Test videokamer pro začátečníky a laiky

  • 84
Nastal Advent a Vánoce už klepou na dveře. S tím je také spojeno vymýšlení a nakupování vánočních dárků pro své blízké. Jedním z možných dárků by mohla být také nová videokamera. Proto jsme pro vás připravili srovnávací test tří digitálních kamer. Porovnali jsme dva základní modely s jedním vyšším.

Nedávno jsme se v článku Jak si vybrat videokameru podle svých představ zamýšleli nad tím, jaké existují typy videokamer a který se hodí pro tu kterou skupinu uživatelů. Řekli jsme si, že pro běžného uživatele, který si chce natočit letní dovolenou nebo významné okamžiky rodinného života, ať už je to svatba, oslava narozenin, Vánoce nebo třeba první krůčky dítěte, se hodí nejvíce digitální videokamera v cenové kategorii od deseti do dvaceti tisíc korun.

Tyto videokamery již většinou nabízejí stabilizátor obrazu, noční režim a barevný LCD displej. U některých dražších modelů nalezneme i analogový vstup a slot pro paměťové karty. V této cenové kategorii nalezme digitální videokamery dvou typů a to Digital 8, který nabízí pouze Sony, a MiniDV. My jsme pro vás otestovali trojici MiniDV videokamer. Dva základní modely Canon MV700i a Panasonic NV-GS11 jsme porovnali s o něco dražším a vyšším modelem od JVC. V tomto případě se jedná o videokameru GR-D73.

Spartánská výbava se snoubí s jednoduchým ovládáním (Canon MV 700i)

Digitální MiniDV kamera Canon MV700i je největší a nejtěžší ze všech tří testovaných kamer. Přesto však je ještě dostatečně kompaktní. Váží 490g a je dlouhá necelých 14 cm. Ve svém vzhledu kombinuje několik odstínů šedi a stříbrnou boční stranou a výklopným LCD panelem. Na rozdíl od svých konkurentu nabízí většinu ovládacích prvků vyvedených na boční straně, tak aby je bylo možné používat, i když máte zaklapnutý displej. To ocení především uživatelé, kteří při natáčení používají raději hledáček než LCD displej.

  

 

LCD displej je velký 2,5" a má rozlišení 112k pixelů. Kamera obsahuje velice kvalitní barevný hledáček 0,33" s rozlišením 113k pixelů, který můžete stejně jako u konkurenčních modelů vysunout, ale navíc ho můžete i vyklopit nahoru. Hledáček nabízí i možnost dioptrické korekce. Ovládání všech funkcí je velice jednoduché a intuitivní. Ve skutečnosti můžete točit hned po vybalení z krabice, aniž byste museli dlouze studovat návod.

Kazetová část je přístupná zespoda, takže když chcete manipulovat s kazetou, musíte kameru otočit vzhůru nohama. Kamera není bohužel od svých konkurentek vybavená vestavěným LED světlem, kterým byste si mohli přisvítit scénu při natáčení za zhoršených světelných podmínek. Na druhou stranu jako jediná nabízí sáňky pro připojení přídavného zařízení.

 

Kamera disponuje 1/6" obrazovým snímačem CCD s rozlišením 800k pixelů a optickým 18x zoomem a 360x digitálním zoomem. Z dalších parametrů můžeme ještě zmínit speciálně navržený DV procesor DIGIC DV, který je schopen vypořádat se v reálném čase s komplexními algoritmy zpracování obrazu, nový filtr, který odstraňuje hluk z mechanismu pásku a z ložisek a přispívá tak ke 40dB odstupu šumu od signálu (40 dB S/N), integrovaný obvod digitálního zpracování zvuku (AIF4) nebo A/D převodník a analogový vstup.

Videokamera nabízí několik režimů: Plná automatika, Auto, Sporty, Portrét, Bodové osvětlení, Písek a sníh, Nízké osvětlení a Noc. Kromě toho je zde i několik kreativních režimů: Art, Sépie, Monochromaticky, Mozaika, Zrcadlo, Krychle a Vlna a 9 režimů přechodů mezi záběry. Najdeme zde i režim Detail pleti, který zjemňuje tóny lidské pleti.

