Upravte si Windows na 200 způsobů

  • 50
Dnes přinášíme speciální díl tipy a triků. Za uplynulých patnáct měsíců jsme jich uveřejnili celkem 200 a my vám je nyní nabízíme všechny v souhrném přehledu. Jako bonus navíc přidáváme ke stažení také soubor ve formátu PDF, kde všechny postupy naleznete pěkně pohromadě.

Programátoři společnosti Microsoft se již léta snaží nám, normálním uživatelům a firmám, nabídnout co možná nejlepší programové vybavení. Často kladou největší požadavky na uživatelskou přívětivost a celkovou srozumitelnost. Jejich aplikace svého uživatele dokonce do značné míry vedou, ale jistě není na škodu zmínit pár triků, jak si práci s Windows zpříjemnit ještě více.

Řada běžných uživatelů netuší, že v systému se skrývá mnoho malých funkcí, o kterých nikdy neslyšeli. Některé z nich se dají navíc ovládat několika způsoby a právě ten, který neznáte, je ve většině případů také nejlepší. Pojďte se tedy s námi v následujících několika postupech podívat, jaké možnosti vám nabízí operační systém a některé další programové vybavení počítače. Teprve pak zjistíte, že většinu úkonů lze dělat snadněji a s menším úsilím.

1 – efektivněji k vlastnostem objektů
Jako první zmíníme malý, leč velmi rychlý a užitečný trik. Potřebujeme-li se dostat do okna s vlastnostmi objektu, ve většině případů tak učiníme prostřednictvím pravého tlačítka myši na danou složku, soubor nebo zástupce a z kontextového menu vybereme položku Vlastnosti. To lze ale udělat mnohem rychleji. Stačí, když podržíte klávesu Alt a dvakrát poklepete na objekt levým tlačítkem myši. Možná si teď říkáte, že jde o zbytečnost, ale zkuste tím potají oslnit svého kolegu či kamaráda. Přinejmenším bude jistě nevěřícně kroutit hlavou a považovat vás za mistra v ovládání Windows.

Snadné triky

2 – rychlejší způsob, jak se dostat do systémových vlastností
Tento trik přímo navazuje na předešlý. Podobným způsobem lze totiž vyvolat i nastavení systémových vlastností počítače. Standardně k nim lze přistoupovat přes kontextové menu ikonky Tento počítač, umístěné na ploše Windows, či výběrem položky Systém v Ovládacích panelech Windows. My pro vás ale máme další a rychlejší způsob. Stačí přidržet klávesu Alt a dvakrát za sebou stisknout levé tlačítko myši. Od předešlého tipu se tento moc neliší, ale v tomto případě nejde jen o úpravu zástupce, nýbrž o nastavování funkcí Windows, proto jsme ho zmínili zcela zvlášť.

Snadné triky

3 – jak vrátit provedené změny
Klávesová zkratka Ctrl+Z. Kdo by ji neznal. Jen pro jistotu pro ty, kteří netuší. Pomocí kombinace těchto dvou kláves se lze v některých programech vrátit o jeden, nebo více kroků zpět (dle aplikace). Pokud si tedy například ve Wordu smažeme kousek textu, stisknutím této klávesové zkratky se vrátíme před moment výmazu. Málokdo ale už ví, že tato kombinace kláves pracuje kdekoliv ve Windows. Uveďme příklad: Smažete si jakýkoliv objekt na ploše systému. Prakticky vzápětí si ale uvědomíte, že jste udělali chybu. Pak stačí použít právě zkratku Ctrl+Z a data se poslušně vrátí zpět na místo, odkud byla smazána. Tedy za předpokladu, že jste ho nesmazali s pomocí klávesy Shift. Odpadá tak především nutné prohledávání systémového koše. Kroku zpět lze využít i pro navrácení textu přejmenovaného objektu atd. Zkuste experimentovat.

Snadné triky

4 – fonty našim očím na míru
Tento trik je opravdu perličkou a navíc o ní ví jen málokdo. Pokud používáte při práci myš se skrolovacím kolečkem (kulaté na přední straně myši, mezi levým a pravým tlačítkem), pak se vám čas od času může hodit trik pro Internet Explorer. Každý server používá pro zveřejňování svého obsahu různé fonty. Někdy se můžete setkat s opravdu velmi malými. Abyste zbytečně neunavovali oči, zkuste přidržet klávesu Ctrl a skrolovat kolečkem směrem k sobě. Jistě si nelze nevšimnout zvětšení velikosti písma. To samé platí i pro zmenšení, točte kolečkem od sebe.

Jak se vám čte tento řádek?

A jak se vám čte tento řádek?

Tip: Nemáte moderní myš? Nevěště hlavu. Podobného triku lze dosáhnout i když nedisponujete myší s kolečkem. Stačí když najedete do hlavní lišty IE, kde vyberete Zobrazit -> Velikost textu. Na výběr máte hned z pěti formátů velikosti písma.

5 – hledáme slova i na webu
Funkci pro vyhledávání souborů a textu lze použít nejen v počítači, ale i na webových serverech. Tedy jen s tím rozdílem, že na internetových stránkách se vyhledává pouze text, nikoliv data. Hledáte-li tedy určitý výraz, o kterém víte, že se na stránce nachází, zkuste využít klávesové zkratky Ctrl+F. V browseru se otevře dialogové okno Najít, vy pomocí klávesnice zadejte hledaný výraz a stisknete klávesu Enter. Opakovaným stisknutím se přesunete k dalšímu nalezenému výrazu (pokud ho stránka obsahuje). Klávesová zkratka funguje (testováno) i v Opeře a NetScapu, takže nejste omezeni jen na IE.

Snadné triky

6 – rychlý pohyb v dokumentech
V textových editorech lze pro hromadný skok na začátek nebo konec textu použít klávesových zkratek Ctrl+End, nebo Ctrl+Home. To samé, ale i bez Ctrl, funguje v aplikaci Internet Explorer. Klávesy Home a End lze navíc v textových editorech využívat i pro skok na začátek nebo konec aktuálního řádku.

Snadné triky

7 – kde že jsem naposledy dělal ty úpravy?
Na závěr ještě jeden malinký trik pro textový editor, pocházející z dílen Microsoftu. V komerčním MS Wordu se pomocí klávesové zkratky Shift+F5 lze kdykoliv vrátit na místo, kde jsme naposledy dělali úpravy v textu. Program automaticky uchovává poslední čtyři kroky předchozích provedených revizí.

8 – skok na začátek slova
Chcete-li se v textovém editoru (MS-Office, Wordpad atd.) přesunout jen o několik slov vpřed či vzad, nemusíte tak činit jen prostřednictvím myši. V některých případech to možná je efektivnější, ale pro případ skoku jen o pár slov zkuste raději využít klávesového hmatu Ctrl+šipka vlevo či vpravo. Jednoduše stiskněte a přidržte klávesu Ctrl a pomocí šipek se přesuňte o potřebný počet slov. Toužíte-li po úpravách na začátku textového bloku, zkuste stisknout Ctrl a šipku nahoru či dolu. Pokud již mluvíme o šipkách, poslední vychytávkou je možnost text pro pozdější úpravy označit. Stačí přidržet klávesu Shift a pomocí směrových tlačítek klávesnice označit potřebný počet znaků.

Snadné triky

9 – efektivnější přemístění souborů
Pokud přenášíte nějaký objekt prostřednictvím pravého tlačítka myši, máte v jeho kontextovém menu na výběr ze čtyř možností: vyjmout, kopírovat, vytvořit zástupce a smazat. Rychlejší způsob, jak manipulovat se soubory, může být prostřednictvím levého tlačítka myši. Soubor nebo složku jednoduše uchopte a přidržte klávesu Ctrl pro kopírování (na ikonce se objeví symbol +), nebo Ctrl+Shift pro vytvoření zástupce (na ikonce se objeví šipka) a umístěte ho na nové místo. Další možnost, jak manipulovat s daty, je prostřednictvím známých klávesových zkratek Ctrl+X, C, V.

