Test Windows 8: Pro prst jsou dlaždice, pro myš rohy

  • 210
Veřejná testovací betaverze Windows 8 je už jen pár krůčků od finální verze. Výborně využívá internetové služby, ale na její ovládání si musí uživatel zvykat. Ukazuje pokrok, který vývojáři učinili od zářijové ochutnávky první verze. První pohled odhalil i pár nedostatků.

"Změnili jsme 100 000 řádek kódu," chlubí se na blogu šéf divize Windows Steven Sinofsky. To je změna, kterou prošly Windows 8 na cestě od zářijového Developer Preview po únorový Consumer Preview (jak se nám líbila první funkční verze Windows 8 si můžete přečíst zde).

Přihlásit se do Windows 8 můžete i přes obrázek.

A změny jsou vidět na první pohled. Hlavním motivem nových Windows je mít aktuální věci hned po ruce.

Kouzelný panel

Nejvíce se toho ve Windows točí v kolem hlavního menu, tzv. kouzelného panelu (charm). Známe ho z developerské verze, ale nyní je v podobě, která se patrně už příliš měnit nebude.

Právě tento panel může za to, že zmizelo historické tlačítko Start, které ale už v předchozí verzi přišlo o svou funkčnost. Uživatel si tak bude muset poradit bez něj. Už od začátku hrátek s Windows 8 jsme si na absenci tohoto tlačítka, které sloužilo jako hlavní rozcestník Windows, nemohli zvyknout.

Kouzelný panel je součástí všeho, s čím právě v rozhraní Metro pracujete. Oproti předchozí verzi změnil mírně design tlačítek a staré logo Windows nahradilo hranatější jednobarevné.

Funguje v podstatě podobně, jako když jste u některého souboru či složky klikli pravým tlačítkem myší a objevilo se kontextové menu. Pro spuštěné aplikace je nyní takovým kontextovým menu právě tento kouzelný panel.

Hlavní "kouzelný" panel, který je společný všem aplikacím v rozhramní Metro. Slouží k rychlému přístupui k základní nabídce.

Vyhledávání ve Windows 8 umožní přepínat mezi místy a prostředky, které chcete prohledávat. Najde třeba i místo na mapě nebo správnou aplikaci.

Nejpoužívanější z něj asi bude horní tlačítko pro hledání. To pomůže při pátrání po konkrétní aplikaci, možnosti nastavení, či souboru. Nebojí se ale ani šmejdit v kontaktech, e-mailu, na internetu či mapách.

Pokud chcete něco někam poslat, využijete druhé tlačítko. Pak se vedle aplikace, která tuto možnost podporuje, objeví nabídka s dostupnými poštovními a internetovými službami (např. Facebook, Flicker, úložiště SkyDrive). Vám už stačí si jen vybrat.

Milion kopií

Zájem o operační systém projevilo již více než milion uživatelů, kteří první den po uvedení Windows 8 Consumer Prewiev stáhli z webu Microsoftu.

(více o možnosti stažená nových Windows v tomto článku)

Třetí tlačítko slouží pro návrat na hlavní plochu s dlaždicemi. Pod ním je nabídka pro práci s externími zařízeními jako je tiskárna. A konečně páté tlačítko vás přenese k nastavení aktuální aplikace.

S myší už si poradí

Že jsou Windows 8 dobře ovladatelné prstem, jsme zjistili již zkoušením developerské verze. S klasickým ovládáním prostřednictvím myši a klávesnice to však už tak komfortní nebylo. Poté, co Microsoft jen mírně změnil koncepci, je to hned lepší.

Prim tu totiž hrají rohy, především ty levé. Pokud najede myší do dolního rohu, vyskočí možnost vrátit se na hlavní dlaždicovou plochu Metra. Horní roh je pak určen pro zobrazení běžících aplikací a listování mezi nimi.

Najetím na něj a jedním klikem se uživatel přepne do předchozí aplikace a  postupným klikáním přechází mezi jednotlivými aplikacemi. Jejich přehled si může nechat vyrolovat pouhým sjetím kousek níž. Horní pravý roh pak zobrazí onen Kouzelný panel (či chcete-li hlavní menu).

Stejné funkce jsou přístupné i při ovládání prstem.

Seznam spuštěných aplikací vyjede po najetí myší do horního levého rohu nebo po "vytažení" prstem zleva. Objeví i v tomto případě, kdy je uživatel přepnutý do rozhraní Aero.

Prstem přepínáme mezi běžícími aplikacemi jednoduchým tažením z prostřední levé části hrany doprava. Pokud se chce zájemce dostat ke konkrétní aplikaci, může prst vlevo podržet a vyjede mu ve sloupečku přehled, který lze rolovat nahoru a dolů a vše tak rychle najít. Dostat se zpátky z běžící aplikace na hlavní menu s dlaždicemi také není složité, stačí prostě přejet prstem zhruba od středu horní hrany dolů.

