Přecenili jste své nakupovací schopnosti. Nechte se inspirovat

Přecenili jste své nakupovací schopnosti. Nechte se inspirovat | foto: Profimedia.cz

Ty nejlepší dárky podle Technetu a Mobilu: hračičky, hi-tech i knihy

  • 5
Zželelo se nám bloudících lidí v nákupních centrech se zoufalými výrazy v očích a zkusíme jim poradit ve výběru vánočních dárků. A jako již tradičně ukážeme tipy prostřednictvím naších vlastních přání.

Dárky podle Honzy Kužníka

Notebook a tablet v jednom

Notebook je asi přesně to, co se od redaktora Technetu jako tip na dárek očekává. A letos se mi to hodí. Redakční plečka už totiž definitivně doplela, takže nový stroj skutečně sháním a tak je tento tip tak trochu i osobním přáním. Acer Aspire R13 zrovna dorazil na český trh a splňuje (alespoň papírově) vše, co od notebooku chci. Je konvertibilní, takže z něj otočením displeje vytvoříte tablet s úhlopříčkou 13 palců a rozlišením (WQHD). Je lehký (1,5 kg) a štíhlý (necelé dva centimetry v nejtlustším místě) a přitom velmi výkonný (i7, 2GHz, 8 GB DDR3) a se slušnou výdrží (7 – 8 hodin).

Ultrabook Acer Aspire R13 při představení na veletrhu IFA v září.

Kombinace dvou SSD disků poskytuje místo pro 500 GB dat. Důležité jsou dva USB 3.0 porty a jeden USB 2.0. V základní výbavě je i aktivní stylus (pero) pro psaní poznámek (OneNote) nebo kreslení, atd. Za tímto účelem se dá displej naklonit tak, aby bylo možné si na něj pohodlně položit při psaní ruku. Ideální stroj pro práci v terénu i na redakčním stole. V základní výbavě vyjde R13 na cca. 30 000 Kč.

Doktor v mobilu eVito

eVito je česká verze fenoménu, pro který se užívá výraz Digital Health. Je to asi nejjednodušší způsob, jak se každý den donutit k pohybu. Když se vám totiž na displeji rozsvítí všechny ty červené kontrolky značící vysoký tlak, nadváhu, nedostatek pohybu, příliš vysoký příjem kalorií a další neduhy, pokud máte pud sebezáchovy, zareagujete. V eVitu přes webové rozhraní nebo aplikaci v mobilu spravujete své chytré náramky, hodinky, váhy, glukometry, měřiče tlaku a další „čidla“, která hlídají stav vašeho těla. Služba eVito tato zařízení nabízí ve vlastním e-shopu, ale použít můžete i vlastní hodinky nebo náramky (například Garmin, Vivofit, atd.).

Přístroje, které může uživatel využít v rámci nabídky telemedicínské služby SHERLOG eVito

V základní verzi zdarma se eVito příliš neliší od ostatních aplikací jako je Runkeeper, Runtastic apod. Ve verzi Active, která vyjde na 295 Kč ročně, už nabízí i organizaci jídelníčku. Ten je kompletně v češtině (eVito je český projekt) a obsahuje v tuzemsku prodávané suroviny. Přehledně vidíte svůj každodenní příjem i výdej kalorií, můžete si vést deník sportovce, nastavit tepové zóny tepových frekvencí, atd. V nejvyšší verzi Medical (2 450 Kč /rok) lze naměřená data sdílet on-line se smluvním lékařem, dostane se vám telefonické i osobní konzultace s výživovým poradcem, v laboratoři vám udělají kompletní rozbor krve, na co si vzpomenete.

Budiž světlo

Sprit Pole Light - světlo, které svítí vždy tam, kam ho natočíte.

Víte co je to vratiráhno? To je to ráhno, na které se usazuje vratiplachta. Zatímco u plachetnice je na ráhně plachta, konstruktér a designér Petr Bakoš na něj zavěsil svítidlo, které pojmenoval Sprit Pole Light. Pokud potřebujete, aby váš lustr nevisel kolmo ze stropu, hledáte právě toto jednoduché řešení. Barvu krytu lze vybrat z několika odstínů. Cena 1000 Kč.

