ThinkPad R50e aneb hodně za málo? Recenze nejlevnějšího notebooku IBM

  0:01
Chcete-li notebook věhlasné značky IBM, nemusíte za něj platit mnoho peněz. I společnost IBM totiž má ve své nabídce levný notebook ThinkPad R50e nabízený v řadě konfiguracích. Připravili jsme pro vás podrobnou recenzi tohoto cenově dostupného mobilního zařízení.

Modelová řada IBM ThinkPad R Series reprezentuje levné notebooky s hmotností kolem 3 kg, které vsází na design ostatních ThinkPadů s dominantní černou barvou a nabízí značkový produkt za dostupnou cenu. Model ThinkPad R50e je nejlevnějším zástupcem řady ThinkPad R Series a prodává se za cenu od cca 18 400 Kč a výš bez DPH.

Design ThinkPadu R50e je striktně hranatý a charakterizuje ho nejen typická černá barva notebooků IBM, ale také šikmé hrany a kvalitní klávesnice. Na otevření víka notebooku jsou zapotřebí dvě ruce. Kloub displeje je dostatečně tuhý a víko i přes svou váhu dobře drží v libovolné poloze. Svrchní kryt displeje je navíc "přetažený" přes přední hranu i boky notebooku a efektivně tak zabraňuje pronikání prachu a jeho usazování na displeji a v prostoru klávesnice - uzavřením krytu tedy ThinkPad R50e v podstatě utěsníte. Po uzavření krytu působí notebook kompaktním dojmem, a to i při jeho rozměrech zhruba 33 x 27 cm, poněkud větší tloušťce 3,8 cm a hmotnosti cca tři kilogramy.

Rozměrný 15 palcový TFT displej disponuje v low-end třídě notebooků běžným nativním rozlišením 1024 x 768 bodů. Stejně jako u prakticky všech v poslední době testovaných notebooků nebyl na displeji zkoušeného ThinkPadu R50e ani jeden vadný tranzistor. Nad horní hranou displeje je umístěna šikovná malinká lampička, která umí současně osvětlit klávesnici i polohovací zařízení a umožňuje tak práci i ve ztížených světelných podmínkách. Společnost IBM označuje lampičku respektive její funkci jako ThinkLight - na rozdíl od výrazně dražších ThinkPadů T Series je světlo lampičky žluté (např. u ThinkPad T41 lampička svítí bíle) a osvětlení je tak u ThinkPadu R50e "měkčí" a méně intenzivní. Intenzitu lampičky nelze nijak regulovat, k zapínání a vypínání osvětlení slouží klávesová zkratka přes Fn.

Notebook je dodáván s čipovou sadu Intel 855GME obsahující integrované grafické jádro. Osazené procesory jsou k dispozici podle konkrétního modelu - v nabídce jsou jak procesory Intel Celeron M, tak i Pentium M s integrovanými funkcemi pro šetření energie. ThinkPad R50e má ve víku vestavěnou anténu pro bezdrátovou síťovou kartu, kterou najdeme u některých z nabízených sestav včetně nejlevnějšího modelu. V rámci jednotlivých konfigurací je dále pevný disk s různou kapacitou a odlišným počtem otáček, různá velikost operační paměti a jeden ze dvou možných typů optické mechaniky.

Klávesnice ThinkPadu R50e má shodné rozložení kláves jako například u profesionálních modelů T Series, což považuji za lepší řešení než jsou třeba rozdílné klávesnice u low-end a profi notebooků Toshiba. Speciální klávesa Access IBM umožňuje přístup k různým systémovým utilitám včetně napojení na webový informační systém zpráv, řešení softwarových problémů apod. Další zajímavostí klávesnice je kanálek pro odvod tekutiny, který by měl napomoci při eventuálním nechtěném polití klávesnice a ochránit tak vnitřek notebooku. Klávesnici dominuje barevně odlišená velká klávesa Enter, barevně odlišena je též většina funkčních a speciálních kláves. ThinkPad R50e nemá klávesu Windows, kterou lze však softwarově nahradit jinou speciální klávesou (typicky např. AltGr). Klávesy InsertDelete jsou na jiném místě než bych je čekal, opět jde ale o zvyk.

ThinkPad R50e má polohovací zařízení trackpoint (typické pro notebooky IBM, z nichž některé mají navíc ještě touchpad), které doplňují dvě boční tlačítka pro levou a pravou myš a středové tlačítko pro rychlý posuv obsahu stránek a dokumentů. O trackpointu nemohu říci nic víc, než že se jedná o výborné polohovací zařízení, které osobně považuji za lepší a v některých situacích též přesnější řešení než touchpad - opět ale podotýkám, že je to jen můj subjektivní dojem a může jít o zvyk.

Stavové indikátory notebooku jsou umístěny vpravo pod displejem. Jedná se o podsvětlené ikonkové indikátory, které doplňuje ještě několik LED diod viditelných i při uzavřeném krytu displeje.

Portová výbava ThinkPadu R50e není nijak oslňující, s přihlédnutím k ceně notebooku (a trochou tolerance) je to ale vcelku pochopitelné. Na šasi notebooku najdeme dva porty USB, vstup LAN karty a 56K modemu, slot PCMCIA, VGA výstup, běžné audio vstupy/výstupy a paralelní port. Na něco takového jako je Bluetooth nebo infraport si nechce zajít chuť.


Spodní strana ThinkPadu R50e doslova poseta šroubky fixujícími uchycení interních částí notebooku. ThinkPad R50e má standardně li-ion baterii s kapacitou 4 400 mAh, na kterou vydrží pracovat v průměru přes dvě hodiny. Volitelně si navíc můžete přikoupit vysokokapacitní li-on akumulátor (má 9 článků a stojí cca 4 500 Kč bez DPH), který udrží notebook v provozu přes 5 hodin.

Součástí dodávky ThinkPadu R50e je tištěná příručka (pro řešení případných problémů) v češtině a dvě v jiné "bezvýznamné" příručky, všechny ostatní manuály jsou pouze v elektronické podobě. S notebookem dále dostanete dvě náhradní čepičky (někdo jim říká polštářky či hlavičky) pro trackpoint.


Software je významnou součástí všech notebooků IBM. Protože žádná cédéčka či jiná média k ThinkPadu R50e nedostanete, musíte si je v případě potřeby vyrobit sami. Slouží k tomu do jisté míry unikátní systém archivace předinstalované softwarové výbavy i doplňkových programů, které lze na několik kliknutí myší vypálit na (vlastní) datové médium či několik médií. Propracovaný systém zálohování, reinstalace, stahování ovladačů a technické podpory je též dobrou vizitkou profesionálního řešení notebooků IBM, jedinou podmínkou je pochopitelně připojení na internet. Záloha celé systémové instalace je standardně uložena na skrytém partitionu, který není viditelný pro operační systém. Celou instalaci lze přitom z BIOSu obnovit i když operační systém už stávkuje a odmítá nabootovat.

Ještě pár vět k dodávaným programům a driverům. Ovladače pro trackpoint a většinu z hardwarových součástí ThinkPadu R50e jsou dost komfortní, zaberou ale hodně paměti. Pokud tedy některé z nich nepotřebujete, je lepší raději zrušit jejich spouštění při startu Windows XP. Profesionální správa napájení z dílny společnosti IBM je stejná u nejlevnějších i nejdražších ThinkPadů, což opět přičítám IBM k dobru. Správu a konfiguraci ovladačů má na starost univerzální utilita ThinkPad Configuration, jejíž interní funkce se automaticky přizpůsobují a rozšiřují podle nainstalovaných driverů. Pokud pracujete s notebookem doma a v kanceláři, kde používáte jiné nastavení sítě nebo kombinaci LAN a bezdrátové sítě, můžete využít služeb dalšího užitečného software Access Connections, který se stará o automatické přepínání různých síťových profilů.

Dodávanými bonusovými aplikacemi je například Norton Antivirus, přehrávač InterVideo WinDVD, diagnostický balík PC-Doctor a program na vypalování CD/DVD kompilací aj. (viz obrázky níže). Další software lze stáhnout zdarma z webových stránek společnosti IBM.



Testy a závěr

Aplikační testy nejlevnější konfigurace s 1,4 GHz procesorem Intel Celeron M 330 jsou názornou ukázkou toho, že cenový rozdíl mezi procesory Pentium M a Celeron M a "papírový" výkon obou typů procesorů nemusí hrát nijak velkou roli. Pro běžné aplikace je tak výkon i té nejlevnější konfigurace ThinkPadu R50e plně postačující. S grafikou je tomu naopak, zde se projevuje jak o něco slabší výkon procesoru v porovnání s Pentiem M, tak i především velmi "slabé" integrované grafické jádro Intel Extreme Graphics 2. Moderní 3D hry si tedy na ThinkPadu R50e rozhodně nezahrajete.

Výdrž na baterie není při maximálním výkonu a nejvyšším jasu displeje nijak velká, na druhou stranu ale zase není nijak výrazně menší než u většiny jiných notebooků se stejným druhem procesoru, displejem se stejnou úhlopříčkou a baterií se shodnou kapacitou. Pokud si však podstatně snížíte jas velkého displeje (jde to jen v kanceláři, protože na sluníčku není na displeji téměř nic vidět) a nebudete příliš využívat pevný disk, můžete se v tom nejideálnějším případě těšit až na naměřené zhruba 4 hodiny provozu se standardní baterií. Volitelnou vysokokapacitní baterii jsme na testy zapůjčenou neměli.