Snadné triky

10 – trik s e-mailovou adresou
Pokud máte ve schránce Windows zkopírovanou e-mailovou adresu, můžete prostřednictvím vložení adresy (Ctrl+V) do IE browseru (funguje také v Opeře) zabít dvě mouchy jednou ranou. Po stisknutí klávesy Enter totiž dojde k zobrazení URL adresy nacházející se za symbolem zavináč. Vložte tedy například adresu redakce@technet.cz do IE a odešlete. Automaticky se dostanete na stránky našeho serveru (technet.idnes.cz). Tento trik si může najít také uplatnění v případě, že chcete zjistit, z jaké domény vám přišla nežádoucí elektronická pošta (spam).

Snadné triky

11 – pohodlné vypnutí Windows Messenger
S příchodem Windows XP jsme za své peníze dostali nejen samotný systém, ale i řadu prográmků, které nám prý mají ulehčit práci. Mezi ně lze zařadit i Windows Messenger. Jde o tzv. „kecálka“, který ale na mnoha počítačích není využíván a tím zbytečně zabírá systémové prostředky PC. Pravou myší tedy klikněte na jeho ikonku v systémové liště Windows a z kontextového menu vyberte Otevřít. V otevřeném menu klikněte na Nástroje a vyberte Možnosti. Ve třetí kartě, označené jako Předvolby, zrušte označení prvního a druhého řádku a celou operaci potvrďte tlačítkem OK. Tím dojde k odstranění messengera z vašich očí.

Snadné triky

12 – změna velikosti ikon v IE
Zdají se vám ikonky v Internet Exploreru příliš velké? Pak máte možnost to změnit. V hlavní lište browseru klikněte na Zobrazit a z menu vyberte Panel nástrojů -> Vlastní. V řádku možnosti textu vyberte v rolovacím menu volbu Malé ikony. Provedené změny potvrďte tlačítkem Zavřít. Touto změnou dosáhnete i lepšího využití zobrazovací plochy v IE.

Snadné triky


 
13 – trvalé nastavení zobrazení složek
Také ikonky v průzkumníku Windows jsou v xpéčkách neúměrně velké. Pokud, stejně jako my, využíváte raději zobrazení jejich seznamu nebo podrobností a nebaví vás neustále nastavovat v každé složce zvlášť konkrétní zobrazení, zkuste využít následujícího postupu. V jakékoliv složce si nastavte vámi preferovanou velikost ikon. Poté vyberte Nástroje -> Možnosti složky -> kartu Zobrazení. Zde klikněte na tlačítko Použít pro všechny složky. Tím jste dali pokyn, aby Windows použil zobrazení aktuálního nastavení pro všechny složky v počítači.

Snadné triky

14 -  rychlé vkládání času
Velmi šikovná funkce se také nachází pod klávesou F5. Potřebujete-li do textového editoru vložit aktuální datum a čas, stiskněte zmíněnou klávesu. Ušetříte čas nejen zbytečným přepisováním informací, ale zároveň nemusíte pátrat po tom, kolikátého vlastně vůbec je. Funkci lze využít v aplikaci Notepad.

Doplněno: Ve Wordu, lze datum, nebo čas, vkládat pomoci klávesových zkratek Alt+Shift+T (čas), Alt+Shift+D (datum).

Snadné triky

Na přání některých našich čtenářů jak v diskusních fórech, tak v e-mailech budeme - počínaje tímto dílem - v našem seriálu o tipech nejen pro Windows členit rady do dvou kategorií - pro začátečníky a pro pokročilé. Pevně doufáme, že vám to přijde vhod a že již nebude ani jedna z těchto dvou skupin muset pročítat zbytečné nebo naopak příliš složité rady.

Tipy pro začátečníky:

15 – automatické přihlášení do Windows XP
Pokud má k PC s instalovanými Windows XP přístup pouze jedna osoba, případně v něm nejsou uložena žádná důležitá data a chcete, aby ho využíval kdokoliv, pak můžete zrušit nutné zadávání loginu a hesla pro přihlášení do systému. Jděte do nabídky Start –> Spustit a do řádku vepište control userpasswords2. Tím otevřete okno s uživatelskými účty. Nyní již stačí odznačit řádek Před použitím počítače… Poté v dalším okně nadefinujte nového defaultního uživatele.

Tipy pro pokročilé

16 – jak zálohovat nastavení ve Winampu
Kdo by neznal starý, dobrý a oblíbený Winamp. Multimediální přehrávač si našel místo téměř na každém PC. Upgradujete-li systém nebo provádíte jiné, radikálnější zásahy, např. provádíte novou instalaci systému, zajisté byste chtěli mít Winamp i po změnách stále nastavený podle svého gusta. Podívejte se do adresáře Winampu (standardně C:\Program files\Winamp) a na bezpečné místo si zkopírujte soubor s názvem winamp.ini. Ten opět po nové instalaci software zkopírujte na původní místo. U verze Winamp 3 hledejte soubor studio.xnf a u pětkové novinky oba zmíněné soubory.

Tipy pro pokročilé

17 – klávesová zkratka pro uzamčení stanice
Máte-li možnost zamykat si počítač, určitě toho patřičně využíváte. Možná jste totiž stejně jako my zažili žertíky kolegů, kteří se vám snažili v době vaší nepřítomnosti provést nějaký ten šprým. Kromě standardní metody přes nabídku Start či klávesové zkratky (v systému Windows XP např. Windows+L) můžete využít i jiný způsob uzamčení. Stačí do příkazového řádku zadat příkaz rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation a můžete jít na kafe. Abyste nemuseli příkaz opakovaně psát, můžete si na ploše vytvořit jeho zástupce.

Tipy pro pokročilé

18 – oťukejte si své okolí
Pokud si chcete ověřit, jestli je určitá webová stránka v provozu, nejrychlejším způsobem je použít příkaz ping. Tento program si odesíláním zkušebních paketů ověří, jestli je vámi zadaná stránka dostupná. Nejprve klikněte na Start –> Spustit, případně použijte klávesovou zkratku Windows+R. Do řádku napište příkaz cmd. V otevřeném okně potom stačí zadat výraz ping a jméno serveru. Fungují stránky technetu.cz? Napíšete ping technet.cz. Při psaní adresy nemusíte zadávat ani www, zato doména (v našem případě .cz) je velmi důležitá. Je-li server dostupný, vrátí se vám všechny pakety s délkou odezvy.

Tipy pro pokročilé

19 – kudy se ke mně dostávají ta data?
Předchozí tip ještě doplníme dalším zajímavým příkazem. Možná jste se již někdy zajímali, kudy proudí data od serveru směrem k vám, do vašeho PC. Stačí se tedy poohlédnout po aplikaci k tomu určené nebo můžete také použít jednu, standardně obsaženou ve Windows XP: tracert. Jeho zápis je stejný jako v případě pingu, včetně pravidla bez psaní adresy. Do příkazového řádku zadejte tracert technet.cz. Výsledkem je přehled serverů, včetně doby odezvy.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro pokročilé:

20 – změna přihlašovacího a odhlašovacího okna do Windows
S příchodem operačního systému Windows se určitým způsobem změnilo tzv. logon okno. Od verze systému Windows NT a 2000 byla řada z nás zvyklá používat přihlašovací obrazovku bez zbytečného přátelského (grafického) prostředí. Přechod zpět na klasický způsob lze provést velmi lehce. Vyberte Star menu –> Ovládací panely –> Uživatelské účty –> Změnit způsob přihlašování a odhlašování uživatelů. Odškrtněte volbu Používat úvodní obrazovku. Toto může provádět pouze správce systému.

Tipy pro pokročilé

Poznámka: Klasickým způsobem přihlášení a odhlášení již samozřejmě disponují počítače přihlášené do domény.

21 – dočasné přiřazení administrátorských práv
Následující tip je určen osobám s administrátorskými právy. Potřebujete-li na pracovní stanici nainstalovat další programové vybavení, jistě víte, že musíte být přihlášeni jako Správce počítače, nebo musíte být členy této skupiny. Pokud to ale situace nevyžaduje, jde spustit instalaci i z normálního uživatelského účtu. Klikněte pravým tlačítkem myši na instalační soubor, vyberte Spustit jako. V novém dialogovém okně se přihlaste jako administrátor a zadejte heslo.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

22 - automatika k nezaplacení?
Windows XP mají vynikající možnosti v nastavení automatického přehrávání souborů. Vložíte-li do CD-ROMky nějaký disk, případně připojíte jakékoliv paměťové zařízení (přenosný disk, digitální fotoaparát), objeví se okno Přehrát automaticky. Chcete-li nadefinovat chování pro každý druh média zvlášť, pak pomocí klávesové zkratky Win+E vyvolejte okno průzkumníka a na připojené zařízení (např. CD-ROM) klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Přepněte se na druhou kartu s názvem Přehrát automaticky a dle typu obsahu souboru vyberte akci, která se má pro konkrétní typ obsahu provést.

