Turečtí občané sdílejí nastavení DNS na servery Googlu i na stěnách domů, aby...

Turečtí občané sdílejí nastavení DNS na servery Googlu i na stěnách domů, aby obešli blokování Youtube a Twitteru | foto: renesys.com

Turecká telekomunikační firma se tváří jako Google, aby špehovala občany

  • 18
Turecká telekomunikační firma Turk Telecom přesměrovává požadavky na DNS servery Googlu do své sítě. Firma tak prakticky může sledovat, kteří uživatelé chtějí obejít turecký zákaz přístupu na servery YouTube a Twitter.

Server Ars Technica si všiml, že firmy monitorující provoz na internetu, jako jsou Renensys nebo BGPMon, zaznamenaly, že Turk Telecom přesměrovává požadavky na populární zahraniční DNS servery na vládní turecké. Turk Telekom je většinově vlastněný státem a provozuje nejrozsáhlejší síť optických kabelů, která slouží především jako páteřní síť.

DNS

DNS (Domain Name Server) slouží k přesměrování jmenných adres (například "idnes.cz") na číselnou IP adresu (v tomto případě "194.79.52.193"). Nemusíme si tedy pamatovat IP adresy a celý web je mnohem přehlednější a navigace snadnější. Kdykoli zadáte do prohlížeče adresu nebo kliknete na odkaz, prohlížeč kontaktuje DNS a nechá si přeložit doménové jméno na IP adresu. Pokud by byl DNS záznam zfalšovaný, prohlížeč ani uživatel to nijak nezjistí a budou přeneseni na stránku podle útočníkovy libovůle.

Právě zahraniční DNS servery, především ty od Googlu, přitom využívali turečtí uživatelé, aby obcházeli nedávný zákaz a následné blokování služeb jako Youtube nebo Twitter. Byť v druhém případě již soud zákaz služby zrušil. Stačilo jim v mobilních telefonech, počítačích či tabletech přenastavit DNS na některý ze zahraničních serverů, jako je například Google DNS na adrese 8.8.8.8.

Nyní jsou tedy podle zjištění zmíněných firem požadavky přesměrovávány na vládní DNS servery, kde jsou přístupy k zahraničním službám zablokovány. Nikdo tak pomocí zahraničních DNS serverů nemůže obejít blokování Twitteru a Youtube. Navíc se dá předpokládat, že bude takový pokus zaznamenán a může být případně použit proti němu.

"S takový typem přesměrování DNS záznamu se často nesetkáváme, snad jen v případě Číny, kde jsme to zaznamenali několikrát v minulosti," píše na blogu Andree Toonk z BGPMon.

Minulý týden turecká vláda nejdříve nařídila blokádu sociální sítě Twitter (více zde), aby o pár dní později nechala zablokovat YouTube kvůli uniklé audionahrávce, na které turečtí úředníci diskutují o dění v Sýrii.