Testujeme nejlevnější notebook na trhu - Acer Extensa

Dobrá koupě nebo propadák? Otestovali jsme hit posledních měsíců, jeden z nejprodávanějších notebooků od jedné z nejdiskutovanějších značek. Přivítejte Acer Extensa 5220.

Acer Extensa 5220 | foto: Jiří Zahrádka

Hned na úvod osvětlíme všechna nej, kterými se Extensa chlubí. Je to nejlevnější notebook v kategorii 15,4" modelů, nejprodávanější je dle statistiky e-shopu firmy Czech Computer. I přes nejnižší ceny startující již na 11 000 Kč s DPH není ochuzen o slušný sortiment portů a nové, zcela přepracované šasi, které Acer představil koncem května.

Jako vždy nabízí Acer nepřeberné množství prodejních variant, které rozdělil do řady Extensa 5220, 5510 a 5610. První zmíněná, o které je také dnešní recenze, se vyznačuje právě nejnižší cenou - umožněno je to díky jednojádrovému procesoru Intel Celeron M, menší kapacitě disku a operační paměti. Druhá řada již obsahuje dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo, je však zabalena ve starém šasi, které je oproti tomu novějšímu méně kvalitní. Poslední řada, Extensa 5610, má v nabídce dvoujádrové procesory Intel Core 2 Duo i novější šasi, ceny však startují až na 17 000 Kč vč. DPH.

V následující tabulce je již vidět kompletní seznam všech prodejních variant s cenami pro náš testovaný model Extensa 5220. Ceny jsou nejnižší nalezené v českých internetových obchodech ke dni vydání tohoto článku, pro dohledání stačí zkopírovat označení notebooku, vložit jej do vyhledávače a zvolit vyhledávání v kolonce zboží.

 Model  Označení  HW výbava  Cena vč. DPH od

Extensa 5220-050508Mi

 LX.E870Y.009 

Windows Vista Home Basic, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 512 MB DDRII, HDD 80 GB   13 500 Kč

Extensa 5220-050508Mi

LX.E8706.003

 Windows XP Professional, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 512 MB DDRII, HDD 80 GB  14 100 Kč

Extensa 5220-050508Mi

LX.E870C.001

Linpus, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 512 MB DDRII, HDD 80 GB  11 000 Kč
 Extensa 5220-051G12Mi

 LX.E870Y.055 

Windows Vista Home Basic, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 1 x 1 GB DDRII, HDD 120 GB  15 100 Kč

 Extensa 5220-051G12Mi

LX.E8706.009

 Windows XP Professional, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 1 x 1 GB DDRII, HDD 120 GB  16 100 Kč

 Extensa 5220-051G12Mi

 LX.E870C.020 

Linpus, procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz), 1 x 1 GB DDRII, HDD 120 GB  13 100 Kč

V nabídce jsou dvě konfigurace, které se od sebe liší použitým operačním systémem. Nejlevnější jsou vždy konfigurace s operačním systémem Linpus, málo známou distribucí Linuxu. O červeně označené konfiguraci je zbytek článku. Tuto verzi lze v internetových obchodech koupit od 13 500 Kč vč. DPH. Nejlevnější Extensu lze pořídit s OS Linpus od 11 000 Kč vč. DPH. 


Testovaná verze Aceru Extensa

Ačkoli jsme do testu chtěli notebook v té nejlevnější verzi, tedy s OS Linpus, zapůjčena nám byla verze s Windows Vista. U verze s Linpusem se vyskytuje problém při instalaci jiného operačního systému, neboť instalátor Windows nevidí bez příslušných ovladačů disk. Tento problém brzy vyřešili noví majitelé na nejrůznějších fórech, jedno z nich je zde, podporu na stránkách výrobce najdete zde.

Předem je nutno podotknout, že Windows Vista jsou na danou konfiguraci nevhodně zvoleným systémem, slabší procesor a 512 MB operační paměti splňují pouze jeho minimální nároky na výkon počítače. Visty jsou velmi náročným operačním systémem a pro práci s nimi bych doporučoval spíše dvoujádrový procesor a alespoň 1 GB RAM. Verze Vista Home Basic navíc nemá průhledné rozhraní Aero a některé praktické funkce tak, jako verze Vista Home Premium. Pro testovanou konfiguraci se jeví vhodnější verze s OS Windows XP Professional (kterým však brzy skončí podpora ze strany Microsoftu) popř. nejlevnější varianta s Linpusem. Ten není uživatelsky příliš přívětivý, pokud se chce někdo pustit do používání alternativního operačního systému na bázi Linuxu, nejspíše nejvhodnějším je distribuce Ubuntu.