Tipy pro začátečníky 

23 - jak sledovat výkon a zatížení sytému?
Od operačního systému Windows NT je možné sledovat vytížení systémových prostředků počítače. Možná tuto funkci znáte pod označením Správce úloh systému Windows. Pokud váš počítač z ničeho nic zpomalí, zkuste pomocí Start -> Spustit vepsat do řádky slovo TASKMGR. Chcete-li vytížení systému sledovat nepřetržitě, pak si správce můžete minimalizovat do lišty. Ovšem ještě před tím je zapotřebí v menu Možnosti zatrhnout položku Skrýt při minimalizaci.

Tipy pro začátečníky

24 - mažte soubory efektivněji
Mažete-li jakýkoliv soubor nebo složku ve Windows, systém se vás pokaždé zeptá, zda si opravdu přejete zvolená data z disku smazat. Chcete-li tento mezikrok před přesunutím dat do koše odstranit, pak klikněte na ploše na ikonku koše levým tlačítkem myši a z menu vyberte Vlastnosti. Přepněte se na kartu Globální nastavení a zrušte označení Při odstraňování zobrazit žádost o potvrzení. V této kartě se nachází ještě jedno velice důležité nastavení - Nepřesouvat soubory do koše, ihned je odstraňovat. Zrušíte-li i toto označení, pak se smazaná data nebudou přesouvat do koše, ale rovnou budou putovat do věčných lovišť, na to je třeba pamatovat.

Tipy pro začátečníky

25 - náhrada za klávesu Windows
Jste-li majiteli starší klávesnice, nedisponující tzv. klávesou Windows (nacházející se mezi Altem a Ctrl) a tudíž nemůžete využívat některé klávesové zkratky spojené s touto klávesou, pak nezoufejte. Máme pro vás její alternativu. Stačí, když si stáhnete prográmek Keyboard Remap Kernel Toy, pocházející z balíku Microsoft Kernel Tools. Po spuštění instalačního souboru dojde k rozpakování všech jeho součástí. Vás bude zajímat především ten s názvem keyremap.inf. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z menu vyberte položku Nainstalovat. Dojde k instalaci a v menu Klávesnice (Start -> Ovládací Panely -> Klávesnice) najdete úplně novou záložku, označenou jako Remap. Nyní můžete začít vesele konfigurovat.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

26 - jak odinstalovat neodebratelné standardní součásti Windows?
Taky jste si všimli, že ve Windows XP jsou instalovány některé programy, které nejdou standardní cestou ze systému odebrat (přes rozhraní Přidat nebo odebrat programy -> Přidat nebo odebrat součásti systému). Pokud ano, a toužíte se některých z nich zbavit, pak si vyhledejte soubor sysoc.inf (standardně C:\Windows\Inf) a otevřete si ho v jakémkoliv textovém editoru. Najděte si sekci [Components] a u řádku, který si přejete zobrazit, smažte slovo hide (HIDE) včetně čárky za ním a editovaný soubor uložte. Pokud nyní nahlédnete do panelu Přidat nebo odebrat programy -> Přidat nebo odebrat součásti systému, objeví se v něm nové položky pro odinstalaci.

Tipy pro pokročilé

27 - virtuální disková jednotka
Jedním z nejvyužívanějších příkazů ještě z éry MS-DOSu, je bezpochyby příkaz SUBST. Tato pomůcka samozřejmě nemůže chybět ani v nových verzích Microsoft Windows. Pomocí této funkce je možné vytvořit z klasického adresáře virtuální diskovou jednotku. S tou lze dále pracovat tak, jako by šlo téměř o klasický disk nebo oddíl svazku. Na disku si vytvořte adresář, například C:\Tajny. Pak do příkazového řádku zadejte – subst x: C:\Tajny (x je písmo vytvářené jednotky, ke které se přiřadí adresář, lze dosazovat jen ty písmena jež nejsou v současné době používána). Zrušení lze provést pomocí subst x: /d.

Tipy pro pokročilé

28 - systémové informace každého PC jako na dlani
Užitečný nástroj se skrývá pod příkazem SYSTEMINFO. Zajisté jste se již někdy setkali s tím, že jste potřebovali vědět důležité informace o počítači, ale po ruce nebyl žádný software, který to umožňuje. Použijete-li příkaz systeminfo, bude moci odesílat dotazy na základní konfiguraci systému. Po vrácení výsledku si může prohlédnou log, obsahující např. úplnou verzi operačního systému, product ID, datum původní instalace, výrobce základní desky, nastavení síťového připojení a další cenné informace. V neposlední řadě si můžete prohlédnout i seznam všech nainstalovaných oprav (hotfixů).

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

29 - také vás již nebaví hrát si s ikonami na schovávanou?
Pokud vaše odpověď zní kladně, pak zkuste změnit nastavení individuálních nabídek. Individuální nabídky prý zpřehledňují nabídku Programy. Redakce Technet.cz má poněkud jiný názor, to ale v tuto chvíli není podstatné. Chcete-li tuto funkci deaktivovat alespoň v nabídce Start, tak se přesuňte do dialogu Vlastnosti (Start -> Nastavení -> Hlavní Panel a nabídka Start klikněte na záložku Nabídka Start) a v dalším okně zrušte zaškrtnutí položky Používat individuální nabídky.

Tipy pro začátečníky

30 - skutečná velikost adresáře ve Windows
Používáte-li pro práci se soubory ve Windows standardního Průzkumníka (Windows+E), zajisté občas potřebujete zjistit skutečnou velikost určitého adresáře. Ti, kteří tedy netuší, jak na to, mohu využít dialogovou nabídku každé souborové položky, uložené na pevném disku počítače. Označte adresář nebo soubor a klikněte pravým myšítkem, z okna vyberte Vlastnosti. Tím dojde k zobrazení skutečné velikosti požadovaných dat.

Tipy pro začátečníky

31 - aby i Word nezapomněl
Možná znáte funkci automatické ukládání v aplikaci Microsoft Word. Ta se stará o automatické ukládání dokumentu na pozadí systému. Mnohdy toto zálohování může zachránit i krk. Tomu, komu se již nejednou stalo, že mu spadnul systém v tu nejnevhodnější dobu, by mohla pomoci změna intervalu ukládání. V programu je standardně nastaveno ukládání každých deset minut. Časový úsek si lze libovolně upravovat. Ve Wordu klikněte na Nástroje -> Možnosti a přesuňte se na záložku Uložit. Zde v políčku Automaticky ukládat po 10 minutách nastavte novou hodnotu a změny potvrďte tlačítkem OK

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

32 - rychlejší přístup ke Správci zařízení
Správce zařízení je modul, starající se o bezproblémových chod veškerého nainstalovaného hardwaru. Chcete-li ho otevřít, pak zajisté vyberete z kontextového menu na ikonce Tento počítač položku Vlastnosti a přepnete se na kartu Hardware, kde kliknete na tlačítko Správce zařízení. Pokud se ale chcete do správce přesunout rychleji, můžete využít standardního příkazu devmgmt.msc. Spusťte příkazový řádek (Start -> Spustit) a zadejte devmgmt.msc.

Tipy pro začátečníky

33 - jak vrátit zástupce plochy na hlavní lištu Windows?
Jestliže se vám nějakým podivným způsobem stalo, že jste odebrali zástupce, pomocí kterého zobrazujete plochu systému (shodí všechny okna do lišty, nachází se vedle tlačítka Start), pak velmi jednoduchým způsobem můžete sjednat nápravu. V poznámkovém bloku (příkaz notepad v Start -> Spustit) vytvořte nový soubor a zkopírujte do něho následující text:

[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Tipy pro začátečníky

Soubor uložte s libovolným názvem, ovšem, jako příponu vyplňte *.scf (příklad: zobrazit plochu.scf). Tím jste vytvořili zástupce pro rychlé zobrazení plochy, kterého jednoduchým přetažením můžete umístit opět do hlavní lišty systému.

