Ultratenká dvojčata od Panasonicu pro audio CD i MP3 (recenze)

  • 34
Rodina pana Sonica se dočkala přírůstků, na svět přišla dvouvaječná dvojčata. Každý z nových přenosných přehrávačů umí něco - jeden je určen pro nenáročné zákazníky, druhý pro hudební smetánku. Jedno ale mají společné: výtečný zvuk a spolehlivý antishock.

Společnost Panasonic pro letošní rok připravila spoustu přehrávačů komprimovaných zvukových souborů, ať již přenosných, nebo stolních. Aktuálními přírůstky do její audio rodinky jsou dva ultratenké discmany. Dvouvaječná dvojčata nesou označení SL-CT700 a SL-CT800. Liší se především vzhledem, drobné diference najdeme také ve výbavě a schopnostech.

Příslušenství

K oběma discmanům se dodávájí totožná sluchátka a dálkové ovládání se zeleně podsvíceným, multifunkčním displejem. Ten je rozdělen na dvě části, numerickou a textovou. Protože přehrávače pracují s ID3 tagy, je toto řešení dosti nešťastné, neboť textové pole zobrazní najednou pouze 5 - 6 znaků. Údaje tak scrollují ve velmi malém okénku, ale jsou dobře čitelné. V šeru pomáhá decentní zelenomodré podsvícení. Díky šikovnému joypadu je ovládání snadné a intuitivní.

Panasonic SL-CT800 a SL-CT700

Discmany používají ploché dobíjecí baterie. Model SL-CT700 je vybaven Ni-Cd akumulátory s kapacitou 600 mAh, SL-CT800 má silnější Ni-MH 1350 mAh. K oběma je dodáváno externí pouzdro na dvě tužkové baterie, které znatelně prodlužují výdrž přehrávačů. Nechybí ani síťové nabíječky, ta u SL-CT800 má navíc hi-tech magnetickou koncovku, která se lehce přisaje ke kontaktům na přehrávači. Ani u jednoho modelů nechybí cestovní pytlíčky.

Panasonic SL-CT800 a SL-CT700

SL-CT700: model levnější

Slabší z obou bratrů má v půdorysu rozměry 134,4 x 133,8 mm, je silný 16,9 mm a váží 157 gramů. Pravidelný tvar narušuje sympatická vlnka, evokující vzpomínky na kolegy od iRiveru. Jako třešnička na dortu sedí na víku plastového těla průsvitný nalezenalý kruh s několika zajímavými designérskými prvky - zejména průhledem na rotující disk. Po obvodu nalezneme konektory pro sluchátka/dálkové ovládání, síťový adaptér a battery pack. Tlačítka zastupuje klasická sestava: Play/Pause, stopka, vpřed, vzad, regulace hlasitosti a HOLD. Zámek víka je samozřejmostí, bez něj se zkrátka neobejdeme. Hezkou podívanou připravil výrobce zvláště pro večerní hodiny - obvodová tlačítka při přehrávání zeleně blikají.

Panasonic SL-CT700 Panasonic SL-CT700

Přehrávač zvládá soubory formátu MP3, v rozsahu bitrate 32-320 kbps. Uživatel může naprogramovat vlastní pořadí max. 20 skladeb, s M3U playlisty si discman bohužel nerozumí. Vyrovnávací paměť má kapacitu 100 sekund pro MP3 a 45 sekund pro klasická hudební CD. Přehrávač na interní akumulátory vydrží patnáctihodinovou cestu hromadnou dopravou, se dvěma tužkovkami v battery-packu hraje až 80 hodin.

SL-CT800: model silnější

Tvar základny má nadupanější bráška stejný, ovšem je tenčí - pouhých 13,9 mm jej přibližuje na dostřel poslednímu Slimovi. Váhově jej překonává, neboť bez baterií váží jen 136 gramů. Také zde najdeme zajímavé tahy designérů. Hliníkové víko má tři různé povrchy: lesklý okraj, mřížkované mezikruží a matný střed. Aby uživatel mohl jásat nad otáčejícím se diskem, jsou na víku umístěny tři plastové "mozaikové" průzory. Rozmístění tlačítek je shodné s modelem SL-CT700 (tentokrát blikají oranžově), najdeme tu ale také něco navíc: výše zmíněný magnetický kontakt pro nabíjení a především kombinovaný linkový/optický výstup. Po připojení kabelu k tomuto konektoru se automaticky vypne signál do sluchátek.

