Starý televizor naučí novým kouskům ...

Starý televizor naučí novým kouskům ... | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Udělejte si z hloupé televize chytrou: mediacentra s on-line funkcemi

  • 179
TEST - Máte docela nový televizor, který vám vyhovuje, ale chybí mu internetové a multimediální funkce? S chytrými mediacentry je můžete doplnit. S LG o spoustu aplikací, se Sony o hromadu internetových videí, s Philipsem o sociální sítě a s WD o 13 milionů hudebních skladeb. Přehrávání filmů, muziky i fotografií je samozřejmostí.

Dříve se s novými modely televizorů zvětšovala úhlopříčka obrazu, zeštíhlovaly proporce a zlepšovala kvalita obrazu. Nákup nového modelu tak do domácnosti přinesl jasnou změnu, zpravidla k lepšímu. V současnosti se u nových přístrojů žádných dramatických vylepšení nedočkáte. Až na jedno - přístup k on-line obsahu a službám. Nabízí je takzvané Smart TV neboli chytré televize (u každé značky jim říkají trochu jinak).

Měnit tři roky starý televizor jen proto, že neumí přistoupit na YouTube nebo ukázat fotogalerie z Picasa, asi nemá smysl. Stačí připojit správně zvolené mediacentrum a on-line funkce a služby si můžete užívat i na "starém, hloupém" televizoru.

Několik zajímavých kousků jsme otestovali. Mimo WD mají všechny přehrávače nejen síťový LAN konektor, ale i vestavěnou wi-fi kartu - nemusíte si tedy lámat hlavu s instalací. U WD musíte dotáhnout kabel nebo zapojit USB wi-fi adaptér.

A pro nedočkavé: nejlepšího hodnocení dosáhl WD TV Live Hub, na stříbrnou příčku se dopracoval LG Smart TV Upgrader a bronzovou medaili si odnáší Philips HMP 5000.

Obsah:

LG Smart TV Upgrader     (cena: 2 890 Kč)

Sony SMP-N100               (cena: 2 690 Kč)

Phlips HMP5000               (cena: 2 099 Kč)

WD TV Live HUB              (cena: 5 590 Kč)

Mediacentrum s prostorem pro disk Sencor SHR-9500 (cena: 2 490 Kč)

Síťové uložiště NAS: WD MyBook Live

LG Smart TV Upgrader

Název říká vše. Chytré funkce, které LG montuje do svých televizorů, si můžete koupit i v podobě malého mediacentra. Lze jej připojit jak ke starší "hloupé" televizi výrobce, tak i k zobrazovačům konkurenčních firem.

LG Smart TV Upgrader

Maličký a spartánsky pojatý je dálkový ovladač, který ale nabízí jednu hodně nezvyklou vychytávku - centrální ovládací kříž funguje zároveň i jako touchpad. Lze jej použít při pohybu po internetových stránkách ve vestavěném prohlížeči, většina aplikací s ním ale nepočítá.

Webový prohlížeč stránky renderuje velmi dobře, neporadí si ale s technologií flash a pracuje poměrně pomalu. Stránky zadáváte na virtuální klávesnici, což je navzdory touchpadu poměrně bolestivý proces. Výrobce však počítá s tím, že si své oblíbené weby uložíte do oblíbených položek, které vždy hned po spuštění prohlížeče nabídce k "odkliknutí".

On-line aplikace a služby

Zde jsou na výběr dvě záložky - prémiový obsah a LG aplikace.

Začneme prémiovým obsahem. V přehledném a graficky příjemném prostředí si vybíráte mezi ikonami aplikací. Jsou zde videa YouTube, iConcerts, nebo Stream.cz, fotogalerie Picasa, prohlížení GoogleMaps, čtení zpravodajského portálu ČTK nebo poslech internetových rádií přes portál vTuner.