34 - maximalizovaný Internet Explorer při každém spuštění
S příchodem nové generace aplikace Internet Explorer od společnosti Microsoft se o tomto produktu objevilo mnoho článků. Pod většinou z nich se řada čtenářů dotazovala, jak zařídit, aby se jim při každém spuštění (tedy i při otevření okna kliknutím na jakýkoliv odkaz) spustila nová instance aplikace v maximalizovaném okně. Postup, jak na to, je jednoduchý. Otevřete jedno okno IE, pomocí kurzoru myši ho natáhněte do všech rohů obrazovky (nepoužívejte tlačítko maximalizovat umístěné v pravém rohu). Stiskněte a podržte klávesu Ctrl a v hlavním menu IE vyberte Soubor -> Zavřít (nezavírejte aplikaci "Xkem" umístěným v pravém rohu okna). Nyní, když otevřete IE by se měl objevit v maximalizované podobě. Pokud se tak nestalo, zkuste při zavírání použít místo Ctrl kombinaci kláves Ctrl+Shift.

Tipy pro začátečníky

35 - systémové složky kdekoliv
Možná jste někdy zatoužili po rychlém přístupu k některým systémovým složkám. Díky skrytým funkcím systému Windows to je možné. Tam, kde si chcete odkaz vytvořit (v panelu Start v rootu disku C: atd), vytvořte nový soubor, případně adresář a pojmenujte ho (pozor! nesmíte zadat žádnou koncovku) podle toho, k čemu má být určený:

Ovládací panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Připojení k síti. {992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
Tento počítač.{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}
Tiskárny.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}
Koš.{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
URL historie.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}
Schránka.{85BBD920-42A0-1069-A2E4-08002B30309D}
Microsoft Outlook.{00020D75-0000-0000-C000-000000000046}
Moje dokumenty.{450d8fba-ad25-11d0-98a8-0800361b1103}
Naplánované úlohy.{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Tipy pro začátečníky

Názvy před tečkou si můžete libovolně měnit. Některé položky fungují pouze v určitých verzích systému Windows.

Tipy pro začátečníky:

36 – položky ve Start menu podle abecedy
Tento tip je velice primitivní, ale některým uživatelům PC přece jen nemusí být znám. Ti z vás, kteří se trápí rovnáním položek (přesouváním) v menu Programy podle jejich počátečního písmene, mohou zkusit využít automatické pomůcky. Stačí, když ve Start menu přejdete na položku Programy a kliknutím pravého tlačítka myši vyvoláte kontextové menu, ze kterého vyberete položku Seřadit podle názvu.

Tipy pro začátečníky

37 - startovací disketa ve Windows XP
Majitelé operačních systémů Windows 95 a 98 si jistě vzpomínají na možnost vytvořit si vlastní startovací disketu. Systému Windows 2000 tato funkce chybí, ale u XPéček se opět s určitým omezením objevila. Tím omezením máme na mysli podporu disků pouze se souborovým systémem FAT a FAT32. Majitelé NTFS disků mají tedy smůlu. Spouštěcí disketu vytvoříte tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na disketu a z menu vyberete položku Naformátovat. Poté stačí vložit prázdnou disketu do mechaniky, zaškrtnout řádek Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS.

Tipy pro začátečníky

38 – klávesnice na obrazovce
Nemáte klávesnici, ale i přesto na ní potřebujete psát? Pak zkuste tu virtuální, která je přítomna v systému Windows. Program Klávesnice na obrazovce je poskytuje také základní funkční úroveň uživatelům s omezenými pohybovými možnostmi. Do menu Spustit (Start -> Spustit) vepište příkaz (např. pomoci programu Mapa znaků, který najdete pod Start -> Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Mapa znaků) osk.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

39 – nová záložka Podrobnosti ve Správci zařízení
Operační systém Windows XP může zobrazovat v každém hardwarovém zařízení kromě standardních záložek (Obecné, Zásady, Svazky a Ovladač) také doplňkovou s názvem Podrobnosti. Ta je pro uživatele standardně skrytá. Aktivovat ji ale můžete menší úpravou v Proměnném prostředí. Pomocí klávesové zkratky Windows+Pause Break vyvolejte Vlastnosti systému. Přepněte se na kartu Upřesnit a klikněte na tlačítko Proměnné prostředí. V okně Systémové proměnné založte novou proměnnou s názvem DEVMGR_SHOW_DETAILS a hodnotou 1. Zavřete okno Vlastnosti systému a vyvolejte Správce zařízení (např. do Spustit zadejte devmgmt.msc). Zobrazte si detaily jakéhokoliv zařízení a všimněte si poslední záložky s názvem Podrobnosti, která obsahuje další informace o zařízení:

Tipy pro pokročilé

Poznámka: Ne všechny tyto vlastnosti budou dostupné pro konkrétní dané zařízení. Ačkoli jsou všechny položky v kartě přítomné, některé nemohou obsahovat dané informace.

40 – vypnutím nástroje Obnovení systému
Windows XP, počínaje svým prvním spuštěním po nové instalaci, sleduje a zaznamenává změny v nastavení počítače. Tyto informace se ukládají na disk počítače, čímž ukusují volné místo. Službu můžete omezit nebo úplně vypnout ve Vlastnostech systému. Pomocí klávesové zkratky Windows+Pause Break vyvolejte Vlastnosti systému. Přepněte se na záložku Obnovení systému. Posouváním jezdce můžete definovat maximální velikost složky, kam se systémové soubory ukládají. Přejete-li si službu zcela vypnout, pak zaškrtněte boxík Vypnout nástroj Obnovení systému.

Tipy pro pokročilé

Pozor! Vypnete-li nebo jinak změníte tuto službu, mějte na paměti, že omezíte možnosti obnovy systému Windows XP v případě pádu PC.

41 – jak vypnout spouštěcí logo systému Windows XP
Chcete-li vypnout úvodní logo Windows XP (běžící pruh), díky kterému dojde i k nepatrnému zrychlení startu systému, pak najděte v rootu systémového disku soubor boot.ini a otevřete ho pro editaci. Za příkaz /fastdetect přidejte /noguiboot.

Tipy pro pokročilé

42 – restart a vypnutí počítače klávesovou zkratkou
Pomocí příkazu shutdown lze provádět rychlé a pohodlné vypínání, restartování či odhlašování místního, nebo vzdáleného počítače. Chcete-li příkaz využívat co možná nejlépe, pak do příkazového řádku zadejte shutdown /i. Tím zobrazíte grafické menu, ve kterém jsou přítomny všechny úkony, aniž byste je museli zadávat do příkazové řádky. Jste-li spíše zvyklí na ruční zadávání příkazů, pak do Spustit vepište cmd a poté zkuste použít příkaz shutdown s následujícími parametry:

/l  odhlásí aktuálního uživatele
/s  vypne místní počítač
/r  restartuje počítač
/a  zruší vypnutí počítače
/f  ukončení (tzv. killnutí) všech spuštěných aplikací bez zobrazení upozornění
/m
\\název_počítače umožní vypnout, restartovat nebo přerušit vypnutí vzdáleného počítače
/t xx nastaví časovač pro vypnutí počítače po xx sekundách. Výchozí hodnota je 20 sekund.

Tip: Všechny parametry si můžete nechat zobrazit po zadání shutdown /?.

Tyto poznatky můžete využít pro definování klávesových zkratek. Vytvořte na ploše nového zástupce (kliknutím pravého tlačítka myši: Nový -> Zástupce) a do umístění položky zadejte, co chcete s PC udělat. Pro ukázku jsme vybrali restartování systému za 60 sekund – shutdown.exe /r /f /t 60. Pak zadejte název zástupce např. restart systému za 1 minutu. Nyní je zapotřebí již jen přiřadit klávesovou zkratku. To uděláte ve Vlastnostech zástupce v řádku Klávesová zkratka.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

43 – jak synchronizovat hodiny počítače
Je-li počítač členem domény (skupina počítačů v síti), jsou jeho hodiny s největší pravděpodobností synchronizovány se síťovým serverem. Pokud ale PC není členem domény, nezbývá, než aktuální čas synchronizovat s časovým serverem v internetu. To je ve Windows XP prováděno automaticky. Jestliže si to ale nepřejete, pak službu můžete zakázat. Přejděte do Start -> Nastavení -> Ovládací Panely a spusťte Datum a čas. Pod třetí záložkou s názvem Čas v Internetu najdete boxík, jenž ovlivňuje synchronizaci.

