SurfTheChannel.com odkazuje na nelegálně nabízená on-line videa.

SurfTheChannel.com odkazuje na nelegálně nabízená on-line videa.

Tisíce filmových a seriálových hitů můžete sledovat na webu. Okamžitě a zdarma

  • 64
Nejnovější filmy včetně posledního Indiana Jonese a Sexu ve městě jsou zdarma dostupné na stránkách připomínajících YouTube. Jejich sledování je legální. Weby odkazující na tato nelegálně uploadovaná videa na čínských serverech však balancují na hranici zákona.

Chcete se podívat na nejnovější epizodu seriálu Lost? Starou epizodu Přátel nebo Futuramy? Nejnovější filmové trháky? Dokumenty Discovery Channel? Bez internetu, konvenčními prostředky, by to bylo nesmírně zdlouhavé, nemožné, případně jen nepohodlné a nákladné. S internetem je to otázka několika vteřin. Postup však nemusí být vždy v souladu se zákonem nebo dobrými mravy.

Stahování filmu přes internet už nepatří k ničemu výjimečnému. Ať už oficiálními cestami, nebo "jinak". Přes sdílecí sítě si uživatelé vyměňují multimediální data již mnoho let. S rozšířením videoserverů typu YouTube ale přichází nová, svůdně lákavá možnost. Filmy, seriály a dokumenty můžete sledovat okamžitě: bez registrace, bez stahování, bez instalace, jen se musíte smířit s nevalnou kvalitou a výpadky. Podívali jsme se na uživatelské, právní a jiné důsledky, které by to mohlo mít.

Na hraně a za hranou zákona - SurfTheChannel.com

Kolem sto tisíc videí, mezi nimi filmy staré i nové, obrovské množství sérií a epizod známých i neznámých televizních seriálů, kreslené seriály, dokumenty... Stránka www.surfthechannel.com, provozovaná stejně jako například PirateBay ve Švédsku, vypadá na první pohled jako naprostý ráj pro moderního diváka.

SurfTheChannel.com

Na stránkách SurfTheChannel.com jsou přístupná videa všeho druhu: filmy, seriály, cartoons, anime, dokumenty... Většina odkazů (případně embeded videí, pokud používáte Firefox) vede na zahraniční videoservery jako tudou.com.

Tudou.com

Diváci se ale s čínštinou setkají maximálně v titulcích nebo popiscích, audio stopa streamovaných videí je obvykle v angličtině. Zdaleka ne všechny odkazy fungují, ostatně to se dá u podobné služby bez záruky očekávat. SurfTheChannel.com se zříká odpovědnosti například v následující hlášce, zobrazené před zahájením přehrávání videa z externí stránky:

SurfTheChannel.com - legální poznámka

SurfTheChannel.com - legální poznámka: "Stisknutím tlačítka PLAY budete kontaktovat třetí stranu, která hostuje video... STC nestreamuje ani nehostuje žádná videa, ta jsou uložena na serverech jako YouTube, Tudou nebo MegaVideo. Jakákoli videa na těchto stránkách prošla interními pravidly, a proto je považujeme za schválené k publikování. Pokud jste držitelem práv videa, prosím kontaktujte nás a my video co nejdříve odstraníme. To nezabrání publikaci vašeho videa na serverech třetích stran, nad kterými nemáme kontrolu.


Server SurfTheChannel.com není jediným svého druhu. Minulý rok proběhly médii zprávy o anglickém webu TVlinks a populární je také třeba TVshack, SerialTV nebo úžeji zaměřený Flatoz.

Flatoz.com

Flatoz.com

SerialTV

SerialTV

TVshack.com

TVshack.com

Obvykle se jedná o stránky žijící z reklam a udržované komunitou, která se kolem nich vytváří. SurfTheChannel například uvádí, že to "dělají pro zábavu, ne pro zisk" a pokud je chcete za jejich práci ocenit, máte poslat peněžitý dar organizaci zabývající se výzkumem rakoviny. Na druhou stranu má na svém webu několik reklamních bannerů.

Podle vyjádření expertů (viz rámeček vpravo) se diváci těchto videí nedopouštějí přestupku proti autorskému právu (pokud se jedná o prohlížení pro osobní potřebu a bez přímého či nepřímého hospodářského prospěchu. Přesto je zřejmé, že "tak úplně v pořádku" to také není. Filmy zkrátka nejsou zadarmo a jako jejich konzumenti máme relativně silný hlas při ovlivňování jejich vzniku a produkce. Redakce Technetu doporučuje, aby diváci svým ekonomickým rozhodováním podporovali své oblíbené filmy, seriály, režiséry či interprety. V digitálním světě, kdy lze oblíbenost a ziskovost velice přesně měřit, můžete tímto způsobem hlasovat a ovlivňovat uměleckou produkci a podporovat tu, kterou považujete za kvalitní.

