TH7-II: Další bomba od Abitu

  • 4
Není jistě žádnou novou informací, že je na trhu mnoho skvělých základních desek, od mnoha skvělých výrobců. Každý zákazník má svého favorita, nejčastěji toho, který nejméně vyprázdní jeho kapsu a poskytne tomu přiměřený výkon. Existují však výrobci, kteří nabízejí mnohem, mnohem víc.

Není jistě žádnou novou informací, že je na trhu mnoho skvělých základních desek, od mnoha skvělých výrobců. Každý zákazník má svého favorita, nejčastěji toho, který nejméně vyprázdní jeho kapsu a poskytne přiměřený výkon, za co nejmenší peníze. Existují však výrobci, kteří nabízejí mnohem, mnohem více a u nichž se určitě vyplatí za kvalitu navíc nějakou tu korunu připlatit.

Možná jste uhodli, že tím, koho máme na mysli, je firma Abit. Když lehce zapátráme v paměti a vypravíme se do nedávné historie, vzpomeneme si například na základní desku Abit KT7A a Abit KT7A-RAID. Ta svého výrobce proslavila a s přehledem lze prohlásit, že se jedná o živoucí legendu - a i když čas zase trošku pokročil, nic tato jasná hvězda neztratila na svém lesku.

Abit TH7-II

Tomuto motherboardu snad nebylo co vytknout - tedy až na poněkud vyšší cenu. Byla to ideální základní deska pro overclocking (a nejenom pro něj). Její řešení bylo natolik nadčasové, že i dnes je použitelná pro nejnovější procesory a ve své generaci patřila k těm absolutně nejvýkonnějším.

Vzhledem k řečenému asi příliš nepřekvapí, že jsou tu minimálně dva další motherboardy od stejného výrobce, které na to, stát se legendami, úspěšně kandidují. Tím prvním je motherboard označený jako TH7-II a tím druhým BD7-RAID.

Obě dvě desky jsou určené pro nejnovější procesory Intel Pentium 4, ale my se budeme blíže věnovat té první - motherboardu Abit TH7-II, která je určena zárověň pro paměti typu RIMM, zatímco BD7 pro paměti typu DDR SDRAM.

A čím se tak TH7-II liší od svých protivníků? Pojďme se blíže podívat.

Základní informace a poznatky tak zajímavé nejsou. Deska je vybavena 5 sloty PCI, jedním AGP slotem a jedním slotem CNR. Což není nic překvapivého. Pro procesor je určena patice Socket 478 a dále na desce najdeme integrovanou síťovou kartu a klasickou "On-Board" zvukovou kartu. V RAID verzi desky je ještě přidán Ultra DMA 100/RAID od HighPointu a to je asi ze základních vlastností vše.

Deska je osazena klasickým čipsetem Intel 850 (ICH2), z čehož vyplývá oficiální podpora 400 MHz systémové sběrnice a možnosti instalovat až 2 GB paměti typu Rambus RIMM (PC600/PC800). 

V příslušenství u desky nalezneme uživatelský manuál, instalační CD, 2 kabely ATA 66/100, dvě RIMM propojky a jako lahůdku a bonus navíc, tepelné čidlo s kablíkem.

Technické detaily:

  • Procesor: Intel Pentium 4
  • Patice: Socket 478 (Willamette i NorthWood)
  • Čipset: Intel 850 (ICH2)
  • Paměť: 4 pozice pro 184 pinové RIMM moduly (PC600/800) (až do velikosti 2GB)
  • IDE Ultra DMA 100/66/33
  • 2 IDE konektory
  • 2 RAID konektory
  • 1 Floppy konektor
  • 1 AGP slot
  • 5 PCI slotů
  • 1CNR slot
  • RAID High Point HTP370 IDE Controler
  • Audio: OnBoard, kodek AC97
  • Integrovaný LAN adaptér Intel 82562 10/100Mb (Pouze u některých verzí)
  • BIOS: SoftMenu™III

A to je o základních věcech vše. Ostatně se nejedná o nic světaborného, jak by se mohlo zdát. Avšak zdání klame, ta největší překvapení se skrývají uvnitř desky, v BIOSu.

Ten je vybaven systémem SoftMenu III, takže se všechna nastavení  řeší většinou bez jakýchkoliv přepínačů na desce, ale přímo v BIOSu. Klasické DIPSwitche jsou vlastně jen pro případ, že by uživatel něco "nezvládl".

A že toho pomocí Softmenu lze nastavit opravdu hodně, tím si můžete být jisti. Desky od Abitu jsou tím pověstné a tak například nechybí možnost nastavit procesoru prakticky libovolné FSB a to od 100 do (neuvěřtelných) 255 MHz, v krocích po jednom MHz. Z toho jasně plyne, že do desky pohodlně budou pasovat i procesory, které se ještě ani nevyrábí a teprve se vyrábět začnou. Další neodmyslitelnou věcí a na Abiťáckých motherboardech věcí známou, je možnost nastavit procesoru libovolný multiplikátor, neboli násobič. Škoda jen, že všechna Pentia mají násobič uzamčený a tak je tato změna nepřípustná.

O to víc potěší unikátní možnost fixovat frekvence sběrnice PCI a AGP, bez ohledu na to, na jakou rychlost je nastavena frekvence FSB - a to je pro overclocking vskutku jedinečná věc. (Málo kdo sice chápe, jak desetinné děliče fungují, ale jelikož fungují dobře, nikoho to příliš netrápí). I díky tomu si tento motherboard zaslouží pozornost.

Zcela unikátní věcí je možnost nastavení voltáže pro procesor. Přesahuje totiž všechny povolené a standardizované meze. Ono se to ani nedá nazvat jinak, neboť voltáž 1.800 V je například pro procesor P4 NorthWood brána za mezní, neboli za průraznou. A deska umí nastavit rovných 2.200 V...

Pro nezkušeného uživatele a jeho procesor to může být konečná, stačí jenom přejet šipkou kousek dál a dát "enter" - pro ty ostatní jde bezesporu o špičkový motherboard.


Témata: BIOS, Desky, Intel, PCI, Počítače, trh