Tiché PC: díl 2. - grafická karta, čipová sada a procesor

Stále se vám nedaří eliminovat nežádoucí zvuk z vašeho počítače? V tom případě jsme tady my, abychom vám v pořadí již druhém díle poradili, co s tím dělat. Dnes se budeme věnovat ventilátorům grafických karet a čipových sad. Ale to hlavní si necháme na konec...

V minulém dílu jsme se v tomto článku věnovali možnostem snížení nepříjemného hluku počítačové skříně a zdroje. Dnes pokračujeme v našem seriálu o Tichém PC. Budeme se vám snažit poradit, co dělat pro ztišení ventilátoru na grafické kartě a čipové sadě. A nakonec se budeme zabývat problémem minimalizování hluku aktivní části chladiče, procesoru počítače.

Možná si již nyní říkáte, že vám hluk produkovaný ventilátory a pohyblivými částmi v počítači příliš nevadí. Pokud jste „notoričtí přetaktovávači“, tak nějaký ten hluk překousnete, ale pokud byste svůj počítač chtěli používat pro multimediální a zejména pro hudební účely, jako přehrávač CD/MP3 hudby, určitě nebudete nadšeni zvuky, které nevychází z vaší reproduktorové soustavy. A pokud se jedná o výsledný poměr výkonu a hluku, pak ve většině případů platí pravidlo: čím větší výkon, tím větší hluk a tím pádem pak tyto počítače pro multimediální použití vhodné nejsou.

Grafická karta

Ač se to zdá skoro neuvěřitelné, i grafické karty mají velký podíl na hlučnosti celého počítače. Čipy grafických akcelerátorů dnes dosahují většího výpočetního výkonu než některé procesory. A proto jejich vyzářený výkon produkuje častokrát větší teplo než procesor. Toto teplo je nutné dostatečně odvádět, aby nedošlo k přehřátí a zatuhnutí grafického obvodu počítače. Bohužel, aktivní část chladiče má větší tendenci k ochození a v důsledku toho bývá poměrně hlasitá. Pokud je toto váš případ, doporučujeme demontovat ventilátorek z pasivní části a nahradit ho zcela novým kouskem, který koupíte v řádu několika desítek korun. Lepší, ale zároveň dražší metodou je koupě kvalitnějšího, avšak zcela určitě tiššího ventilátorku s větší plochou lopatek. Vtip spočívá v tom, že nahradíte ventilátor za větší, který překryje průměrem heatsink (pasivní chladič) a bude napájen polovičním napětím (toho docílíte zapojením do série s jiným). Sníží se počet otáček, ale větší plocha lopatek tento handicap vyrovná. Pokud jste si jisti, že vaše karta tolik „netopí„ (ověřte teplotním čidlem), můžete se pokusit o demontáž celé aktivní části. Zároveň rozevřete žebrování heatsinku šroubovákem, tak aby jeho stěny byly co nejdále od sebe a bylo zaručeno co nejlepší proudění okolního vzduchu.

Chlazení grafické karty Chlazení grafické karty

Pasivní heatsink na grafickém čipu

Chlazení grafické karty Chlazení grafické karty

Aktivní chlazení grafického čipu

Čipová sada

Srdcem každé základní desky jsou čipové sady. Každý výrobce základních desek používá do svých motherboardů různé, přičemž ve finále vytváří různé teplotní výkyvy, vyžadující buď aktivní, nebo pasivní chlazení. Pokud vaše čipová sada nemá žádný ventilátor, blahopřejeme! Nemusíte se problémem odhlučnění zabývat. No a pro vás ostatní platí podobný postup snížení hlučnosti, který jsme popsali v předcházejícím odstavci pro grafické čipy.

