Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři lidé, šest hodin a 5 000 metrů. Hlouběji se Číňan nikdy nepotopil

Čínský podmořský člun s lidskou posádkou v úterý překonal hranici 5 000 metrů. A chystá se ještě o dva kilometry hlouběji. Poté se stane nejvýkonnější ponorkou současnosti.

Po vesmíru je na seznamu čínských lovců rekordů zřejmě moře. Čínský Úřad pro námořní záležitosti oznámil, že ponorka Ťiao-lung se dostala do hloubky 5 057 metrů a zůstala v ní půl hodiny.

Rekordní sestup se odehrál v severovýchodní části Tichého oceánu, zhruba mezi Havají a pobřežím USA. Trval šest hodin a na palubě byli tři lidé. Vynoření člunu vysílala čínská státní televize.

K překonání rekordu už se schylovalo minulý týden. Ale Ťiao-lung se nakonec dostal "jenom" do hloubky 4 027 metrů. Ve čtvrtek se měl pokusit o překonání hranice pěti tisíc metrů, ale pokus byl zrušen s odvoláním na špatné počasí. Třímetrové vlny na hladině zřejmě komplikovaly spouštění ponorky z doprovodné lodi na moře, dost možná i případné záchranné práce. Více se zřejmě nedozvíme, většina údajů o plavbě je předmětem státního tajemství.

Soukromý Černý Petr

Richard Branson, zakladatel skupiny Virgin, v dubnu představil svůj první stroj Virgin Oceanic. Malý stroj z uhlíkových vláken a titanu připomíná malé podmořské letadlo, včetně bubliny pilotní kabiny. Během letošního roku by se měl podívat až na dno Mariánského příkopu.

Zatím je expedice ve stádiu příprav. Předpokládaný "pilot" stroje, Chris Welsh, vyrazil při prvním ponoru v pondělí 24. července na průzkum terénu, například sběr vzorků vody z různých hloubek. Více detailů o dalších plánech a harmonogramu zatím tým nezveřejnil.

Údajně se uvažuje o tom, že by Virgin Oceanic sloužil k dopravě bohatých soukromníků na dno moří.

Počítačová podoba Virgin Oceanic při ponoru. Orignál se liší jenom tím, že jeho

Návrh ponorky je dílem Grahama Hawkese a už na pohled představuje radikální rozchod s tradicí. Pod vodou se ovládá jako letadlo: ne pomocí soustavy nádrží s balastem, ale nastavením "křídel".

Ťiao-lung prý nedosáhl ponorem do 5 000 metrů hranice svých možností. Podle čínských prohlášení byla vytvořená k překonání hranice sedmi kilometrů. K pokusu o sestup do této hloubky by mělo dojít v příštím roce, tvrdí státní čínská tisková agentura.

Absolutní rekord drží batyskaf Trieste, který sestoupil v roce 1960 do 10 916 metrů. Plavidlo tvořila v podstatě jen malá kulovitá kabina s téměř třináct centimetrů silnými stěnami. Ta byla podvěšená pod velkou nádrží s poměrně tenkými stěnami, která sloužila jako "balón". Obsahovala benzín, který byl lehčí než voda a batyskaf tedy nadnášel.

Hlubokomořské suvenýry

Ale i když se Ťiao-lung nikdy nepodívá pod
7 000 metrů, nebude mít nouzi o zajímavé destinace. V této (nebo menší) hloubce leží přes 99 procent plochy mořského dna. Ponorka má sloužit především k jeho přímému zkoumání.

Řada médií mluví i o tom, že člun je určen především k hledání surovin, které by mohly pohánět čínskou ekonomiku. Těžba surovin ze dna moří je ale zatím hudba budoucnosti.

Čína se v této oblasti chystá s pomocí nového stroje a jeho možných následovníků "dohnat a předehnat" zbytek světa. Dohoda s Mezinárodním úřadem pro mořské dno jí umožňuje prozkoumat oblast o velikosti zhruba 70 tisíc čtverečních kilometrů v Tichém oceánu (ve stejné oblasti, v jaké probíhal pokusný ponor).

Podobné aktivity v dané oblasti provádí celá řada států. Kus dna tu "patří" i České republice, a to díky členství v organizaci Interoceanmetal, které se datuje ještě do 80. let.

Využití zdrojů na dně je věcí hypotetických úvah. Náklady by byly nepochybně příliš vysoké, než aby se za současných cen těžba vyplatila. Nejslibnějším cílem jsou zřejmě malé hrudky kovových sloučenin ležících na dně moří. Tyto tzv. konkrece obsahují v jedinečné směsi například mangan, železo, měď či nikl. Známé jsou už od 19. století. Podle současných představ by se mohly ze dna doslova "odsávat" podvodním zařízením a pak dopravovat na hladinu. Technologii ovšem zatím nikdo nevyzkoušel ani v malém měřítku.

Někdy se mluví i o těžbě zemního plynu z mořského dna. A to ne z tradičních ložisek (ta umí lidstvo hledat a těžit i z hladiny), jeho zdrojem by měl být "metanový led", tzv. metanový hydrát. Jde v podstatě o metan uzavřený v krystalu běžného vodního ledu. Látka vzniká jen za velkého tlaku a nízkých teplot. Dno moří je tedy pro jeho tvorbu ideální.

Na rozdíl od "hrudek" konkrecí (kusy horniny), hydrát neleží přímo na dně, ale obvykle několik set metrů pod ním. Vývoj téhle technologie si vyžádá nejspíše desítky let a velké finanční investice. V tomhle ohledu jedna ponorka nic nezmění.

Podmořský drak

Plavidlo Ťiao-lung dostalo jméno po bájném vodním drakovi. Stroj je relativně malý, měří zhruba osm metrů a má hmotnost 22 tun. Vývoj byl zahájen v roce 2003. (Mimochodem, ponorku najdete na cizojazyčném internetu pod oficiální podobou transkripce z čínštiny: "Jialong".)

Stroj je postavený jako hlubokomořský člun. To znamená, že aby konstruktéři ušetřili rozměry, nemá Ťiao-lung vlastní pohon. Může v podstatě jen (prý zdatně) manévrovat v místě ponoru, ale při dopravě na větší vzdálenosti je odkázán na pomocné lodi.

Člun má špičkové komunikační vybavení pro spojení s hladinou a mechanické manipulátory, kterými může posádka na dně například sbírat vzorky. Slouží tedy v podstatě jako prodloužená ruka hladinových lodí.

Trup je vyroben z lehkého a pevného titanu. Jde ale o drahý materiál, který využívají jen extrémní stroje. Výjimkou byly snad jen některé sovětské vojenské ponorky.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...