Obecnější pohled

Zatímco video na vyžádání (video on demand) je navzdory optimistickým předpovědím pořád pouze okrajovou záležitostí a velcí producenti dělají vše proto, aby udrželi klasické obchodní modely (kino, DVD, nově blu-ray) pro šíření svých trháků, internet je plný hudby, filmů i seriálů. Lidé z celého světa využívají informační dálnice k šíření multimediálních dat všemi možnými způsoby. Velice často se jedná o díla chráněná autorským právem: filmy, seriály, hudbu. Jak asi víte, videoserver YouTube má poměrně striktní pravidla, která brání uživatelům v nahrávání chráněných videí, pokud nejste držitelem práv. A i kdyby se vám to povedlo, video může být časem staženo, aby nedošlo k poškození práv.

Ne všechny servery ale mají taková pravidla. Podobně, jako kontroverzní podnikatelé hledají daňové ráje, také videoserverům "bez hranic" se daří v konkrétních zemích. Například čínský tudou.com umožňuje na stránky nahrávat i seriály nebo filmy.

Toho využívají tzv. odkazovací servery, kterými jsou například SurfTheChannel.com nebo TVshack.com. Samy žádná videa nehostují, pouze odkazují na videa, která hostuje někdo jiný, třeba právě čínský videoserver. Pro uživatele ale není důležité, odkud k němu video teče - odkazovací servery jsou oblíbené pro svou pohodlnost a přehlednost.

Budoucnost

Dá se čekat, že bitva o tradiční obchodní model jen tak neskončí, distribuční společnosti se nerady vzdávají výnosného a fungujícího obchodu. Dokud ale samy nepřijdou s použitelným a pohodlným využitím sítě internet k šíření videa k divákům, budou hrát v neustálém oslabení. Právě popularita serverů YouTube a velká návštěvnost odkazovacích videoserverů, balancujících v šedé oblasti legality, jsou přímými ukazateli toho, kam se vývoj bude ubírat.

Místo toho, aby společnosti zákazníkům co nejvíce zesložiťovali cestu k on-line videu a oni si jej museli koupit na "starém dobrém DVD," měly by to být právě velcí distributoři a televizní společnosti, které budou přicházet s novými možnostmi využití elektronické zábavy.

První vlaštovky už vylétly. Americká zábavní kabelová televize ComedyCentral uvolnila mnohé své oblíbené pořady ke sledování na internetu, a to včetně rozsáhlých archivů. Nejenže můžete sledovat dění kolem volby prezidenta v podání Jona Stewarta, ale můžete si vyhledat, jak jeho The Daily Show vypadala během prezidentských voleb 2000 nebo po útocích v září 2001. Každá epizoda je rozdělena na několik dílů, mezi nimiž jsou krátké reklamní přestávky. Díky možnosti vyhledávání, komentářů nebo hlasování nemají uživatelé potřebu videa nelegálně nahrávat na YouTube, jak se předtím dennodenně dělo. ComedyCentral má plnou kontrolu nad tím, jaké reklamy se u jejich výtvorů zobrazují a uživatele vědí, že zde najdou i ta nejnovější videa. Také kreslený seriál Southpark nabízí všechny své epizody on-line, proložené několika reklamami.

TheOnion.com - videa

TheOnion.com - videa

The Daily Show

The Daily Show

Místo toho, aby se velké společnosti snažily zastavit řeku, měly by nasednout na loď, stát se ledoborci... Nedávat uživatelům důvod utíkat se k pochybným či nelegálním prostředkům jenom proto, aby se s přáteli zběžně podívali na dvacetiminutové video.


Názory odborníků

.

Právnička, ředitelka protipirátská unie a zástupci organizace OSA odpověděli na naše otázky.


Servery jako tvshack.net nebo surfthechannel.com
aktivně vyhledávají odkazy na zahraniční videoservery (obdoby YouTube), především v Číně, které často nemají (nebo nejsou schopny vynutit) pravidla pro dodržování autorských práv.  Výsledkem je, že kdokoli na světě může sledovat seriály a filmy ve streamované podobě.


  • Odpovídá JUDr. Dagmar Hartmanová
    odbornice na autorské právo

    1. Je sledování takto streamovaných filmů legální? Hrozí za něj českým divákům nějaké postihy?

    Podle našeho autorského zákona pouhé sledování legální je. Bude se jednat o volné užití podle § 30 autorského zákona, to však za předpokladu, že sledování půjde podřadit pod užití "pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu".

    2. Kdo se v tomto případě dopouští trestného činu? Provozovatel video serveru? Provozovatel odkazujícího serveru? Divák? Člověk, který chráněné video nahrál na server?

