Uložte si mozek do počítače

  • 11
Každému se již asi stalo, že zapomněl na nějakou událost ze svého života. Čím je člověk starší, tím častěji k výpadkům paměti dochází. Nový projekt nazvaný NewLifeBits má prý každému, kdo jej využije - přeneseně řečeno -, „zálohovat“ jeho zážitky.
Microsoft se již chystá zachytávat naše zážitky. Zálohujte si svůj život. I to by mohly být názvy tohoto článku. Následovat by ale mělo upřesnění. Tak tedy - ve vývojovém střediku Microsoftu v San Francisku se připravuje software, který by měl nahrávat každou fotografii, kterou pořídíte, každý dopis, který napíšete a mnoho dalších věcí.

Celý projekt, zatím nazývaný „MyLifeBits (kousky mého života)“, je vyvíjen v laboratořích nazvaných „Microsoft’s Media Presence Lab“. Výsledkem úsilí výzkumníků Microsoftu se má stát, v podstatě až do uživatelovi smrti, rozrůstající se multimediální databáze, která bude jakýmsi životopisem či kronikou jejího vlastníka. Hlavní přínos pak lidé, kteří s tímto nápadem přišli, uvádějí v možnosti v této neustále se rozšiřující databázi velice rychle vyhledávat potřebné údaje, čímž by měl obyčejný člověk ušetřit spoustu času.

Prohledávání krabice od bot

Pro časopis New Scientist se Gordon Bell – jeden z členů vývojového týmu - pokusil vyjádřit výhody připravovaného programu pomocí jednoduchého příkladu. Nazval jej „Problém velké krabice od bot“. Krabice od bot je totiž takovým symbolem ukládacího prostoru pro všechny možné i nemožné dokumenty, fotografie, videokazety, CD s hudbou nebo s programy a další materiály. Nic v není uspořádáno a nic v ní také nelze velice rychle nalézt. Systém „MyLifeBits“ má přinést možnost v této databázové „krabici“ pomocí prohledávacích nástrojů, jako jsou ty, které známe internetu, ve zlomcích vteřiny nalézt to, co bychom jinak mohli hledat i věky.

Systém by měl automaticky shromažďovat telefonní hovory ve formě zvukového záznamu, dokumenty, dopisy, pořízená videa a fotografie. Přitom by byl každý takový záznam doprovázen komentářem a propojen s dalšími relevantními dokumenty. Zvukový záznam by měl být automaticky převeden do textové formy.

Jak vidíte, jedná se systém, jehož plná funkčnost bude moci být představena až za několik let. To již budou na světě finančně dostupné úložné kapacity s volným prostorem v řádu 1000 GB, kvalitní programy pro rozpoznávání písma a řeči a odpovídající výpočetní výkon.

Komu pomůže?

Vyvíjený systém má ulehčit situace, kdy člověk ví, že to co hledá někde má, nemůže si ale vzpomenout kde přesně. Místo zběsilého prohledávání bytu či kanceláře, zadá dotaz a problém by měl být vyřešen.

Další pole působnosti se nabízí v oblasti zdravotnictví, kdy člověku, který má problémy s pamětí, umožní „MyLifeBits“ připomínat si staré události. Bude tedy jakousi náhradní pamětí takto postižené osoby.

Systém ještě není na světě, ale již nyní se objevují nové technologie, které mu dodají další dimenze. Možnost být připojen téměř kdykoliv ke svému „centrálnímu“ počítači, ať již doma nebo v práci, se díky různým bezdrátovým řešením pomalu stává skutečností. To jednak znamená, že ke své počítačové kronice bude mít člověk přístup kdykoliv si vzpomene a zároveň do ní může vkládat údaje a data v podstatě neustále. A například nové mobilní telefony s vestavěným digitálním fotoaparátem vám již nyní zajistí, že vám nemá šanci utéci jediné pronesené slovo, či dokument, novinový článek, zajímavá budova a kdoví co ještě.

Zdroj: AP, Microsoft, NewScientist


Témata: software, Životopis