iPod Shuffle, nano, Touch

iPod Shuffle, nano, Touch | foto: Pavel Fidrmuc

Test všech nových iPodů: vypadají jinak, ale umějí to samé nebo ještě míň

  • 150
Tři nové iPody, tři recenze, jeden článek. Nové strojky jsme si v redakci rozdali tak, aby každý mohl porovnávat model, který dobře zná. Ve zkratce: nový iPod Touch - nový displej a kamera navíc, jinak téměř beze změn. Nový iPod nano - jiný tvar i ovládání, méně funkcí. Nový iPod shuffle - jiné ovládání, jinak beze změn.

Největšího množství změn se dočkal iPod nano, začněme tedy s ním.

iPodi

Trojice nových iPodů pohromadě. Zeshora: Shuffle, Nano, Touch.

iPod nano 6. generace - nejvíce změn, méně funkcí

iPod nano je výrazně menší, má méně funkcí a úplně jinak se ovládá než předchozí pátá generace. Ve většině případů jsou to změny k lepšímu.

iPod nanoiPod nanoiPod nano

iPod nano šesté generace

IPod nano šesté generace je přímo předurčen pro běhání. Ze všech dosud vyrobených iPodů je pro sportovní využití uzpůsoben asi nejlépe. Je vybaven klipsnou pro přichycení na oděv i hlasovou navigací (Voice Over), která umožňuje ovládání i poslepu (a pro nevidomé). Podporuje i běhací výbavu Nike+.

Recenze nových iPodů

Tři novinky a jen jedna velká změna

Oproti předchozí verzi nemá kameru, nepřehrává videa a ani si na něm nezahrajete hry. Nechybí mu ale rádio s RDS a aplikace pro podcasty. Budete ovšem postrádat diktafon, ale již ne nahrávání z rádia (živá pauza). Obě tyto funkce se poprvé objevily u předchozí verze iPodu. Chybí i integrovaný reproduktor.

iPodi

Zmizelo také klasické dotykové ovládací kolečko, které nahradilo stejné rozhraní, jaké nabízí iPod Touch. Multidotykový displej je na první pohled malý (úhlopříčka má pouze 4 cm), ale ovládá se bez problémů.

Nano je navíc vybaveno i dvěma skutečnými tlačítky pro regulaci hlasitosti a jedním pro vypnutí/zamknutí přístroje nebo zhasnutí/rozsvícení displeje. Zejména možnost hardwarového ovládání hlasitosti je velmi praktická. Někteří výrobci totiž nutí uživatele u svých přehrávačů měnit intenzitu zvuku přes nejrůznější menu přímo přes dotykový displej. To je zdlouhavé, nepřesné, pomalé a zejména za běhu to nelze zvládnout.

Nike+

Nike+ - set na běhání lze k iPodu nano dokoupit. iPod Touch má funkci integrovánu přímo v sobě. Stačí pouze koupit čidlo do boty. Celý set stojí 899 Kč.

Nano nabízí i takovou drobnou vychytávku, jakou je rotace displeje pomocí dvou prstů. Na ruce nebo na opasku, kdekoliv si můžete nastavit orientaci obrazovky tak, aby nebyla vzhůru nohama.

Nano má velmi slušný zvukový přednes, který je o něco povrchnější než u iPodu Touch. Chybí uživatelsky nastavitelný ekvalizer, k dispozici jsou pouze přednastavené křivky. Sluchátka ze základního balení nutno vyměnit za hrající model.

iPod Touch a Nano

Nové Nano na displeji iPodu Touch.

Z multimediálních funkcí pak zůstalo už pouze prohlížení fotografií. Nahrávání obrázků je však nepohodlné (to platí u všech Apple přístrojů). Snímky nelze jednoduše přetáhnout do přístroje jako hudbu, ale musíte je sesynchronizovat po jednotlivých složkách.

Samotné prohlížení je tak komfortní, jak jen na miniaturním čtvercovém displeji může být. Hodí se tak leda na prohlížení detailních snímků obličeje či něčeho jiného. Normální snímky jsou na displeji opravdu malé a ačkoliv má zobrazovač velmi slušné rozlišení (240 x 240 pixelů) na prohlížení alba to prostě nestačí. Zvětšovat fotky pohybem prstů, jak jsme zvyklí z jiných Apple výrobků, nejde.

FM tuner ladí relativně spolehlivě, i když automat uloží do paměti i frekvence, na kterých nic není. Apple rozlišuje oblíbené stanice a místní stanice. Pokud přijedete do nového města, stačí stisknout ikonku místní stanice a iPod automaticky vyhledá všechny dostupné a vytvoří z nich seznam. Uložené oblíbené stanice (respektive jejich frekvence) zůstavají přitom netknuté. Praktické.

