Windows 8

Windows 8 | foto: Microsoft

Unikly informace o Windows 8. Vše si budeme moci pronajmout on-line

  • 452
Nadcházející operační systém od Microsoftu má přijít s heslem "desktop jako služba". V reálu to znamená, že Windows budou jakousi branou, která umožní uživatelům vytvořit si originální soubor služeb přesně podle svých potřeb. Připravované Windows s označením NEXT se mají objevit na trhu do dvou let.

Už si nebudete muset kupovat datově obsáhlý operační systém. Od Microsoftu dostanete pouze jeho jádro a k němu si stáhnete, co budete potřebovat. Některé součásti Windows se tak přestěhují z krabic s CD a DVD nosiči na internet.

Na základě uniklých informací se vynořily spekulace: Nový pohled Microsoftu na operační systém zní - "desktop jako služba". Firma chce nově zákazníkům prodávat spíše pracovní prostředí (tj. desktop), než jen "obyčejný" operační systém schovaný někde v pozadí.

Když si před nějakou dobou šéf Microsoftu Steve Ballmer povzdechl, že další Windows budou pro firmu poměrně riskantním počinem, mohli jsme se jen z náznaků dohadovat, co tím myslel. Díky informacím, které teprve nyní unikly z dubnové konference Microsoft Architect Insight Conference 2010, si můžeme udělat jasnější obrázek, i když se jedná pouze o jeden z návrhů na nové Windows. Podoba Windows 8 zatím oficiálně oznámena nebyla, první betaverze nového systému bychom se měli dočkat příští rok.

"Zákazníci dnes vidí problémy s kompatibilitou aplikací, jsou vystaveni peklu registrů, nejsou schopni řídit efektivitu systému, počítají vysoké náklady spojené s údržbou a upgrady, vidí poměrně krátkou životnost. To nemůže pokračovat," uvádí se v jedné z prezentací.

Postup virtualizce v OS Microsoftu

Postup virtualizace v OS Microsoftu

S klasickým operačním systémem se musel o různé nastavení a úpravy postarat uživatel sám, nebo najatý odborník. Plánovaná centrální správa by to měla zjednodušit. Bezpečnostní aktualizace a třeba i boj s viry by tak probíhaly na centrální úrovni.

Virtualizace, a to důkladná

Řešením by mělo být mnohem výraznější zapojení virtualizačních technologií. Microsoft už nabízí, nebo pracuje na celé řadě nástrojů pro virtualizaci, které souhrnně nazývá VDI (Virtual desktop infrastructure), známý je především nástroj Hyper-V.

Rozsáhlá virtualizace umožní z jednotlivých počítačů, notebooků a dalších přístrojů vytvořit v podstatě pracovní stanice, které budou využívat jen uživatelem požadovanou softwarovou výbavu. Microsoft také zřejmě chystá internetový obchod s aplikacemi (appstore), kde si můžete software zakoupit, případně pronajmout nebo (teoreticky) platit za dny jeho užívání.

Aplikace a data budou moci přejít pod centrální správu, odkud budou třeba přes zabezpečenou internetovou komunikaci přístupné z různých zařízení. K tomu bude sloužit virtuální harddisk (vHD). Podobně má být možné pracovat se samotným operačním systémem.

Data, aplikace a nastavení konkrétního člověka se tak stanou spojenými nádobami, které bude možné synchronizovat přes appstore ve spolupráci s jakýmsi virtuálním uživatelským profilem. Člověk tak při ztrátě notebooku nepřijde o své programy ani informace včetně nastavení systému. Také hardwarové potíže by teoreticky znamenaly jen nepatrné či žádné škody na datech. Zálohování by bylo automatické a prakticky stoprocentní.

Zatím jde jen o dohady

Z nově uniklých informací se dají vytěžit a vyspekulovat také další koncepty. Je dobré si uvědomit, že do data vydání Windows 8 může být všechno jinak. Microsoft však poslední rok dává opakovaně najevo, že jej práce on-line (práce v cloudu) eminentně zajímá, a tento krok by byl praktickým dotažením a propojením s virtualizací Hyper-V, které se také věnuje. Judith Bishopová nám v rozhovoru například řekla, že je nutné dobře zajistit, aby běžící programy jednoho uživatele neovlivnily běžící programy jiného uživatele, a aby byla zaručena rychlá, nepřetržitá dostupnost.

Pokud půjde vývoj Windows NEXT opravdu směrem "desktopu jako služby", bude to podobný koncept, který slibuje Google u připravovaného Chrome OS, navíc zřejmě připravený i na korporátní zákazníky. Otázkou zůstává, zda by si zákazníci na takovou úroveň virtualizace zvykli. A to jsou možná ony obavy, které vyjádřil Steve Ballmer.

Zdroje (Aj):

Internetnews
Softpedia
Techieinsider