Zvukový projektor Denon DHT-FS3 - modelka: Eva pozadi: Profimedia.cz | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Test: Zvukový projektor - nenápadné ale účinné ozvučení domácího kina

  • 22
Zvukový projektor je zajímavou volbou pro ty, kteří nechtějí svůj interiér naplnit reprobednama a kabeláží, ale zároveň si chtějí užívat prostorovou reprodukci filmů a muziky.

Označení zvukový projektor se vžilo pro přístroje, které pomocí jedné aktivní reprosoustavy vytvoří prostorovou reprodukci při sledování filmů či poslechu hudby. Nemáte tak v pokoji šest reprosoustav a patřičnou hromadu elektroniky, ale pouze DVD přehrávač, televizor a pod ním umístěný zvukový projektor.

Denon DHT-FS3 se skládá z projektoru a pasivního subwooferu, který má na starosti reprodukci basů. Prostorový efekt je vyvoláván přesnými fázovými posuny jednotlivých složek zvuku - lidské ucho je tím ošáleno a mozek zvuky vyhodnocuje tak, jako by přicházely z různých stran, nikoli jen zepředu.

Předem je nutno upozornit, že zvukový projektor nikdy není plnohodnotná náhrada klasického plnohodnotného multikanálového ozvučení, ale jeho elegantnější alternativa. Prostorový vjem nikdy není tak přesný a výrazný, jako je tomu u sestavy ze samostatných reprosoustav a AV receiveru.

Všechno v jedné bedně

V projektoru jsou ukryty dekodéry prostorových formátů, signálové procesory, zesilovače a samozřejmě reproduktory - celkem šest osmicentimetrových elektroakustických měničů. Pokud jste se se zvukovými projektory již někdy setkali, může vám to připadat málo - některé konkurenční výrobky jich mají i několik desítek. Je to dáno odlišným principem tvorby prostorového efektu - ale o tom více v samostatném boxíku.

K projektoru tedy stačí jen připojit zvukový výstup DVD přehrávače, videorekordéru, či televizoru. K dispozici jsou jak digitální, tak analogové vstupy.    

Dekodéry si poradí jak s Dolby Digital, tak DTS - poslední verze (EX, ES) těchto formátů přístroj nepodporuje, což vzhledem ke koncepci vůbec nevadí. I u analogových zdrojů (video, TV) můžete vytvořit iluzi prostoru - slouží k tomu DolbyProLogic II a režim Wide. Pokud k projektoru připojíte sluchátka, lze aktivovat prostorový režim Dolby Headphones.


Pod zadním krytem se nachází mnoho desek s elektronikou - jsou tu dekodéry prostorových formátů Dolby Digital a DTS, zvukové procesory X-Space a 6 výkonových zesilovačů.

.

Všechny konektory jsou ukryty v prohlubni zespodu projektoru. Ten můžete pomocí dodávaných držáků přišroubovat ke zdi, případně postavit na skříňku/stolek/polici - v příslušenství naleznete i dvě velikosti šroubovacích nožiček.


Přípojná místa: 2 analogové stereofonní vstupy, 1 digitální elektrický a 2 digitální optické vstupy, připojení pro dokovací stanici k iPodu a terminál pro zapojení pasivního subwooferu.   


Základní funkce uřídíte přímo z přístroje, nechybí ani sluchátkový konektor.

Nastavení a funkce

Ačkoli se to nezdá, přístroj je vybaven velkým alfanumerickým displejem – velká žlutá písmena jsou zobrazována pod čelní krycí mřížkou. Bez problémů čitelné a elegantní. Mimo hlasitosti a vstupů zobrazuje také položky nastavovacího menu. Jen škoda, že nemá GUI zobrazitelné na televizoru. Škoda, bylo by to jednodušší.

Pro rychlé nastavení jsou připraveny tři hotové konfigurace místností (pro 10, 16 a 20 m2). Nejlepší výsledky však dostanete s podrobným manuálním nastavením.

Nastavit můžete intenzitu basů a výšek (+- 12 dB), vyvážení poměru hlasitosti předních a virtuálních zadních reprosoustav (v režimech music a movie), zpoždění zadních virtuálních reprosoustav, vzdálenost posluchače od projektoru, jeho odchylku od osy (pomyslně vycházející ze středu projektoru směrem k posluchači) a zatlumení místnosti (soft, medium, hard).

