LCD monitor Samsung 940UX

LCD monitor Samsung 940UX

Test: Zapomeňte na grafickou kartu, zapojte monitor rovnou do USB

  • 35
Společnost Samsung jako první v Česku uvedla na trh LCD monitor, který ke zobrazování nepotřebuje výstup z grafické karty. Vyzkoušeli jsme jej.

Rychlé, pohodlné, jednoduché, ale trochu náročné na výkon počítače. To jsou první dojmy z nového LCD monitoru Samsung SyncMaster 940UX. Jedná se podle našich informací o první model na tuzemském trhu, který k propojení s počítačem může využít pouze USB rozhraní.

Malý odskok k rozhraním:

Možností připojení monitorů k počítači přibývá, až může někdo dostat obavu o to, zda nedojde k zmatení, jako při stavbě biblické babylónské věže.

Původně jediný klasický analogový D-SUB ještě nemá všechno za sebou (stačí se podívat na konektory moderních TV). Digitální DVI je ve své zlaté éře a už se na jeho místo tlačí HDMI a DisplayPort.  Právě DVI ve spojení s HDMI jsou pro přenost obrazu zatím nejlepší. Více zde.

Do toho všeho přichází DisplayLink a Samsung se svým UBISync, který umožňuje přes USB připojit k počítači až šest monitorů.

Praktické kancelářské LCD

Na první pohled se Samsung SyncMaster 940UX nijak neliší od běžných kancelářských 19“ LCD. Má moderní úzký rám, kam se vedle loga vešlo už jen šest standardních ovládacích prvků. Ani podle zadní strany by nikdo nemusel poznat, že jedná o zatím unikátní zařízení.

LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX

Nechybí zde totiž ani konektor pro analogové D-Sub a digitální DVI připojení. Vedle je sice USB konektor, ale koho by napadlo, že se nejedná pouze o propojení na USB hub, když jsou po straně volné dva USB porty.

Displej využívá TN technologie, což znamená, že si poradí se všemi standardními nároky, má dobrý kontrastní poměr 1000:1 (dynamický 2000:1) a není omezen ani rychlostí obnovy bodu, která činí 5 ms. Profesionální grafici však asi sáhnou po jiném. Budou chtít větší barevný rozsah i lepší podsvícení, které u krajů mírně pokulhává v homogenitě. Displej si drží mírně podprůměrné pozorovací úhly zhruba na úrovni 165° v horizontálním i vertikálním směru.

LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX

Velice praktické jsou možnosti nastavení monitoru. Podstavec je otočný o zhruba 340 ° a výškově nastavitelný v rozsahu asi 7,5 cm. Monitor lze navíc nastavit na výšku, což je praktické při práci s dlouhými dokumenty. Samozřejmě je potřeba mít nainstalovaný dodávaný nebo jiný software, který otočí i obraz.

Základní specifikace
 Velikost displeje   19"
 Doporučené rozlišení  1280 x 1024
 Rychlost odezvy bodu  5 ms
 Jas  300
 Kontrast 1000 :1 (2000:1)
 Konektory  D-Sub, DVI, USB
 Rozměry   407. 6 x 408 x 200 mm
 Hmotnost   5. 2 kg

Limity USB připojení

Za vše může grafický čip DisplayLink, který umožňuje převod videosignálu pro monitor přes USB. Původně byla technologie vyvíjena pro připravovaný USB 3.0, který má větší propustnost dat a menší nároky na procesor.

Právě procesor je nejvíce namáhanou součástí počítače, neboť musí zvládnout připravit data pro monitor, aby je mohl přes USB zobrazit.

Překvapilo nás, jak jednoduché je přistroj zprovoznit. Opravdu stačilo monitor připojit do USB. On si sám nainstaloval vše potřebné a vzápětí zobrazil další plochu. Ani v nejmenším jsme do procesu nemuseli zasáhnout.

LCD monitor Samsung SyncMaster 940UX - instalace Vlastnosti USB grafického adaptéru od DipslayLink

Okamžitě však vyběhlo zatížení procesoru o zhruba 30 %. Že lze USB připojení využít pouze pro nenáročné aplikace, svědčí například to, že funguje pouze pro 2D zobrazení. Navíc zde při náročnějších úkolech, jako je například přehrávání filmu ve vysokém rozlišení, výrazně své nároky na procesor zvyšuje.

LCD monitor Samsung 940UX - nároky na proceor
První zub v grafu ukazuje zapojení LCD. Pokud se na LCD nepracuje procesor není vytížen, jak je vidět ve snížení zatížení v další části grafu. Předposlední a nejdelší úsek ukazuje vytížení procesoru při rychlém posunu fotografií zobrazených na LCD. A konečně poslední stav, kdy je procesor zase téměř v klidu, jsme monitor zase nevyužívali.

Mnohem zajímavější jsou další možnosti monitoru. USB konektory po straně totiž nemusí sloužit jen k připojení běžných USB zařízení, ale lze zde napojit další takové monitory. Získat je tak rychle možné až sedm nových ploch.

To už se ale procesor počítače pořádně zapotí. Zatímco jeden takto zapojený monitor zvládne podle výrobce 1,2GHz systém a 512 MB paměti, u tří monitorů to je již 1,8GHz procesor a 1 GB operační paměti.

USB lze využít od Windows 2000 SP4 a na vyšším systému vyjma Win XP SP1. Uživatel se také musí smířit s tím, že při startu neuvidí klasické bootovací údaje.

Proč ho koupit?
výborné možnosti nastavení,
jednoduchá instalace,
není potřeba kupovat další grafickou kartu
Proč ho nekoupit?

připojení přes USB je náročné na systém a nezvládá 3D,
bez využití USB průměrné vlastnosti za vyšší cenu

Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
cca 7 900 Kč s DPH

Do nenáročné kanceláře

LCD monitor za necelých 8 000 Kč s DPH je ideální zařízení jako druhé a další zobrazovací zařízení k notebooku nebo do kanceláře, kde je složitější doplňovat sestavy o další grafické karty. Typické využití je pro kancelářské aplikace.


Témata: HDMI, Notebook, software, USB