 

 

Hodnocení

Otestovali jsme kameru v nejrůznějších podmínkách. Za dobrých světelných podmínek nabízí kvalitní obraz a zvuk. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami však jde kvalita dolů. Kamera je sice vybavena barevným nočním režimem, ale obraz v tomto režimu nenabízí při natáčení z ruky příliš vysokou kvalitu. Navíc při natáčení v exteriérech nedělá mikrofonu dobře vítr. Sice si můžete zapnout větrný filtr, ale ten můžu zeslabovat nejslabší tóny. Musíme vzít v úvahu, že jde o nejnižší firemní model. Pro potřeby amatéra, který si chce natočit svou dovolenou nebo rodinné události, pro něhož je ostatně tato kamera určena, je obrazová i zvuková kvalita více než dostatečná.

+ výklopný barevný hledáček

+ sáňky pro příslušenství

+ jednoduché intuitivní ovládání

- absence slotu pro paměťové karty

- absence USB portu

- absence digitálního vstupu

- není možné zkopírovat video do počítače přes USB

Miniatura s největším zoomem (Panasonic NV-GS11)

Digitální MiniDV videokamera Panasonic NV-GS11 patří spolu se svou sesterskou kamerou NV-GS15 k základním modelům v nabídce MiniDV videokamer společnosti Panasonic. Oproti NV-GS15 se liší pouze absencí slotu na paměťové karty SD a tím, že nemá zprovozněný digitální vstup.

 

Tato videokamera nás na první pohled zaujala svými kompaktními rozměry (69x87x120 mm). Ze všech tří kamer je nejmenší. Přes své menší rozměry však padne velice dobře do ruky a díky své nízké hmotnosti, která je zhruba 410 g bez kazety a akumulátoru, vás neunaví ani dlouhé točení.

Ve svém designu spojuje stříbrné tělo s masivní černá kazetová část se zdrsněným povrchem. Na rozdíl od svých konkurentek má vkládání MiniDV kamery horem. Toto řešení nám příjde o dost praktičtější než vkládání spodem. Hlavní ovládací prvky jsou umístěné na kazetové části a jsou dobře dostupné i při jednoručním ovládání. Ostatní tlačítka jsou bohužel skrytá pod LCD displej, za což si kamera zaslouží drobnou výtku. Ostatně tato kamera byla navržena spíše pro natáčení s vyklopeným LCD displejem, který je velkým 2,5“ barevný LCD displej, který je možné vyklopit, jak už je u Panasonicu zvykem, až o 120°. Panasonic má nejhorší hledáček ze všech tří testovaných kamer. Je pouze černobílý, je velky 0,3“ a má rozlišení 67k pixelů. Hledáček je možné povytáhnout a nabízí dioptrickou korekci.

 

I přes své rozměry disponuje kamera 24x optickým zoomem, který doplňují 60x/800x digitální zoom. K běžné práci vám bude stačít pouze optický zoom, zvláště ten 800x digitální zoom není již příliš využitelný v praxi. Vzhledem k rozsahu zoomu nechybí ve výbavě videokamery stabilizátor obrazu SIS (super stabilizátor obrazu).

K uživatelskému komfortu přispívá otočný volič programů a možnost plného manuálního ovládání. Můžete si ručně nastavit bílou, clonu (včetně světelného zisku) a také manuálně ostřit. Z dalších parametrů můžeme ještě zmínit firemní technologie PURE COLOUR ENGINE, která má za úkol poskytovat kvalitnější obraz, a SOFT SKIN DETAIL pro jemné podání pleťové barvy, a dále barevné noční snímání, vestavěné světlo LED, stereo zoom mikrofon. Velice šikovná je funkce QuickStart, ve které je kamera vlastně po vypnutí v jakémsi pohotovostním režimu, takže po zapnutí naběhne už po 1,3 sekundy.

 

Ve dodávaném příslušenství naleznete sadu pro připojení USB, která umožňuje využít videokameru i jako webovou kameru. USB port naleznete spolu s DV výstupem na dolní straně kazetové části na úrovni popruhu. Pod krytem na přední straně kamery jsou umístěn AV výstup spolu s konektorem pro mikrofon. Co ovšem musíme inženýrům Panasonicu vytknout, je umístění portu S-Video, který se nachází stejně jako konektor pro zdroj pod baterií a bez toho, abyste odpojili baterii, se k němu prostě nedostanete. Ve výbavě videokamery naleznete stejně jako u videokamery od JVC dálkové ovládaní.

