Akční kamera TomTom Bandit

Akční kamera TomTom Bandit | foto: Jan Kužník, Technet.cz

TomTom chce sesadit GoPro z trůnu. Kamera Bandit pozná nejlepší záběry

  • 25
Amsterodam (Od zpravodaje Technet.cz) - Výrobce navigací TomTom přišel s novinkou, kterou od něj asi nikdo nečekal. Akční kamerkou, která parametry suverénně překonává stávající konkurenci včetně GoPro. Je vodotěsná, má v sobě gyroskop i GPS a sama pozná ty nejzajímavější záběry.

Skokem na pódium z dobrých čtyř metrů uvedl kameru Bandit kaskadér a doubler Jamese Bonda Damien Walters. TomTom představoval novinky vybraným novinářům v Amsterodamu, a tak na Waltersově předtočeném videu přímo z kamery nechyběl ani efektní skok ze střechy do jednoho z nesčetných amsterodamských kanálů. Nešlo o samoúčelnou show. Kamerka je už v základu skutečně vodotěsná a nepotřebuje k tomu žádné speciální pouzdro. Pouze musíte vyměnit krytku objektivu s otvory pro mikrofon za tu bez nich. Jinak je Bandit odolná „jen“ proti šplíchancům (krytí IPX7).

Akční kamera TomTom Bandit
Akční kamera TomTom Bandit - pohled zezadu
Akční kamera TomTom Bandit

Akční kamera TomTom Bandit.

Ovládání přes mobil, 4K video s omezením, senzory na všechno

TomTom Bandit nabízí vše, co od akční kamerky očekáváte a ještě něco navíc. Zabudovaný CCD čip má rozlišení 16 Mpix a základní parametry jsou pak následující. Video lze natáčet až v rozlišení 4K, ovšem pouze rychlostí 15 snímků za sekundu. Normálně použitelné rozlišení je tedy až nižší 2,7K s rychlostí 30 fps. Ve Full HD (1080p) lze využít i 60 fps a při snížení rozlišení na 720p dokáže Bandit snímat rychlostí 120 fps.

Zpomalit video (slow motion video) je možné u rozlišení 1080p dvojnásobně, u 720p čtyřnásobně a při rozlišení WVGA dokonce šestinásobně. Bandit samozřejmě umí pořizovat i time-lapse videa (časosběrná videa). Ručně lze nastavit množství snímků pořízených za určitý časový interval. Výhodou oproti konkurenci je, že Bandit z fotografií rovnou vytvoří i video, takže filmař amatér nemusí řešit následnou postprodukci. Kamerka funguje i jako fotoaparát  a v sérii dokáže pořídit až 10 snímků za sekundu.

Ovládání a náhled videa je možný přes novou aplikaci, která je k dispozici pro iOS a Android. S tou se kamera propojí přes vlastní wi-fi síť. Během krátkého testování nás příjemně překvapilo, jak rychlou odezvu aplikace má. Živý náhled videa byl téměř bez zpoždění.

Stříhej a sdílej hned teď

Kameru Bandit činí skutečně výjimečnou přítomnost několika senzorů: gyroskopu, výškoměru, GPS, akcelerometru a Bluetooth. (konkurencí TomTomu bude podobně vybavená VIRB X od Garminu). Podle záznamů z nich a s pomocí chytrého algoritmu pak kamera sama vybere a označí ty záběry, kde se děje něco zajímavého: dochází k největšímu zrychlení, rotaci, rychlosti, atd. Při propojení s hrudním pásem na měření tepu, dokáže vybrat i záběry, kde byl kameraman „nejvíce vzrušen“. Během natáčení může samozřejmě i sám kameraman ručně označovat okamžiky, které on sám považuje za výjimečné. Stačí k tomu stisk jednoho tlačítka. To vše může zásadním způsobem usnadnit následnou editaci a sdílení videa přímo v terénu.

Video zůstává na kartě v kameře až do chvíle, než dáte pokyn ke stažení do telefonu či tabletu.

Aplikace pro iOS na střih videa i ovládání kamery. Automaticky vybrané momenty jsou označeny ikonkami, podle toho, co se na nich událo (dosažení vysoké rychlosti, rotace, výšky, atd.). Každý moment si lze přehrát zvlášť a tažením prstu přetáhnout na požadované místo do výsledného sestřihu.