LG Smart TV Upgrader - IO

Zatímco jednodušší aplikace běhají svižně, kupříkladu s Google Maps má procesor mediacentra plné jádro práce a na odezvě na pokyny je to znát. Na druhou stranu zobrazí i satelitní snímky a Street View (i když se v něm nedá rozumně pohybovat).

Mezi běžnými aplikacemi najdete kupříkladu hry (mahjong, lukostřelba) nebo virtuální galerie slavných obrazů. Aplikací jsou na výběr desítky.

Multimédia

Přehrávání multimédií najdete pod položkou "smart share" a vždy jej zahájíte volbou mezi "film", "hudba" a "obrázky". Navzdory tomu si můžete při promítání fotek spustit i hudbu, jen drobnou oklikou přes kontextové menu.

Po prokliknutí kategorie se zobrazí strom, ve kterém jsou jak vaše síťové jednotky a nasdílené složky, tak případná USB paměť. Při prvním přihlášení k síťovému disku budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů, pro příště si je přehrávač zapamatuje.

LG Smart TV Upgrader -DO

Co se procházení uložiště a sdílení multimédií týče, funguje LG zcela spolehlivě a bezproblémově.

Při využívání sdílení přehraje všechna zkoušená .avi a .mkv videa korektně včetně titulků, u UPnP serverů titulky vždy chyběly.

U hudby je to horší, poradí si s MP3 a WMA, bohužel ale ignoruje například FLAC. Při přehrávání zobrazuje názvy souborů, ID3 tagy nikoli. Nechybí opakování jedné skladby či celého alba nebo náhodný výběr. Programování playlistů však nenaleznete.

Fotky zobrazuje svižně a kvalitně, 14MPix fotky z digitální zrcadlovky však zobrazit odmítl. Slideshow můžete podbarvit hudbou, vybrat si jeden ze tří přechodových efektů, zvolit rychlost promítání a v nabídce naleznete i otáčení snímků a přibližování detailů.

Verdikt: Výborně fungující mediacentrum, které se docela dobře ovládá a hlavně přehraje i ze sítě vše, na co si vzpomenete. Audiofilové, bohužel, FLAC nepřehraje.

Sony SMP-N100

Podobně jako LG je koncipován i mediabox od Sony - přehrává multimediální soubory a nabízí stejné on-line funkce jako "Internet Video" služby v televizorech Bravia. Na rozdíl od LG však nabízí jen on-line multimediální zdroje, aplikace byste hledali marně.

Pokud už doma máte nějaký novější přehrávač nebo televizor Sony, budete si v grafickém rozhraní testovaného mediacentra připadat jako ryba ve vodě. Výrobce vsadil na ovládací prostředí XrossMedia bar, který se poprvé objevil v herní konzoli PlayStation 3.

Sony SMP-N100

Ovládání je tak intuitivní a praktické, hlavní menu kombinuje v jednom pohledu lokální média, soubory nasdílené v síti i internetový on-line obsah. Menu se tvoří dynamicky - přibude v něm položka, když se připojí USB paměť nebo v síti objeví nějaký multimediální server.

Síťové funkce

Bohužel, během testování se objevilo několik podstatných ale. Přehrávač ze sítě vyzobává UPnP a DLNA media servery, připojit se na sdílený disk neumí. Navíc, ze sítě přehrává jen DivX/Xvid a MPEG1 a 2 soubory, MKV musíte z USB. Titulky ze sítě nepřehraje. Stejná omezení jsou i u hudby, ze sítě přehraje MP3 a WAV, WMA ale jen z USB. Bez rozdílu je to u obrázků, umí jen JPG.

Při přehrávání z USB zobrazí i srt a sub titulky. U titulků si můžete vybrat znakovou sadu (česká diakritika bez problémů), ale jejich umístění v obraze, velikost nebo barvu nikoli. V tomto ohledu jsou kupříkladu Philips a WD vybaveni mnohem lépe.