    U kriminality tohoto druhu je klíčové stanovit, kde byl trestný čin spáchán, a tedy podle práva jakého státu bude případná trestní odpovědnost posuzována. Podle mého názoru bude rozhodné nejen to, ve kterém státě příslušný server fyzicky leží, ale také to, odkud (z jakého státu) budou data uploadována – i podle práva tohoto státu bude možné čin posuzovat. Pokud se týká provozovatele serveru, bude důležité, zda se bude jednat "jen" o webhosting, tzn. ten případ, kdy provozovatel serveru jen poskytuje třetím osobám prostor k tomu, aby si tam ukládaly vlastní obsah – pak primárně odpovědní budou ti, kdo si ten obsah na server ukládají, a to za porušování autorského práva a práv souvisejících s právem autorským.

    Pokud by ten obsah zpřístupňoval přímo provozovatel serveru, pak bude trestně odpovědný on. Provozovatel odkazujícího serveru – pokud má skutečné povědomí o tom, že na cílovém serveru je nelegální obsah a odkazuje na něj s úmyslem pomoci k většímu porušování práv, pak by asi bylo možno dovodit u provozovatele toho odkazujícího serveru nějaké účastenství – jedině snad v podobě pomoci ke spáchání trestného činu. Ale myslím si, že by to nebylo tak jednoduché toho provozovatele odkazujícího serveru odsoudit … .

    Pokud se jedná o službu stylu YouTube, tak ten, kdo uploaduje na server obsah, k němuž nemá práva, se nepochybně porušení autorského práva dopouští, ve většině případů i trestného činu.

  • Odpovídá Markéta Prchalová
    ředitelka České protipirátské unie

    1. Je sledování takto streamovaných filmů legální? Hrozí za něj českým divákům nějaké postihy?

    Divákům žádný postih nehrozí. České autorské právo rozlišuje mezi užitím resp. neoprávněným užitím díla (aktivní nakládání s dílem jako např. jeho sdělováním veřejnosti, rozmnožováním apod.) a pouhou jeho recepcí (např. pasivní sledování filmu, přestože nelegálně zpřístupněného). Divák tedy dílo na rozdíl od provozovatele serveru neoprávněně neužívá a pouhým sledováním streamovaných filmů se porušení autorského práva nedopouští. Jinou věcí je ale morální stránka věci, neboť takový divák svým jednáním vědomě podporuje protiprávní aktivity dalších osob.

    2. Kdo se v tomto případě dopouští trestného činu? Provozovatel video serveru? Provozovatel odkazujícího serveru? Divák? Člověk, který chráněné video nahrál na server?

    Provozovatel video index site (odkazujícího serveru) je kromě odpovědnosti za účastenství na trestném činu jiné osoby odpovědný i za primární porušování práv k chráněným dílům jejich sdělováním veřejnosti, neboť každý akt sdělení díla veřejnosti je samostatným způsobem užití díla a uživatel k takovému užití potřebuje souhlas majitele autorského práva. Odpovědnost provozovatele video serveru záleží na konkrétních okolnostech. Zpravidla bude účastníkem na trestném činu jiného, přičemž trestní odpovědnost a trestnost účastníka se posuzuje podle stejných ustanovení jako odpovědnost a trestnost "hlavního"
    pachatele. Porušování autorských práv se však může dopustit i přímo, zejména pokud ví, že prostřednictvím jeho služeb je porušován zákon a nepřijme dostatečná opatření, nebo pokud ukládání protiprávního obsahu předpokládá.
    Zákon porušuje samozřejmě i osoba, která chráněné dílo na server neoprávněně nahrála, neboť neoprávněně užívá dílo jeho rozmnožováním a obvykle i sdělováním veřejnosti. Jednání všech výše zmíněných osob, spočívající v porušování autorského práva a práv souvisejících s právem autorským, je způsobilé naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu porušování autorských práv, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 zákona č. 140/1961 Sb., trestního zákona. V neposlední řadě je třeba upozornit na přímou i sekundární odpovědnost za vzniklou škodu.

    3. Je nelegální, pokud tvůrce stránek vloží (iframe, embedded) do své stránky video, které je hostováno na takovémto zahraničním serveru?

    Ano, jedná se totiž o porušení autorského práva na sdělování díla veřejnosti podle § 12 odst. 4 písm. f), § 18, § 71 odst. 2 písm. g), § 76 odst. 2 písm. e) a § 80 odst. 2 písm. e) autorského zákona. V souladu s platnou právní úpravou a výkladem, zde cituji z Autorského zákona: komentář / Ivo Telec, Pavel Tůma, 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2007, strana 228: "Za zásah do výlučného autorského práva je potřeba považovat jakékoli zpřístupnění díla veřejnosti způsobem, že kdokoli k němu může mít přístup na místě a v čase podle vlastní volby, tj. i prostřednictvím pouhého ‚linku‘ nezávisle na vlastnictví či užívání rozmnoženiny díla, která je prostřednictvím linku zpřístupněna (tzn. zpřístupnění jako tzv. mirror downloading či embedded link). V tomto ohledu se jedná o další užití díla, ke kterému je zásadně nutný souhlas majitele autorského práva k zpřístupněnému dílu." Obdobné platí i o framingu, který je také protiprávní.