Tažením prstu z pravé strany se objeví zmíněné hlavní menu.

Prodejna aplikací

Poprvé mohou zájemci využít obchod s aplikacemi pro rozhraní Metro. V obchodě jich je zhruba sedmdesát. Vedle zpravodajských aplikací, her či různých editorů jsou v nabídce třeba prográmky, které pomohou uvařit. Zatím prázdná je nabídka zabezpečovacích aplikací.

Před každým stažením se dozvíte, jak je program hodnocený, kolik případě stojí a především, co bude potřebovat ke svému běhu.

Windows 8 Consumer Preview poprvé ukázal veřejnosti obchod s aplikacemi.

Obchod s aplikacemi ukáže na jednom místě podrobnosti o programu i zkušenosti uživatelů a případné recenze.

Uvidíme, jak se firmě podaří udržet třídění a efektivní přístup k zajímavým aplikacím. Naprogramování jednoduchých aplikací je totiž poměrně snadné a tak by mohl být obchod brzy zahlcen balastem. Nyní jsou všechny aplikace zdarma a to se nemá změnit, dokud nebude na světě plná verze nového systému.

Microsoft jako Apple v App Store bude chtít v budoucnu 30 procent z ceny prodané aplikace. Při velkých prodejích pak platba klesne na 20 procent. Microsoft slibuje, že katalog aplikací bude indexován ve vyhledávačích, takže se při vyhledávání zobrazí ve výsledcích. Vývojáři budou moci vytvořit omezenou verzi pro vyzkoušení, která půjde rozšířit jednoduchým způsobem po platbě na plnohodnotnou.

Všechno na internet

Internet je v systému integrován v podstatě natvrdo. Bez něj jsou funkce Metra jen omezené. Právě Metro totiž staví na aktuálních informacích, které bez připojení prostě nejsou k dispozici.

Přístup k webovému úložišti SkyDrive je ve Windows 8 integrován přímo v systému.

Uživatel se v případě výpadku či nedostupnosti nedostane ke svým souborům, jež si odložil na úložnou službu SkyDrive, kterou provozuje Microsoft a je tak už v základu propojena s Windows 8.

Problém se spuštěním budou pak mít i některé aplikace, které jsou s internetem propojeny. Naštěstí je tu stále klasické rozhraní i aplikace, které prostě internet k plné funkčnosti nepotřebují.

Aero nebo Metro?

Zdá se, že nejen uživatelé, ale i Microsoft se stále ještě nerozhodl, zda je Metro opravdu to nejlepší, co chce lidem nabídnout.

Aplikace Internet Explorer, tedy internetový prohlížeč od Microsoftu, v rozhraní Metro. Bohužel není provázaný s prohlížečem v klasickém rozhraní.

Je pravda, že je to zcela nová koncepce založená na aplikacích, ale přesto by mohla být s desktopovou verzí o něco lépe provázána. Alespoň u těch aplikací, které si firma vyvíjí sama.

Už u předchozí verze nám vadilo, že stránka otevřená v internetovém prohlížeči v Metru se následně nezobrazí, pokud si prohlížeč pustíme z desktopového Aera. A takových nelogičností je víc.

Uživatele pak třeba ruší neustálé přepínání mezi programy bežícími v klasickém rozhraní a aplikacemi z Metra. Příkladem budiž souborový manager.

Aplikace pro přehrávání hudby ve Windows 8 využívá jednoduché ovládání, ke kterému stačí prsty. Virtuální tlačítka se jako u jiných aplikací objeví po jejich "vytažení" z dolní hrany. Ani v tomto případě není v nabídce možnost vypnutí aplikace.

Také jsme u řady aplikací marně hledali tlačítko pro vypnutí, a tak jsme se museli spoléhat na to, že si s tím Windows poradí a nechají ty právě nepoužívané uspat. To má být také jedna z hlavních předností nových Windows respektive správy aplikací.

Úspora energie je dána tím, že programy nepoběží neustále na pozadí jako v současných Windows, ale budou uspávány. Místo nich bude centrální a energeticky nenáročný notifikační systém označovaný Connected Standby.

Nechtělo se nám věřit, že to funguje dokonale, protože při více otevřených aplikacích se práce zpomalovala a tablet Fujitsu Q550, který jsme pro vyzkoušení Windows měli k dispozici, se se svým procesorem Atom docela zapotil.

Windows 8 budou mít asi hodně odpůrců. Firma ale musí myslet na budoucnost. Nový přístup systému umožní proniknout do oblastí, kde doposud zaostával.

Hlavní výhodou nových Windows 8 je provázanost mezi jednotlivými částmi prostřednictvím sdílení a jednotících prvků.

Tolik náš první pohled na systém, který bude mít v plné parádě premiéru na podzim. Další postřehy můžete čekat v následujících týdnech.