Panasonic SL-CT800 Panasonic SL-CT800

Kromě Audio CD si můžeme poslechnout soubory ve formátech MP3 a WMA. Kapacita vyrovnávací paměti činí 45/100/130 sekund. S interními Ni-MH akumulátory hravě přežijete víkend bez dalšího zdroje energie - discman vydrží daleko přes třicet hodin. Nenechte se zmást tím, že indikátor kapacity baterií jde už po několika odehraných albech strmě k zemi a zhruba od patnácté hodiny varovně bliká. S externími tužkovkami můžete odjet klidně na deset dní.

Panasonic SL-CT800

Pod kontrolou

Protože jsem za celou dobu testování nepoužil jediné tlačítko na samotném přehrávači (kromě zámku a HOLDu), přikládám hlavní úlohu ovládání discmanů dálkovému ovládání. Klipsna je poměrně tuhá a dobře drží. Směrový kříž navzdory své titěrnosti poskytuje pohodlné ovládání přístroje. Velkou výtku mám k vyhledávání uvnitř skladeb - to je možné pouze u audio CD, podržení tlačítka vpřed nebo vzad při přehrávání souborů znamená skok na další album. Ne že by to nebyla šikovná funkce, ale přece jen "přetáčení" citelně chybí.

Dálkové ovládání s displejem

Tlačítka umístěna na spodku ovladače slouží k přepínání režimů ekvalizéru, módů přehrávání a zobrazení na displeji. Při provozu můžeme nechat opakovat jednu skladbu, album nebo celý disk, poslouchat písničky v náhodném pořadí. Chybí funkce Intro, ale po pravdě, nikdy jsem ji nepotřeboval. Stiskem Memo/Disp programujeme playlist, podržením volíme mezi různými režimy zobrazení údajů o skladbách: název složky, souboru, názem alba z ID3, skladby z ID3, odehraný čas a číslo skladby. Dalšími hmaty lze měnit kontrast displeje a de/aktivovat pípání tlačítek, pro CDDA lze podle prostředí zvolit menší nebo větší vyrovnávací paměť (10/45 sec.).

Zvuk

Výstup přehrávačů je tradičně na vysoké úrovni. Bohužel se Panasonic za tři roky vývoje MP3 přehrávačů stále neodpoutal od klasické trojice S-XBS, Train, Live a nedokázal zákazníkům dodat totéž, co už dlouho nabízí konkurence: několikapásmový ekvalizér s jemným nastavením, nebo alespoň samostatné nastavení výšek a basů.

Displej na dálkovém ovládání Displej na dálkovém ovládání

Velkou předností SL-CT800 je nezávislý linkový a optický výstup. Při připojení zařízení k tomuto konektoru se automaticky vypne ekvalizér a ovládání hlasitosti a z přehrávače "leze" čistý signál. Reprodukci může rušit jen občasné zahvízdání mechaniky, které se line zpod víka.

Displej na dálkovém ovládání

Pár postřehů na konec

Panasonic pokračuje v tradici precizní konstrukce a skvělého antishocku. Cédéčka jsme k přeskakování během chůze prostě nepřiměli. Určitě potěšitelný je fakt, že přístroj akceptuje u CDDA pouze první oblast, a vesele tak přehrává "cactusová" audio CD. Discmany nelze dobíjet za provozu, nicméně doplnění energie trvá 3-4 hodiny. Barevná hudba je příjemné zpestření, zamrzí absence M3U playlistů a nemožnost vyhledávání v komprimovaných souborech. Stejně tak nelze během reprodukce procházet obsahem datového disku. Navigace je nepřehledná, kvůli malému displeji jsou složky a soubory označeny pouze čísly. Detaily se zobrazí až při přehrávání. A poslední kapka - není možné použít CD-RW s paketovým zápisem.

Celkově vzato - oba discmany jsou kvalitní, ale jejich doporučená cena je - vzhledem ke značce - asi o něco vyšší, než jak by přehrávače ocenila poptávka. Zajímavý design, spolehlivý antishock a výborný zvuk jsou cenné devizi nových přenosných přehrávačů od Panasonicu. Jejich schopnosti však nedosahují současného standardu a táhnou discmany tak o rok zpátky. Nad konkurenci je tak vyvyšuje především extrémně dlouhá výdrž, kvůli níž by přehrávače stály za úvahu.