Hodnocení

Otestovali jsme kameru stejně jako ostatní v nejrůznějších podmínkách. Podle našeho subjektivního názoru nabízí jen o něco málo nižší kvalitu obrazu i zvuku jako dražší kamera od JVC. Ostatně ani Canon za nimi nikterak výrazně nezaostává. Tyto rozdíly však nejsou nějak závratné. Nejvíce je to vyrovnané při dobrých světelných podmínkách. S ubýváním světla se rozdíly trochu zvyšují a JVC spolu s Panasonicem mají proti Canonu trochu náskok. To je hlavně dáno vestavěným LED světlem. Díky kterému si stejně jako u JVC přisvítit natáčenou scénu.

Čím však má Panasonic před konkurencí navrch, je stereo zoom mikrofon. Funkce zoom pracuje u mikrofonu spolehlivě. Při natáčení v exteriérech jsme sice zaznamenali problémy s větrem, se kterými si bezezbytku neporadil ani vestavěný filtr, ale jde přece jen o nejnižší firemní model. Nemile nás překvapila skutečnost, že ačkoli má kamera USB port, neumožňuje převod videa do počítač. Potřeby amatéra, který si chce natočit svou dovolenou nebo rodinné události, však tato videokamera dozajista uspokojí.

+ kompaktní rozměry

+ široký rozsah zoomu

+ zoom mikrofon

+ obraz a zvuk

+ cena

- absence slotu pro paměťové karty

- absence digitálního vstupu

- není možné zkopírovat video do počítače přes USB

Elegantní kamera s digitálním rozhraním a paměťovou kartou (JVC GR-D73)

České zastoupení JVC nemělo k dispozici nejnižší model GR-D23, a proto nám do testu zapůjčilo vyšší model GR-D73. Přesto jsme jí do našeho testu zařadili s tím, že bylo zajímavé sledovat, jestli bude mít nad svými papírově slabšími konkurentkami skutečně takovou převahu, že se vyplatí si připlatit.

Hlavním rozdílem proti Canonu a Panasonic je přítomnost slotu pro paměťové karty SD a MMC a tím pádem i funkce DSC (Digital Still Kamera), která umožňuje vytvářet digitální fotografie v rozměrech 1024x768 nebo 640x480 a ukládat je na paměťovou kartu. Nepříjemné však je, že nemůžete zároveň natáčet na MiniDV kazetu a ukládat fotografie na paměťovou kartu. Musíte vždy přepnout zda chcete pracovat s kazetou, nebo kartou. V této cenové kategorii však jiné řešení nenajdete a musíte se s ním smířit. Dalším zásadním rozdílem, kterým se GR-D73 liší od svých soupeřek, je DV vstup/výstup (i.Link vyhovující IEEE 1394). Kromě toho je GR-D73 vybavena mimo standardní analogový výstupu i analogovým vstupem.

   

Design kamery je elegantní. Na těle kombinuje stříbrnou s tmavě šedou a černým hledáčkem. Zatímco kazetová část je černá. Kazeta se stejně jako u Canonu vkládá zespoda. Co se týče velikosti, je o něco menší než Canon, ale také o něco větší než Panasonic. Rozdíly ve velikosti jsou však zanedbatelné. V čem však GR-D73 vede, je hmotnost. Ze všech tří kamer je nejtěžší a její téměř 600 g už je v ruce cítit. Na druhou stranu vyšší hmotnost nemusí být někdy na škodu. Zvlášť pokud se vám třesou ruce.

Nejdůležitější ovládací prvky naleznete na kazetové části, aby se dobře ovládaly i při jednoručním použití. Velkou pochvalu proti Panasonic, který je také vybaven vestavěným LED světlem, je tlačítko Light na boku kameru. U Panasonicu musíte kvůli rozsvícení světla odklopit LCD panel. Velice zajímavě je u JVC vyřešené zapínání. Nestačí, jak by se mohlo na první pohled zdát, jen pootečení voliče Power/Charge. Tím se kamera dostane jen do pohotovostního režimu, ale navíc musíte buď vyklopit LCD displej nebo vysunout hledáček. Hledáček je sice barevný, ale ze všech tří nejmenší. Má velikost 0,24“. Také LCD displej je sice o trochu menší než u soupeřek (2,37“), ale jde však o LCD displej s aktivním TFT maticovým systémem. V čemž už GR-D73 znatelně pokulhává, je optický zoom, který je pouze šestnáctinásobný, zatímco Canon má optický zoom osmnáctinásobný a Panasonic dokonce čtyřiadvacetinásobný.

