Toshiba CELL TV

Toshiba CELL TV | foto: Technet.cz

Toshiba Cell je nejdokonalejší televizor s výkonem jako dvacet počítačů

  • 160
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Vytvoří 3D obraz i z televizního vysílání nebo obyčejného DVD. Dokáže posílat video do jiných přístrojů v různých částech domu. Umí upravovat parametry obrazu podle okolních světelných podmínek. Na veletrhu CES jsme byli svědky uvedení revolučního televizoru Cell od Toshiby.

Procesor CELL pochází z laboratoří IBM a znáte ho především z herních konzolí Sony PlayStation 3.

Verze procesoru v televizoru Toshiba Cell je tvořena osmi jádry, každé taktované na 3,2 GHz. Celkový výpočetní výkon je 200 GFLOPS. To je zhruba dvacetinásobek dnešního běžného stolního počítače. A je zhruba 140krát větší než obvyklý televizor.

Obrovský výkon umožňuje spoustu dříve nemyslitelných funkcí. Například True Super Resolution+ analyzuje několik po sobě jdoucích obrazových políček a dopočítává chybějící pixely. Signál konvertuje do vysokého rozlišení a zpracovává tak, aby byly kontury a komplikované textury podané ostře a přesně.

Špičkový televizor se samozřejmě nemůže obejít bez podpory 3D obrazu. Ve 3D režimu se standardní skenovací frekvence 480 Hz rozdělí na polovinu pro každé oko. Obraz sledujete aktivními brýlemi (to znamená, že jsou napájené a bezdrátově řízeny televizorem).

Cell TV dokáže v reálném čase převádět 2D zdrojový obraz na 3D. V prostorovém režimu si tak pustíte i televizní noviny a záběry z dovolené na obyčejném DVD. Samozřejmě, čím lepší kvalita zdrojového obrazu, tím lepší 3D efekt lze vytvořit.

Vylepší nekvalitní video, přizpůsobí se okolí

Cell TV je samozřejmě vybaven připojením k internetu pro přehrávání multimediálního obsahu. Jeho technická kvalita zatím bývá přinejmenším kompromisní, s čímž by měl pomoci systém Net Super Resolution+. Analyzuje obraz, detekuje šum a artefakty vzniklé při kompresi a snaží se obraz co nejvíc vyčistit a vylepšit.

Velmi příjemnou funkcí je AutoView RGB, která upravuje nastavení obrazu podle světelných podmínek v místnosti. Oproti běžným systémům neupravuje pouze jas, ale i kontrast, ostrost, gammu a saturaci barev. Reaguje tak i na různé druhy osvětlení, nebo barevné nátěry na zdech.

Slouží i jako multimediální server

Součástí televizoru je DLNA server, který dokáže streamovat obraz i zvuk do jiných zařízení: mobilních telefonů, počítačů, mediaboxů a dalších DLNA kompatibilních zařízení. A to i živé televizní vysílání. Můžete využít vestavěný Blu-ray rekordér, 1TB pevný disk a možnost připojení externího disku.

Toshiba CELL TV

Nechybí příslušenství a software pro videokonference, podrobnosti však nejsou známy. Snad jen, že nejde o Skype, jako v případě LG a Panasonicu. Samozřejmostí je streamování internetového obsahu včetně služeb jako Twitter, Youtube, Picasa, Pandora, nebo Vudu.

Samotný zobrazovač disponuje novým LCD panelem s LED podsvětlením pojmenovaným jako KIRA2 Super Local Dimming LED Panel. Lokální stmívání podsvětlení probíhá v rekordních 512ti zónách, naprosto špičkové jsou i hodnoty jasu i kontrastu.

Cell TV má v dalších generacích dostat do vínku také 2K a 4K zobrazovací panely, které nabídnou extrémně vysoké rozlišení vhodné pro nadstandardně velké úhlopříčky obrazovek.

Cell TV už se prodává v Japonsku. Zda bude v prodeji i v Evropě, zatím není jisté.

,