Tipy pro začátečníky

Poznámka: Máte-li v PC instalován firewall a chcete provádět automatickou synchronizaci času, pak musíte povolit IP adresu serveru, na který se služba odkazuje. Pro time.nist.gov je to 192.43.244.18.

44 – snížení otáček CD/DVD mechaniky
Otravují vás vibrace optické mechaniky a různé tóny, které z ní vycházejí? Pak můžete zkusit snížit její otáčky a tím ulehčit ušním bubínkům. Jeden z mnoha prográmků, určených pro tento účel, naleznete na této adrese. Hledejte program s názvem Nero DriveSpeed. Ten pracuje jak s CD, tak i s DVD mechanikami a disponuje češtinou.

Tipy pro začátečníky

45 – prohlížejte dokumenty vytvořené v PowerPointu zdarma
Možná jste také někdy potřebovali otevřít soubor s koncovkou *.ppt. Protože jde o soubor prezentací, vytvořených v aplikaci PowerPoint 97 a vyšších verzích, musíte mít PowerPoint instalován v PC. Program samozřejmě není zdarma, ale naštěstí existuje i jeho odlehčená verze, tzv. Prohlížeč PowerPoint 2003 Viewer. Ten stačí stáhnout do PC a nainstalovat. Prezentace tak půjdou spouštět a tisknout, nelze je však upravovat. Stahujte na této adrese.

Tipy pro začátečníky

46 – vyhledávejte dokumenty odkudkoliv
Pokud ukládáte na pevný disk větší množství souborů a mnoho času trávíte jejich hledáním, možná oceníte následující tip. Stane-li se, že některý soubor nemůžete najít, automaticky zřejmě využijete nástroj Hledat. Rychlejší postup ale může být pomocí dialogového okna. V průzkumníku klikněte na jakoukoliv složku pravým tlačítkem a z menu vyberte Hledat. Dojde k otevření nám známého vyhledávače. Následné hledání bude prováděno pouze v tomto adresáři. Pokud chcete hledat jinde, musíte změnit položku Cíl vyhledávání.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

47 – (ne)skryté aplikace ve Windows XP
Systémy Windows disponují několika pomůckami, které se starají o správu počítače. Většina z nich se dá samozřejmě spustit jak z příkazové řádky, tak kliknutím na příslušný zástupce. Některé z nich jsou ale skryté. Na tyto aplikace tedy v systému nenajdete odkaz. Spouštějí se přes Start -> Spustit napsáním jména aplikace a kliknutím na OK. Zkuste tedy snadnější přístup k některým pomůckám.

Správa počítače - compmgmt.msc
Správa disků - diskmgmt.msc
Správce zařízení - devmgmt.msc
Defragmentace disku - dfrg.msc
Prohlížeč událostí - eventvwr.msc
Sdílené složky - fsmgmt.msc
Zásady skupin - gpedit.msc
Místní uživatelé a skupiny - lusrmgr.msc
Výkon - perfmon.msc
Výsledná sada zásad - rsop.msc
Místní nastavení zabezpečení - secpol.msc
Služby - services.msc

Tipy pro pokročilé

48 – jak spustit některé pomůcky z plochy
V předchozím tipu jsme zmínili některé konzolové aplikace. Pro rychlejší přístup k nim si ale můžete například na ploše vytvořit jejich zástupce. Toho lze dosáhnout velmi snadno. Vytvořte na ploše nového zástupce (kliknutím pravého tlačítka myši: Nový -> Zástupce) a do umístění položky zadejte jméno aplikace, kterou chcete spustit. Pro ukázku jsme vybrali otevření aplikace pro Zásady skupin - %systemroot%\system32\gpedit.msc. Pak zadejte název zástupce např. Zásady skupin. Pokud budete chtít, můžete navíc přiřadit i klávesovou zkratku, a to ve Vlastnostech zástupce v řádku Klávesová zkratka.

Tipy pro pokročilé

49 – vyčištění adresáře Prefetch
Windows XP používají pro zvýšení výkonu hned několik pomůcek. Mezi ně se počítá také prefetch. V systémovém adresáři Windows se nachází adresář s názvem Prefetch. Do něho se ukládají zástupci často používaných programů. Nicméně, i ten se časem zaplní, což zpomalí přístup k souborům. Proto doporučujeme soubory v adresáři mazat periodicky. Adresář otevřete pomocí Start -> Spustit a do řádku vepište prefetch.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

50 – jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu
Pokud systém Windows narazí na typ souboru, který nezná, a neví, jakým programem ho má otevřít, objeví se seznam, v němž si můžete vybrat. V opačném případě ho otevře zaregistrovaným programem. Přejete-li si ho ovšem otevřít v jiném programu, stačí podržet klávesu SHIFT a kliknout pravým tlačítkem na soubor. Otevře se dialogové okno, ve kterém se objeví navíc jedna položka - Otevřít v programu.

Tipy pro začátečníky

 

51 - vypnutí „rolování“ nabídkou Start ve Windows XP
Při vysokém počtu položek v nabídce Start a jejích podnabídek jsou zobrazovány pouze programy, které jste použili v poslední době. Chcete-li zobrazit všechny, klikněte na hlavním panelu pravým tlačítkem myši a z menu vyberte Vlastnosti. Přepněte se na kartu Nabídka Start a zvolte Vlastnosti. V druhé polovině okna se nachází seznam s položkou Používat individuální nabídky, kterou odškrtněte. Po zavření nabídek již nebude rolování aktivní.

Tipy pro začátečníky

52 – deaktivujte při psaní textu odkazy v Microsoft Wordu
Jistě víte, že při psaní URL adres, např. www.technet.cz dojde po zadání textu v tomto tvaru k automatické aktivaci odkazů (kliknutím budete přesměrováni na adresu). Toho se lze zbavit tím, že před text vložíte apostrof. Tento znak se nezobrazí a text se nepřemění v odkaz.

53 – zobrazení skrytých souborů a složek
Některé soubory nebo složky mohou být tzv. skryté. Jde především o soubory, ve kterých jsou uložená důležitá konfigurační data operačního systému Windows. Tyto, ale i další skryté soubory si můžete nechat zobrazit. Otevřete Tento počítač, vyberte Nástroje –> Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a v seznamu najděte položku Skryté soubory a složky. Klikněte na Zobrazovat skryté soubory a složky. Změny potvrďte kliknutím na OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

54 - skryjte logon posledně přihlášeného uživatele
Pokud používáte pro přihlášení k počítači standardní styl NT, ale nechcete nechat zobrazit jméno posledně přihlášeného uživatele, můžete tuto volbu deaktivovat. Klikněte na Start -> Spustit a vepište gpedit.msc. Přejděte do větve Konfigurace počítače -> Nastavení systému Windows -> Nastavení zabezpečení -> Místní zásady -> Možnosti zabezpečení. Zde naleznete položku Interaktivní přihlašování: nezobrazovat naposledy použité uživatelské jméno, kterou musíte změnit na Povolit.

Tipy pro pokročilé

55 – aktivace Windows XP po reinstalu není nutná
Pokud se chystáte k reinstalaci operačního systému Windows XP, pak si určitě nezapomeňte zkopírovat na nějaké bezpečné místo kromě potřebných dat také soubor wpa.dbl. Ten se standardně nachází v C:\Windows\System32. V něm jsou zapsány informace o HW vašeho počítače, které jsou použity pro aktivaci produktu Windows XP. Po provedené instalaci stačí soubor opět vrátit do zmíněné složky, bez nutnosti opětovné registrace.

