Tiché PC: díl 5. - Co s ventilátory, jak na vodní chlazení?

  • 204
Jestli vám nepomohly předcházejicí rady v našem seriálu o tichém PC, vězte, že dnes vám nastíníme další možnosti, jak si pomoci od věčného rušení ventilátorů v počítači. Co s přídavnými ventilátory, jak můžeme využít Peltierova jevu, vodního chlazení a jaké rady vám mohou poskytnout ostatní servery?

Dnes je pro vás připraven již poslední článek ze série o Tichém PC. Znovu si zopakujme, že v minulých čtyřech dílech jsme se věnovali vypolstrování počítačové skříně, hlučnosti zdroje, nejčastěji používaným ventilátorům v PC sestavách a softwarovým možnostem odhlučnění. A minulý týden jsme se podívali na zoubek pevným diskům a optickým mechanikám. Dnes si řekneme něco málo o přídavných ventilátorech, Peltierovu jevu, umístění PC a vodním chlazení. No a nakonec vám dáme tipy na některé zahraniční i české weby zabývající se touto problematikou.

Přídavné ventilátory

Lepší počítačové skříně obsahují 2 až 4 ventilátory pro ochlazování systému, aby byla zajištěna perfektní cirkulace vzduchu. Kvalitní zdroje mají jeden ventilátor pro nasávání vzduchu uvnitř PC, respektive z chladiče procesoru, druhý se stará o kompletní odsun teplého vzduchu mimo case. Samotný zdroj dokáže vyprodukovat značné a nežádoucí teplo z jeho kondenzátorů. Čím je zdroj výkonnější, tím se více zahřívá. Aby byla zajištěna výměna vzduchu uvnitř case, je třeba mít umístěný jeden ventilátor na přední straně bedny. Ten nasává okolní vzduch, který bývá ve většině případů mnohem studenější než ten, co je uvnitř skříně. Ventilátory připojte na konektory základní desky, kde pomocí programu SpeedFan, můžete regulovat rychlost otáček. Druhou možností je jejich zapojení do série, tím dojde ke snížení napětí na jednotlivých rotorech. Vůbec nejlepší řešením je jejich úplné vypnutí, ale za předpokladu, že je opravdu nebudete potřebovat (teplota ve skříni nesmí prudce vzrůst).

Proudění vzduchu ve skříni

Proudění vzduchu

Přední větrák v case

Přídavný ventilátor

Peltierův jev

Jde vlastně o polovodičovou součástku ve tvaru chlazené komponenty, která pracuje jako tepelné čerpadlo. Na jedné straně odvádí teplo vytvořené ohřevem součástky a na straně druhé toto teplo uvolňuje. Pro pohon tohoto článku je zapotřebí elektrického proudu, neobsahuje žádné mechanicky se pohybující součástky, a proto pracuje zcela nehlučně. Je ideální pro použití k chlazení grafické karty, procesoru nebo výkonových tranzistorů ve zdroji. Více informací se dozvíte v podrobně popsaném čtyřdílném článku na serveru HW.CZ a nebo v tomto článku. 

Peltierův jev

 

Peltierův jev

 

Peltierův jev

 Peltierův jev

 

Peltierovy články lze zakoupit u těchto českých firem:

BLA elektronika&servis
Con Brio
SUPERCOOL AB

Vodní chlazení

Vodní chlazení se využívá v hojné míře zejména při extrémních teplotních výkyvech, kde může docházet k velkému ohřevu součástek. Vypadá to asi takto: v systému je instalována soustava trubic, která vyměňuje teplou cirkulující kapalinu za studenou. Lepším, ale zároveň i pracnějším způsobem je chladit kapalným dusíkem nebo suchým ledem. Při tomto způsobu chlazení dosáhneme snadno lepších účinků než při standardním chlazení pomocí ventilátorů. Proto je toto řešení vhodné pro každého. V praxi to potom znamená žádný ventilátor, žádný hluk. Snad jen pokud je v systému přítomen kompresor s ventilátorem, který prohání kapalinu. Tato řešení již dávno nepatří mezi amatérské, v dnešní době firmy na svých internetových stránkách nabízejí kompaktní řešení - cenově i docela zajímavé. V České republice zatím nevíme o žádné firmě, která by toto chlazení prodávala, ale snad se to brzy změní.