IPod má čtyři základní obrazovky, na kterých najdete ikony pro vstup do následujících položek:

  • První obrazovka: Seznamy skladeb (playlisty), právě přehrávaná skladba, písničky tříděné podle jména interpreta a funkce Genius.
  • Druhá obrazovka: Rádio, podcasty, obrázky a nastavení
  • Třetí obrazovka: písničky tříděné podle jejich názvu, názvu alba, jména skladatele a žánru
  • Čtvrtá obrazovka. Fitness (viz níže) a hodiny

Na běhání ideální

Stejně jako předchozí verze nano i Touch, umí i nové nano spolupracovat s pohybovým čidlem Nike+. Za tímto účelem musíte k iPodu připojit malý donglík (od Nike), který s čidlem v botě komunikuje. V kategorii Fitness se po připojení objeví položka Nike+ iPod. Můžete tak sledovat, kolik kilometrů jste právě uběhli, kolik spálili kalorií, za jak dlouho, atd. Veškerá data je možné přes iTunes uploadovat na speciální stránky, kde jsou výsledky sestaveny do přehledných grafů. Tamtéž si můžete nastavit tréninkový plán na maraton, atd. Více v tomto článku.

Nike+

Nike+ čidlo se vloží do boty. Jakmile na iPodu zapnete funkci Nike+, pohybem se aktivuje a pokyny na obrazovce vám poradí, co dělat. Podrobný návod najdete v odkazovaném článku.

Nové nano oproti minulému modelu neukazuje přímo na displeji grafický průběh (rychlost v závislosti na uběhnuté vzdálenosti a čase). To si můžete prohlédnout až na počítači.

Přesto je právě nový iPod na běhání podle nás ideální. Výborně drží přichycený na oblečení, takže nepotřebujete žádná speciální pouzdra na ruku a nemusíte ho ani tahat po kapsách. Lze ho také nosit na zápěstí (po dokoupení příslušného pásku) jako hodinky. Ovládání je přes dotykový displej i v pohybu přesnější než s ovládacím kolečkem.

Nike+ pás na měření srdečního  tepuNike+ pás na měření srdečního  tepuNike+ pás na měření srdečního  tepu

Novinkou na českém trhu je od září Nike+ pás na měření srdečního tepu. Ten funguje společně s iPodem Touch a posledním a předposledním nanem. iPod si pás najde stejně, jako čidlo v botě. Během výkonu se na displeji zobrazuje aktuální tep. Čidlo lze z pásu odepnout a ten jednoduše omýt vodou. Pás Polar Wearlink nabízí v kombinaci s iPody pouze omezenou funkčnost (nelze nastavit mezní hodnoty tepu, atd.). Plně spolupracuje např. se speciálními hodinkami Polar. Samotný vysílač stojí 900 Kč, pás kolem 150 Kč.

Pro měření vzdálenosti můžete nano využít i bez Nike+ výbavy. Má totiž vestavěný krokoměr. Spočítá vám počet kroků za den, týden i měsíc. Můžete si nastavit denní cíl a na displeji vidíte i celkový počet kroků.

Technické parametry

iPod nano

Přehraje: AAC (8 až 320 Kbps), chráněné AAC (z iTunes Store), MP3 (8 až 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formáty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX a AAX+), Apple Lossless, AIFF, a WAV
Výdrž: podle výrobce až 24 hodin, naměřeno 20 hodin
Displej: čtvercový 1,54" (4 cm) dotykový LCD displej s rozlišením 240 × 240 pixelů
Další funkce: FM tuner s RDS, krokoměr, hodiny, voice over v češtině, spolupracuje s Nike+ (nutno dokoupit)

Rozměry: 41 x 37 x 9 mm

Hmotnost: 21 g

Kapacity: 8, 16 GB

Cena: 3 979 Kč, 4679 Kč


iPod Shuffle 4. generace

Pokud si pamatujete iPod Shuffle druhé generace, představte si stejný přehrávač, jenom maximálně zmenšený. Apple u této řady nenavázal na podlouhlé stříbrné tělo třetí generace, ale spíše na svůj o generaci starší model. Podle nás je to chvályhodné, ovládací prvky jsou snáze dostupné a celkové ovládání je tak příjemnější.