Hardware aneb co najdeme v počítači

Procesor

Naši sestavu tedy tvořil jednojádrový procesor Intel Celeron Mobile taktovaný na 1,73 GHz, nutno zmínit několik jeho dalších vlastností. Svým výkonem je pro práci dostatečný, pro notebook však není zcela ideální volbou. Nepodporuje totiž přepínání frekvencí, tzn. neumí v době, kdy je málo zatěžován, přepnout svoji frekvenci na nižší takt a šetřit tak více baterii. Další procesory od firmy Intel přepínání na nižší frekvenci umí. Notebooky osazené Celeronem M tak ve výsledku vydrží při chodu na baterie pracovat kratší dobu než zbytek portfolia Intelu, Celeron M zkrátka není tolik úsporný jako jeho dražší kolegové.

Přehled komponent
  • Procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz,  1 MB L2 cache, FSB 533 MHz)
  • Paměť 1 x 512 MB, 667 MHz, maximálně 2 GB RAM 
  • Disk 80 GB, 5400 ot./min, Seagate Momentus ST980811AS
  • Grafika GMA X3100, až 384 MB
  • Chipset Intel GL960
  • Optická mechanika DVD Super Multi Double Layer, HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N

Tento fakt nelze brát zcela úplně jako zápor, Celeron M patří k nejlevnějším procesorům pro mobilní počítače vůbec a zákonitě tak neoplývá těmi nejlepšími funkcemi. Stejné je to i s další vlastností tohoto procesoru, má pouze jenom jedno jádro, tzn. v jeden okamžik umí vypočítávat pouze jednu operaci. Dvoujádrové procesory, které v tabulce výše figurují také, již dokáží v jednu chvíli počítat dvě různé úlohy a notebook s nimi tak v praxi reaguje při práci svižněji.

Pokud hodláte na Extense prohlížet internet, psát v textovém editoru nebo koukat na video, je Intel Celeron M dostatečný. Počítejte však s kratší výdrží při běhu na baterie.

Více o procesorech pro mobilní počítače lze najít zde.

Paměť, disk, grafická karta a chipset

V notebooku najdeme jeden paměťový modul o velikosti 512 MB RAM, pro další rozšíření je připraven ještě jeden slot. Z pohledu nároků všech operačních systémů kromě Windows Vista je paměť dostatečně veliká, pro Visty je vhodnější dokoupit ještě alespoň 512 MB. Rozšiřovat lze do velikosti 2 GB.

Disk má velikost 80 GB a 5400 otáček za minutu, což je v současnosti v kategorii nejlevnějších notebooků standard. Připojen je rozhraním S-ATA.

Nadstandardní je naopak použitá grafická karta, jedná se o nejnovější sdílenou Intel GMA X3100. Sdílená znamená, že nemá vlastní paměť, tu si bere z operační paměti. Vyhradit si ze systému může až 384 MB (při vysokém zatížení), což dokáže s naším 512MB paměťovým modulem řádně zacvičit. Pro běžnou práci je zcela dostatečná a lze na ní hrát i některé méně náročné hry, na testované Extense se podařilo spustit i hru FIFA 08. Více o grafických kartách do notebooku si lze přečíst zde.

Poslední položkou je chipset, tedy sada integrovaných obvodů zajišťujících chod výše zmíněných komponent. V našem případě jde o Intel GL960, který patří k tomu lepšímu mezi nejlevnějšími notebooky, podporuje SATA disky, dvoukanálové DDR2 paměti o frekvenci 533 MHz a sběrnici PCI Express.

Dostupné porty a ergonomie

Acer Extensa překvapila nejenom nízkou cenou, ale především výbavou, kterou za tuto cenu nabízí. Kromě čtyř portů USB 2.0 nabízí i Firewire - počet USB je na danou cenovou kategorii nadprůměrný stejně jako přítomnost rychlého rozhraní Firewire spolupracujícího například s kamerami. Tím však výčet zdaleka nekončí, Extensa má totiž kromě obligátního výstupu VGA pro externí monitor i konektor S-video (TV výstup NTSC/PAL), rychlý infračervený port (FIR), čtečku multimediálních karet 5 v 1 (SD, MMC, MS, MS PRO, xD), rozšiřující slot ExpressCard/54 i PC Card type II a trojici audio konektorů (sluchátka / mikrofon / linkový vstup). Výčet všech rozhraní uzavírá konektor pro analogový modem a ethernetovou síť - při této ceně nemá Extensa konkurenci.