Tipy pro pokročilé

56 – jak zrychlit brouzdání po internetu
Windows XP v sobě zahrnuje vyrovnávací paměť DNS (Domain Name Server). V ní jsou uloženy informace identifikující jiné počítače/servery. Pokaždé, když vepíšete do internetového prohlížeče abecední adresu idnes.cz, chcete vlastně 80.188.162.193. Tento překlad mají na starost tzv. DNS servery. Aby se počítač neptal na IP adresu, je ve Windows XP k dispozici lokální vyrovnávací paměť. Ta sníží čekací stavy. Ačkoliv je její účinnost slušná, můžete její celkový výkon ještě zvětšit. Stačí, když si vytvoříte soubor, vepíšete do něho níže uvedené řádky a uložíte ho s příponou upravaDNScache.reg. Poté na něj klikněte a informace se automaticky zavedou do registru.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters]
"CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
"CacheHashTableSize"=dword:00000180
"MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
"MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d

Tipy pro pokročilé

 

Tipy pro začátečníky:

57 – otevírání složek a spouštění souborů jedním kliknutím
Líbilo by se vám procházet složkami, soubory, zástupci a položkami v systému Windows stejně jako internetovými stránkami? Pokud ano, pak spusťte Průzkumníka (Windows+E), vyberte v hlavní lište Nástroje -> Možnosti složky a v oblasti Klepnutí a poklepání změňte nastavení na Otevřít položku klepnutím (vybrat ukázáním). Nyní si můžete vybrat, zda budete chtít názvy podtrhávat podle nastavení prohlížeče (druhý řádek), nebo pouze při přesunutí kurzoru myši na položku (třetí řádek).

Tipy pro začátečníky

58 - změna jazyku v programu Total Commander verze 6.xx
Používáte velice zdařilý program Total Commander a chtěli byste, aby s vámi komunikoval v mateřském jazyce? Pak stačí zabloudit na hlavním panelu do položky Configuration -> Options, kde klikněte na položku Language a ze seznamu vyberte češtinu. Změny potvrďte kliknutím na OK. Instalujete-li program poprvé, můžete si češtinu definovat hned.

Tipy pro začátečníky

59 – otevření internetové stránky z nabídky Start
Většina uživatelů pro zobrazení internetové stránky nejprve otevře prohlížeč a teprve až pak zadá URL adresu stránky. Ale věděli jste o tom, že otevřít prohlížeč není nutností? Stačí, když v nabídce Start klepnete na příkaz Spustit a do pole Otevřít zadáte adresu stránky. Vyskytuje-li se v systému některý z alternativních prohlížečů (např. Opera, Mozilla), který je navíc nastaven jako výchozí, pak se adresa otevře právě v něm.

Upozornění: Stránky bez www je nutno zadávat ve formátu http://neco.cz, viz. obrázek

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

60 – nevyhovuje vám rozlišení videosouboru? Změňte ho!
Máte-li správné softwarové vybavení, pak změna šířky a výšky obrazu nemusí být žádný problém. Jeden z nejlepších programů můžete stahovat na této adrese – Virtual Dub (664 kB). Po rozbalení archívu program spusťte. Pomocí položky File -> Open video file načtěte video k úpravě. Pak klikněte na položku Video -> Filters -> Add. Ze seznamu vyberte resize a klikněte na OK. Nastavte novou šířku a výšku videa. Volbu potvrďte a v následujícím okně klikněte na OK. Nyní stačí vybrat kodek pro komprimaci videa (Video -> Compression), případně zvolit přímou kopii (Video a klikněte na řádek Direct stream copy) a v nabídce File vyberte Save as AVI. Poté začne přepočet videa, jehož doba je závislá především na výkonu PC.

Tipy pro pokročilé

61 - odstranění položek z panelu Přidat nebo odebrat programy
Standardní cesta pro odebrání jakéhokoliv instalovaného programu v systémech Windows vede přes panel Přidat nebo odebrat programy. Pokud se vám již stalo, že jste nějaký software odebrali jiným způsobem (nejméně šetrný je kompletní smazání jeho složky), pak vám jistě ve zmiňovaném panelu zůstal jeho záznam. Spusťte editor registru (regedit) a najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall. V něm najdete všechny klíče, které jsou ve skutečnosti položkami v panelu Přidat nebo odebrat programy. Označte ty, které si nepřejete, a stiskněte klávesu Delete.

Tipy pro pokročilé

62 – vypnutí systémového pípání
Pokud vám vadí varovné pípnutí při systémové chybě Windows, můžete ho vypnout. Klikněte na nabídku Start, vyberte Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit. Po otevření okna najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound. Na pravé straně dvakrát poklikejte na řádek s názvem Beep a změňte údaj hodnoty z yes na no. Změny se projeví po příštím restartu PC.

Tipy pro pokročilé

63 – jak přetaktovat grafickou kartu nVIDIA?
Zkušení a ostřílení uživatelé jistě znají pomůcku jménem coolbits.org. Jde o konfigurační soubor, prostřednictvím kterého dojde k přidání údajů do registru Windows. Díky novému záznamu lze pak pohodlně z prostředí Windows měnit frekvenci jádra a paměti grafických karet nVIDIA nezávisle na sobě. Stáhněte soubor a dvakrát na něj klikněte. Po přidání informací do registru přejděte na Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Zobrazení. Klikněte na záložku Nastavení -> Upřesnit -> GeForce XX (případně Riva XX) a v ovládacím panelu ovladačů se objeví nová záložka Taktovací kmitočty, na níž lze požadované frekvence jednoduše nastavit.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

64 – rychlé zamknutí počítače
Pro zamknutí počítače většina uživatelů využívá takzvaného trojhmatu Ctrl+Alt+Delete. Další postup, jak uzamknout pracovní stanici, může být přes klávesovou zkratku Windows+L. Ovšem jen za předpokladu, že je vypnutá funkce Rychlé přepínání uživatelů. Funkce Rychlé přepínání uživatelů není k dispozici v počítačích, které jsou součástí síťové domény.

65 – přečetl si adresát můj e-mail?
Chcete-li vědět, zda-li si příjemce vámi odeslaný e-mail přečetl, můžete v programu Outlooku Express 6 nastavit Požadovat potvrzení o přečtení. V Outlook Express otevřete okno nové zprávy a v hlavním menu klikněte na Nástroje a vyberte Požadovat potvrzení o přečtení. Po otevření zprávy příjemcem vám bude zaslán e-mail s informací, kdy si adresát zprávu přečetl.

Tipy pro začátečníky

66 – využijte kolečko myši pro procházení mezi internetovými stránkami
Majitelé myší s kolečkem mohou pro procházení již navštívených stránek využít nový postup. Přidržíte-li klávesu Shift a otočíte kolečkem dolů, přesunete se na předchozí navštívenou stránku, popisovaným způsobem tedy dosáhnete stejného výsledku jako při kliknutí na tlačítko Dozadu. Pokud se chcete posunout o stránku Dopředu, opět stiskněte Shift a otočte kolečkem myši, tentokrát však směrem nahoru.

Tipy pro pokročilé:

67 – vyčištění stránkovacího souboru (pagefile) po vypnutí PC
Virtuální paměť používá stránkovací soubor, aby stránky paměti odkládal na disk v případě, že nejsou používány. Soubor svou velikostí ukusuje značné místo na disku a jsou v něm uloženy citlivé informace, které i po restartu zůstanou k dispozici. Jednoduchou změnou v registru můžete nastavit, aby se soubor mazal společně s vypínáním PC. Spusťte regedit a najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management. Na pravé straně naleznete položku ClearPageFileAtShutdown. Dvakrát na ni poklepejte a v okně změňte hodnotu z 0 na 1.

Tipy pro pokročilé

68 – jak zakázat zobrazení ikonek v tray liště
Pokud si nepřejete, aby se v tray liště (jde o pravou oblast hlavní lišty) objevovaly další ikonky, kromě systémových hodin, pak zkuste následující postup. V registru nejděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies a vytvořte nový klíč s označením Explorer. Poté se přesuňte na pravou stranu okna a vytvořte novou hodnotu DWORD s názvem NoTrayItemsDisplay. Přiřaďte jí hodnotu 1. Zavřete editor registru a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé 

69 – defragmentace systémových souborů při startu Windows
Jako velice výhodná vlastnost operačního systému Windows XP se může jevit možnost spustit defragmentaci systémových souborů při startu počítače. V podstatě to znamená, že všechny systémové soubory jsou umístěny do nejrychlejší oblasti disku. Standardně by tato volba měla být zapnuta, ale pokud jste přešli na Windows XP ze starší verze Windows, nemusí tomu tak být. Podívejte se tedy do registru (Start -> Spustit vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction. V pravé části okna zkontrolujte řetěz Enable, zda je jeho hodnota nastavena na Y. Pokud ne, pak ji nastavte a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

70 – jak zkopírovat celý disk i se systémem
Rozhodli jste se koupit nový disk, jehož parametry jsou výrazně lepší než-li u toho starého, a chtěli byste ho používat jako systémový? Pokud ano, ale nechce se vám podstupovat celou proceduru nové instalace systému Windows, pak můžete zkusit jeden příkaz. Připojte nový  disk, nabootujte a naformátujte ho. Do příkazového řádku vepište příkaz xcopy c:\*.* d:\ /c/h/e/k/r, kde písmeno "c" značí písmeno jednotky, na které se nachází operační systém a "d" je označení nového disku ve vašem PC. Po zkopírování dat připojte nový disk místo starého a nezapomeňte provést jeho detekci v BIOSu.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

71 – internetové stránky v offline režimu
Připojujete-li se k internetu prostřednictvím některého z dražších modelů (dial-up, ISDN apod.), pak je pro vás každá strávená minuta mimo plán velice drahou záležitostí. Pokud se potřebujete podívat na určitou stránku, pak vás připojení asi nemine. Nachází-li se však informace na již navštívené adrese, pak můžete zkusit využít tzv. režim offline. V Internet Exploreru klikněte na Soubor a zvolte položku Pracovat offline. Tím přepnete váš browser do režimu, ve kterém lze načítat již jednou otevřené stránky a tím se tak vrátit k informacím, které vás zajímají.

