Upgrade levně: 2. část

Druhý díl seriálu se celý věnuje základním deskám. Na trhu je jich opravdu mnoho a výběr tak není jednoduchý. Navíc ani ty nejlevnější desky nejsou odpad, jak si ostatně ukážeme...

Asus, Intel, Microstar, Soltek, Shuttle, Matsonic, ECS, to všechno jsou společnosti nabízející, nebo vyrábějící základní desky. Každá firma jich navíc dělá celou řadu, a tak nebude výběr vůbec jednoduchý. Každá deska má své pro a proti, ovšem nejdůležitější je z hlediska kupujícího samozřejmě cena. Motherboard je jakýmsi základním kamenem počítače. A je opravdu důležité tento základní kámen zvolit dobře, protože ovlivní všechno, co na něm bude postaveno. Můžete mít sebe lepší komponenty, ale když bude špatná deska, nikdy z nich takový výkon nedostanete. Stejně jako výkon deska ovlivňuje do značné míry i stabilitu systému. Proto doporučuji na základní desce šetřit s rozumem. A co za značku koupit?

Která to bude?ECS K7S5A

Značek je spoustu, proto se pokusím ty neznámější krátce charakterizovat. Za absolutní špičku je často označovaná Asus. Patří mezi nejstabilnější a také nejvýkonnější řešení, což je ovšem vykoupeno nejvyšší cenou. Intel své motherboardy koncipuje pro maximální spolehlivost a stabilitu, výkon je až na druhém místě. Oproti Asusu však má nižší ceny stejně jako MSI, která též nenabízí špatné desky. Zejména u platformy AMD jsou k vidění často motherboardy Microstar (MSI).   
Opomenout nesmíme ani firmu Soltek či Matsonic. Poslední společností, kterou zmíním (jelikož není možné popsat všechny), je ECS, jejíž největší předností jsou ceny. A právě desku od Elitegroup (ECS) jsme otestovali. Vrátíme se k ní za okamžik.

ECS K7S5AJak sami vidíte, výběr je v oblasti "základen" dost široký a není možné říct, která deska je nejlepší. Spíše si tedy rozmyslete, co vše od základní desky požadujete.

Tím nejzákladnějším je výběr vhodné patice pro procesor a správný typ slotů pro operační paměť. Dále budeme požadovat prostor pro rozšiřující karty. Doporučené minimum jsou 3 PCI sloty - pro zvukovou kartu, pro síťovou kartu a jeden záložní - pro modem, TV kartu atd. Čím více PCI slotů deska má, tím lépe. Nenastanou problémy při budoucím upgradu. AGP slot pro grafickou kartu je dnes běžný standard, najdete ho snad na každé desce. Za optimální se považují ty desky, které umí AGP 4x - což však většina moderních (i méně moderních) motherboardu dovede. Další sloty (např. CNR) jsou už jen na vaší potřebě.

On-board nebo externě?Frekvence procesoru, FSB, multipikátor atd.

Většina výrobců své desky vybavuje také některými on-board komponenty. Typickým příkladem je integrované audio a někdy také integrovaný LAN čip. V poslední době se začíná rozmáhat i integrované grafické jádro. Je samozřejmé, že komponenty on-board nemohou konkurovat kvalitou svých služeb externím kartám, ale pokud např. na počítači jen píšete, stačí vám grafické jádro na základní desce a můžete tak ušetřit za grafickou kartu.

Obdobná situace panuje i u ostatních integrovaných komponent. Přesto se už běžně můžete setkat s podporou šestikanálového zvuku on-board. LAN čipy podporují standard Ethernet a přenosovou rychlost až 100Mb/s.

Potřebujeme příslušenství?

Kromě desek samotných je různé i příslušenství, které je s deskou dodáváno. Pochopitelně levnější desky nemají tak bohaté vybavení, ale otázka je, jestli ho vůbec využijete. K drtivé většině základen dostanete IDE kabely a nějaký manuál, což je opravdu nezbytné. Většina příslušenství jde dokoupit extra (např. kabeláž), nebo je nahradit jiným způsobem (např. přední panely apod.). Obecně platí, čím víc dostanete, tím lépe. Naopak ale není dobré dávat příslušenství příliš velkou váhu.

Výsledky procesoru v matematických výpočtech

ECS K7S5A

Jako možné řešení jsme pro vás otestovali základní desku skutečně za hubičku. Pořizovací cena nepřesahuje 2300 Kč s DPH. Deska je určena pro platformu AMD, protože je vybavena paticí Socket 462 a čipovou sadou SiS735. Asi jejím největším kladem je podpora jak moderní paměťové technologie DDR SDRAM PC1600 a PC2100, tak starší stále dosti používané SDRAM PC133. Maximální kapacita 1GB DRAM by neměla být pro běžné používání žádnou překážkou. Mezi nejdůležitější prvky desky patří i IDE řadič, který v tomto případě není nijak odlišný od jiných desek.

Připojit lze až 4 IDE/ATAPI zařízení a pracovat mohou v režimu Ultra DMA 33/66/100. Motherboard lze doplnit až o 5 rozšiřujících karet PCI a samozřejmě grafickou kartu včetně podpory AGP 4x. K dispozici jsou dva PS/2 konektory, dvojice sériových výstupů, jeden paralelní a dva USB 1.1 konektory. Díky integrovanému audio a LAN čipu můžete ušetřit za zvukovou či síťovou kartu.

Jelikož K7S5A spadá mezi low-endové desky, nečekejte bohaté příslušenství. Na druhou stranu dostanete vše potřebné - osmdesátižilový, čtyřicetižilový a floppy kabel, CD s potřebnými ovladači a manuál. Stejně tak neočekávejte mnoho možností nastavení v BIOSu. O nic důležitého ale nepřijdete.

Když desku K7S5A srovnáme s vyššími modely ostatních výrobců, zjistíme, že na tom není zase tak špatně. Ano, chybí jí některé prvky, ale pokud se zamyslíte, co využijete, dojdete často k závěru, že vám to vlastně stačí. Co bysme nechtěli za ty peníze!

Motherboard podstoupil stejné testy jako nedávno recenzovaný Chaintech Apogee 7VJL (recenze zde, aby bylo možné obě desky vzájemně porovnat. Použity byly tytéž komponenty:

  • Procesor AMD Athlon XP 1800+
  • 256MB DDR SDRAM CL 2.5
  • Grafická karta nVidia GeForce 4 MX440
  • Harddisk Western Digital WD400BB (40GB, 7200ot/min)


Propustnost CPU - čipset - DRAM

Výsledky procesoru v multimediálních výpočtech


Pár slov na závěr

Při větším upgradu počítače doporučuji motherboard vyměnit, protože starší deska by akorát celý počítač brzdila. Je už jen na vás, jestli nebudete chtít moc utrácet a investujete třeba právě do K7S5A společnosti Elitegroup, nebo si pořídíte jinou dražší a lepší základnu.

Rychlost čtení harddisku

Propustnost cache - čipset - DRAM

V zítřejším díle se zaměříme na paměti a procesory. Vyplatí se novinky?



 

<<<-  1. část

3. část  ->>>





Témata: Asus, Intel, PCI