A ještě něco pro zdraví

O zrodu téhle koloběžky jsem psal pro Technet ve chvíli, kdy existoval jen jediný prototyp. Měl jsem možnost ji vyzkoušet, a ačkoliv koloběh mi dosud nic neříkal, pohyb po městě pomocí koloběžky Sixteen jsem si oblíbil. Kdybych její výhody měl jako laik stručně shrnout, znělo by to takto: nízký nášlap, minimální valivý odpor, skvěle ovladatelná a na pohled krásná. Zbytek najdete v článku.

Sixteen

Něco se muselo stát

Něco se muselo stát od Václava Cílka

Tuhle knihu od Václava Cílka (a Cyrila Höschla, Jana Kellera, Jeronýma Klimeše, Stanislava Komárka, Václava Moravce, Jiřího Přibáně, Jana Sokola, Ondřeje Šteffla, Veroniky Bromové, Jiřího Slívy a dalších) bych letos pod stromečkem skutečně rád našel. 

Anotace zní takto: „Nevíme, co bude tmelit budoucí společnost, ale jsme si vědomi toho, že cement současného světa se drolí. Díváme se kolem sebe a máme pocit, že neexistuje nějaký určitý směr, kudy se lidé, politické strany či celé komunity pohybují, ale že spíš chvíli jdeme někam, a pak poslušni spíš okamžiku než nějakého cíle zase jinam. Doba už je taková, ale přesto potřebujeme porozumět tomu, kde jsme, a pokoušíme se odhadnout, kam jdeme.“ Knihu pořídíte za 298 Kč tady.

Dárky podle Vaška Nývlta

Motivován reakcemi čtenářů z let minulých si dovolím vysvětlující doušku. Do svého výběru jsem zařadil dárky výhradně technické, jaké očekávám, že na stránkách Technet.cz hledáte. To, že sám nadělím bratrovi veverku na klíček a přítelkyni kulicha se třemi bambulemi, nepovažuji v kontextu redakčních doporučení za relevantní. Plně souhlasím, že (kupříkladu) třináct tisíc korun nejsou malé peníze. Avšak (například) v kontextu nákupu kvalitního notebooku svým způsobem ano.

Notebook Toshiba Satellite L50 B-177

V tuto chvíli asi nejlepší tip na notebook „na doma“ z hlediska poměru cena/užitá hodnota. Čím nás tak zaujal? Především v této kategorii nevídaně kvalitním displejem. IPS panel s rozlišením 1920 x 1080 bodů má velmi slušné pozorovací úhly, syté barvy, jemnou kresbu velmi slušné podání černé barvy.

Toshiba Satellite L50

Nos nebudete ohrnovat ani nad konfigurací. Procesor Core i3-4005U nabízí dostatek výkonu pro běžné domácí úlohy, i v zátěži je přitom chlazení notebooku poměrně tiché, avšak nikoli bezhlučné. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti od Samsungu a 500GB pevný disk Toshiba s 5400 ot./min. Akumulátor Panasonic s kapacitou 44 Wh notebook při běžné práci “utáhne" na více než 5 hodin.

Webová kamera si poradila i se špatným světlem, zvuk sice postrádá hloubky, ale je srozumitelný a výrazný. Potěší HDMI výstup pro televizor, VGA výstup pro monitor a trojice USB portů, přičemž dva jsou rychlé USB 3.0. Hlavní slabinou je tak měkké víko s displejem, které má tendenci se kroutit a prohýbat. Na časté přenášení proto není vhodným kandidátem.

Cena: 12 890 Kč

Konvertibilní tablet Acer Switch 12

Tip pro ty, co chtějí netradiční, neokoukaný a docela praktický počítač. U zbrusu nového konvertibilního 12,5" tabletu Switch 12 výrobce zvolil zajímavou konstrukci odepínatelné klávesnice. Při přenášení je součástí základny, která se po vyklopení stane stojánkem. Při práci ji můžete buďto přicvaknout (pevné magnetické spojení) pod displej, nebo nechat položenou na stole, nebo třeba na klíně - s tabletem totiž komunikuje bezdrátově (integrovaná RF komunikace). Úzká klávesnice nemá touchpad, ale trackpoint, což se nám při malých rozměrech jeví jako praktičtější.