Chipset

Čipová sada bez heatsinku

Chipset Chipset

Čipová sada s pasivním chlazením

Chipset Chipset

Čipová sada s aktivním chlazením

Chipset Chipset

Ventilátor na pasivní části chladiče

Procesor

Je nejdůležitější součástí celého počítače a zároveň také jednou z nejdražších. Při odhlučňování je zapotřebí postupovat s určitou opatrností, protože jediné, co byste nakonec mohli slyšet, je praskavý zvuk při zpopelňování přehřátého procesoru. V žádném případě nedoporučujeme odpojení ventilátoru! Procesor zpracovává miliony operací během velmi krátkých dob, čímž dochází k velkému zahřátí pasivní části čipu. Majitelé procesorů společnosti AMD jsou na tom poněkud hůře než ti, kteří dali přednost Intelu. Je všeobecně známo, že tyto procesory vyzařují více tepelné energie, tudíž musí být lépe chlazeny. Procesor od firmy AMD musí využívat speciálních vysokootáčkových větráčků s co největší cirkulací vzduchu, které mají znamenitý účinek při ochlazování, ale tichostí neoplývají. Tyto ventilátory jsou vždy nejhlasitější komponentou v počítači, některé se otáčejí rychlostí 6500 za minutu - to je už pořádný rachot. Zde můžeme doporučit výměnu stávajícího ventilátoru za typ s polovičními otáčkami, který díky tvaru lopatek klade proudícímu vzduchu menší odpor, a proto není tak hlasitý. Hučení nezpůsobují ložiska, jak si každý myslí, ale vzduch proudící kolem statoru a rotoru (pohyblivé a nepohyblivé části aktivního chladiče). Takto upravené ventilátory jsou již nyní v prodeji, jedná se o Titan nebo GlobalWin, ale jejich nákup není zrovna levným řešením. Pokud o ně máte zájem, berte ty typy, jejichž cena se pohybuje ve vyšší cenové relaci. Další možností je úprava základny heatsinku obdobným způsobem jako u grafické karty a čipové sady. Pokud se vám podaří rozšířit žebrování tak, aby se vám tam vešel ventilátor s průměrem 8 cm, máte vyhráno. Pak stačí takto široký ventilátor zakoupit a namontovat. Je pravda, že vám teplota vzroste o několik stupňů, ale to ticho… V případě většího nárůstu teploty doporučujeme vše uvést do původního stavu, abyste o svůj procesůrek nepřišli. Použít můžete i větší ventilátory, ke kterým však budete muset vyrobit nějakou redukci, abyste je napasovali na žebrování. Toto řešení je už dosti pracné a je určeno jen pro ty, kteří se nebojí experimentovat.

Ventilátor procesoru

Tak to je on vašeho SRDCE (procesoru) šampion, TTC-D5TB

Ventilátor procesoru Ventilátor procesoru

Amatérské možnosti napasování ventilátoru na heatsink

Pozn.: při koupi nového chladiče doporučujeme odstranit tzv. „žvejkačku“ (růžový čtvereček, umístěný na spodní straně chladiče). Ničemu sice nevadí, ale tepelný přechod mezi procesorem a chladičem by nebyl zrovna nejlepší. Jako náhradu za tuto „žvejku“ kupte tepelnou pastu, kterou mají v každém obchodě s výpočetní technikou. Její cena se pohybuje od 50 až do několika set korun, přičemž platí: čím dražší, tím je zaručen lepší tepelný přechod.

Žvejka

To růžové je žvejka (pasta)

Zase jste o něco blíže k tichosti vaší počítačové sestavy. A na závěr bychom chtěli připomenout, že je velice důležité počínat si obzvlášť opatrně při pokusu o odhlučnění PC. Ne každá úprava může hned na první pokus slavit úspěch, a tak je zapotřebí experimentovat. V příštím, v pořadí už třetím, dílu si řekneme o možnostech softwarového chlazení ventilátorů. Ač se to nezdá, i toto je řešení vhodné a dosti účinné.

Kompletní heatsink

Tak tomu se říká výbava!

Foto: Tom`s Hardware, Overclockers

<-- Tiché PC: díl 1. - Jak odhlučnit case a zdroj

Tiché PC: díl 3. - softwarové možnosti odhlučnění -->


Témata: Hluk, Intel, Srdce, Vtip