Nejlepší výsledky tedy získáte při připojení USB paměti nebo externího disku do USB vstupu. Během několika sekund můžete listovat uloženými adresáři a přehrávat a zobrazovat obsah. Kompatibilita s videoformáty a kodeky je výborná, těžko v běžném provozu narazíte na video, co nepřehraje. Hloupou chybou je neschopnost přehrát bezztrátově komprimovanou hudbu ve FLAC.

Sony SMP-N100 - IO

Při přehrávání muziky zobrazuje ID3 tagy a časové informace. Škoda, že v elegantně střiženém GUI nezbylo místo na obrázky bookletů. Prohlížení fotek je svižné, přístroj si poradí i s 14MPix snímky. Kvalita zobrazení je skvělá, přehrávání může být automatické (slideshow) a trochu krkolomnou cestou si můžete pustit i podkresovou muziku (ale jen tu, kterou máte dříve vloženou do speciálního playlistu).

On-line média

Záložka hudba nabízí službu Moshcam (stovky koncertů všech možných žánrů ze Sydney), Berliner Philharmoniker (digitální archiv Berlínské filharmonie) a NPR (National Public Radio, síť 900 veřejných rozhlasových stanic).

Video nabízí videa od AXN, Eurosportu, YouTube, Wired, Epicurous, Dailymotion, Video Detective (trailery filmů), Deutsche Wele a další. 

Sony SMP-N100 - DO

Verdikt : Kvalitní mediacentrum, které vás uspokojí především při přehrávání multimédií z USB pamětí. V síti nenadchne především absentujícími titulky, pokud jsou ve formě externích souborů (nejčastější varianta). On-line služeb nenabízí mnoho, osloví však kvalitou. Jen se nesmíte podívat na srovnání, kolik toho přehrávač poskytuje například divákům v USA. Nabídka služeb dostupných v ČR je nepoměrně slabší.

Philips HMP5000

Pokud chcete hodně on-line služeb, mediacentrum od Philipsu vám radost neudělá. Chcete-li však perfektní přehrávač multimediálních souborů ze sítě i USB disků, pak je tohle přístroj pro vás.

Philips HMP 5000

Ačkoli Philips u svých televizorů nabízí hromadu multimediálních služeb pod pokličkou Net TV (spolupracuje na ní mimo jiné se Sharpem a LG), do svého mediacentra je nepřidal. Najdete zde tak jen přístup k videím na YouTube, počasí AccuWeather, fotogalerii Picasa nebo sociální síť Facebook. Všechny služby fungují hodně zvolna, ale Facebook považuji za téměř nepoužitelný. Stránka s profilem je vyrenderována korektně, ale pohyb po ní je více než obtížný.

Philips HMP 5000 - IO
Philips HMP 5000 - L

Jinak je to skvělé. Philips připojí UPnP i DLNA servery a napojí se i na sdílené složky a disky v síti. Díky tomu přehraje ze sítě stejnou škálu formátů a kodeků jako z USB pamětí. Včetně titulků u externích souborů.

Pro českého diváka je při přehrávání filmů klíčové zobrazení titulků z externích souborů. A v tom Philips jednoduše exceluje. Během přehrávání můžete snadno nastavit velikost a barvu fontu, umístění titulků v obraze, časový posun titulků vůči videu a samozřejmě kódování jazyka. 

Philips HMP 5000 - DO

Philips navíc přehraje vše, co mu předložíte. Poradil si se všemi testovanými soubory DivX, XviD, MKV a WMV, žádný problém neměl s kompresními technikami QPel, B-Frames nebo GMC (1 wrap point bezchybné, 3 wrap point hraje, ale píše varovné oznámení).

Při přehrávání hudby zobrazuje ID3 tagy i obrázek bookletu. Poradí si s MP3, WMA i FLAC. Vytvořit playlist ale neumí. Během reprodukce lze procházet adresáři, nebo si spustit slideshow fotografií. Fotky zobrazuje svižně a ve výborné kvalitě. Zoom či rotaci však neumí. 

Verdikt: Perfektní mediacentrum pro ty, kdo chtějí hlavně přehrávat filmy, muziku nebo fotky z USB pamětí či domácí sítě. On-line funkcí však mnoho nenabízí.