Acer Switch 13

Tablet je pasivně chlazený, to znamená, že nemá ventilátor a je zcela tichý. Výkonově však není žádné ořezávátko, procesor Core M 5Y10 má pro běžnou práci dostatek výkonu, 4 GB operační paměti a rychlý 64GB SSD disk pomáhá velmi svižnému chování. 12,5" dotykový IPS displej má rozlišení 1920 × 1080 pixelů a perfektní pozorovací úhly. Minusem je pouze jeden klasický USB konektor, navíc ve verzi 2.0. Na boku je i micro USB 3.0, jenže příslušná „OTG“ redukce na běžný USB konektor zatím není běžně v prodeji. Nechybí však microHDMI kabel a slot pro microSDHC kartu.

Výdrž na baterie při běžné práci přesáhne 7 hodin, což je skvělé.

Cena: 17 990 Kč

Bateriový zdroj Powerseed PS-13000

Limitem dnešních chytrých telefonů a tabletů nebývá výkon nebo kapacita paměti, ale výdrž na akumulátor. V případě silnějšího využití nemusí telefonu stačit energie na celý provozní den. Například na letošním veletrhu IFA mi při odbavování on-line reportáže došla baterie v HTC Desire 500 zhruba ve dvě odpoledne. Na zbylé čtyři hodiny (a vlastně celý zbytek dne) mne tak energeticky zachránil právě externí bateriový zdroj, nebo-li „batterypack“.

Powerseed PS-13000

Kapacita 13 000 mAh stačí zhruba na šest nabití průměrného chytrého telefonu a zhruba tři nabití tabletu - tato informace pouze orientační, záleží na kapacitě akumulátoru nabíjeného zařízení. Při výběru je důležitý maximální výstupní nabíjecí proud, nekterým zařízením (zejména tablety) nestačí k nabíjení obvyklá 1A, námi vybraný zdroj však umí až 2,1A a tak nabije i iPad nebo GalaxyNote. Stavové LED diody signalizují zbývající kapacitu, samotný „baterrypack“ nabijete z USB nabíječky nebo výstupu notebooku.

Také jste jako nekuřáci nosili v kapse zapalovač pro případ, abyste nezklamali dámu, která vás požádá „o oheň“? Dnes je spíše doba, kdy vás mohou požádat „o proud“. Díky dvojici USB konektorů můžete s PS-13000 nabíjet společně.

Cena: 1 199 Kč

Předplatné hudební služby Spotify

Ještě nedávno jsem službu Spotify považoval za tak notoricky známou, že zařadit ji do výběru vánočních dárků bych považoval za nošení sov do Athén. A pak mi pár lidí na „pusť si to na Spotify“ odpovědělo „spo...-co?“. Takže mi nezbývá nic jiného:

Spotify Premium

Spotify je hudební služba, která nabízí poslech celých katalogů hudebních společností. Muziku hledáte dle interpreta, názvu alba, názvu skladby, žánru, nebo si pustíte žánrové rádio, nebo redakcí Spotify sestavený tematický a aktualizovaný playlist. Lze tak poznat a vyzkoušet mnoho nové (ve smyslu posluchači neznámé) muziky. Poslouchat můžete na počítači, tabletu, chytrém telefonu a některých mikrosystémech, televizorech a další elektronice.

Ačkoli se dá poslouchat i zadarmo, zakoupení předplatného považuji za skvělý nápad. Proč? Protože můžete „přeladit“ na streamování ve vyšší kvalitě (MP3 320 kbit/s), protože jen placené účty lze spárovat se spotřební elektronikou a protože je pak stream bez reklamních vložek.

Cena: Měsíční předplatné pro jednu osobu stojí 6 eur (cca 165 Kč), rodinné předplatné pro čtyři posluchače pak vyjde na zhruba 410 Kč.

