Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 24.

aktualizováno 
Pojďte se s námi podívat, kde a jak si stáhnout nové vizualizace do přehrávače Windows Media Player 9, jakým dalším způsobem lze kopírovat soubory po síti, kde zjistit, co se automaticky startuje s Windows, jak zakázat konfigurování systémového Koše a ještě více.

Tipy pro začátečníky:

153 – přidejte si do Windows Media Player 9 nové vizualizace
Multimediální přehrávač Windows Media Player 9 (WMP) obsahuje i funkci, pomocí které si lze během přehrávání nechat běžet na obrazovce barevné obrazce - vizualizace. Vizualizace jsou moduly plug-in, které zobrazují obrazce a geometrické tvary měnící se v závislosti na rytmu přehrávané hudby. Několik jich najdete přímo ve WMP, další si lze stáhnout a to na této internetové adrese. Zde stačí kliknout na soubor vizualizace, kterou si přejete. Poté proveďte instalaci, čímž automaticky dojde k importu dat do přehrávače. V něm je pak zapotřebí vizualizaci aktivovat. To lze učinit pod volbou Zobrazit -> Vizualizace a zvolit nově nainstalovanou vizualizaci.

Tipy pro začátečníky


 
154 – jak jiným způsobem kopírovat soubory po síti
Je-li váš počítač zapojen do vnitřní sítě, pak by se někdy mohl hodit následující postup. Jde v něm o to, že pokud potřebujete kopírovat libovolný soubor na jiný počítač nacházející se v síti, nemusíte se k němu proklikávat přes ikonu Místa v síti. Stačí, když kliknete na Start, vyberete Spustit a do řádku Otevřít vepíšete příkaz cmd. Objeví se příkazový řádek, kam stačí vložit příkaz copy, cestu ke kopírovanému souboru a název počítače s nasdílenou složkou, kam se má soubor vložit. Příklad: COPY C:\pozdrav.doc \\JMENO_POCITACE\NAZEV_SDILENE_SLOZKY.

Tipy pro začátečníky 

155 – jak zobrazit informace o souborových systémech disku
V systému Windows XP naleznete i funkci fsutil. Jde o nástroj příkazového řádku, který slouží k provádění úloh souvisejících se souborovými systémy FAT a NTFS. Vám, jako uživatelům, jistě poslouží tento jednoduchý příkaz s následujícím parametrem – fsutil fsinfo statistics c: nebo fsutil fsinfo ntfsinfo c:. Je-li disk formátovaný souborovým svazkem NTFS, pak v prvním případě dostanete statistické údaje o zadaném svazku (c: je disk C) a v tom druhém informace například o počtu sektorů, celkovém počtu clusterů, počtu volných clusterů a informace o začátku a konci zóny MFT.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

157 – poznejte část registru, odkud se startují aplikace při načítání Windows
Často se nás ptáte, jak zamezit automatickému startu aplikací a dalších oken ihned po natažení operačního systému Windows. Kompletní natažení všech programů může trvat v některých případech i desítky sekund, na což jako uživatelé musíte čekat. Někdy je opravdu těžké se těchto programů zbavit, pokud to nelze učinit v jejich nastavení, pak můžete sáhnout buď po speciálních aplikacích, stvořených pro tyto účely, nebo se podívat do registru, kde naleznete klíče, ze kterých dochází k jejich spouštění. Stačí tedy otevřít editor registru (Start -> Spustit do řádku Otevřít vepište příkaz regedit) a podívat se do následujících klíčů:

HKEY_CURRENT_USER\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Run

HKEY_CURRENT_USER\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Run

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunServices

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunServicesOnce

Zde se nacházejí záznamy aplikací, startujících se společně s Windows. Smažte ty (označte myší a stiskněte klávesu Delete), které nepotřebujete.

Tipy pro pokročilé

158 – odstranění složky Okolní počítače
Není-li váš počítač součástí domény, nebo nemáte doma řádnou domácí síť, pak není důvod, proč mít na ploše zobrazenu ikonku Okolní počítače. Pokud si ji tedy nepřejete mít na očích, pak proveďte následující úpravu v registru Windows. Spusťte registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explore. Přepněte se na pravou stranu a zde klikněte pravým tlačítkem myši. Vyberte Nový -> Hodnota DWORD a tu označte jako NoNetHood. Dvakrát na ni poklikejte a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy pro pokročilé

159 – jak zakázat nastavení Koše ve Windows XP
Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu Koše, objeví se kontextové okno, ve kterém se nachází položka Vlastnosti. Když na ni kliknete dostanete se k nastavení vlastností koše systému. Potřebujete-li však například z bezpečnostních důvodů tuto volbu zakázat aktuálně přihlášenému uživateli, vyhledejte v registru Windows tento klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, pokud to chcete učinit všem uživatelům, tak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a vytvořte novou hodnotu DWORD a označte ji jako NoPropertiesRecycleBin. Poté jí přidělte hodnotu 1 a PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ovládání klávesnice Windows očima.
Microsoft zkouší u Windows 10 ovládání očima

Microsoft přidal do testovací verze Windows 10 podporu systému Eye Control, který umožňuje ovládat počítač očima.   celý článek

Ilustrační foto
Aplikace na neděli: tablet jako malířské plátno či rezervační systém

Náš přehled užitečných aplikací pro tablety tentokrát obsahuje jednu, která šifrováním ochrání data v cloudovém úložišti, šikovný hudební přehrávač, čtečku...  celý článek

Avid Media Composer First
Stříhejte video jako hollywoodští profíci. Střižna od Avidu je zdarma

Společnost Avid vydala bezplatnou verzi své střižny Media Composer s názvem Media Composer First. Oproti té plné „hollywoodské“ verzi má několik omezení, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.