Tiskárna s CD-RW mechanikou či LCD monitorem? Za vším stojí Sony

Zajímá vás, jak vypadá a pracuje tiskárna spolu s integrovanou CD-RW přepisovací mechanikou? Jaké uplatnění najde u tiskárny LCD panel a jak lze tisknout přímo z digitální kamery? Sony tvrdí, že minilab můžete mít i doma...

Fototiskárna s vypalovačkou a čtečkou paměťových karet v jednom

Společnost Sony rozšířila s novým modelem DPP-SV 88 řadu svých fototiskáren. Představený model se ovšem od všech dosavadních odlišuje; tiskárna obsahuje integrovanou CD-RW mechaniku, díky níž může uživatel své fotografie bez použití počítače archivovat. K „natažení“ fotek do tiskárny poslouží čtečka paměťových karet.

Fototiskárna s integrovanou CD-RW mechanikouTiskárna je schopna zhotovit na fotografii až 16,7 milionu barev. CD-RW mechanika čte 24x, zapisuje osminásobnou a přepisuje čtyřnásobnou rychlostí. Kompatibilní je, díky odpovídajícímu adaptéru, s kartami Compact Flash a Smart Media.

Vytvořit umí fototiskárna také indexprint (náhledy fotografií) či pohlednice. Fotografie mohou být velké až do rozlišení 2466x1664. Fotografie o velikosti 10x15 centimetrů se tiskne přibližně 90 sekund, velikost 7,5x9,5 centimetrů „vyleze“ za minutu.
Cena tiskárny je stanovena na zhruba 18000 korun, k dostání by produkt měl být od ledna roku 2002. Kompatibilní bude s operačními systémy Windows i Mac OS.Fototiskárna s LCD displejem

Fototiskárna s LCD panelem

V oblasti tiskáren ostatně společnost Sony představuje své poněkud netradiční produkty poměrně dlouho. Již dříve byla představena fototiskárna, která je vybavena také LCD monitorem, na němž uživatel vidí zmenšeninu fotografie, kterou chce právě tisknout. Také tato tiskárna obsahuje slot na PC karty.

Cena produktu DPP-SV77 byla stanovena na zhruba 25 tisíc korun, k dostání je tiskárna od Fototiskárna s LCD displejemčervence letošního roku.

Třetí produkt stejné třídy od Sony je ještě zajímavější. Současně se svým novým Digital8-Camcordérem uvedla na trh společnost fototiskárnu PVP-MSH. Ta je kompatibilní se všemi Fototiskárna pro kameruSony-Digital8 a DV-Camcordéry, které jsou od roku 2001 uváděny na trh.
Tiskárna se jednoduše připojí ke kameře a zastavená scéna – obrázek – se dá v rozlišení 640x480 pixelů ihned vyfotit. Fototiskárna váží 305 gramů, její cena se pohybuje okolo 10 tisíc korun a na trh byla uvedena v dubnu letošního roku.

Sony s touto nabídkou naplňuje vizi představenou na letošním CeBITu - digitální fotografie a digitální video patří do domácností. Sony si představuje, že za relativně rozumné peníze si můžete svůj domácí minilab pořídit domů a zcela jednoduše pracovat s digitálními fotografiemi. Všechny fotografie si jednoduše zaarchivujete na CD-R, oblíbené snímky si vytisknete.

Pořizovací náklady na tuto technologii ale nejsou zcela nízké ani na západní poměry - takový digitální minilab i se solidním digitálním fotoaparátem vyjde na cca. 50 000 Kč. Za to si stále ještě můžete pořídit velmi kvalitní klasický fotoaparát a ještě zbude dost peněz na mnoho návštěv klasického komerčního minilabu.

A tak místo domácností bude asi nejvíce zájemců v menších redakcích, kde takové zařízení ušetří mnoho času a práce.