Prvok toxoplazma (hnědou barvou) v lidských buňkách na kolorovaném snímku z elektronového mikroskopu. | foto: Profimedia.cz

Syrové maso nebo sex? Jak se vdané ženy nakazí nebezpečným parazitem

  • 36
Parazit zvaný toxoplazma je jedním z podceňovaných zdravotních rizik moderní doby, domnívá se tým českých odborníků. I proto, že podle nich by se mohl přenášet v nečekané míře jako pohlavní choroba, píše v článku pro Technet.cz biolog Jaroslav Flegr.

Prvok toxoplazma je velmi úspěšný, svým způsobem dokonce obdivuhodný tvor. Třeba pro schopnost pohrávat si s hostitelem. Parazit, který se v přírodě potřebuje dostat z nakažené myši do žaludku kočky, nakažené myši odnaučí strachu.

Parazita, který mění tvar obličeje, má až třetina Čechů

Vlevo toxo pozitivní (infikovaný), vpravo toxo negativní (neinfikovaný) ženský obličej.

Snižování stavu hlodavců bychom možná mohli i uvítat, kdybychom z pohledu toxoplazmy my lidé nebyli jen trochu přerostlé krysy - vhodní hostitelé a dopravní prostředky na cestě do kočičího (lvího, tygřího) žaludku. Latentní infekce toxoplazmou se týká zhruba třetiny obyvatel planety. U nakaženého člověka se taková manipulační aktivita projevuje některými změnami v psychice i chování, například změnami v podezřívavosti a pořádkumilovnosti. Když to parazit přežene, může manipulace skončit až některou psychickou chorobou, například schizofrenií.

Vnitřní změny se ale projeví i navenek, třeba statisticky zachytitelnou změnou v podobě obličeje. Pravděpodobnost sežrání kočkou sice toxoplazma u moderního člověka nejspíš neovlivní, může však „nechtěně“ výrazně zvýšit riziko dopravní nehody, pracovního úrazu nebo sebevraždy.

Nebezpečné chvíle

Ale i když jsou následky dlouhodobé přítomnosti parazita v těle mnohočetné a rozsáhlé, nejvážnější formou nákazy je tzv. vrozená toxoplazmóza. Ta vypukne tehdy, když se nakazí maminka během těhotenství a parazitovi se povede dostat do vyvíjejícího se zárodku. Takové infekce mohou končit potratem nebo vážnými vývojovými poruchami dítěte.

Jak přesně se mohou matky toxoplazmózou nakazit, není dnes zcela jasné. Máme například doklady, že větší poměr nakažených je mezi vdanými ženami než svobodnými. Proč? Zatím nejúspěšnější hypotéza to vysvětlovala domácími pracemi: ženy podle ní v manželství více vaří a přitom přijdou spíše do styku s potravinami, které mohou obsahovat vajíčka parazita, hlavně syrovým masem.

Co je toxoplazmóza?

Toxoplasma gondii je parazitický prvok, vícehostitelská kokcidie, která parazituje v buňkách člověka i zvířat. Jejím definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy, mezihostitelem se může stát většina teplokrevných živočichů včetně člověka.

Životní cyklus toxoplazmózy a nákaza člověka

Prvok způsobuje toxoplazmózu. U těhotných žen hrozí při infekci tímto prvokem narození postiženého dítěte.

Zdroj: Wikipedia

Domníváme se, že možná existuje lepší vysvětlení, založené hned na několika pozorováních (v odborné podobě jsme ho publikovali v časopise Medical Hypotheses a je dostupná na našem webu). Za prvé výskyt toxoplazmózy v jednotlivých zemích dosti těsně souvisí s výskytem pohlavně přenášených chorob. V zemích, kde je například mnoho kapavky, je i mnoho toxoplazmózy, a to bez ohledu na to, zda se jedná o zemi bohatou nebo chudou. (Práce dokumentující výskyt toxoplazmy je dostupná zdarma v časopise PLoS One.) Naznačuje to, že v šíření toxoplazmy by mohl být důležitý sexuální přenos.

U vzorku českých matek se také ukázalo, že pravděpodobnost nákazy u nich souvisela s počtem nechráněných pohlavních styků s otcem dítěte před otěhotněním. Jistě, jde jenom o korelaci, tedy nepřímý důkaz, ale s ohledem na okolnosti zajímavý. I proto, že po narození dítěte s vrozenou toxoplazmózou se ve více než polovině případů nepodaří zjistit, že by žena přišla do styku s některým ze známých zdrojů infekce. Tedy nejčastěji syrovým masem, neomytou zeleninou, zahradní půdou nebo trusem kočky.

Máme také příklady od jiných zvířat. U dlouhé řady živočišných druhů byl přenos toxoplazmózy z otce na matku a dál na potomka bezpečně prokázán. U člověka se však něco takového nepokládalo za možné, ale je otázkou, zda je exkluzivita Homo sapiens v tomto případě oprávněná. 

Proč na tom záleží

Hypotéza rozhodně není prokázaná a vysvětlí jen malou část nákazy toxoplazmou. (Mnohem častějším zdrojem nákazy je syrové či nedovařené maso, neomytá zelenina a vůbec jakýkoli těsný kontakt se zahradní půdou, která může obsahovat kočičí trus.) Jenže není infekce jako infekce.

Pomozte zjistit, jak to je

Zmíněný výzkum (bohužel) nesponzorovali výrobci kondomů. Jestli se sami chcete do výzkumů týkajících se (nejen) toxoplazmózy zapojit vyplněním elektronického dotazníku, máte možnost tak učinit na tomto odkazu

Jestliže se parazit přenáší sexuální cestou, děje se tak při nechráněném pohlavním styku a právě během něho, pochopitelně, může dojít i k otěhotnění. Přenos prvoka z muže na ženu nejspíš nastane pouze tehdy, když je muž nakažen čerstvě a právě u něj probíhá akutní stadium infekce. Jen minimum žen se proto nakazí touto cestou. Jestliže se však soustředíme pouze na ženy, kterým se narodilo dítě s vrozenou toxoplazmózou, může být situace zcela jiná. Hlavním zdrojem nákazy v těchto nejvážnějších případech infekce by mohl být právě nechráněný pohlavní styk.

Ženy dnes obvykle vědí, že v těhotenství by si měly dávat velký pozor na syrové maso, neomytou zeleninu a že by měly předat péči o kočičí záchod jinému členu rodiny. Ale možná nejen to. Jestli je žena zatím nenakažená a manžel má právě takovou zvláštní „virózu“ zvýšené teploty, bolest hlavy a nateklé uzliny na krku, asi by stálo zato zjistit, jak je na tom budoucí tatínek s protilátkami proti toxoplazmě a případně početí o pár měsíců odložit.