Dárky podle Romana Všetečky

Chytrý náramek s utajeným displejem

Je nenápadný, praktický a nutí vás hýbat. Chytrý náramek Garmin VivoSmart zastane spoustu funkcí. Jakožto fitness zařízení vám měří počet ušlých kroků, délku vaší cesty, spálené kalorie. Po připojení k hrudnímu pásu vám bude měřit i tep. V noci pak sleduje kvalitu vašeho spánku.

Chytrý náramek Garmin VivoSmart

Díky speciální aplikaci si můžete v mobilním telefonu nebo tabletu všechna takto pořízená data zaznamenávat a vyhodnocovat a navíc přidávat různé cíle. Když pak jdete nebo běžíte, rozvibruje se vám náramek a slavnostně ukáže, že jste právě dosáhli kýženého počtu kroků. Právě nenápadný OLED je jednou z hlavních předností tohoto zařízení. Pokud není zapnutý, není k rozpoznání od pásku, který tak vypadá pouze jako ozdoba.

A zmínil jsem se již, že po spárování s mobilním zařízením vám ukazuje, kolik nových upozornění na něj přišlo? A k tomu můžete ještě přes náramek ovládat přehrávání audia. Nestačí to? VivoSmart vás donutí se i hýbat. Pokud sedíte dlouho nebo ležíte delší dobu bez pohybu, náramek vás upozorní, že byste s tím měli něco udělat. Samozřejmě pouze v případě, že jste nezapnuli spánkový režim. Jedinou nevýhodou se tak zdá být pouze cena, která se pohybuje kolem pěti tisíc korun.

Headset pro virtuální realitu

Vše, co potřebujete k virtuální realitě od Samsungu. Náhlavní soupravu pro...

Nebaví vás cestovat jen prstem po mapě? Speciální náhlavní souprava Gear VR od Samsungu a aplikace na mobilním telefonu vám dopřejí pocit, jako by jste stáli na vrcholu nejvyššího mrakodrapu v New Yorku nebo třeba na Mount Everestu. Speciálně upravené panoramatické snímky, které vytvořili lidé po celém světě, si budete moci prohlédnout s pocitem, že jste přímo na místě.

Děti se navíc zabaví u hraní trojrozměrných her, které lze ovládat pouhým pohybem hlavy. Vše pak můžete zakončit návštěvou virtuálního kina, které brýle Gear VR vykouzlí kolem vás. Je to ve své podstatě jen plastový kryt s okuláry a popruhy pro uchycení na hlavu, který má integrované ovladače a snímače pohybu.

Bez vloženého mobilního telefonu, který se stará o virtuální zobrazení světa, se brýle neobejdou. Stojí sice jen pár tisíc korun, ale musíte počítat ještě s investicí do zatím jediného mobilního telefonu (Galaxy Note 4), se kterým si náhlavní souprava rozumí.

Podsvícená klávesnice

Bezdrátová podsvícená klávesnice Logitech Wireless Illuminated K800

Noční ptáci již vědí proč. Podsvícená klávesnice je prostě řešení tam, kde nechcete rušit ostatní při nedostatku světla rozsvícenou lampičkou. Spolu s praktickým řešením v podobě bezdrátového připojení k počítači je to ideální kombinace. Bohužel je takových klávesnic na trhu velice málo a navíc jsou drahé.

Například model Logitech Wireless Illuminated K800 stojí přes 2 700 korun. Na druhou stranu za tuto cenu nabízí elegantní provedení s nízkým zdvihem kláves, navíc automaticky přizpůsobuje svou intenzitu pomocí světelných čidel okolí. K tomu má ještě čidla pohybu, které kontrolují, co se děje nad povrchem, když se vaše ruce ke klávesnici přiblíží, zapne se podsvícení.

Osm smrtelných hříchů civilizace

Knihu koupíte za akční cenu na Knihy.iDNES.cz.

Kniha, která byla napsána již před desítkami let, je stále aktuální. Její autor Konrád Lorenz je nositel Nobelovy ceny a zakladatel oboru Etologie, který zkoumá chování živočichů. V knize Osm smrtelných hříchů civilizace popisuje, jakých chyb se lidstvo dopouští svým současným způsobem života. Je někdy až překvapivé, jak chování člověka a zvířecího společenství ukazuje na stejné základní principy. Varováním je popis dějů při jejich narušení.