Lze upravit zisk jednotlivých vstupů, tedy vyvážit hlasitost různých připojených zdrojů signálu (jen pro analogové vstupy), je možné přepínání kanálů při duálním TV vysílání (dual)  a nebo je možné přepnout celý projektor do režimu "centru" –  to využijete, pokud si někdy v budoucnu přikoupíte AV receiver a zadní reprosoustavy. Reprodukce může probíhat v režimech stereo, wide (rozšířené stereo) a surround. Využít lze i SDB, tedy posilovač basů neboli bass boost.

Subwoofer a dálkový ovladač

Zatím jsme se zabývali jen samotným projektorem. Ten tvoří však jen jednu třetinu (i když zcela podstatnou) sestavy. Další částí je subwoofer, tedy přídavná reprosoustava pro reprodukci basů.

Subwoofer velice štíhlé konstrukce je složen z MDF desek. Zadní straně dominuje velmi dlouhý a široký bassreflexový nátrubek, basový reproduktor je v pravé boční stěně a kryje ho průzvučná tkanina. Celá skříň je opatřena krásným černým klavírním lakem. Ten se nachází i na vrchní stěně projektoru.  

Jako perfektní musím hodnotit dálkový ovladač - je přehledný, hmatníky tlačítek jsou velikostně i tvarově odlišené - není problém ho používat i zcela poslepu, respektive pohmatu.

Reprodukce filmu i muziky

Jak jsem již uvedl na začátku, zvukový projektor nemá nahradit domácí kino, ale zprostředkovat atraktivní reprodukci bez nutnosti instalace mnoha reprosoustav a komponentů. Jedná se samozřejmě o kompromis, vhodný především do menších prostorů. 

DHT-FS3 zaujme mohutným a dynamickým projevem, který exceluje především ve vykreslení atmosféry. Epické filmové pasáže skvělé. Subwoofer se překvapivě snaží, má pevný, zřetelný a hutný bas. Tedy žádné chrastítko, jak by mohl svojí subtilností naznačovat.

Celkově je zvuk bohatý a prostorové funkce přesvědčivé. Prostorový efekt je výrazný, ačkoli prostor končí zhruba v rovině uší. Přímo zezadu se ozve jen málokdy, ale to nevadí - zvuk vtáhne do děje a o to tu jde. Maximální hlasitost není nejvyšší, ale na běžný poslech stačí, sousedy v panelové zástavbě potrápit dovede.

Ve filmu potěší výrazným a skvěle srozumitelným vokálem, při křiku je ostřejší, jinak skvělý. Velmi solidní prostor a mohutnost reprodukce doplňují zřetelně kreslené detaily. Mikrodynamika je skvělá. Dokáže navodit patřičnou atmosféru filmu, i zahrát solidní akční bitvu. Při vysokých hlasitostech se ale v akčních scénách ztrácí. Při poslechu muziky dokáže být jako kvalitní kulisa, na soustředěný poslech náročnějších žánrů určen není.

Konkurence

Největším hráčem na poli zvukových projektorů je společnost Yamaha. Její projektory používají k vytvoření iluze prostorového zvuku princip odrazů zvuku od zdí poslechové místnosti. Pomocí několika desítek směrových reproduktorů a přesnému řízení a rozdělení signálu posílají signál do různých směrů a při správném nastavení dokáží vytvořit přesvědčivý prostorový vjem.

Zvukové projektory nyní začíná nabízet více výrobců - například dnes testovaný Denon, či Marantz. Pracují jen se šesti reproduktory a prostorový vjem vytváří fázovými posuny jednotlivých složek zvuku.

Zajímal by vás test i jiných zvukových projektorů? Napište nám do diskuze, nebo na e-mail.


Klady a zápory

 klady:  zápory:
 kompaktní rozměry a elegantní design  vyšší cena
 výborný zvuk  nemá vestavěný rozhlasový přijímač
 žádné podstatné zápory  maximální hlasitost by mohla být vyšší

Technické údaje

   Denon DHT-FS3
 cena:  29 990 Kč (na internetu)
 výkon:  5x 22W (6 Ohm) + 1x 40W (3 OHM - pro subwoofer) 
 reproduktory:  6x 80 mm
 frekvenční rozsah:  150 Hz - 20 kHz
 hmotnost:  4,6 Kg
 příkon:  32 W
 basový reproduktor:  1x 16 cm
 frekvenční rozsah:  45 - 150 Hz
 hmotnost:  5,6 kg