iPod shuffle

iPod shuffle čtvrté generace

Nový Shuffle je opravdu maličký a lehoučký. Váží asi jako pětikoruna (přesněji 12,5 gramu), bude tedy pravděpodobně lehčí než sluchátka, která do něj strčíte. Shuffle je tak ideální kandidát, pokud hledáte přehrávač na běhání či jiný sport. Jeho hmotnost vám skutečně vadit nebude. Rok a půl jsem běhal s Shufflem druhé generace, a přestože byl lehoučký, bylo nutné ho správně upnout, aby netlačil, ale zároveň neupadl. Nový Shuffle je tak lehký a jeho spona tak silná, že s upínáním nebudete mít problém.

iPod shuffle

Změna tvaru na čtvereček nepřekvapila, přinesla s sebou ale kromě hezčího vzhledu také nepatrnou nepříjemnost: poslepu teď prakticky nepoznáte, které z tlačítek na kroužku slouží ke změně hlasitosti a které k posunutí skladby. Samozřejmě je to drobnost, na kterou jsem si zvykl během první hodiny. Podobně jsem si musel zvyknout i na sloučení přepínače náhodně/popořadě a vypnuto/zapnuto do nového třípolohového šoupátka náhodně/popořadě/vypnuto. Funkčně to nevadí a designu to spíš prospělo. I když v takhle malých velikostech už na tom málokomu záleží.

Pochvalu si Apple zaslouží za lepší synchronizační kabel. Místo dlouhého kabelu s kolíbkou na konci teď dostanete jen kratičký USB kabel zakončený konektorem do sluchátkového jack 3,5 mm. Protože je přístroj opravdu váhy kolibří, bez problémů ho můžete připojit k počítači bez obav, že by jej gravitace od konektoru utrhla. A pro nabíjení i synchronizování na cestách je to mnohem pohodlnější.

iPod shuffleiPod shuffleiPod shuffle

Novinkou je hlasový komentář (funkce Voiceover) pro snadnější orientaci v uložených skladbách. U přehrávače bez displeje je to snaha smysluplná a pomůže vám v situacích, kdy se nevyznáte ve vlastní audiotéce a často si říkáte: "To je skvělá písnička, od koho asi je?" Pak totiž stačí během jejího přehrávání stisknout tlačítko na boku přehrávače a strojový hlas vám přečte informace z ID3 tagu (respektive info z iTunes). O důvod víc, proč si skladby nepojmenovávat Track 1 - Artist 1. Hlasový komentář můžete využít i k rychlejšímu vyhledání požadované skladby: pauznete vyhledávání, a při pohybu zpět či vpřed vám přehrávač přečte jméno aktivní skladby. Při pátrání po oblíbené písničce to může ušetřit i desítky sekund.

iPod shuffleiPod shuffle

Tlačítko Voiceover má ještě jednu důležitou funkci. Jeho podržením můžete procházet písničky podle alb, a podcasty podle skupin podcastů. Orientaci vám usnadní právě počítačový hlas, který postupně čte jednotlivé volby, mezi kterými navigujete tlačítky vpřed a zpět. To je vynikající zpráva pro všechny, co nechtějí poslouchat skladby v náhodném pořadí, ale mají chuť poslechnout si konkrétní epizodu podcastu nebo písničku autora. Displeji se to sice nevyrovná, ale zato kvůli tomu nemusíte zastavovat.

Menší tělo přehrávače s sebou přineslo několik mininevýhod. Nemluvíme teď o tom, že malé věci se snáze ztrácejí. Ale třeba při připínání přehrávače pomocí spony se obvykle nevyhnete tomu, abyste stiskli tlačítko Zpět. Původní obdélníkový přehrávač měl kolečko posunuté od strany s kloubem spony. Jsou to ale opravdu maličkosti, nutná daň za miniaturizaci. Pro sport je naopak nízká hmotnost podstatným plusem.

Technické parametry

iPod Shuffle

Přehraje: AAC (8 až 320 Kbps), chráněné AAC (z iTunes Store), MP3 (8 až 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formáty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX a AAX+), Apple Lossless, AIFF a WAV
Výdrž: podle výrobce až 15 hodin
Displej: nemá
Další funkce: Voice over v češtině

Rozměry: 32 x 29 x 9 mm

Hmotnost: 12,5 g

Kapacity: 2 GB

Cena: 1 289 Kč


iPod Touch - telefonuje, ale není to telefon

Na iPod Touch se dá pohlížet jako na nejvyšší verzi kapesního přehrávače iPod, nebo na poněkud okleštěný iPhone. U čtvrté generace však hlavní rozdíl - s iPhonem komunikovat lze a s iPodem ne - už tak docela neplatí. Můžete s ním totiž videotelefonovat v síti FaceTime.

iPod Touch

Nový iPod Touch.