Tipy pro začátečníky

72 - jak se zbavit souboru Thumbs.db
Možná jste si již někdy všimli, že se na pevném disku objevují soubory označené jako Thumbs.db. Pokud tyto soubory smažete, po čase se opět objeví. Kouzla? Ne, jde o součást operačního systému, do které se ukládají obrázky, které jsou následně použity v režimu Miniatury, čímž umožňují jejich rychlejší zobrazení. Pokud chcete toto ukládaní zakázat, klikněte v Průzkumníku Windows (klávesová zkratka Windows+E) na Nástroje a potom na položku Možnosti složky. V novém okně zvolte kartu Zobrazení a v seznamu Upřesnit nastavení najděte řádek Neukládat miniatury do mezipaměti. Zrušte jeho zaškrtnutí a dialogové okno zavřete.

Tipy pro začátečníky

73 - nechtěné zlomky v Microsoft Word XP
Zajímá vás, proč v Microsoft Wordu při zadání 1/2 či podobného čísla a stisknutí klávesy Enter nebo mezerníku dojde k automatické změně čísla na tvar se zmenšenou velikostí písma (zlomek)? Pak vězte, že za tímto neduhem stojí jedna funkce v Automatických opravách. Ve Wordu klikněte na Nástroje -> Automatické opravy přepněte se na kartu Automatické úpravy při psaní a zrušte označení řádku - Mezery po k, s, v a z pevnými mezerami.

Tipy pro začátečníky

74 – barevné odlišení souborů v aplikaci Total Commander 6.xx
Oblíbený souborový manažerTotal Commander (dříve Windows Commander) disponuje širokým množstvím nastavení, tak proč toho nevyužít? Chcete-li si např. barevně odlišit jednotlivé soubory, nacházející se v panelech, klikněte v hlavním menu na Konfigurace -> Nastavení a poté na položku Barvy. Zde kromě změny písma naleznete i tlačítko Definovat barvy pro jednotlivé typy souborů. Kliknete-li na něj, otevře se okno, kde pomocí tlačítka Přidat vepíšete typ souboru ve tvaru *.XXX, kde XXX jsou písmena nacházející se za tečkou souboru (např. RAR = *.rar).

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

75 - odstranění šipek u zástupců objektů
Každý zástupce jakéhokoliv objektu ve Windows je indexován malou zahnutou šipečkou. Pokud se vám nelíbí, pak ji lze zrušit zásahem do registru. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile a HKEY_CLASSES_ROOT\piffile. A z nich odstraňte záznam IsShortcut a PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

76 - odstranění slova zástupce u zástupce
Pokud jste se pomocí předešlého tipu zbavili zahnuté šipečky u zástupců, přišel ten pravý čas zprovodit ze světa slovo zástupce. To lze zařídit dvěma způsoby. První spočívá v tom, že text každého zástupce ručně zeditujete a slovo smažete, nebo můžete v registru provést menší změnu, díky které se text již nebude objevovat. Spusťte editor a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. V pravé části najdete položku link. Změňte její hodnotu na samé nuly a PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

77 - Jak odinstalovat Microsoft Java Virtual Machine z Windows XP
Java Virtual Machine je technologie nutná pro zobrazování dynamických interaktivních aplikací JAVA na internetu. Kromě modulu od Microsoftu si lze však nainstalovat některý z konkurenčních a toho vestavěného se zbavit. Ve Start menu vyberte Spustit a do pole Otevřít vepište RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection java.inf,UnInstall a následně potvrďte dialogové okno. Po restartu PC odeberte z adresáře, kde se nachází systém Windows, složku java, z adresáře inf soubory java.inf a java.pnf. Na závěr dejte vyhledat všechny soubory javavm.dll a smažte je. V registru Windows pak nezapomeňte smazat tyto dva podklíče: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Java VM a HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\AdvancedOptions\JAVA_VM (odstraní nastavení v Internet Explorer).

Tipy pro pokročilé

 

Tipy pro začátečníky:

78 – zbavte se výchozí stránky IE a otevírejte tak prohlížeč rychleji
Možná vás bude zajímat šikovný trik s prohlížečem Internet Explorer. Jak jistě víte, při startu vždy načte tzv. výchozí stránku. Tu sice lze odstranit ve volbách aplikace, ale jde to udělat i jiným způsobem. Ve Windows XP klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku IE a vyberte položku Vlastnosti. Nyní na konec řádku Cíl přidejte příkaz –nohome (lze vidět na přiloženém obrázku) a klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

79 – zasílání zpráv o chybách Windows XP
Možná jste si již všimli okna zasílání zpráv o chybách. To se objeví vždy, když dojde ke spadnutí některé aplikace v systému. Odeslané zprávy mají pomáhat programátorům s řešením problémů a mají být anonymní. Jeden však s anonymitou nikdy neví. Proto můžete funkci zcela vypnout. Klikněte na Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Systém a na záložce Upřesnit zvolte Zakázat zasílání zprávy o chybách. V novém okně vyberte řádek Zakázat zasílání zpráv o chybách a odznačit můžete i Upozornit pouze v případě výskytu kritické chyby. Okno zavřete.

Tipy pro začátečníky

80 – jak zálohovat nastavení programu Total Commander
Souborový manažer Total Commander patří dnes již mezi nepostradatelné pomocníky. Mezi uživateli je mimo jiné oblíben i proto, že nabízí širokou paletu přizpůsobení. Konfigurace je pak ukládána do souboru WINCMD.INI. Chystáte-li se reinstalovat OS, nezapomeňte spolu s dalšími potřebnými daty zkopírovat i tento soubor. Po instalaci ho vraťte zpět na své místo. Tím jste si ušetřili jeho dodatečnou konfiguraci. Soubor naleznete ve složce Windows.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

81 – pokud potřebujete změnit jméno vlastníka uživatele Windows XP
Při instalaci operačního systému Windows je zapotřebí zadat nejen registrační klíč, ale také jméno majitele a název společnosti. Jestliže však počítač změnil majitele, pak se může hodit tento postup. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion. Na pravé straně vyhledejte klíče RegisteredOrganization a RegisteredOwner. První jmenovaná je pro název společnosti a druhá pro vlastníka této kopie.

Tipy pro pokročilé

Tip: Informace o vlastníkovi zjistíte klávesovou zkratkou Windows+Pause Break.

82 – násilné ukončení Windows
Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že jste potřebovali rychle někam odejít, ale Windows XP se ne a ne vypnout. Za tento problém jsou zodpovědné aplikace a různé úlohy běžící na pozadí systému. Systém jim dá určitý čas pro ukončení, a pak následuje násilné ukončení. To však může trvat neúměrně dlouho. Časovou hodnotu lze však naštěstí libovolně měnit. Otevřete editor registru a najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně najděte klíč HungAppTimeout ten nastavte na 5000, klíč WaitToKillAppTimeout nastavte na 4000 a AutoEndTasks nastavte na 1. Poté najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control a hodnotu klíče WaitToKillServiceTimeout změňte na 5000.