Dárky podle Matouše Lázňovského

Předem jedno varování: pokud máte zapotřebí (jako já) číst na internetu rady k dárkům, zvažte charitativní dárek, třeba oblíbenou Veselou kozu. Nenechejte se všeobecnou psychózou strhnout k bezhlavému nakupování.

Parrot Minidrone Rolling Spider s „ochrannými pomůckami“

Pokud se nenecháte ani tak odradit, máme pro vás na začátek jednu sympatickou hračku: Parrot Minidrone Rolling Spider. Je to malá kvadrokoptéra pro začátečníky s relativně jednoduchým ovládáním (pouze) přes chytrý telefon (Android nebo iOS), který se u nás prodává zhruba od tří tisíc korun. Zařízení se prodává jako dron pro „domácí i venkovní použití“, a tak na pohled jejím nejvýraznějším rysem jsou „kola“ po stranách, která ji chrání před poškozením při nevyhnutelných srážkách s nábytkem (dají se jednoduše odmontovat a stroj bez nich létá lépe). Má dokonce i jednoduchou směrem dolů mířící kamerku, která dokáže pořizovat fotografie ve VGA kvalitě. Největší nevýhodou velmi lehkého létajícího stroje je životnost baterie, která vystačí cca na 5 až 8 minut provozu a nelze ji vyměnit. V některých případech – a protože je to hračka spíše pro děti či pubescenty než dospělé – je to ale spíše výhoda.

V dalším tipu hodlám nepokrytě propagovat letošní Nobelovu cenu za fyziku. Ta byla poměrně výjimečně udělena za vynález, který používáme neustále a téměř všichni (alespoň ve vyspělých zemích), a to modrou LEDku. Úspěch japonských materiálových inženýrů z 90. let otevřel nové možnosti i v domácím osvětlení, které jen polehoučku začínáme využívat.

Světlo Philips LivingColors

Pokud ale nechcete někomu kupovat LED „žárovku“, což je sice velmi praktický dárek, ale trochu suchopárný, navrhujeme vyzkoušet „atmosférické“ osvětlení s lampami Philips LivingColors, které dokážou měnit barvu do mnoha barevných odstínů. Není to nic, co byste si museli pouštět každý den, ale čas od času si „přemalovat“ byt může být legrace nebo uvolnění (pravda, to se asi musí člověk naučit). Není to dárek pro každého, v řadě domácností na něj může jen padat prach, ale hravější povahy, které nepotřebují jen jasné a pronikavé světlo, ho ocení. Nevýhodou je cena – třeba nejvýkonnější model řady Phillips Living Colour vyjde bratru na tři tisíce korun, což je cena jen pro movitější fanoušky nobelovek. A jistou nevýhodou je i fakt, že vám doma přibude další dálkové ovládání.

Vše podstatné uřídíte přímo z hlavního panelu. Displej je přehledný a díky multifunkčnímu kříži si můžete pustit cokoli, i když v dálkovém ovladači dojdou baterie.

S Vaškem Nývltem se pohybujeme obvykle ve zcela odlišných tematických vodách, ale tentokrát bych mu vlezl tak trochu do zelí. Ještě před jeho recenzí jsem si domů pořídil multimediální centrum Denon RCD-N8, a tak se mohu s klidným svědomím přidat k jeho radě, že tohle „multimediální centrum“ je dobrý základ pro domácí audio sestavu. Jednoduché ovládání, široká škála přehrávaných formátů i médií a příjemný zvuk možná nestačí těm největším audiofilům, ale každého jiného mile překvapí.

O Natu Silverovi jste možná už slyšeli. Po minulých prezidentských volbách v USA se stal tváří statistických analytiků, kteří navzdory představě médií o boji do poslední minuty předpověděli poměrně pohodlné vítězství Baracka Obamy. Silver využil své popularity k rozjetí vlastního zpravodajsko-analytického serveru Fivethirtyeight.com a také propagaci vlastní knihy Signál a šum (The Signal and the Noise).