S tím je spojena i jedna z hlavních inovací, kterou je dvojice "kamer". Jedna je klasicky na zadní stěně, druhá nad displejem. To se hodí pro focení vlastních portrétů, tedy nejčastěji "našpulených pusinek na Facebook", nebo pro videohovory v síti FaceTime.

iPod Touch camiPod Touch cam

iPod Touch disponuje dvojicí kamer. Umístění "objektivu" do rohu ale není praktické.

Stačí své telefonní číslo nebo třeba e-mail registrovat jako FaceTime kontakt a ihned můžete volat dalším registrovaným uživatelům, případně jiní uživatelé mohou volat vás. Face Time v tuto chvíli funguje jen na iPhone 4 a iPod Touch čtvrté generace, čímž se okruh komunikujících poněkud zužuje.

Zatímco iPhone se do čtvrté generace převlékl do jiného kabátku, iPod zůstal ve starém "iPhoním" těle. Jen poněkud pohubl, maximální tloušťka je skoro legračních 7,2 mm. To je jen o fous víc, než kolik má samotný konektor.

iPod Touch konektor

Spolu s oblými hranami to však s sebou nese jeden zápor. Tlačítka ovládání hlasitosti a zamykání přehrávače se mačkají opravdu špatně. Zde dávám palec dolů.

Další, a lze říci poslední, inovací je displej Retina, který jednoznačně patří mezi to nejlepší, co lze na trhu kapesních přehrávačů spatřit. Samotné rozhraní a funkční možnosti přehrávače se od předchozí generace prakticky neliší. Vzhledem k popularitě a rozšíření by byl jeho podrobnější popis nošením vajec do kurníku.

Zvuk přehrávače lze s rozumnými sluchátky označit za velmi dobrý. Pozitivně hodnotíme výraznou, důraznou a živou reprodukci, vadila nám však určitá prázdnost projevu. Tónům chybí "tělo". Přibalená sluchátka sice přehrávači nedělají vysloveně ostudu, ale zdaleka nevyužívají jeho potenciál.

iPod Touch displejiPod Touch internet

Menu s ikonami aplikací (dalšími obrazovkami se zástupci můžete listovat) ... a zobrazení stránky Technet.cz v prohlížeči přehrávače.

Na závěr si neodpustím lehké zamyšlení. Na iPod Touch můžete používat stejné aplikace z App Store jako na iPhone a můžete i stejně brouzdat po webových stránkách. S jedním omezením: musíte být v dosahu wi-fi. A i na sobě jsem pozoroval, že mně rozčiluje, že služby, které využívám doma a v redakci, nemohu využívat i na cestách. Přechod na iPhone tak považuji za logický krok. A je otázkou, zda má mezikrok v podobě iPod Touch doopravdy smysl.

Technické parametry

iPod Touch

Přehraje: AAC (8 až 320 Kbps), chráněné AAC (z iTunes Store), MP3 (8 až 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formáty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX a AAX+), Apple Lossless, AIFF, a WAV.

H.264 video až do rozlišení 720p, 30 fps, Main Profile level 3.1 s AAC-LC audio až s bitrate 160 Kbps, 48kHz, stereo audio s koncovkou .m4v, .mp4, and .mov - MPEG-4 video, až 2.5 Mbps, 640 x 480 pixelů, 30 fps, Simple Profile s AAC-LC audio až 160 Kbps na každý kanál, 48kHz, stereo audio s koncovkou .m4v, .mp4, and .mov -
Motion JPEG (M-JPEG) až 35 Mbps, 1280 x 720 pixelů, 30 fps, PCM stereo audio s koncovkou .avi.

Výdrž: podle výrobce až 40 hodin pro audio a 7 hodin pro video, naměřeno 35 hodin pro audio
Displej: multidotyková 3,5" (9 cm) dotykový LCD displej s rozlišením 960 x 640 pixelů
Další funkce: FM tuner s RDS, krokoměr, hodiny, Bluetooth 2.1 + EDR, 802.11 b/g/n Wi-Fi (802.11n pouze 2,4 GHz),
podpora Nike+ bez nutnosti dokupovat dongl (stačí pouze čidlo do boty), záznam videa přes kameru 720p, 30 fps, fotoaparát 960 × 720 pixelů, kamera nad displejem pro FaceTime hovory, integrovaný reproduktor

Rozměry: 59 x 111 x 7 mm

Hmotnost: 101 g

Kapacity: 8, 32, 64 GB

Cena: 5 469 Kč, 7 109 Kč, 9 469 Kč

, ,