WD TV Live HUB

Při testech vždy dodržujeme pravidlo, že přístroj testujeme s nejnovějším firmwarem, který je veřejně k dispozici. V případě WD TV Live HUB to znamenalo, že jsme jej aktualizovali ještě ve čtvrtek odpoledne, tedy pár hodin před vydáním testu. Nový update však odladil některé staré chybky, ale rozšířil nabídku on-line služeb. Doporučuji nečíst tiskovou zprávu, seznam služeb, které toto mediacentrum nabízí například v USA, se s nabídkou v ČR nedá vůbec rovnat.

WD TV Live HUB

Ale i tak patří k naprosté špičce. Tleskáme především hudební službě Deezer, která nabízí k poslechu 13 milionů skladeb a nově funguje i v ČR. Tohle je podle našeho názoru opravdová "killer application".

K poslechu internetových rádií slouží hned tři služby - SHOUTcast, LIVE365 a Tune in. Pohyblivé obrázky můžete přehrávat na YouTube, Flixster (přehrávání trailerů nových filmů), Vimeo, Mediafly, Comedy Time, XOS College Sports nebo Watch Mojo. Mezi službami zmíníme počasí AccuWeather, obrázky Flickr, Picasa ... a překvapivě skvěle funkční aplikaci pro Facebook.

WD TV Live HUB - IO

Live Hub má vestavěný 1TB pevný disk (2,5"), obsahuje navíc i ventilátor - na rozdíl od LG, Sony nebo Philipsu tak není bezhlučný. Původně jsem měl připravenou kritickou pasáž o hlučnosti vestavěného ventilátoru, ale v nových firmwarech byly zřejmě upraveny otáčky a nyní je mediacentrum rozumně tiché. Ventilátor bohužel točí i ve stand-by režimu a v tiché noční místnosti slyšet je.

Multimédia tak můžete přehrávat z vestavěného disku, USB paměti nebo síťových uložišť. Připojovat lze UPnP a DLNA servery nebo na sdílené jednotky (Windows i Linux). Se síťovým diskem WD MyBook Live spolupracoval zcela ideálně. Samotný přehrávač zároveň funguje i jako UPnP a DLNA mediaserver a můžete z jeho disku přehrávat multimédia i jinými přehrávači.  

Přehrávač zkonzumuje prakticky jakékoli DivX, XviD, MKV, WMV video, zakolísal jen u GMC v úrovni 3 wrap points, ale to se běžně nepoužívá (a 1 WP přehrál bez potíží). I ze síťového disku přehrává .sub i .srt titulky, které můžete přizpůsobit svému oku i potřebám. Nastavit lze velikost a barvu fontu, umístění titulků v obraze a časový posun titulků vůči obrazu. Skvělé.

Při přehrávání muziky zobrazuje ID3 tagy a seznam skladeb, zbyl prostor i na obrázek přebalu CD. Poradí si s MP3, WMA, AAC, OGG, AIFF a FLAC. Hudební reprodukce nebrání dalšímu procházení menu či spuštění fotografické slideshow. Ta je svižná, pracuje s náhledy a zobrazení je velmi kvalitní. Nabízí rotaci i zvětšení detailů, snímky navíc můžete přímo z mediacentra uploadovat na Facebook nebo Picasa.

WD TV Live HUB - DO

 

Pod záložkou "hry" najdete dvacet snadno ovladatelných her z dílny FunSpot a PlayJam jako šachy, sudoku, puzzle nebo karty. 

S ranní kávou potěší i RSS čtečka.

Verdikt: Skvěle vybavené, skvěle fungující a s perfektním grafickým rozhraním. WD TV Live HD je jednoduše referenční mediacentrum. 

