Navigace je americká, ovšem paradoxně ji odstartovala první umělá družice...

Navigace je americká, ovšem paradoxně ji odstartovala první umělá družice Sputnik 1, když se začala prohánět po oběžné dráze. | foto: NASA

Tvůrci první družice slaví šedesátiny a chtějí těžit na Měsíci

  • 13
Společnost, která vyrobila první umělou družici světa Sputnik 1, slaví v těchto dnech šedesáté výročí své existence. Firma zároveň oznámila, že v dohledné době plánuje těžbu na Měsíci.

V roce 1946 spoluzaložila ruská legenda raketového a vesmírného programu Sergej Pavlovič Koroljov společnost OKB-1, její současný nástupce firma RKK Eněrgija má smělé plány v dobývání kosmu mezi něž patří i těžba izotopu na Měsíci.

Společnost, která stála za tehdy sovětským vesmírným programem a nyní nabízí například turistické výlety do vesmíru, slaví dnes 60. výročí. Na svém kontě má takové úspěchy, jako konstrukci první umělé družice Země - Sputnik 1, první automatické sondy vyslané k našim nejbližším souputníkům Měsíci, Marsu a Venuši.

Z její dílny pochází ruské pilotované kosmické lodě a vesmírné stanice. V půlce září se navíc chystá vypustit do kosmu raketu s první vesmírnou turistkou.

Podle serveru Spacenews.ru chce RKK Eněrgija například využít měsíc, jako surovinovou základnu pro těžbu izotopu Helia 3, který má sloužit jako energetický zdroje při termojaderné fúzi. Tím však plány firmy nekončí.

V roce 2009 má spatřit světlo světa jakýsi vesmírný náklaďák s označením Parom (česky trajekt či pramice), který nahradí současný vesmírný „tahač“ Progress a má zvládnout náklady až do hmotnosti 12 tun. Za šest let počítá RKK Eněrgija s pilotovanou lodí která obletí měsíc, což má být první fáze v dobývání měsíčních zásob izotopu Helia 3. Firma se chce podílet i na pilotovaném letu na Mars.

Přečtěte si také:

Ruská raketa vynese první vesmírnou turistku
Na Měsíc a Mars poletí lidé v Orionu
Vědci: Ozonová díra neroste, mohla by se zahojit
Planet už je jenom osm, Pluto vědci vyřadili
Prokázali jsme temnou hmotu ve vesmíru, věří vědci
Ve vesmíru bude optika dalekohledů z umělé hmoty
Vydělal na internetu, teď staví kosmodrom
Termojaderný výbuch na povrchu hvězdy v přímém přenosu
NASA týden před startem měnila šrouby na raketoplánu