Vodní chlazení

Vodní pumpa

Vodní chlazení

Radiátor pro ochlazování

Vodní chlazení

Vodní chlazení

Brutální chlazení za pomoci kapalného dusíku

Umístění PC

Vodní chlazení pamětíJedním z nejlehčích řešení, jak se zbavit hluku, je vhodně zvolené umístění počítačové skříně. Není zrovna nejlepší mít case na stole vedle monitoru nebo pod ním. Optimální je postavit ho na zem vedle stolu. Nejlepším tlumícím materiálem je asi koberec, proto pokud nemáte tuto krytinu na podlaze, určitě si od hluku tímto řešením moc nepomůžete. Nezbývá vám nic jiného než skříň umístit do jiné místnosti. Ovšem i toto řešení nese určitá úskalí, jako je mít dostatečně dlouhé kabely od monitoru, klávesnice, myši a dalších periferií. Pokud nemáte kabely patřičně dlouhé, v každé počítačové prodejně by příslušné prodlužovací kabely měli prodávat. Jejich ceny se pohybují v řádech několika korun, ale za kvalitně odstíněný kabel k monitoru zaplatíte o něco více. Jednoznačně asi největší výhodou tohoto řešení je nemožnost přijít o záruku u nově zakoupeného počítače (nemusíte jej otvírat, a tím neporušíte pečetě), ale na druhou stranu budete muset chodit s disketami a CD do vedlejší místnosti. Vůbec nejlepším řešením je umístit počítač do speciálních stolů, které jsou pro to určeny. Hlučnou bednu máte v uzavřeném prostoru, tudíž nemůže vydávat téměř žádný hluk.

Linky

Informačních serverů zabývajících se problematikou odhlučnění je na celém světě bezpočet. V jejich článcích se můžete dozvědět o nejdrastičtějších řešeních až po ty nejjednodušší metody. Na většině těchto webů najdete nejčastěji úpravy chlazení za pomoci vodního chlazení. Stránky 7volts podrobně popisují, jak zapojit ventilátory, aby se točily s napětím 7 voltů. Postup je jednoduchý, jeden drát dvanáctivoltového ventilátoru připojíte na napětí 12 voltů a druhý na 5 voltů, logicky dostanete rozdíl napětí, tedy zmiňovaných 7 voltů...rozhodně doporučujeme vyzkoušet i toto řešení.

Tady jsou linky na některé ze serverů zabývajících se odhlučněním, odtud byly čerpány i použité obrázky doplněné vlastní tvorbou:

http://www.overlocking.cz
http://www.pretaktovani.cz
http://www.pretaktovani.sk
http://www.overlockers.com
http://www.firstpr.com.au/sys-admin/Silent-Hard-Drive/
http://www.dwpg.com/
http://www.zerofanzone.co.uk/
http://home.swipnet.se/tr/silence.html
http://fredrik.hubbe.net/silence/how.html
http://www.7volts.com
http://www.quietpcusa.com/

České firmy zabývající se odhlučňování PC:

http://www.mironet.cz
http://www.abacus.cz/
http://www.tntrade.cz/
http://www.volny.cz/noworkpc/

Závěr

Otrlejší nebo zkušenější uživatelé si na hluk určitě zvyknou, protože moc dobře vědí, jak potřebují počítače dobré chlazení, a místo teplého a upečeného procesoru, grafické nebo čipové sady raději zatnou zuby a nějaký ten hukot přetrpí. Naopak novopečení uživatelé nejnovějších Athlonů určitě uvítají tyto rady, neboť jejich mašiny připomínají ve velké míře spíše vysavače. A těm, co teprve uvažují o nákupu nového stroje, raději doporučujeme svěřit jej profesionálním firmám, jako jsou firmy Mironet, Abacus anebo renomované značky PC od velkých výrobců HP, Compaq, které mají s odhlučňováním letité zkušenosti. Tyto firmy si mohou dovolit použít speciálně navržené skříně s centrální cirkulací vzduchu, pasivními ventilátory na všech zátěžových místech. Ovšem budete muset počítat s vyšší cenou, a přitom stačí vhodně zvolit komponenty, pohrát si s vnitřním umístěním nebo pouhou výměnou příslušných komponent dosáhnout podobných výsledků bez větších investic. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost….

Problematice hlučnosti dnešních počítačů se budeme i nadále věnovat a pokud se objeví nové a zajímavé řešení, určitě vás budeme informovat v některém z následujících článků.

<-- Tiché PC: díl 4. - HDD, CD a DVD ROM