Jiný přístup: mediacentrum s DVB-T rekordérem Sencor SHR 9500T

Nabídka mediacenter je na trhu obrovská. Klasickou koncepcí je box s šuplíkem na 3,5" HDD, který si může namontovat samotný uživatel. My zvolili SATA disk od Western Digital, jen pozor, maximální podporovaná kapacita je 2 TB, s 3TB diskem se nám jej rozchodit nepodařilo.

SHR 9500T nabízí i dva ne zcela běžné prvky výbavy - informační LCD displej na čelním panelu a DVB-T televizní tuner.

Právě záznam z DVB-T tuneru (MPEG-2 / MPEG 4 HD) na disk patří k zásadním výhodám Sencoru.

Sencor SHR 9500T
Sencor SHR 9500T - display
Sencor SHR 9500T - HDD šuplík
Sencor SHR 9500T - IO

Díky displeji si můžete z mediacentra pustit muziku, aniž byste museli pustit televizor. Ovládání bez obrazovky chce ale i tak trochu cviku.

Díky DVB-T přijímači můžete na připojeném televizoru sledovst TV vysílání a především jej nahrávat na pevný disk. Nahrávat můžete i z AV vstupu, například z VHS přehrávače.

Přehraje DivX, XviD, WMV i MKV i obrazy DVD (VOB soubory) - prostě vše, co jsme zkusili. Mimo drobného zaškobrtnutí si poradil i s kompresní technikou GMC na úrovni 3 WP. Bez problémů zobrazuje titulky s českou diakritikou.

Milovníky dobrého zvuku potěší reprodukcí bezztrátově komprimovaných souborů FLAC.

Z on-line služeb nechybí Picasa, Flickr, počasí a YouTube. Multimédia přehrává i ze sítě - z nasdílených složek i UPnP serverů.

Do dvou USB vstupů můžete připojit nejen externí disk, ale i optickou CD/DVD mechaniku. Problém nastal při přehrávání filmů v HD rozlišení (1 080p) ve formátu MKV z připojeného USB disku. Obraz byl chvílemi trhaný. Jiné formáty v nižším rozlišení běžely normálně.

Za nevýhodu považujeme poměrně hlasitý větrák přístroje, který při tišších scénách může rušit.

Verdikt: Mediacentrum s nahráváním za velmi dobrou cenu s podporou všech nejrozšířenějších videoformátů.

(cena: 2 490 Kč) 

Ideální doplněk: síťové uložiště (NAS)

Pokud to s přehráváním multimédií myslíte vážně, ideálním řešením je pro vás síťové uložiště, takzvaný NAS (z anglického názvu Network Attached Storage). Uložíte do něj všechny své filmy, muziku a fotografie, které se tak stanou dostupnými ze všech do sítě zapojených přehrávačů a počítačů v domácnosti.

Při testech používáme Western Digital MyBook Live s 1TB pevným diskem a 1Gbit síťovým konektorem.

WD MyBook Live

Úložný prostor v MyBook Live můžete připojit do Windows nebo OS X jako síťovou jednotku, nebo k němu přistupovat z multimediálních přehrávačů. Těm nabídne multimediální obsah i přes UPnP server Twonky a DLNA, využít můžete i iTunes server.

K ovládání slouží on-line rozhraní, nebo speciální aplikace. Část disku může být dostupná volně, pro přístup k další části musíte znát přístupové jméno a heslo.  

Testovací referenční sestava: stručný přehled
filmová Blu-ray Média
MagicBox
bd sweeney todd
set reprosoustav pro domácí kino
ELAC série 240
REF_SMALL-Elac
multikanálový AV zesilovač
Pioneer SC-LX71
REF_SMALL-Pioneer
pevné disky
Western Digital
referencni 3D PDP
3D LED LCD televizor
Samsung UE46C8000
REF_SMALL-Samsung
herní konzole / Blu-ray přehrávač
Sony PlayStation 3
REF_SMALL-PS3
reprosoustavy (2.0 sestava)
Xavian XN-125 EvoS
REF_SMALL-Xavian
Blu-ray vypalovací mechanika (USB)
LG BE-06
REF_SMALL-LG