 

Hodnocení

Při porovnávání obrazových a zvukových kvalit jsem konstatovali za dobrých světelných podmínek téměř shodné výsledky s oběma levnějšími kamerami. Při zhoršených podmínkách se sice projevily mezi kamerami určité rozdíly, ale nebyly natolik markantní, aby ospravedlnily vyšší pořizovací cenu. Pro amatéra není otázka DV vstupu/výstupu zas až tak zásadní. Kvality fotografií samozřejmě nedosahují kvalit výstupů z digitálních fotoaparátů. Spíše bychom je přirovnali k fotografiím z některých kvalitních megapixelových fotomobilů.

+ digitální DV vstup/výstup

+ USB port

+ slot pro paměťové karty

+ obraz a zvuk

- cena

Verdikt

Ačkoli je videokamera JVC GR-D73 nejvybavenější z námi testovaných modelů a má i nejlepší obraz, je zároveň i nejdražší. Proto jsme se rozhodli udělit palmu vítězství videokameře Panasonic NV-GS11, která má nejlepší poměr výkon/cena. Sice má narozdíl od svých soupeřek pouze černobílý hledáček, ale na druhou stranu má největší rozsah zoomu a v obrazových kvalitách si s JVC prakticky nezadá. Na třetím místě se umístil Canon, který je cenově mezi Panasonicem a JVC a který má zároveň nejchudší výbavu. I on má však něco, co jeho konkurenti nemají. Příkladem je velice kvalitní vyklápěcí hledáček.

Canon MV700i

JVC GR-D73

Panasonic MV-GS11

snímač 1/6" CCD 1/6" CCD 1/6" CCD
rozlišení 800k/400k efektivní 800k/400k efektivní 800k/400k efektivní
optika 18x optický zoom, 360x digitální zoom 16x optický zoom, 700x digitální zoom 24x optický zoom, 60x/800x digitální zoom
světelnost objektivu F1,6-F2,9 F1,6 F1,8 - F3,6
Ohnisková vzdálenost 54 - 972 mm (přepočet na kinofilm 35 mm) 2,7 - 43,2 mm 2,1 - 50,4 mm (39.5 - 948 mm - přepočet na kinofilm 35 mm)
Závěrka 1/6 - 1/2000 s - 1/50 - 1/8000 s
Formát MiniDV MiniDV MiniDV
Ostření AF/manuál AF/manuál AF/manuál
minimální osvětlení - - 2 Lux
stabilizátor obrazu Ano Ano Ano/SIS
LCD displej 2,5" barevný/112k pixelů 2,37" barevný TFT 2,5" barevný/105k pixelů
EVF 0,33" barevný/ 113k pixelů 0,27" barevný 0,3" ČB/ 67k pixelů
Mikrofon stereo mikrofon stereo mikrofon stereo zoom mikrofon
Formát zvuku PCM 14bit 4 kanály/16bit 2 kanály PCM 12bit 4 kanály/16bit 2 kanály PCM 14bit 4 kanály/16bit 2 kanály
Paměťové karty Ne SD, MMC Ne
Statický obraz Ano (kazeta) Ano Ano (kazeta)
Rozhraní AV (In/Out), DV (In/Out), Sluchátka S-Video (Out), DV (In/Out) AV (In/Out), USB S-Video (Out), AV (Out), mikrofon, sluchátka, USB 2.0
Rozměry 53x95x139 mm 71x91x118 mm 69x87x120 mm
Hmotnost 490 g 500 g (přibližná bez akumulátoru a baterie)/590 g (přibližná včetně akumulátoru a kazety) 410 g (přibližná bez akumulátoru a kazety)
Cena 17.490 Kč 20.990 Kč 15.995 Kč