Windows Vista

Windows Vista | foto: Technet.cz, Profimedia

Uplynulý týden v IT - Visty dáme k ledu, počkáme na Windows 7

  • 302
Minulý týden způsobila poprask zpráva několika velkých firem, které odmítly přejít na Windows Vista.

K těm nejvýraznějším patří General Motors, největší výrobce automobilů na světě se sídlem ve Spojených státech. Firma s více než čtvrt milionem zaměstnanců a desítkami tisíc počítačů se rozhodla zůstat u staršího operačního systému Windows XP. Důvod? Visty jsou zbytečně náročné, upgrade vybavení by znamenal pro firmu vysoké náklady.

Samozřejmě rozhodnutí souvisí také s úspornými opatřeními, GM není zrovna v dobré kondici. K podobnému závěru se ale rozhoduje celá řada dalších firem i obyčejní uživatelé.

Hodně se očekávalo především od Service Packu 1, který měl udělat tlustou čáru mezi zkoušením nových možností systému a jeho ostrým provozem. Visty se měly po aktualizaci stát stabilním operačním systémem, který nemá problémy s kompatibilitou programů, zlepšit se měla i hojně opěvovaná bezpečnost. Mnozí si navíc slibovali zrychlení Vist, které jsou náročné především na paměť počítače.

První zkušenosti však očekávání naplnily jen z malé části. Bezpečnost Vist utrpěla hned několik hodin po vydání Service Packu, neboť se v něm objevila bezpečnostní mezera a odkaz pro stažení byl ještě během dne stažen. O několik dní později bylo již vše napraveno a Service Pack byl opět uvolněn, reakce uživatelů však nebyly tak pozitivní, jak se očekávalo.

Zatím nemáme nové SP pro Windows Vista, popř. XP ozkoušené, článek na toto téma nás čeká do začátku prázdnin. Internetem však zní v současnosti jasné komentáře: na Visty nemá cenu přecházet, počkáme si na nové Windows 7. Ty se mají podle předběžných informací objevit v první verzi již v roce 2010, mnoho uživatelů se tak rozhodne mezidobí přečkat u Windows XP.

Jak je to s prodeji
Visty mají být nejprodávanějším operačním systémem, podle serveru businessweek.com jde však jen o šikovně udělanou statistiku. Například je zkreslené tvrzení, že se za první rok prodalo přes 100 milionů Vist, zatímco Windows XP po svém uvedení "jen" 89 milionů. Dnešní trh s počítači je však podle informationweek.com dvakrát tak velký. Obrovský podíl na prodeji má také nemožnost volby - především u notebooků, kterých se již dnes prodává více než stolních počítačů, velmi často není možné koupit starší XP. Koupíte si notebook a máte na něm Visty, ať chcete, nebo ne.

Ve výsledku se tak velmi často stává, že si uživatel operační systém změní, popř. u Vist Business/Ultimate zvolí tzv. downgrade. Nikdo tedy přesně neví, kolik Vist se vlastně reálně používá. Podle Information Weeku se za celý minulý rok odhadem prodalo 39 % nových počítačů s Vistou. Toto číslo již tolik působivé není.

Proč, proč, proč
Co všichni proti těm Vistám vlastně mají? Vypadají skvěle, jsou bezpečnější, cena nevybočuje...

Nejvíce kritizovanou vlastností je právě pěkný vzhled. Grafické prostředí Aero bere velmi významně výkon především starším počítačům, zpravidla nestačí jen přidat paměť. Visty mají také mnoho nových funkcí, které by měly urychlit často vykonávanou práci. Podle chování uživatele dopředu připravují v paměti stereotypně spouštěné aplikace - například e-mailového klienta, internetový prohlížeč a solitare. Některé každodenní úkony v práci tak mají probíhat rychleji. Často se ale stává, že počítač načítá dlouhou dobu do paměti data, která se později nevyužijí. Stojí to výpočetní výkon a také energii, což může vadit u notebooků - vydrží méně na baterii.

Tento fakt také vadí fanouškům ultrapřenosných počítačů, jakými jsou různá zařízení typů MID, UMPC apod. Nízký výpočetní výkon těchto drobečků a jejich malé disky nejsou pro Visty ani nutný základ. Například ASUS tak pro své Eee vyjednal smlouvu o dodávání Windows XP.

Dalším bodem je bezpečnost, kterou zajišťuje z velké části funkce UAC (User Account Control). Pomocí vyskakujících hlášek zvyšujete jednotlivým aplikacím práva, která potřebují pro svůj běh. Vychovat uživatele k větší obezřetnosti se příliš nepodařilo, ti zkušenější přišli na to, kde UAC vypnout, ti méně zkušení odklepnou cokoli bez většího přemýšlení. Ve výsledku je tak z chytrého policisty otravný šašek.

Jak poznamenal komentář jednoho zahraničního blogera, pozice Microsoftu může vypadat velmi silně, takových firem ale již bylo v historii mnoho. Stačí, aby se uživatelům nelíbily i Windows 7, a přechod na zcela jiné operační systémy již nikdo nezabrzdí. Počítače totiž potřebujeme především k práci a málokdo má zájem na tom, aby mu kvůli nevhodnému operačnímu systému utíkaly peníze.

 Downgrade
Své nové Visty tímto způsobem můžete legálně přeinstalovat staršími XP. Tuto možnost využívá mnoho uživatelů, někteří prodejci si možnost downgradu dokonce dávají do upoutávek na zboží a do letáků. Je to sice hezké, uživateli však vzniká práce navíc, což příliš uživatelsky přívětivé není. Při vlastní instalaci Vist a pozdějším downgradu může především u notebooků nastat problém s ovladači. Výrobci komponent i samotných notebooků totiž pro XP již nějakou dobu upouští od dodávání ovladačů pro dobíhající operační systém. "XPéčka" se přestanou prodávat již za několik týdnů.