Pokud se podíváme na rozmístění všech portů, nevyjde z toho nejlevnější Acer zle. Poněkud nepraktické je umístění tří USB na zadní straně, pro rychlé připojení bez nutnosti otáčení notebooku je na levém boku umístěn ještě jeden port USB. Zde se také nachází většina výše zmíněných rozhraní, což je z hlediska přístupnosti velmi dobrá poloha. Na zadní straně nalezneme výdech chlazení, horký vzduch je tak odváděn od uživatele. Na pravé straně nalezneme již jen DVD mechaniku Super Multi Double Layer, která si poradí s většinou optických médií. Podstatnější výtka směřuje k audio konektorům, na přední straně je jejich umístění vhodné pro sluchátka, při zapojení externích reproduktorů ale před uživatelem překáží kabel. Na čele notebooku najdeme kromě čtečky multimediálních karet i posuvné ovladače pro zapnutí / vypnutí bezdrátové sítě WiFi a Bluetooth. Bluetooth není v základní konfiguraci.




Pohled na levý bok

Pohled na přední část

Pohled na pravý bok

Pohled na zadní část


Konstrukce a design

Po všech předchozích řádcích je nejspíše očekávána v tomto odstavci kritika, konstrukčně nejlevnější Acery nebyly řešeny nejlépe. S příchodem nového designu ProFile se ale mnohé změnilo a i tato kapitola bude v kontextu s cenou ryze pozitivní. Celkové provedení je velmi slušné, notebook je pevný a díly dobře slícované. Při příčném kroucení se už prakticky neprohýbá a nevrže tak, jako tomu bylo u předchozích modelů. Výtky směřují k víku displeje, které je poměrně měkké a klouby jej nedrží příliš pevně. Hmotnost notebooku 2,88 kg je v kategorii 15,4" notebooků nadprůměrná, rozdíly však nejsou dramatické. S přihlédnutím k ceně Extensa po konstrukční stránce příjemně překvapila.


Acer Extensa 5220

Acer Extensa 5220


Černá barva dodává Aceru jistou dávku elegance, nevypadá lacině a jsou s ní dobře zkombinované některé ozdobné prvky. Z těch nejvýraznějších vyjmenujme stříbrnou kovovou lištu pod displejem, stříbrný lem okolo touchpadu, decentně zakomponované audio konektory nebo dobře známé logo výrobce.


Detail audio konektorů, ovládacích prvků pro bezdrátové sítě a kontrolek na čele notebooku

Logo Aceru


Výkon v číslech

Naší redakcí využívaný benchmark PCMarku05 nedodával pod OS Vista Home Basic korektní data a tak jsme využili služeb programu HWiNFO32. Tento benchmark testuje všechny důležité komponenty počítače dle své vlastní metodiky.  Do následujících grafů shrnujících výkon procesoru v CPU a FPU při běhu několika aplikací (tzv. multi-threaded) jsme přidali skóre některých dalších procesorů pro porovnání (starší jednojádrové Pentium M a dva dvoujádrové procesory). U datové propustnostnosti paměti byla naměřena hodnota 1776 MB/s, což je u notebooků průměrný výsledek. Celkově není potřeba nic dlouze studovat - Extensa zaměřená na běžnou nenáročnou práci je výkonově zcela dostačující, na hry popř. aplikace vyžadující vysoký výpočetní výkon dělaná není.

Operace v pevné řádové čárce
Výpočty CPU

Operace v plovoucí řádové čárce
Výpočty FPU (CAD, tabulkové procesory, aplikace pro finanční analýzy...)


Posledním a nejspíše také nejdůležitějším testem byla výdrž při běhu na baterie. Tu jsme jako vždy otestovali při nastaveném maximálním jasu displeje a nepřetržitém přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací. V tomto testu vydržela Extensa běžet 1 hodinu a 29 minut. V praxi jsme tuto dobu díky absenci přepínání frekvencí nepřekračovali, necelých dvacet minut lze získat při ztlumení jasu displeje na minimum. Čitelnost displeje se ale zhorší na hranici použitelnosti.

Extensa v praxi

Běžné denní používání bylo do jisté míry poznamenáno operačním systémem, Vista se pro tuto konkrétní konfiguraci příliš nehodí. Probuzení ze spánkového režimu provázelo několikaminutové otáčení pevného disku bez větší odezvy, především první týden nebyl problém čekat i deset minut. Ke konci testování již byla Extensa více živá, s jiným operačním systémem by byla ale práce daleko příjemnější.

