obrany by bylo velmi nebezpečné testovat plně vyzbrojenou ponorku při hlubinných testech.

Do služby až po testech loděnice a státu

Alexandr Něvský je první sériovou ponorkou nové třídy Borej, přestože se jedná o druhý vyrobený kus nové třídy ponorek. Vyroben byl v roce 2010. Jeho testování se neustále protahuje. Příčinou mohou být mnohé modifikace oproti první vyrobené ponorce (Jurij Dolgorukij) . Plánované zařazení do pacifické flotily v roce 2015 bude možné až po úspěšném odpálení Bulavy z ponořené ponorky.

Zavádění nové třídy ponorek probíhá dvoustupňově. První testy prováděl výrobce - loděnice Sevmaš. Po nich následují vojenské, reálně státní. Kvůli tomu pluje ponorka pod vlajkou ruského námořnictva. Do bojové služby může přejít až po úspěšném vykonání všech testů.

Třída Borej má evakuační kapsli pro celou posádku

V rámci rozsáhlé modernizace ruské armády Moskva testuje jaderné ponorky čtvrté generace s jedním jaderným reaktorem. Předchozí typy měly reaktory dva. Celkem má vojenské námořnictvo obdržet deset kusů, a to do roku 2020. Díky neustálým úpravám a vylepšením od čtvrté vyrobené ponorky vnikne druhá generace třídy - Borej A s dvaceti raketami v silech.

Trup téměř neslyšitelné ponorky měří podélně 170 metrů. Maximální šířka trupu je 13,5 metru. Oproti minulé generaci ruských ponorek třídy Delfín za věží není výrazně zvýšená část trupu, která ukrývá sila raket. 

V případě potřeby se posádka může evakuovat záchrannou kapslí. Jelikož posádku tvoří 107 námořníků (z toho 55 důstojníků), bude značně rozměrná.

Operační hloubka třídy Borej je 380 až 400 metrů. Některé zdroje uvádějí, že v případě potřeby se může ukrýt až do hloubky 600 metrů, jiné zdroje uvádějí „jen“ 450 m. Hladinová rychlost je 15 uzlů (27,7 km/h), pod vodou až 29 uzlů (53,7 km/h).

Výzbroj tvoří 6 torpédometů. Na palubě se nacházejí sila pro 16 raket Bulava na pevné palivo. Tento typ rakety byl vyvinut speciálně pro nasazení na těchto ponorkách. Třístupňová raketa na pevné palivo o průměru 2 metry je vysoká 12,1 m.  Vývoj byl zahájen v roce 2004. Bulava umí vypouštět klamné cíle pro antirakety, je schopná provádět úhybné manévry. Existuje ve třech modifikacích. Výzbroj tvoří šest až deset nezávisle naváděných hlavic.


Témata: jaderná ponorka