Set bezdrátového USB zařízení od firmy Belkin

Set bezdrátového USB zařízení od firmy Belkin

Test: Revoluční bezdrátové USB je konečně v Česku

  • 24
Bezdrátové USB možná v budoucnu nahradí klasické USB porty. Bude ale potřeba vychytat některé chybičky a především snížit cenu. Vyzkoušeli jsme první takové zařízení na našem trhu.

Již rok se bezdrátové USB prodává v zámoří, v létě dorazilo i do Evropy, v Česku jej brzy začne prodávat firma Belkin. Podívali jsme se tomuto zařízení na zoubek.

Hned na začátku je potřeba říci, že bezdrátové USB (wUSB) není zcela plnohodnotnou náhradou klasického USB. Některé speciální možnosti využití zatím nezvládá. Na druhou stranu běžné využití, a to včetně připojení tiskáren, je bezproblémové.

Trocha teorie: co to je bezdrátové USB

S bezdrátovým USB můžete připojit své USB zařízení (tiskárna, externí disk, fotoaparát...) bez kabelů. Teoreticky si zachovává stejnou rychlost jako USB 2.0 High Speed. Stejně jako většina moderních USB zařízení mají zvládnou přístroje s touto technologií práci v novějších operačních systémech bez nutnosti instalace ovladačů z externích zdrojů.

Specifikace udává, že lze navzájem spárovat až 10 zařízení s wUSB. Avšak k hostovacímu wUSB zařízení se může teoreticky připojit až 127 produktů.

V dosahu tří metrů se může přenos teoreticky pohybovat až na úrovni 480 megabitů za sekundu. Rychlost je samozřejmě závislá na vzdálenosti zařízení. U deseti metrů by měla klesnout na maximálních 110 Mb za sekundu. Podobně jako bluetooth i wUSB podporuje několik režimů - od spánkového až po aktivní.

Bezpečnost wUSB by měla být na stejné úrovni, jako je tomu u drátové verze. Wireless USB má navíc podporovat autentifikaci zařízení.

Vše je postaveno na technologii UWB (ultraširoké pásmo), které komunikace rychlostí od 480 Mb/s na krátké vzdálenosti v pásmu 3,1 až 10,6 GHz nedělá žádné problémy.

Tolik teorie. A co praxe?

Hned na začátku nás poněkud překvapila poněkud složitější instalace, která zahrnovala nutnost instalace ovládacího softwaru. Poté bylo potřeba připojit přes kabel USB rozbočovač (tedy tu část, co bude později připojena bezdrátově) a nakonec samotný přijímač.

To bylo naštěstí vše, co je k úspěšnému zprovoznění zařízení potřeba. Stačilo již jen připojit rozbočovač ke zdroji napájení, čímž bezdrátové řešení tak trochu ztratilo kouzlo, ale je nám jasné, že jinak to zatím nejde. Všimli jsme si, že zařízení nemá zrovna kvalitní konektor k napájení, protože několikrát při posouvání po pracovní desce zůstal rozbočovač bez proudu. Patrně se jednalo o vadu kus, nebo již dříve příliš vehementně testovaný model.

Set bezrdátového USB zařízení od firmy Belkin

Ne všem také musí vyhovovat poměrně výrazná modrá diodka signalizující spojení hubu s přijímačem v kombinaci s řadou žlutozelených LED ukazujících připojená zařízení.

Jiná situace by nastala, pokud bychom chtěli připojit více rozbočovačů - každý bychom museli u přijímače tzv. zaregistrovat. To je procedura, která umožní spojení dalších USB hubů k přijímači v počítači. Pokud totiž nejsou registrovány, přijímač s nimi odmítne komunikovat. Je to ochrana jak uživatele u počítače, tak případného majitele jiného bezdrátového USB rozbočovače, který může mít přes wUSB připojený třeba disk s citlivými údaji.

Menu bezdrátového USB zařízení od firmy Belkin Menu bezdrátového USB zařízení od firmy Belkin

Od této chvíle se již s bezdrátovým USB nakládá jako s běžným USB rozhraním pevně či kabelem připojeným k PC.

Čím dále, tím hůře

I když by technologie měla zvládnout pracovat až do vzdálenosti deseti metrů, nám se ztratil signál již kolem pátého metru. Navíc, pokud stála mezi vysílačem a přijímačem dřevěná překážka, ztratil se signál již po dvou metrech.

Pokud jsme ztratili spojení, stačilo se v některých případech vrátit do oblasti se signálem a vše pokračovalo bez problémů, někdy jsme však museli znovu navazovat kontakt. Mnohem lepší byla situace, když jsme probudili uspaný notebook. Spojení pokračovalo jako před uspáním.

Přijímač bezdrátového USB zařízení od firmy Belkin

Větší vzdálenost také znamená menší přenosovou rychlost. Ta byla na třech metrech zhruba poloviční oproti testu, kdy se anténky přijímače USB hubu téměř dotýkaly. I velice blízko jsme však dosahovali necelé poloviční rychlosti klasického USB připojení.

Konkrétně jsme 500MB soubor přes klasické USB posílali zhruba 45 sekund (cca 90 Mb/s), u bezdrátového USB to bylo něco málo přes 1,5 minuty (cca 43 Mb/s). Vzdálenost přibližně tři metry znamenala prodloužení doby přesunu dat na zhruba 3,1 minuty (cca 23 Mb/s).

Rozbočovač ze setu bezdrátového USB od Belkinu Rozbočovač ze setu bezdrátového USB od Belkinu

Zařízení zvládlo pracovat jako klasické USB s drtivou většinou zařízení. Nedělaly mu problém ani tiskárny nebo bezdrátové myši a klávesnice. Jediný zádrhel nastal při připojení USB monitoru, který přijímá data pro videosignál právě přes USB. Klasickou práci zvládal bez větších problémů, při přehrávání videa se však zasekával. Navíc již dopředu bezdrátové USB hlásilo, že není s tímto zařízením kompatibilní.

Nevšimli jsme si ani žádné latence například při práci s myší.

Je důvod jej koupit?

Proč koupit?

rychlost
jednoduchý provoz
univerzálnost

Proč nekoupit?

cena
krátká vzdálenost
nutno napájet ze sítě
nezvládá vše jako drátové USB

Kdy?
srpen 2008
Za kolik?
5 490 Kč

Bezdrátové USB je praktické pro každého, kdo chce mít pořádek na stole. Krabičku s připojenými USB zařízeními může strčit někam, kde nebude hned na očích a přitom vám poskytne dostatečný přístup k těmto přístrojům.

Již nyní jsou wUSB přijímače integrovány do některých notebooků Sony, HP a dalších, takže se dá předpokládat, že budoucnost této technologie je zajištěna.

Vyzkoušeli jsme, že s ním lze omezeně pracovat na USB monitoru, který tak nemusí být fyzicky připojen k počítači.

Odrazuje tedy především cena, která se pohybuje kolem 5 500 Kč za jeden set čtyřportového USB hubu a přijímače. Kdo tedy není technologický nadšenec, asi si ještě chvilku počká, než bude cena technologie nižší a vychytané nejotravnější mušky.