    4. Jak vidíte budoucnost těchto serverů. Mají studia nějakou možnost, jak se bránit?

    Tyto servery nemají budoucnost a jsou již v současnosti masivně rušeny. Jednoznačně porušují normy autorského práva a v případě řešení právní cestou hrozí provozovatelům nejen trest, ale i vysoké náklady na náhradu škody. Za
    škodu je v případě nepodniknutí příslušných kroků k ukončení protiprávního stavu odpovědný i poskytovatel hostingu. Pokud tyto servery neupustí
    dobrovolně od protiprávního jednání jsou nositelé práv prostřednictvím ČPU připraveni použít příslušné právní prostředky a domáhat se jejich zrušení, náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení soudní cestou.
  • odpovídá Ochranný svaz autorů (OSA)

1. Je sledování takto streamovaných filmů legální? Hrozí za něj českým divákům nějaké postihy?

Pokud původní server, který jako první zpřístupní autorskoprávně chráněný obsah veřejnosti prostřednictvím služby on demand v podobě stream přenosů, neuzavřel s kolektivním správcem působícím v zemi, odkud veřejně sděluje (zpřístupňuje) chráněná díla hromadnou licenční smlouvu, pak je užití děl z takového serveru nelegální. Divák se v případě sledování takových filmů nedopouští nelegální činnosti.

Navíc, pokud má sdělování přeshraniční povahu (co v tomto případě u internetových sítí lze s jistotou tvrdit), pak rozhodným právem je autorské
právo země příjemce. Proto je nutné aby OSA v případě, kdy interaktivních služeb na požádání využívá příjemce v ČR, měl se sesterskou organizací v zemi, ve které má provozovatel původního serveru své sídlo, uzavřenou platnou
reciproční smlouvu.

2. Kdo se v tomto případě dopouští trestného činu? Provozovatel video serveru? Provozovatel odkazujícího serveru? Divák? Člověk, který
chráněné video nahrál na server?


Primárně porušuje autorský zákon provozovatel daného portálu, na kterém jsou předmětná díla uložena. Autorský zákon porušuje i ten, kdo dané video na tento portál nahrál (protože k tomu neměl patřičná práva) a v důsledku toho i ten, kdo
shromažďuje odkazy na taková díla, protože napomáhá nelegálnímu sdělování děl veřejnosti.
Samotného diváka ovšem v takových případech nemůžeme označit jako osobu, která přímo či nepřímo porušuje autorský zákon, není totiž jeho povinností zjišťovat si, jestli to, na co se dívá, je streamováno ze serveru, který má či nemá vypořádána autorská práva.

3. Je nelegální, pokud tvůrce stránek vloží (iframe, embedded) do své stránky video, které je hostováno na takovémto zahraničním serveru?

Ano.

4. Jak vidíte budoucnost těchto serverů. Mají studia nějakou možnost, jak se bránit?

Účinnou ochranou autorů proti nelegálnímu šíření jejich děl na internetových serverech či v jiných počítačových sítích dálkovým přístupem, je kontrola a postihování protiprávního jednání u osob, které se neoprávněného výkonu autorských práv dopouštějí. Primárně jimi budou tzv. content providers, tedy subjekty odpovědné za zpřístupnění (umístění) díla v počítačové síti samé, a
to bez ohledu na právní vztah těchto osob k hardware počítače, ze kterého je rozmnoženina dále zpřístupňována veřejnosti.




V USA už od března 2008 funguje služba, která by mohla lecos změnit. Server Hulu.com, vlastněný NBC Universal a News Corp, umožňuje Američanům sledovat velké množství seriálů a filmů, streamovaně a v (relativně) vysokém rozlišení (technologie: Flash a Ruby on Rails). Pro uživatele žijící mimo USA se zatím objeví jen okénko sdělující, že videa zatím nejsou přístupná.

Hulu.com

Těžko říci, kdy se to změní. Producenti by tak získali velice širokou diváckou základnu a zužitkovali by i staré epizody a filmy, které by jinak ležely ladem. Jednání o autorských právech ale bývají složitá a zdlouhavá. Uvidíme, zda se urychlí třeba i díky streamovaným seriálům, které podle vyjádření Davida Davise pro agenturu Bloomberg představuje velký problém, neboť "nevyžaduje tolik technických dovedností a narozdíl od stahování filmů je (video) k dispozici okamžitě."

Odkazy, zdroje, doplňující informace: