Thomson Lyra PDP2211 - kapesní MP3/WMA/G2 přehrávač (recenze)

  • 17
Ještě než se do naší redakce dostane nový kousek MP3/CD přehrávače Lyra, nabízíme vám jako předkrm test dalšího z výrobků, do nějž společnost Thomson Multimedia vkládá velké naděje - kapesní přehrávač Lyra PDP2211 s podporou formátů MP3, WMA a RealAudio G2.

Malou ochutnávku ze svého katalogu připravila společnost Thomson předtím, než zajistí na test jiný kousek jejich očekávaného CD/MP3 přehrávače. Do rukou se mi dostal přenosný přehrávač Lyra PDP 2211 vybavený mnoha zajímavými funkcemi. Ovšem jak praví okřídlené pořekadlo, méně někdy bývá více...

V dodávce s přehrávačem obdržíme instalační CD s programy RealJukebox a MusicMatch Jukebox spolu s deseti skladbami od internetového hudebního serveru Emusic.com, dálkové ovládání, sluchátka, jack-to-cinch kabel pro připojení k domácí HiFi aparatuře a USB čtečku CompactFlash karet. Paměťové médium tvoří CF karta o kapacitě 64 MB, napájení zajišťují dvě tužkové baterie. Přibaleny jsou kvalitní Duracellky, které dle specifikací vydrží přístroj pohánět 20 hodin, což potvrzuji - Lyra toho odehrála opravdu hodně. Na přehrávači také najdeme odjímatelný držák pro připevnění na opasek.

Čelní stěně vévodí zelenomodře podsvětlený grafický displej zobrazující obsah karty, během poslechu pak informace o souboru jako ID3 tag, délku, bitrate, hlasitost, mód ekvalizéru a přehrávání a stav baterie. Při použití FM tuneru, jenž disponuje dvanácti předvolbami, je velmi pěkně graficky znázorněno ladění stanic. Ovládací prvky jsou okolo rozmístěny zcela logicky, a tak jsem ani jednou nevyužil služeb dálkového ovládání. Ať už jsem měl přehrávač zavřený v kapsičce u košile či připevněný na opasku, nebyl problém nahmátnout příslušné tlačítko.

Pod displejem nalezneme dominantní button Play/Pause a tlačítka Skip/Search vpřed a vzad, která rovněž slouží k ladění rozhlasu. Napravo od displeje se nachází jog-dial ovladač pro volbu hlasitosti, pokyb v menu, listování mezi soubory a předvolbami FM tuneru. Pod ním na nás kouká ještě tlačítko Stop/Off a zámek, který zabrání nechtěnému stisku kláves. Nalevo jsou to pak ovládací prvky Recall Mode, jenž vyvolá menu přehrávacích módů (Normal, Repeat Track, Repeat All, Shoffle, Program neboli vlastní playlist a Line Out při připojení Lyry k HiFi systému) nebo seznam předvoleb rádia, DSP, kde si můžeme vybrat mezi přednastavenými Bass Boost, Rock, Pop, Jazz, nebo si pohrát v grafickým pětipásmovým ekvalizérem (při poslechu rozhlasu je ale nabídka omezena na pouhé Bass) a tlačítko Light, jež na okamžik vyvolá příjemné indigo osvětlení. Níže je položena zdířka na externí napájení 4,5 V.

Mé první seznámení s Lyrou proběhlo v dosti hektické atmosféře. Za půl hodiny mi jel vlak, a tak jsem z CD rychle nainstaloval ovladač čtečky, do ní vrazil kartu a na tu zkopíroval MP3ek co se jen vešlo. Vypnout počítač, kartu vložit do přehrávače, sebrat tašky a hurá na nádraží! Tam jsem Lyru zapnul a do uší se mi linula příjemná taneční záležitost Last Dance od kapely Superfunk, kterou obdržíte jako dárek od vydavatelství Virgin přímo na kartě. Ovšem s následujícími soubory kopírovanými přes Průzkumníka si Lyra neporadila a vytrvale mým směrem vysílala směsici elektronických skřeků a pískání. Následoval telefonát do Thomsonu, co že se to děje, ale po popsání situace jsem byl ujištěn, že jde o normální jev.

Chybička se totiž vloudila na mé straně. Kdybych měl čas přečíst si manuál, dozvěděl bych se, že k přenosu hudby do přehrávače musím bezpodmínečně použít jednu z přibalených aplikací. Protože mám svůj počítač rád, nainstaloval jsem raději MusicMatch Jukebox 5.1 obsahující ovladač přenosného zařízení Lyra. Ten při přenosu hudby na paměťovou kartu mění hlavičku souboru a přidává speciální data, podle nichž přehrávač soubor identifikuje jako legální a bez problémů jej přehraje. Už jej ale nepřehrajete v počítači. Thomson tak napravuje jednu z výhod formátu MP3 a tou je absence jakékoliv DRM (Digital Rights Management) technologie. V manuálu je psáno, že tento proces nijak nemodifikuje samotný soubor a nedochází k rekompresi, což není tak úplně pravda. Exportní modul totiž zvládne maximální bitrate pouhých 128 kbps a k tomu ještě Jakmile máte soubor vyšší kvality (což jsou v mém případě prakticky všechny), musíte si při přenosu počkat, až jej aplikace přepočítá. Hezké je tedy tvrzení, že 64MB karta je nahraná za 3 minuty, ale praxe je trochu jiná...

Přehrávač si kromě MP3 rozumí také se soubory RealAudio G2 (což vzhledem k nízké kvalitě nedoporučuji) a WMA. Největším paradoxem je, že soubory WMA kódované podomácku Windows Media Encoderem 7.1, které rovněž postrádají DRM příznaky, lze na kartu a z ní kopírovat zcela libovolně a jsou přehrány v každém případě!! Bravo mládenci, tohle se vám opravdu povedlo... Dokonce jsem Lyru donutil schroupat WMA s kvalitou 160 kbps, hudba hrála, ale jakákoliv akce na klávesnici přehrávače měla za následek výpadek ve zvuku, což značilo, že buffer nestačí anebo procesor nezvládá. 192 kbps už skákalo zcela pravidelně. Nejen tím Lyra bourá zažitý mýtus, že MP3 přehrávač bez mechanických součástí nepřeskakuje. Bohužel, PDP2211 se sem tam zadrhne, po přetočení zpět a opětovném přehrání inkrimimovaného místa je vše v pořádku, takže nemůže jít o vadně nakódovaný soubor (v manuálu chytře radí soubor zkonvertovat znovu). Chyba se projevuje nepravidelně POUZE u souborů MPX (tedy oněch zabezpečených MP3), s WMA žádné problémy nejsou. Problém má tedy aplikace, jež má MP3 na starosti - mimochodem, přehrávací rutiny jsou umístěny přímo na kartě a přehrávač si jej natahuje do paměti podle právě zpracovávaného formátu, takže upgrade firmware je záležitost vskutku jednoduchá a bude snad otázkou velmi blízké budoucnosti.

Rozčarování mi způsobil také zvukový výstup Thomsona PDP2211. Podíl na tom mají dodávaná sluchátka, která se chlubí sloganem "For Perfect Digital Sound". Naneštěstí jde o nyní velice moderní "backphones" s klipsnami na uši a rámem neustále zachytávajícím o límec, jež navíc hrají spíš pro kolemjdoucí než pro vaše potěšení. Doporučuji proto ihned vyměnit za něco kvalitnějšího. Další složkou, která přispívá k degradaci zvuku, je technologie zvaná Sound Pressure Control (SPC), která minimalizuje zatížení sluchového aparátu. Díky bohu funguje korektně pouze s originálními sluchátky, a to díky speciálnímu čtvrtému konektoru na 3,5mm jacku, jímž je vybaveno i dálkové ovládání a tudíž i obyčejná sluchátka přes něj připojená nepodají takový výkon, na který jste zvyklí. Zcela účinkem se míjí i Bass Boost, protože zvýraznění silných basů automaticky vede k potlačení všech ostatních frekvencí. Hlasitost hudby, jakou SPC pouští do sluchátek, sice stačí na pokojový poslech, ale na ulici už je nedostačující. Pokud si chcete muziku opravdu užít, jsou jiná sluchátka nezbytná.

Jak Lyru PDP2211 hodnotit a doporučit? Mohl by to být kvalitní přehrávač, ale otázka je, zda bezpečnostní opatření a ostatní skutečnosti výše uvedené zákazníky spíše neodradí - přece jen, konkurence je dnes již velká. Zajímavou alternativou může být na jaře recenzovaný kapesní přehrávač p.h.a.t.t. s příznivou cenou.

Výrobce: Thomson Multimedia
Website: http://www.thomson-lyra.com
Zapůjčil: Thomson Multimedia Czech s.r.o.
Platforma: Windows
Cena: 12.990,- Kč (vč. DPH)