Závěrem už jen krátce. ThinkPad R50e je solidně navržený notebook známé značky, který za rozumnou cenu nabízí nejen věhlas značky IBM, ale též displej s velkou úhlopříčkou a kombinaci zajímavého softwarového a hardwarového řešení například v podobě lampičky pro osvětlení klávesnice či systému ovladačů a zálohování programů včetně případné obnovy celého systému. Chvályhodná je též přítomnost 54 Mbit WiFi karty v ceně nejlevnější konfigurace i možnost dokoupení baterie s velkou kapacitou.

Testovanou sestavu ThinkPad R50e s procesorem Celeron M 330 (1,4 GHz), 256 MB operační paměti, 30 GB harddiskem, 54 Mbit WiFi kartou, a Windows XP Home Edition lze v současné době pořídit za 18 390 Kč bez DPH.

O něco dražší sestava bez WiFi karty a procesorem Celeron M 340 (1,5 GHz), 256 MB DDR SDRAM, 40 GB harddiskem, optickou mechanikou DVD-ROM/CD-RW a Windows XP Professional stojí cca 19 800 Kč bez DPH. V nabídce jsou samozřejmě i cenově nákladnější konfigurace s WiFi kartou, rychlejšími procesory Pentium M, 512 MB DDR SDRAM, pevným diskem s větší kapacitou a mechanikou DVD-RW.

Grafické testy

Testovaná konfigurace3DMark 20013DMark 2003
IBM ThinkPad R50e
Intel Celeron M 330, 1,4 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
256 MB DDR SDRAM, 30 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Home Edition
1 78291
Toshiba Satellite L10
Intel Celeron M 370 1,5 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
256 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Home Edition
1 52962
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
4 979266
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 334113
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
13 7073 903

Aplikační testy

Testovaná konfiguracePCMark 2004
IBM ThinkPad R50e
Intel Celeron M 330, 1,4 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
256 MB DDR SDRAM, 30 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 226 PCMarks
Toshiba Satellite L10
Intel Celeron M 370 1,5 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
256 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 297 PCMarks
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
1 984 PCMarks
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 330 PCMarks
Desktop
AMD Athlon XP, 1 992 MHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
3 610 PCMarks

Výdrž na baterie (s interní 4 400 mAh li-ion baterií)

Test:Dosažený čas:
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1 hodina 28 minut
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 4 hodiny 6 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2,5 hodiny

SiSoft Sandra 2005

Testovaná konfigurace
IBM ThinkPad R50e
Intel Celeron M 330, 1,4 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
256 MB DDR SDRAM, 30 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Home Edition
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
Desktop (KEPL)
AMD Athlon XP, 1 992 MHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
Doplňkové srovnání:
Acer TravelMate 8100 s procesorem Pentium M 2,0 GHz, sběrnicí PCI Express a gr. kartou ATI Mobility Radeon X700



2,5" pevný disk FUJITSU MHT2030AT, 30 GB, 4 200 otáček/min.


Notebook IBM ThinkPad R50e zapůjčila společnost IBM Česká republika.


IBM ThinkPad R50e - základní technické parametry testované konfigurace:

ProcesorIntel® Celeron® M 330 (1.4 GHz)
Operační systémMicrosoft® Windows® XP Home
Display/Rozlišení15“ TFT XGA/1024x768
Pevný disk30 GB 4200 otáček za minutu
Operační paměť256 MB PC2700 DDR SDRAM
Optická mechanikaCD-RW/DVD
Grafická kartaIntel Extreme Graphics 2
Integrované
komunikace
Modem; 10/100 Ethernet; Intel PRO/WirelessNetwork Connection 802.11b/g
Výdrž na bateriiaž 3,5 hodiny (až 5,5 hodin s vysokokapacitní baterií)
Porty2 USB 2.0; paralelní; externí display (VGA); napájení; RJ-11 (modem); RJ-45 (Ethernet); audio: line-out/sluchátka a mikrofon
Sloty1x typ II nebo 1x typ III PC Card
Rozměry332x269x38,1 mm
Váha3,0 kg
Záruka1 rok
Možnost rozšíření záruky na 3 roky Carry-In pomocí ServicePac (objednací číslo 87H8403, cena cca 5.100,- Kč)
Software
(předinstalovaný)
• Access IBM
• Access Connections
• Adobe Acrobat Reader
• IBM Active Protection System
• IBM Rescue and Recovery™
• InterVideo WinDVD
• Norton Antivirus (OEM)
• PC-Doctor
• ThinkPad Utilities
• Update Connector™
• IBM RecordNow a DLA
Software
(ke stažení)
• Client Security Software
• IBM Director Agent
• Software Delivery Assistant
• System Migration Assistant

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...