Budťe chytří

Budťe chytří | foto: Jiří Zahrádka

Uplynulý týden v IT - koupím za korunu, prodám za dvě

  • 31
Minulý týden přinesl ve světě počítačů, elektroniky a spotřebního zboží několik zajímavých zpráv. Výběr novinek ze světa IT a komentář k článku o cenách.

V úterý vyšel na Technetu článek převzatý z MF DNES, který se zabýval českými cenami elektroniky. Soudě podle obrovské čtenosti i reakcí je toto téma pro čtenáře poutavé, což je jedině dobře. Čím více se o naše peněženky budeme starat, tím dříve skončí vlna přehlížení nás - zákazníků.

Zástupci jednotlivých firem vyšší ceny zdůvodňují lokalizací manuálů i samotných přístrojů do češtiny, popřípadě dvouletou zárukou plynoucí ze zákona. Zatímco lokalizace je velice slabým argumentem, náklady na případné dlouhodobější servisování musíme uznat.

Oproti zahraničí, kde je zpravidla záruka jen jednoletá, mají u nás servisy větší pravděpodobnost reklamace jednoho výrobku a promítá se to do jeho ceny. Zákon, který nás měl chránit před podřadným zbožím, nás v konečném důsledku stojí peníze. A nejhorší na tom je, že díky morálnímu zestárnutí nezřídka nahrazujeme zboží daleko dříve, než skončí jeho funkčnost.

I při sebevětší snaze je však delší záruka také jenom výmluva. Pokud se podíváme do ceníků notebooků, jejichž opravy nejsou vůbec levné, dokoupení záruky na několik let je otázka v řádech několika málo tisícikorun. My se zde však bavíme až o desítkách procent z ceny výrobku oproti zahraničí. Navíc, platy zaměstnanců starající se o chod servisů u nás a na západě jsou naprosto jinde.

Konkurence je mezi našimi prodejci celkem zdravá a vina tak často není na jejich straně. Pokud musí za vyšší regionální ceny výrobky nakupovat, u prodeje s koncovou cenou mnoho nenadělají.

Přes vyšší částky za zboží je však v Česku velká chuť nakupovat a pro mnoho výrobců jsme velmi zajímavým trhem. Proč tedy snižovat ceny, když se za ty současné zboží prodá i tak? Připomeňme, že za rok 2007 se u nás podle údajů IDC prodalo 533 000 notebooků a 455 000 PC, což je rozhodně slušný výsledek.

Jak z vysokých cen ven? Nakupujte jinde. Článek o servisech nastínil možnost zakoupení výrobku přes internetový obchod v zahraničí a využívat servis v České republice. Pokud by se výrobce zříkával servisování na našem území, jsou tu dvě možnosti. Buď vybrat jiného a vstřícnějšího, nebo si jednoduše spočítat, jestli ušetřená částka nemůže v případě poruchy posloužit pro zaplacení případné opravy a ještě ušetřit.

Pokud se podíváme jen na notebooky, tak se taková akce vyplatí pouze při koupi dražších modelů, přibližně nad 30 tisíc Kč. V u nás nejprodávanější kategorii 15 - 20 tisíc korun je obecně veliká konkurence a ceny se tak neliší (popř. jsou někdy dokonce nižší) než při objednávce ze zahraničí. Klasickým příkladem, kdy se vyplatí nakupovat v zahraničí, jsou ultralehké / multimediální / herní notebooky a MacBooky.

K článku o zárukách ještě dvě poznámky. Při čtení si dobře všímejte každého detailu, například ASUS doslovně píše  "u notebooků platí celosvětová záruka dva roky". Pokud jste si tak v zahraničí zakoupili ASUS Eee, který ještě u nás není oficiálně v prodeji, budete mít při reklamaci smůlu. "Éčko" je totiž zařízení typu MID (Mobile Internet Device), nikoli notebook.

ASUS Eee

Druhá poznámka se týká Aceru, který nabízí možnost přikoupit On-Site záruku, tzn. rychlou opravu přímo u zákazníka. Stále ještě málo zažitým faktem je, že necelý rok již na notebooky poskytuje 2 roky záruku i v případě koupě počítače na IČO.

 Co nového u...

 Fujitsu Siemens Computers - především firmy nejspíše zaujmou tzv. displeje s nulovou spotřebou, kterým se v době nečinnosti kompletně odpojuje napájení. Na rozdíl od pouhého úsporného režimu, ve kterém činí odběr 1 až 6 wattů, nespotřebovává displej žádnou energii. Další novinkou je konvertibilní počítač LIFEBOOK P1620 s 8,9" dotykovým displejem o rozlišení 1280 x 768. Osazen je nízkonapěťovým procesorem U7600 taktovaným na 1,2 GHz, celý přenosný počítač má s šestičlánkovou baterií hmotnost 1,27 kg. Doporučená koncová cena je 38 900 Kč bez DPH. Na fotografii vpravo lze vidět finální verzi tabletu pro zdravotníky, který FSC vyvinula ve spolupráci s Intelem a nazvala ESPRIMO MA.

                LIFEBOOK P1620 ESPRIMO MA

 Dell - tento týden byly u nás představeny nové Blade servery. Na anglických stránkách výrobce uvádí srovnání s obdobnými řadami serverů svých konkurentů HP a IBM, ze kterých novinka vychází o 25 až 28 % výkonnější při úspoře 12 až 19 % energie. 
                            Dell Power Edge M600

 Hewlett-Packard - doslova největším překvapením na tiskové konferenci v Česku se stal DTR notebook Pavilion HDX, který se však u nás na rozdíl od Polska nebude prodávat. Další premiéru si odbyl notebook HP Pavilion dv6700 Special Edition, jenž je zaměřen především pro něžnější část populace. Kromě nezvyklého barevného provedení stojí za zmínku také laminování povrchu pro větší odolnost proti poškrábání. Cena startuje od 26 300 Kč bez DPH.

               Pavilion HDX Netradiční povrch HP Pavilionu dv6700 SE
Za promo cenu 42 110 Kč bez DPH lze zakoupit nový tablet 2710p. Při hmotnosti 1,65 kg obsahuje 12,1" displej s rozlišením 1280 x 800. Během krátké doby prohlížení potěšil velmi rychlou odezvou OS a také malou vysouvací diodou nad displejem, která může v horších světelných podmínkách osvítit klávesnici. Na dalším obrázku je pak vidět zástupce desktopových počítačů od HP, ke kterým přibyly řady a6300 a m9000. Ten zaujme na první pohled elegantním leštěným povrchem skříně a na druhý možností zálohy celého disku pomocí Personal Media Drive Bay popř. menší verze Mini Pocket DB. Záloha je tak velmi rychlá bez nutnosti větších zásahů uživatele. Pevné disky, které se do těchto pozic zasouvají, navíc mohou být používány jako přenosná uložiště připojitelná přes USB. Na posledním obrázku jsou oranžově vyznačeny novinky v portfoliu kapesních počítačů a smartphonů iPAQ.

    Tablet 2710p Desktopový počítač Pavilion Elite m9000 se zasunutou jednotkou HP mPMD (nad logem) a PMD (pravý dolní roh) Portfolio řady iPAQ