Týden proti nevyžádané poště aneb Nenechte se otravovat spamem

Na začátku tohoto měsíce se dohodly země Evropské unie, že budou společně postupovat proti nevyžádané poště. Co můžete proti záplavě nevyžádané pošty udělat vy, vám v následujících pěti dnech ukáže server Technet.cz. Dozvíte se, co je spam, jaké používá zbraně a jak se jim můžete bránit.
Nevyžádaná pošta či podle našeho právního řádu nevyžádané obchodní sdělení, začala být prostřednictvím elektronické pošty rozesílána v podstatě v okamžiku, kdy internet opustil čistě akademickou půdu. V současné době podle výzkumů společnosti International Telecommunications Union (ITU) je zhruba 80 % zpráv odeslaných přes internet možno označit za spam.

Do našich schránek s elektronickou poštou tak denně proudí nejroztodivnější nabídky medikamenty počínaje a nabídkou erotických stránek konče. Škoda, kterou tvůrci spamu způsobí světovému hospodářství, může podle některých odhadů dosahovat až 25 miliard amerických dolarů ročně a tato částka se každým rokem zvyšuje.

Bezzubá legislativa

Epidemii nevyžádané elektronické pošty se již pokoušejí alespoň zpomalit vlády v necelé stovce zemí, kde se v současné době uplatňují speciální zákony, které mohou postihnout ty, kdo spam rozesílají, případně ty, kdo z něj mají užitek.

Přesto se ani po odsouzení některých exemplárně potrestaných spammerů příliv nevyžádané pošty nezastavil. Tvůrci nevyžádaných e-mailů si jen nyní dávají větší pozor a přesunují své aktivity na zatím bezpečnější místa a lépe se skrývají. Zatím se jim to víceméně daří a vyplatí. Náklady na rozesílání desítek a stovek miliónů reklamních nabídek jsou totiž pro odesílatele minimální. Většinu nákladů totiž nesou sami příjemci. Přitom k obživě spamerů stačí zanedbatelné promile odpovědí, neboť se vždy někdo nechá nachytat.

Kdo bojuje proti spamu

Boj se spamem tedy na svých bedrech zatím musejí nosit samotní uživatelé-adresáti, kteří nechtějí být obtěžováni a nechtějí platit další náklady s tím spojené. Na pomoc mají množství nástrojů a pomůcek, které však v konečném důsledku musejí sami upravit podle svých potřeb a neustále kontrolovat jejich funkčnost.

Naštěstí se již v tomto problému více angažují i samotní poskytovatelé připojení a různých internetových služeb, jako je webmail.

Poznejte spam, abyste jej mohli zničit

Redaktoři serveru Technet.cz pro vás připravili týdenní speciál, který vás provede zákoutími nevyžádané pošty. V předposledním únorovém týdnu se tak setkáte s různými informacemi o nevyžádané poště a boji proti ní, které by vám s tímto elektronickým plevelem pomoci. Každý den tak budete moci načerpat nové informace, které vám umožní se lépe bránit.

Dozvíte se tak, jaké triky spameři používají, aby se dostali k vaší e-mailové adrese. Jak se pokoušejí proniknout přes různé ochrany a čím se snaží upoutat vaši pozornost, abyste je otevřeli. Samozřejmě poradíme, jak se spamu bránit. Vedle přehledu hojně používaných antispamových programů a systémů se seznámíte i jejich nastavením. Nabídneme vám také pohled pod pokličku spamu v ČR, včetně on-line-rozhovoru s představitelem Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). To je instituce, která má mimo jiné na starost potírat spamery usídlené v ČR. Na konci tohoto miniseriálu byste tak měli být mnohem akceschopnější při řešení problémů se spamem.