UDO zvyšuje kapacitu úložných systémů

  • 1
Technologie UDO (Ultra Density Optical) umožňuje vyrobit jednotky pro ukládání dat, které nabízejí vysokou kapacitu a dlouhou trvanlivost. K zápisu a čtení dat je využíván modrý laser, jenž umožňuje uložit data na menší plochu než laser červený.
O nutnosti zajistit stále větší úložný prostor pro rostoucí objemy produkovaných dat, již bylo popsáno nemálo listů papíru. Nejde však jen o objem -- na úložné technologie je kladena také řada dalších požadavků.

Některé z nich vyplývají z legislativy -- například ze zákonů typu Sarbanes-Oxley nebo Health Insurance Portability and Accountability Act (Zákon o přenositelnosti zdravotního pojištění a zodpovědnosti) v USA, případně z jejich obdob v ostatních částech světa. Rostoucí hrozba soudních sporů v případech, kdy společnosti legislativě nevyhoví, a přání vyvodit maximální hodnotu z informačních aktiv, jež mají firmy k dispozici, nutí organizace k rozvíjení nových robustních strategií ukládání dat.

Nová technologie nazvaná Ultra Density Optical slibuje vysokou kapacitu, škálovatelnost a dlouhou trvanlivost, tedy vlastnosti, které firmy vyžadují. Zatímco kapacita DVD technologie je omezena na 9,4 GB, první generace UDO jednotek a médií dokáže skladovat až 30 GB. A plánovány jsou rovněž 60GB a 120GB verze.

Lepší laser Omezujícím faktorem u optické kapacity je velikost takzvaného spotu, tedy místa, do kterého jsou data zapisována záznamovým laserem. Tradiční optická paměťová zařízení, včetně CD, DVD a magnetooptických zařízení, využívají technologii červeného nebo infračerveného laseru. UDO ale používá modré lasery, jež se vyznačují kratší vlnovou délkou (405 nanometrů) než červené lasery (780 nanometrů pro CD a 650 nanometrů pro DVD).

Kombinace kratší vlnové délky a nové optiky umožnily modrým laserům zaměřovat se na menší oblasti disku -- menší oblasti nesoucí informaci. A více menších spotů v dané oblasti znamená nahuštění většího objemu dat.

Výhody UDO

Jednotky UDO zaznamenávají data s využitím 8KB clusterů, čímž má být maximalizována kapacita média i výkonnost. V procesu známém jako zaznamenávání prostřednictvím změny fáze zapisují UDO jednotky údaje zahříváním spotu na záznamové vrstvě média modrým laserem a změnou z krystalického na amorfní stav, čímž dochází k záznamu datové značky. Stejný laser s nižší intenzitou se pak používá pro čtení dat.

Mechanika a médium UDO

Stejně jako ostatní typy optických médií je UDO k dispozici v přepisovatelných a nepřepisovatelných formátech. Protože jsou oba typy médií bezkontaktní a nemagnetické, údaje zaznamenané na UDO se s opakovaným použitím nezhoršují, média nejsou citlivá vůči magnetickým polím a jsou použitelná v širším rozsahu okolních teplot a vlhkosti než obyčejná optická technologie. Testy ukázaly, že média UDO mají v typickém kancelářském prostřed delší očekávanou životnost než zatím dostupné alternativy –- více než 50 let.

Jak UDO pracuje

Záznamové médium má zpočátku amorfní stav, kde nejsou molekuly uspořádány do nějakého vzoru.

Přesně tvarovaný modrý laser zahřívá molekuly v malých oblastech média, díky čemuž se začínají molekuly upravovat do krystalické struktury. Pro následné čtení dat se používá laserový paprsek o nižší intenzitě, jenž přechází přes záznamové médium a vyšší odrazivost krystalických datových značek způsobuje zachycení dat detektorem.

Na přepisovatelném médiu UDO mění vysoce intenzivní modrý laser fyzický stav molekul zpět do amorfního stavu.

Pro budoucnost

Mezinárodní organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization) a Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electrotechnical Committee)ratifikovaly normu ISO/IEC 17345 pro 30GB UDO média již před více než rokem. Významní dodavatelé systémů podporují UDO a více než 30 nezávislých dodavatelů softwaru nabízí ovládače a příslušné knihovny pro celou řadu aplikací, včetně managementu dat, přímého přístupu k archivům, správě hierarchické paměti i pro specifické odvětvové aplikace.

UDO je jedinou optickou úložnou technologií využívající modrý laser schválenou ISO a Asociací evropských výrobců počítačů (European Computer Manufacturers Association). Společně se standardem pro strukturu svazků a souborů zajišťuje ISO/IEC 17 345 kompletní sadu specifikací pro výměnu dat mezi jednotkami optických disků UDO.

Autor: Dave Dupont
Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.