Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice po přistání v pondělí 10....

Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice po přistání v pondělí 10. listopadu ve stepi v Kazachstánu. Zleva Němec Alexander Gerst, Rus Maxim Surajev a Američan Reid Wiseman. | foto: Reuters

Z ISS se vrátili na Zem tři kosmonauti i octomilky vypěstované v kosmu

  • 16
Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice se vrátila na Zem. Po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru přistáli do stepi v Kazachstánu, oznámila agentura TASS s odvoláním na řídící středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy. Přivezli i octomilky vypěstované v kosmu.

Posádku tvořili Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst. „Přistávací modul přistál v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk,“ uvedla agentura.

Kosmická loď Sojuz TMA-13M přistála ve stepi dvě minuty před pátou hodinou ráno středoevropského času. K místu přistání vzápětí zamířily záchranářské týmy.

Posádka se podle řídícího střediska cítí dobře.

Zatímco Surajev pobýval na ISS už podruhé, poprvé tam byl od září 2009 do března 2010, pro Wisemana a Gersta to byla první cesta do vesmíru. Na orbitálním komplexu byli od 29. května a podle NASA na oběžné dráze kolem Země od té doby nalétali přes 70 milionů kilometrů.

Na Zem přijely i kosmické octomilky

Spolu s posádkou se na Zem vrátila i „kosmická generace“ octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu zkoumajícího vliv beztíže na vývoj organismů. Tato zkoumání mají napomoci k dobývání vzdáleného vesmíru.

Bezpečnost v místě přistání vesmírné lodi Sojuz TMA-13M zajišťovalo asi 300 vojáků, 14 vrtulníků, tři letouny, šest speciálně upravených aut a dalších 14 kusů techniky.

Na ISS ve výšce zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem zůstávají Rusové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová spolu s americkým astronautem Barrym Wilmorem, který po Surajevovi převzal roli velitele.

Na konec listopadu je plánován start vesmírné lodi Sojuz TMA-15M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS dopraví Rusa Antona Škaplerova, Italku Samanthu Cristoforettiovou a Američana Terryho Virtse.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů, se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.

,