Unikátní přehrávač od Českého rozhlasu. Nahradí iRadio WinAmp? (recenze)

  • 15
Český rozhlas připravil pro své příznivce softwarový přehrávač komprimované muziky a internetového vysílání, který navíc umožňuje sledování aktuálního zpravodajství. Vyplatí se iRadiem nahradit WinAmp nebo RealPlayer?
Pokud posloucháte rádi rozhlasové vysílání distribuované prostřednictvím internetu, možná vám přijde vhod nový nenáročný prográmek, který pro tento účel nabízí na svých stránkách Český rozhlas. Software se jmenuje iRadio a mimo streamovaných zvukových formátů vám umožní přehrát i vaše uložené hudební soubory nebo si prohlédnout přehled aktuálních zpráv.

Instalace

V rámci jednoduché instalace máte možnost umístit program do vámi vybraného adresáře a programové složky z nabídky start, pak si vyberte, zda chcete umístit na plochu ikonu nebo například upozorňovat na došlé zprávy. Další okno vás vyzve k výběru hudebních formátů, které budou přiřazeny k aplikaci iRadio, a budou tak jejím prostřednictvím spouštěny. Mezi nejznámější formáty, které podporuje také přehrávač z dílen Českého rozhlasu, patří MP3, RAM (po instalaci Real (One) Playeru) nebo WMA. Ostatní podporované formáty naleznete na přiloženém obrázku.

Formáty podporované přehrávačem iRadio 

iRadio pohled první

Hlavní okno programu dává na první pohled znát, že primární funkce iRadia je přehrávání rozhlasového vysílání. Proto zde najdeme ve spodní části nabídku streamovaného rozhlasového vysílání, která je ale bohužel omezena pouze na stanice Českého rozhlasu. Lze tedy jen doufat, že v dalších verzích bude nabídka rozšířena. U stanic máte na výběr z několika okruhů: celoplošné stanice, následně některé regionální a nakonec speciální projekty „Radium“ a „Vánoční internetové rádio“.

Výběr okruhu stanic v hlavním okně přehrávače iRadio 

Po výběru konkrétní stanice se v horním okně zobrazí název stanice, aktuální stav (tedy zda se uživatel připojuje, nebo už může poslouchat), informace, zda je vysílání stereofonní nebo mono, a konečně datový tok. Ten je vybírán automaticky podle kvality připojení, ale je možno jej upravit v rozbalovacím menu s názvem „zvol formát“. Vedle horního okna je k dispozici ovladač hlasitosti. Pod ním jsou pak butonky k zapínání okna s playlistem a novinkami.

Výběr kvality datového toku a formátu pro streamování v přehrávači iRadio 

Hudební a další zvukové soubory uložené na vašem počítači můžete vkládat do playlistu, který si následně máte možnost uložit ve formátu M3U. V playlistovém okně máte pomocí horních tlačítek možnost skladby přidávat či odebírat, nebo otevírat již uložené playlisty, nebo si aktuální ukládat. Další ikonka slouží pro opakované přehrávání a poslední pro přehrávání souborů v náhodném pořadí. Poněkud nepříjemně působí skutečnost, že není možno pro přidání skladeb do playlistu vybrat pouze adresář, který tyto skladby obsahuje. Je totiž potřeba si pro nahrávky „dojít“ do jednotlivých adresářů a teprve odsud je přiřadit k již vybraným skladbám, či do nového playlistu.

Oknö playlistu přehrávače iRadio 

Oproti běžným softwarovým přehrávačům nabízí iRadio i okno pro zobrazení aktuálních novinek v textové podobě, tak jak jsou zveřejňovány na jednotlivých webech Českého rozhlasu. Vy máte možnost si vybrat tématické okruhy, ze kterých vám budou zprávy nabízeny, a pak jen sledovat, kdy se objeví nová zpráva z dané oblasti. Pokud vás její titulek zaujme a kliknete si na něj, budete automaticky přesměrováni na odpovídající stránku, která se vám zobrazí ve vašem internetovém prohlížeči.

Výběr zpravodajských okruhů v programi iRadio 

Zajímavá je v tomto ohledu ikonka iRadia v dolní liště, která vám jednak nabídne běžné funkce spouštění a uzavírání programu, ale také seznam osmi posledních titulků zpráv, které byly přidány do zpravodajského okna.

iRadio pohled druhý - skinování

V nabídce jsou tři barevné skiny. Prvním z nich je standardní modrý, který se svou barvou inspiroval na internetových stránkách Českého rozhlasu. Další dvě barvy jsou zelená a oranžová (s trochou drzosti můžeme hledat inspiraci u Technet.cz a Mobil.cz :-)). Skiny jsou zabalené ve formátu Zip a jejich velikost nepřesahuje 20 kB. Rozbalit je je potřeba do adresáře „skins“.

Modrý skin přehrávače iRadio

Zelený skin přehrávače iRadio

 Oranžový skin přehrávače iRadio 

iRadio pohled třetí - náročnost

K provozu vám stačí jakýkoliv počítač schopný provozu operačního systému Windows od verze 9x se zvukovou kartou a grafikou kartou schopnou zpracovávat obraz v režimu „High Color“.

Velikost instalačního souboru je cca 2,8 MB. Na stránkách Českého rozhlasu k dnešnímu dni naleznete verzi 1.0.1, která nahradila první „stovkovou“, jež byla vypuštěna v polovině prosince.

iRadio má o třetinu menší náročnost na paměť než například WinAmp, z toho vyplývá, že vám bude poněkud lépe pracovat na méně výkonných počítačích. Na druhou stranu je tato relativní nenáročnost vyvážena nepříliš širokou nabídkou funkcí.

Verdikt

Pro náruživé příznivce a posluchače našeho veřejnoprávního rozhlasu ideální pomocník. Také uživatelé s počítačem, který je značně nevýkonný, se díky poněkud méně náročnému provozu než u konkurence mohou těšit z existence iRadia. Ostatní by měli zvážit, zda si nepočkat na verzi, která umožní poslech i jiných rozhlasových stanic či přidávání skladeb do playlistu přes jeden klik na adresář. A ty náročnější zajisté potěší, až si budou moci stáhnout i poněkud náročnější skiny, než jaké v současnosti nabízí stránky tomuto programu věnované.