Trident se vrací. Rozbouří ještě více trh grafických karet?

  • 3
Vzpomínáte si ještě na grafické karty značky Trident? Kdysi známý výrobce grafik se již delší dobu profiloval spíše na trhu akcelerátorů pro notebooky. Nyní se snaží vrátit k desktopům. Má co nabídnout?
O kdysi populárních grafických kartách pro stolní počítače od společnosti Trident Microsystem nebylo již delší dobu slyšet. Firma, do jejíž pole působnosti patří i technologie digitálního videa a televize či LCD, se totiž věnovala převážně vývoji a výrobě grafických akcelerátorů CyberBlade pro notebooky. O to více mohla překvapit zpráva, že se Trident vrací do našich desktopů.

Logo společnosti Trident Microsystem 

XP 4

Jak jsme nedávno informovali, Trident vyvinul nový grafický čip, jímž by rád konkuroval levnějším novinkám na trhu grafických karet. Původně se XP 4, jak byl nový čip pojmenován, objevil v nabídce pro notebooky, ale společnost se rozhodla, že se s jeho pomocí pokusí znovu prosadit na trhu stolních počítačů. Dopomoci k tomuto úspěchu by měla výrobní technologie 0,13 mikronu, velice příznivá cena, ale i „tiling“ technologie, která se poprvé objevila u grafických karet KYRO.

Toto logo bude patrně k vidění na grafikách s čipem XP 4 

Tiling

Technologie tiling byla vyvinuta společností Microsoft ve spolupráci s výrobci grafik (včetně Tridentu) již před několika lety. Nazvána byla Talisman, avšak vzhledem k přílišné komplexnosti nebylo její použití finančně únosné. Až minulý rok se společnosti STMicroelectronics podařilo Talisman implementovat do svých grafických akcelerátorů Kyro.

Funkce tiling rozdělí obraz do mnoha oblastí a pak renderuje každou z nich zvlášť na základě toho, zda je daná oblast scény zobrazována či nikoliv. Takto se zmenšuje množství dat, které putuje po grafické kartě, a je docíleno mnohem efektivnějšího využití pamětí (prý až třikrát), než jak je tomu v případě většiny v současnosti používaných grafických karet. Ty jsou vinou své technologie nuceny renderovat celou scénu, včetně nezobrazených částí na monitoru či displeji .

Tři verze XP 4

Jádro grafické jednotky má obsahovat přibližně 30 milionů tranzistorů. Ve verzi T3 poběží s taktem 300 MHz a bude podporovat až 256MB DDR SDRAM paměti o rychlosti 700 MHz. Paměťové rozhraní by v tomto případě mělo dosáhnout 128bitové šířky. Podpora AGP 4x je minimum. Grafika bude moci využít 4 renderovací pipeliny, což je o polovinu méně, než má například ATI Radeon 9700.

XP 4 v provedení T2 bude taktováno na 250 MHz s podporou 500MHz pamětí DDR o kapacitě 64 MB. Technologický rozdíl mezi T1 a T2 by měl být pouze v šířce paměťového rozhraní, které by mělo být pouze 64-bitové.

Takto vypadají GPU Tridentu 

Budoucnost nejistá

V dnešní době relativně výkonných integrovaných grafických akcelerátorů, bude velice těžké prosadit se na trhu levných grafických karet. I když se předpokládaná cena celé grafické karty s tímto čipem má pohybovat pod 100 americkými dolary, bude pro prodej mnohem více důležitý výkon grafiky, který bude záviset i na kvalitě ovladačů. Trident má zkušenosti a XP 4 má několik zajímavých vlastností. My můžeme společnosti snad jen popřát více úspěchů, než měla STMicroelectronics se svým KYREM.

Zdroj: Trident, EETimes, Digitimes, Siliconstrategies