Týden proti virům aneb Všechno co jste chtěli vědět o virech a báli jste se zeptat

  • 5
Počítačové viry na nás číhají na každém kroku. Server Technet.cz pro vás připravil pětidenní seriál, který vám pomůže nejen s tím, jak se virům bránit, ale umožní vám například klást dotazy v on-line rozhovoru nebo vás seznámí s historií virů.
Počítačové viry jsou stále více nebezpečnější a zákeřnější. Ty tam jsou doby, kdy se viry přenášely na disketách a bylo tak omezeno jejich šíření. S nástupem internetu a stále větším počtem uživatelů, kteří na něj mají přístup se zvětšil i prostor pro šíření virů. Setkat se s nimi tak mohl již patrně každý, kdo pracuje s počítačem a občas vyrazí i na internet.

Nebezpečí číhá na každém kroku

Podle posledních výzkumů je totiž každý počítač, který je připojen na internet, v průměru do dvaceti minut nějakým způsobem napaden. Statisticky má každý z nás ve svém počítači necelou třicítku programů, které vás nějakým způsobem špehují. A například poslední velká virová nákaza z minulého pátku způsobila, že zhruba 30 % všech e-mailů, které procházely českým internetem, bylo zavirovaných. To je již dost pádný důvod se podobným nebezpečím bránit, i když se může na první pohled zdát, že jsou viry a další závadné programy neškodné.

V následujících pěti dnech vám server Technet.cz přinese informace, jež vám, jak doufáme, pomohou lépe se orientovat v boji proti virovým škůdcům.

Listopadový týden proti virům

Listopad byl zvolen jako měsíc boje proti virů z několika důvodů. Tím prvním je skutečnost, že právě v tomto měsíci 3. listopadu 1983 byl vytvořen počítačový virus, který měl sloužit k prezentaci na semináři o počítačové bezpečnosti, jenž se konal o 7 dní později. Později vyšla studie Computer Viruses – Theory and Experiments (Počítačové viry – teorie a eperimenty), kde byl vývoj a působení tohoto viru dokumentováno. Na tomto semináři byl poprvé použit výraz virus, který přenesl do počítačové mluvy Len Adleman. Zmíněný dokument a virus vytvořil Fred Cohen.

O čtyři roky později v listopadu 1987 byla založena jedna ze společností, která v dalším roce uvedla na trh mezi prvními program, který si zaslouží název antivirový. Jeho název zněl McAfee VirusScan a setkat se sním můžete v podstatě dodnes.

Rok na to znovu v listopadu se mohlo několik miliónů uživatelů seznámit s tzv. „Morrisovým červem“. Tento virus vytvořený studentem Robertem Morrisem napadl několik tisíc počítačů a pronikl do jednoho oddělení NASA, kde se pracovalo na tajném vládním programu. Vyčíslené škody dosáhly hodnoty 100 miliónů amerických dolarů.

Co vás čeká: historie virů, online rozhovor a perličky

Od dnešního dne až do pátku se budete na našich stránkách setkávat se sérií článků, které se budou věnovat virové problematice. Seznámíme vás s tím, jak se bránit proti virové nákaze, jaké prostředky k tomu budete potřebovat. Dále se dozvíte, jak vůbec vir ve svém počítači objevit a co můžete dělat pro jeho odstranění.

Ve středu na třetí hodinu si vás na našem serveru dovolíme pozvat na on-line chat s odborníkem na virovou problematiku, kde se budete moci ptát na nejasnosti, které máte v souvislosti s virovou problematikou.

V neposlední řadě budete moci nahlédnout do historie počítačových virů a zjistíte, co se stalo s některými dopadenými tvůrci nebezpečných počítačových virů. Doufáme, že vám tento týden proti počítačovým virům přinese dostatek užitečných informací, které vám pomohou efektivněji bojovat proti virové nákaze.