Signál a šum

Je to zábavný, vtipný a také stručný (někdy příjemně, jindy až zbytečně) průvodce základů statistiky pro začátečníky. Zkoušky ze Statistiky 1 podle ní asi nesložíte, ale většina z nás si v knize jistě najde něco, co neznala. Například jak jsou důležité „kafky“ v pokeru, jak žijí profesionální sázkaři a k čemu všemu se hodí Bayesova věta (o téhle centrální statistické formuli je kniha asi především). Kniha u nás vyšla v dobrém překladu, takže ještě váháte nad knižním darem pro nějakou zvídavou povahu, Signál a šum rozhodně stojí za úvahu.

Dárky podle Pavla Kasíka

Jako obvykle bych rád předeslal, že technické vychytávky je těžké kupovat pro někoho, kdo se o techniku zajímá. Následující tipy jsou ale podle mého sázka na jistotu.

What If - kniha absurdních otázek a vědeckých odpovědí

Komiks xkcd není potřeba geekům nebo vědeckým nadšencům dlouze představovat - jednoduché kresbičky a propracovaný humor Randalla Munroea patří mezi internetové fenomény. Bývalému zaměstnanci NASA se nejspíš stýskalo po fyzice v praxi, a tak si minulý rok přibral ke kreslení komiksů bokovku - blog se seriózními vědeckými odpověďmi na směšné otázky s názvem What If (Co kdyby).

Jakými lasery bychom museli mířit na Měsíc, aby to bylo poznat? Randall to za vás spočítal.

Vychází zde každý týden jedna esej. Otázky jsou více než originální. Co by se stalo, kdyby každý člověk na světě namířil na Měsíc laserové ukazovátko? Co by se stalo, kdyby explodovala atomová bomba uprostřed hurikánu? Dokáže člověk za určitých okolností chytit do ruky vystřelenou kulku?

Podobně, jako u Myth Busters, i zde je často výsledkem záhady absurdní výbuch. A někdy i konec civilizace tak, jak ji známe. To vše dopočítáno s podrobností, která neubere vtipnosti a přidá na poučnosti. I velcí fandové fyziky (a vědy obecně) zde najdou spoustu odkazů na jevy a skutečnosti, o kterých neměli ani tušení (protože by je hledal jen naprostý šílenec).

V knize Co kdyby je oproti on-line verzi o 51 % příběhů více. Chybí pochopitelně některé hypertextové odkazy, které jsou obvykle (ne všude) nahrazeny poznámkou pod čarou s návodem, jak zdrojový dokument najít (a URL zdroje na konci knihy). Kniha Co kdyby potěší každého geeka - jediný problém je v tom, že možná nečekal na Vánoce a koupil si ji sám.

Elektronické stavebnice pro vynálece všech věků

Přestože v době herních konzolí a po všech stránkách propracovaných počítačových her to může vypadat zvláštně, některé děti (všech věků) si pořád hrají s fyzickými, hmatatelnými hračkami a stavebnicemi.

Souprava Arduino Starter Kit obsahuje knihu a desítky součástek.

Elektronické stavebnice jsou někde na půl cesty mezi fyzickým a digitálním světem, ale zachovávají si svou dobrodružnou (až didaktickou) povahu. Sestavit si rádio nebo budík na stavebnici Voltík je hračka i pro začátečníky, stejně jako (trochu dražší) . Pokročilejší konstruktéři se mohou pustit do experimentování s Arduinem, MLabem nebo 3D tiskárnou. Internet je plný podrobných návodů od nadšenců i profesionálů, takže o inspiraci nebude nouze. Kdy jindy si udělat čas na kreativní projekty, když ne na Vánoce?

Zmrzlinový stroj - kreativní krémové osvěžení

Zmrzlinovač nemá složité ovládání a dává tak vyniknout nápadům a kreativitě.

Výroba zmrzliny není možná o Vánocích úplně aktuální téma, ale pro domácnost, která je běžnými spotřebiči již vybavena, to může být nečekané zpestření. Základní zmrzlinovače s předem mraženou nádobou (tedy bez aktivního mražení) se dají pořídit i do tisíce korun.