Aplikace pro iOS na střih videa i ovládání kamery. Do záběrů umí přidat i animované grafické prvky ukazující aktuální rychlost nebo třeba přetížení.

Ve zmíněné aplikaci se zobrazí natočené video s časovou osou, kde jsou vyznačeny ony části s nejzajímavějšími okamžiky. Podle grafických symbolů na první pohled poznáte místa s nejvyšší dosaženou rychlostí, výškou, atd. Všechny si zároveň můžete jednotlivě přehrát v maticovém seznamu záběrů pod hlavním oknem. Délku záběru okolo dané události (nejvyšší rychlost, atd.) TomTom automaticky nastavuje na zhruba devět sekund. Uživatel však může záběr jakkoliv prodloužit, či zkrátit pouhým tažením prstu.

Pokud se s videem nechcete stříhat, stačí telefonem zatřást a o finální sestřih i hudbu se postará automat. Každopádně ruční stříhání je v aplikaci velmi pohodlné (nemluvíme pochopitelně o profesionálním editačním programu). Opět stačí prostým tažením přemísťovat vybrané záběry v rámci časové osy. Podobně jednoduše lze doplnit hudbu. A to nejlepší na všem je, že až dosud se všechno odehrává na paměťové kartě kamery. Teprve až na pokyn ke stažení se video stáhne i do telefonu. Při objemu dat videí s rozlišením 2,7K je to zásadní úspora místa i času. Následné sdílení na sociální sítě je již dílem okamžiku, jehož délka je úměrná kvalitě a druhu signálu vašeho operátora.

Na displeji telefonu je vidět natočené video s vyznačenými zajímavými okamžiky. Ty si lze přehrát jednotlivě bez nutnosti jejich zdlouhavého hledání v celém videu.

Vydrž, vydrž, vydrž ...

Výdrž je bolístkou nejen většiny současných smartphonů, ale samozřejmě i akčních kamerek. Ty základní ztrácejí dech už po necelé hodině, GoPro vydrží se základní baterií natáčet pohodlně i hodiny dvě. TomTom Bandit nabídne tři hodiny. Stačí mu k tomu vyměnitelný akumulátor s kapacitou 1 900 mAh. Zde mimochodem přichází další zajímavá inovace z dílny TomTomu. Baterie má podobu čtečky microSD karet a USB 3.0 klíčenky. To znamená, že ji stačí z kamery vyjmout, vložit do USB portu a při kopírování videozáběrů se zároveň i dobíjí. Jako příslušenství si lze dokoupit baterii náhradní.

Velmi chytrým tahem je přibalené příslušenství v základním balení. To totiž obsahuje i adaptér na držáky od kamer GoPro. To znamená, že Bandit nasadíte i na jakýkoliv úchyt od konkurenčního výrobce. Samotný upínací systém Banditu je také promyšlený. Lze jím otáčet kolem podélné osy kamery což v kombinaci s držákem (na přilbu, na řídítka, atd.) umožňuje rychlé nastavení prakticky jakéhokoliv úhlu.

Akční kamera TomTom Bandit. Vyjmutý akumulátor.

Další pochvalu směřujeme k ovládání kamery. Není neobvyklé, že místo aby kamera točila, je vypnutá a ve chvíli, kdy si myslíte, že je vypnutá, natáčí tmu v kapse u kalhot. To se vám u Banditu nemůže stát. Tlačítko na spuštění nahrávání je totiž jiné a na jiném místě (zadní strana kamery) než tlačítko na zastavení záznamu (vrchní strana vepředu). Pokud si navíc nejste jisti, zda kamera točí (v případě, že ji máte například na přilbě), stačí opakovaný stisk. 

A na závěr to nejdůležitější: cena. Tu TomTom nastavil poměrně vysoko. Základní balíček s několika držáky a redukcí pro GoPro vyjde na 429 eur (11 767 korun). Cena za Premium Pack s vodotěsnou čepičkou na objektiv a dalším příslušenstvím ještě nebyla stanovena.