Tiché PC: díl 1. - Jak odhlučnit case a zdroj

Překročila již míra hlučnosti produkovaná vaším počítačem snesitelnou hranici a přemýšlíte co s tím? Potom se vám budeme snažit poradit, jak částečně omezit nebo úplně minimalizovat tento nepříjemný vjem, který je na denním pořádku.
Znáte to. Přijdete domů z práce nebo ze školy, bolí vás hlava, jste unaveni...ale místo toho, abyste si šli lehnout do postele a odpočinuli od náročného dne, sednete k počítači a chcete dodělat práci do zaměstnání nebo úkol do školy. V nejlepším případě bydlíte sami a nikomu v pokoji nebude vadit vaše přítomnost, ale pokud máte přítelkyni nebo manželku, určitě si nebude přát abyste ji rušili. A pak se "to" stane - zapnete počítač a v tu ránu je po klidu. My se vám v následujícím seriálu Tiché PC budeme snažit poradit, jak alespoň částečně
minimalizovat hluk vašeho počítače.

Trocha teorie..

Tichý?Výkon počítačů v poslední době neustále roste a s rostoucím výkonem jde nahoru i teplota jednotlivých komponent. Teplo je však nutné nějakým způsobem odvádět nejen z dílů, ale i z počítače samotného, aby nedošlo k přehřátí a tím k zatuhnutí celého systému, v nejhorším případě ke zničení některých komponent. Proto je nutné některé součásti počítače chladit. V dnešní době není neobvyklé mít v systému pět a více ventilátorů, které se starají o odvod přebytečného tepla. Ventilátory jsou ve zdrojích, na chladičích procesorů, čipových sadách a grafických kartách. V neposlední řadě je potřeba mít jeden, který zajišťuje výměnu vzduchu uvnitř case. A to nemluvíme o HDD, CD-ROM, DVD, šuplíkách, externích discích či dalších přídavných zařízeních. V tuto chvíli je hluk produkovaný ventilátory dost značný a nepříjemný. A proto je třeba skříň odhlučnit...

Case

Počítačová skříň je ve většině případů z plechového materiálu. Ať se jedná o skříň s odnímatelnými bočními kryty nebo takový typ, který se snímá celý najednou. Zvuk, který je produkován lopatkami ventilátoru, naráží do stran skříně a vytváří hluk, a proto je zapotřebí zajistit jeho pohlcování. K tomu můžeme použít materiály jako jsou koberce, molitany, karimatky či polystireny, měly by být husté, měkké, o tloušťce max. 2 až 3 centimetrů. Doporučujeme demontovat celou case včetně zdroje, bude se vám poté lepé pracovat uvnitř. Po demontáži se snažte co nejpřesněji změřit přední, zadní, vrchní a dolní část skříně. Vyřežte podle rozměrů materiál, který jste si připravili a pomocí lepidla (sekundové, chemopren nebo jakékoliv na spojení těchto materiálů) opatrně přilepte vyřezané části. Po zaschnutí zkontrolujte, jestli jste nezakryli ty části, které by měli "dýchat", jako jsou otvory pro odvod nebo přívod chladného vzduchu. Zbývají nám boční kryty, na kterých si dejte obzvláště záležet, protože zde je plocha plechu největší. Na levou část krytu můžete nanést 2-3 vrstvy pohlcujícího materiálu, pokud je zde dost místa a nehrozí žádný kontakt s pohyblivými částmi PC. V takto upravené skříni se teplota zvýší maximálně o 3° C, ale záleží na použitém materiálu.

Odhlučnený case

Odhlučnený case

Ilustrační foto: Takhle nějak by to mělo vypadat

Ventilátor zdroje

Nejednodušším a zároveň nejlehčím řešením, je výměna celého zdroje za jiný, ale není to nejlevnější řešení a nikdo vám nezaručí, že nebude stejně hlasitý jako ten starý. Takže dalším řešením ztišení hlučného zdroje je jeho demontáž z case. Otevřete jeho kryt a odpojíte ventilátor od napájení. Pokud necháte zdroj mimo PC, bude chlazen okolním proudícím vzduchem, takže nehrozí jeho přehřátí. Ovšem tato metoda je velmi nepraktická. Zvláště pokud máte málo místa a nebo kolem sebe děti, psy a jiné domácí mazlíčky, kteří by se mohli pohybovat v těsné blízkosti demontovaného zdroje, hrozí úraz elektrickým proudem! Jednodušší, ale také nebezpečná úprava, je výměna vysokootáčkového ventilátoru za tišší typ s pomalejšími otáčkami. K dostání jsou již ventilátory s 1000 otáčkami za minutu, s hlučností 15 dB (obvyklá hlučnost 40-60 dB), jejichž cena je srovnatelná s rychlými modely. Doporučované ventilátory zaručují chlazení na stejné úrovni jako rychlejší bratříčci. Další možností úpravy je zapojení více ventilátorů do série. Pokud máte typ zdroje se dvěma ventilátory, nemáte žádný problém, prostě a jednoduše je zapojte do série, přičemž dostanete poloviční napětí na každý z nich a tím snížení otáček o 50%. V druhém případě můžete využít přídavného větráku, který můžete mít umístěný na čelním nebo zadním krytu skříně. Ti, co teprve přemýšlejí o nákupu bedny, by se měli poohlédnout po typech s automatickou regulací. Je pravda, že takovéto skříně budou dražší, ale o to tišší. Takto upravené zdroje mají zabudovaná teplotní čidla, která regulují rychlost otáček podle aktuální teploty a neběží tak na maximální výkon.

Rozebrání zdroje Rozebrání zdroje

Ilustrační foto: Otevření krytu zdroje

Zdroj s regulací otáček

Ilustarční foto: Zdroj s manuální regulací otáček

Pokusili jsme se vám poradit, co dělat pro snížení hlučnosti počítačové case a její nejhlavnější součásti zdroje. Snad jsme vám trochu pomohli od nadměrného hluku produkovaném vaším PC, příští týden se budeme věnovat problému hlučnosti ventilátoru procesoru (srdce počítače) a odhlučnění grafické karty s čipovou sadou.

Tiché PC: díl 2. - grafická karta, čipová sada a procesor -->

 


Témata: DVD, Hluk