Nesmíte ovšem čekat, že ze stroje bude padat zmrzlina bez práce. Směs si musíte připravit zvlášť (například v mixéru) a po zchlazení v ledničce ji teprve nalijete do zmrzlinovače. Předmražená miska a mechanické otáčení lopatek se postará o to, že za čtvrt hodiny už můžete do mrazničky vložit asi tak deset kopečků domácí zmrzliny. Minimálně poprvé na to budete koukat jako na zázrak. Přiložený návod bývá plný receptů, improvizaci se ale meze nekladou (inspiraci najdete i na českých a anglických stránkách).

Technická podpora, LastPass a TeamViewer

Pokud chcete někomu z rodiny udělat radost (a ušetřit si práci do budoucna), darujte jim preventivní technickou podporu. Vánoce jsou k tomu vhodné, zvláště pokud navštěvujete rodiče a prarodiče, kteří se s technikou úplně nekamarádí.

Není heslo jako heslo. Či spíše, heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Zazálohujte jim data, zkontrolujte počítač, promažte bloatware, odstraňte nepříjemné hlášky, ověřte zabezpečení připojení... a ujistěte se, že jste jim tím nenabourali nějaké dlouhodobé návyky.

Můžete také provést „audit hesel“ a zajistit, že neopakují stejná hesla na různých stránkách. Abyste jim přechod zpříjemnili, můžete jim nainstalovat Last Pass nebo podobný program pro správu hesel. (Více v našem návodu.)

TeamViewer je zdarma pro nekomerční použití.

A protože vámi vyladěný systém určitě bude obsahovat nějaké (byť třeba jen domnělé) nedostatky, nezapomeňte příbuzným nainstalovat TeamViewer. Až vám budou příště volat s žádostí o pomoc, můžete se na dálku k jejich počítači přihlásit a problém odkudkoli napravit. Pokud tedy nejde o výpadek internetu nebo výpadek proudu.

Fotokniha - protože jinak koukáte na fotky jen na displeji

Pokud máte nápad, chuť a dostatek fotek, můžete se pustit do dárků osobnějších. Právě teď je nejvyšší čas na objednání fotoknihy, kalendáře nebo dalších dárků souvisejících s fotkami. Srovnání různých možností najdete v loňském velkém testu fotoknih.

(Tenhle tip se mi prý nepočítá, protože se opakuje z loňska. Ale protože fotoknihy jsou podle mého stále dobrý dárek, připomínám jej i letos.)

Dárky podle Honzy Matury

Huawei Ascend Mate 7

Huawei Ascend Mate7 ve zlaté variantě

Nemůžu začít ničím jiným než smartphonem. A nebudu chtít nic za 20 000, jsem skromný. Osobně bych si nadělil Huawei Ascend Mate 7. Ne, čínské značky se nebojím, dnes už čínští výrobci ty nejlepší dohnali a minimálně v cenotvorbě překonali. Mate 7 má špičkovou výbavu a přitom tento phablet stojí rozumných 12 500 korun.

Problém není ani s designem, je špičkový, stejně jako zpracování. Foťák fotí velmi dobře, displej je skvělý, ač nemá UHD rozlišení. Ve výbavě mi nic nechybí. A když se budu nudit, můžu si přepínat prostředí do až bizarních grafických variací.

Bez čeho se neobejdu a stojí to pár korun

U dnešních smartphonů je to naprostá nutnost. Baterie, ač se výrobci snaží sebevíc, obvykle nevydrží déle jak den či dva při plném vytížení. Při běžném provozu to není problém, doma nebo v práci nabiju. Ale na cestách to už problém je.

Takže jako vhodný a vcelku levný vánoční dárek doporučuji externí baterii. Optimálně s kapacitou 6 000 mAh a více. Dnes lze takové pořídit i pod 1 000 korun, nebo okolo této částky, a to včetně značkových.

