Trosky z raketoplánu Columbia jsou na internetu žádaným a drahým zbožím

  • 14
Druhá velká tragédie amerického národního vesmírného programu nemohla nezasáhnout internet. Vedle informací a diskusí o posledním letu raketoplánu Columbia internet nabídl prostor pro obchodování s katastrofou.
Celý svět zasáhla tragédie amerického raketoplánu Columbia, který se nevrátil ze své mise a téměř shořel v zemské atmosféře. Také internetovou komunitu nenechala tato událost chladnou a prakticky ihned po informaci o katastrofě se objevilo několik desítek až stovek diskusních fór, kde se poslední let Columie probíral.

V souvislosti s tímto neštěstím se na internetové adrese amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevily stránky přímo věnované nešťastné události. Většina zpravodajských serverů přinesla zprávy v podstatě ihned po katastrofě a mnohé věnovaly tragédii zpočátku podobný prostor jako při teroristickém útoku na newyorské mrakodrapy před rokem a půl. Objevili se však i podnikavci, kteří chtějí na posledním letu dvacetdva let starého raketoplánu vydělat.

Obchodníci s katastrofou

Již v několika hodinách po tragédii se objevily na aukčním serveru Ebay první nabídky na prodej artefaktů ze zničeného raketoplánu Columbia. Jedna z nich měla název "Space Shuttle Columbia Debris!", což neznamená nic jiného než trosky či pozůstatky raketoplánu Columbia. Jak uvedl server ZDNet, trosky byly k mání za cenu kolem  10 000 amerických dolarů. Podle ČTK o nabízené věci do okamžiku zrušení aukce projevilo zájem 26 potenciálních kupců.

Případný prodejce nejen že nedbal varování úřadů, že všechny trosky raketoplánu mohou být kontaminované palivem, které je prý vysoce toxické, ale navíc se vystavil postihu, o kterém se zmínil ve svém prohlášení jeden z představitelů aukčního portálu E-bay. V tomto prohlášení se mimo vyjádření upřímné soustrasti hovoří také o tom, že:

Nakládání s troskami raketoplánu Columbia je nebezpečné a odporuje federálním zákonům. Jakékoliv nabídky na prodej trosek z raketoplánu na E-bay, nyní nebo v budoucnu, budou okamžitě smazány. Zároveň bude E-bay spolupracovat s příslušnými úřady na vypátrání totožnosti uživatelů, kteří takové zbytky raketoplánu nabízejí.

A že se takový člověk může dostat do opravdu vážných potíží, o tom svědčí příslušný zákon. V něm je psáno, že pokud si někdo přivlastní část havarovaného stroje, může být odsouzen až na 10 let vězení a k pokutě ve výši 250 000 amerických dolarů.

Neštěstí = reklama

Tragédie se stala paradoxně určitou reklamou na různé předměty, které nějakým způsobem souvisejí s americkým vesmírným programem. Dokazuje to například nabídka stříbrné pamětní mince, která byla vydána u příležitosti desátého výročí raketoplánu. Ta v době před nešťastnou událostí nenalezla kupce ani za cenu kolem 10 USD. Po tragédii se však lidé předhánějí ve vyšší nabídce, která dosáhla několika set dolarů.

Pamětní mince k 10. výročí raketoplánu Columbia 

Výše uvedené potvrzuje i další produkt, který je v současnosti nabízen na E-bay. Je jím ozdobná přezka na opasek, jejíž cena se až do tragické události prakticky nehnula. Poté se však poměrně rychle z cca 10 USD dostala na více než 300 amerických dolarů.

ochranná keramická deska raketoplánu z nabídky v Ebay Vertikální stabilizátor raketoplánu z nabídky v Ebay

V nabídce jsou ale mnohé další předměty. Jedním z nich je nová keramická destička, která má chránit trup raketoplánu před žárem při sestupu do zemské atmosféry, nebo vertikální stabilizátor z raketoplánu, který je dle prodávajícího světový unikát. Na E-bay tak v současné době naleznete kolem 5 000 nabídek s předměty, které nějakým způsobem souvisejí s raketoplány.