Práce s ohledem k výdrži baterie netrvala mimo zásuvku nikdy příliš dlouho, celkově jsme ale z displeje a z psaní na klávesnici měli dobrý dojem. Nejenom, že je ergonomicky zahnutá tak, jak to mají mnohé TravelMaty, přidává k tomu i pevnost a jistý stisk kláves. Ocenit se musí především dvouřádkový Enter a samostatné klávesky pro psaní € a $.

Pohled na klávesnici

Detail tlačítek rychlého spuštění
Tlačítka rychlého spuštění. Prostřední tři nejsou funkční, slouží pro spouštění aplikací v jiných modelech.


Použitý displej, tedy nejčastěji a neprávem opomíjená součást notebooku při nákupu, svého majitele příliš nenadchne. Podsvícení je dostačné a rovnoměrné, barvy jsou však méně kontrastní kvůli matnému povrchu displeje. Díky tomu se také od něj neodráží okolní zdroje světla a lze s ním v nouzi pracovat i se sluncem za zády, což může méně živé podání barev vykompenzovat. Náhledové úhly především ze stran nejsou optimální, větší rozsah by neuškodil. Rozlišení displeje 1280 x 800 se dnes stalo u 15,4" notebooků jistým standardem, větší má již jen konkurence za daleko vyšší cenu.

Čím Extensa překvapila byla přijatelná úroveň hluku při práci. Větráček chlazení neběží neustále, při psaní popř. surfování po internetu se spíná a vypíná přibližně každé tři minuty. Protože nejde procesoru snížit frekvence a ten se tak stále zahřívá, bude chlazení běžet i v noci a své okolí rušit. Úroveň hluku nevybočuje od konkurence ve stejné cenové hladině a tak kromě tohoto upozornění nelze mít větších námitek.

Zhodnocení

Za cenu 11 000 Kč včetně daně skvělá volba, i při ceně okolo 14 000 Kč s operačním systémem od firmy Microsoft velmi lákavá nabídka. Rozsáhlá nabídka rozhraní, dobrá konstrukce i slušná klávesnice jakoby patřily notebooku o třídu dražšímu. Dojem pokazily především Windows Vista, které se do levnějších sestav s minimem operační paměti nehodí. Extensu si dokáži představit jako první notebook, na kterém majitel zjistí co mu vadí a co mu vyhovuje a získá základní přehled o tom, s čím chce pracovat v budoucnosti. Svojí úlohu splní Extensa kdekoli, kde není potřebný vysoký výpočetní výkon nebo dlouhá práce při běhu na bateri. Levné notebooky jsou vhodné pro nenáročné používání a občasné přenášení, nemusí se u nich navíc příliš řešit životnost, neboť se dostaly na úroveň spotřebního zboží. I přesto nemusí být trvanlivost problémem, recenze ji ale nemůže vyřešit a více napoví až uživatelské zkušenosti na nejrůznějších fórech během několika příštích  měsíců. V redakci máme zapůjčen notebook s podobně provedeným šasi (ProFile) a zatím na něm není žádná větší závada (více zde). Aceru se tak snad povedl kvalitní model za rozumné peníze.

Acer Extensa 5220

 Specifikace Acer Extensa 5220 - 050508Mi (LX.E870Y.009)
  • Procesor Intel Celeron M 530SR (1,73 GHz, 1 MB L2 cache, FSB 533 MHz)
  • Paměť 1 x 512 MB, 667 MHz, max. 2 GB RAM 
  • Disk 80 GB, 5400 ot./min, Seagate Momentus ST980811AS
  • Grafika GMA X3100, až 384 MB
  • Displej 15,4" WXGA TFT LCD 1280x800, matný
  • Chipset Intel GL960
  • Optická mechanika DVD Super Multi Double Layer, HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N
  • Rozhraní: 4x USB 2.0, Firewire, VGA, S-video, FIR, čtečka MM karet 5 v 1 (SD, MMC, MS, MS PRO, xD), ExpressCard/54, PC Card type II, 3x audio (out / mic / line-in)
  • Další komunikace: 10/100 ethernet, WiFi 802.11 b/g, analogový modem
  • Operační systém: Windows Vista Home Basic
  • Baterie 44 W, výdrž 1:29 
  • Hmotnost 2,88 kg
  • Rozměry 35 x 358 x 227 mm
  • Záruka 2 roky pro fyzické i právnické osoby
  • Cena 13 500 Kč vč. DPH

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...