Když by byl Ježíšek štědrý

Tak bych si mu napsal o letenku okolo světa. Takzvané RTW letenky (Round The World) sice nejsou obvyklým zbožím, ale každý prodejce letenek vám ji vymyslí. Jsou i specializované agentury, které nabízejí různé akční varianty. Cena se obvykle pohybuje okolo 30 až 40 000 korun. Ale nedávno se třeba objevila jedna akční za 15 000 korun. Akorát měla málo přestávek.

U letenky okolo světa, pokud to nechcete brát v poklusu, je největším problémem dostatečně dlouhá dovolená, osobně bych potřeboval alespoň měsíc. A také docela dost peněz, abych si jen neprohlížel letiště světa.

Optimální trasa by pro mě vedla přes Asii do Austrálie, pak někam na ostrovy v Tichém Oceánu do Jižní Ameriky nebo Karibiku a s návratem přes Severní Ameriku. Obvykle bývají na RTW letenkách čtyři až pět zastávek.

Pro inspiraci Dárky z minulých let

2008: Dokonalý zvuk, dokonalý obraz, let do vesmíru

Každý z pěti redaktorů vybral deset dárků a pak už stačilo jen čekat. Na seznamu byly skromné exempláře: digitální foťák, MP3 přehrávače a fotografické rukavice. Ale také let do vesmíru, ohromná plazmová televize a dokonce některé redaktorky. Asi netřeba říkat, že seznam účinkoval stěží na 20 procent.

Technický pokrok za pět let učinil většinu zmíněných dárků zastaralými, ale kupříkladu Frisbee, chytré oblečení nebo „opravdu rychlý internet“ nestárnou. A na seznamu se poprvé objevil tablet, dva roky roky před iPadem.

2009 - Solární elektrárna, fotografování, běhání a filmy

Ani další rok jsme se nedrželi při zemi. Kolega Roman zkusil naskočit na vlnu solárních elektráren a do zálohy si přál i tryskový batoh, jako by předvídal, že solárníkům žně jednou skončí. Honza a Pavel se potřebovali všem svěřit, že začali běhat a při běhu potřebují měřit každý krok. A Miloš Čermák se odpovědi rozumně vyhnul. Technické dárky si zásadně kupuje sám.

Každý redaktor na seznam zařadil i nějakou nekomerční věc, ale nenechte se zmást. Pokud chcete udělat někomu radost, musíte investovat peníze a koupit mu něco na baterky, to je jasné.

2010 - Výběr dárků: Technet vs. OnaDnes

Nejen pánové mají v oblibě drahé dárky. V roce 2010 jsme napsali společný článek s redakcí OnaDnes. Zatímco pánové si přáli čtečky, rádia, televize nebo tablet, dámy si přály kupodivu herní konzole, myši, foťáky a notebooky. Inu, rovnoprávnost.

A zvláště u tohoto článku jsme se všichni (pánové i dámy) shodli: při kupování dražšího technického dárku se raději s obdarovávaným poraďte. Možná zjistíte, že bude chtít něco ještě dražšího.

2011 - Kolo, kávovar, knihy, mixér

V roce 2011 jsme udělali reklamu pár konkrétním značkám a produktům, které jsme si v tom roce oblíbili, třeba životopisu Steva Jobse nebo skládacímu kolu Strida. Ale jinak toho moc extravagantního nebylo a konzumenti byli při hledání obzvláště drahých dárků odkázáni sami na sebe.

2012 - Tablety, foťáky, energie na cesty

Už i kompaktní přístroje jsou vhodné pro poloprofi focení.

Loňské tipy na dárky ovládly tablety s klávesnicí, protože to je věc, která redaktory vždy fascinuje. Ale ukazuje se, že většinový trh těmto přístrojům přichází na chuť zatím jen pomalu. Honza zopakoval doporučení kola Strida, přitom vzápětí si přeje i 3D tiskárnu, na které si přece může kolo vytisknout. Vašek se svěřil s objevem fotoaparátu, který mu pro většinu situací plně nahradil zrcadlovku.

V roce 2013 jsme vás místo dárků obšťastnili malou úvahou. A mimochodem, všimli jste si, jak často pro tyto články používáme ilustrační fotografii nešťastného mladíka s ponožkami?