Tipy pro pokročilé

83 – jak povolit přihlášení uživatele do Windows XP pouze v určitém čase
Jste-li správce počítače, nebo chcete-li z jakéhokoliv důvodu omezit přihlášení některých uživatelů v daný čas, pak se vám jistě bude hodit následující tip. Zvolte Start -> Spustit a do řádku Otevřít a napište následující příkaz net user jakub.dvorak /time: Po-Pá,08:00-17:00. Tím jste nadefinovali, že uživatel jakub.dvorak se k danému počítači může přihlásit pouze v pracovní dny, a to od 8 hodin dopoledne do 5 hodin odpoledne. Chcete-li definovat vlastní nastavení, zadejte místo jakub.dvorak jméno osoby nacházející se v uživatelském účtu systému Windows. Také časové rozpětí se dá měnit. Změny zrušíte příkazem net user jakub.dvorak /time:all.

Tipy pro pokročilé

84 - zrušení kontextového menu na ploše
Kliknete-li na ploše Windows nebo v Průzkumníku pravým tlačítkem myši, objeví se kontextové menu. Chcete-li, aby se tomu tak nedělo, otevřete editor registru a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Vytvořte novou hodnotu DWORD s názvem NoViewContextMenu. Přiřaďte jí hodnotu 1 a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

85 – obal hudebního alba jako obrázek složky
Máte-li na svém disku uložené složky obsahující hudební soubory, můžete pro lepší orientaci v nich nastavit obrázek alba jako ikonku. Stačí, když si opatříte libovolný obrázek skupiny, respektive alba, a vložíte ho do konkrétní složky. V náhledu složky s hudebními soubory pak zvolte v liště Zobrazit volbu Miniatury.

Tip: Chcete-li obrázek roztáhnout přes celou složku, klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Z menu vyberte Vlastnosti, přepněte se na kartu Zvolit obrázek a klikněte na Zvolit obrázek.

Tipy pro začátečníky

86 – vyšší  kvalita kopírované hudby ve WMP9
Používáte-li pro převod hudby z CD na HDD aplikaci Windows Media Player verze 9, můžete si nastavit kvalitu jednotlivých souborů. Ve WMP9 na hlavní liště klikněte na Nástroje a vyberte Možnosti. Přepněte se na kartu Kopírovat hudbu. V oblasti nastavení kopírování najdete mimo dalších konfiguračních součástí i jezdec Kvalita zvuku. Vyberte požadovanou kvalitu. Chcete-li ještě vyšší hodnotu, vyberte v rolovacím menu Formát volbu Windows Media Audio – bezztrátový.

Tipy pro začátečníky

87 – odeberte tlačítko přejít z Internet Exploreru
Používáte-li IE, zřejmě jste si všimli tlačítka Přejít. Slouží pro odeslání adresy nacházející se v řádku Adresa. Řekněte však sami: Používáte tuto funkci, nebo raději URL adresu odešlete klávesou Enter? Je-li pro vás tedy tlačítko nežádoucí, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z menu vyberte Tlačítko Přejít.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

88 - změna textu v záhlaví aplikace Internet Explorer
Pokud si přejete přidat text do záhlaví aplikace Internet Explorer, můžete využít následující postup. Tedy pokud vám nebude vadit, že text bude přidán na konec řetězce „Poskytovatel aplikace Microsoft Internet Explorer:“. Klikněte na Start, vyberte Spustit a do řádky vepište příkaz gpedit.msc. V novém okně přejděte do větve Konfigurace uživatele -> Nastavení systému Windows -> Údržba aplikace Internet Explorer -> Uživatelské rozhraní prohlížeče. Na pravé straně vyberte položku Záhlaví prohlížeče, v novém okně zaškrtněte řádek Vlastní nastavení záhlaví a vepište svůj text. Změny se projeví při příštím otevření IE.

Tipy pro pokročilé

89 – zpřístupněte si adresář System Volume Information
Pevné disky využívající systém soubor NTFS mají ve svém rootu složku System Volume Information, kterou však nelze otevřít. Chcete-li do ní nahlédnout, pak je zapotřebí přidělit práva pro svůj účet. Klikněte na složku System Volume Information levým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti a poté kartu Zabezpečení. Přidejte svůj login, který používáte pro přihlášení k Windows, do seznamu.

Tipy pro pokročilé

90 – jak zrušit hlášení o nedostatku místa na pevném disku ve Windows XP
Možná vám taky leze na nervy neustálé hlášení o nedostatku místa na HDD. Tato funkce je doménou systému Windows XP a nutno říci, že je velmi "otravná". Můžete ji však nekompromisně odstranit. Najděte větev klíče HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a na pravé straně upravte položku NoLowDiskSpaceChecks na hodnotu 1.

Tipy pro pokročilé

91 – pohybujte se v nabídce Start rychleji
Start menu má napevno definovánu rychlost vysouvání nabídek. Někomu se může zdát, že prodleva je zbytečně dlouhá, někomu zase může připadat krátká. Vy si ji můžete dle svých představ změnit v editoru registru pod klíčem HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Zde vyhledejte hodnotu MenuShowDelay. Číselnou hodnotu dle potřeb buď zvyšte, nebo snižte. Restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

 

Tipy pro začátečníky:

 

92 – jak při ukončení Internet Exploreru vyprázdnit dočasné složky internetu
Nechcete-li, aby po surfování v IE zůstaly na PC dočasné internetové soubory, pak můžete využít tohoto postupu. Na hlavní liště aplikace IE klikněte na Nástroje -> Možnosti Internetu. Vyberte kartu Upřesnit a zatrhněte řádek Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče.

Tipy pro začátečníky

93 – prohlížejte ID3 tagy přímo ve Windows XP
ID3 tag je informace připojená k audio souboru, která obsahuje název písně, autora apod. Není tedy divu, že i Microsoft integroval do Windows XP podporu prohlížení ID3 tagů v souborech. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši například na libovolný MP3 soubor a vyberete Vlastnosti. Přepněte se na kartu Souhrn a klikněte na tlačítko Upřesnit.

Tipy pro začátečníky

94 – jak zjistit IP adresu v síti
Každý počítač připojený k síti pomocí protokolu TCP/IP disponuje IP adresou. Potřebujete-li zjistit tu vaši, stačí, když ve Windows XP kliknete na Start vyberete Spustit a vepíšete příkaz cmd. V novém okně potom zadejte příkaz ipconfig. Úplnou konfiguraci TCP/IP zjistíte zadáním příkazu ipconfig /all. Chcete-li nastavení zobrazit graficky, pak vyberte Vlastnosti vašeho síťového připojení a zvolte kartu Podpora. V systémech Windows 95/98/ME můžete využít příkaz winipcfg.

Tipy pro začátečníky

95 – změna popisků ikon na ploše
Ve Windows XP je pozadí písma ikonek na pracovní ploše standardně průhledné. Pro někoho tento způsob zobrazení písma může být méně čitelný. Můžete ho však změnit. Stiskněte klávesovou zkratku Windows+Pause Break, čímž vyvoláte okno Vlastnosti systému. Přepněte se na kartu Upřesnit. V oblasti Výkon klikněte na tlačítko Nastavení. Nyní v seznamu vyberte řádek Použít stíny popisků ikon na ploše a změny potvrďte tlačítkem OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

96 – jak postupovat, aby bylo možné přejmenovat Koš
V operačním systému Windows již nějakou dobu existuje tzv. Koš, do kterého se přesouvají smazané soubory. Možná jste se ho již někdy pokoušeli přejmenovat. Brzy jste však zjistili, že to nejde. Stačí však malá úprava v editoru registru a problém bude vyřešen. V editoru systému Windows XP najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder a na pravé straně zeditujte položku Attributes. Údaj hodnoty změňte na 70 01 00 20 a počítač restartujte.

Tipy pro pokročilé

97 - zapnutí automatického doplňování jména souboru v příkazové řádce
Pokud jste někdy obsluhovali operační systém Unix, jistě se vám líbila funkce, která umožňuje automatické doplňování textu (uživatelé Windows mohou znát např. z IE). Pokud byste chtěli něco podobného využívat ve Windows NT/2000 a XP, stačí, když v editoru registru najdete klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Command Processor a změníte (pokud neexistuje, tak ji vytvořte) hodnotu položky CompletionChar z 0 na 9. Po zavření editoru již můžete v příkazové řádce využívat nové možnosti klávesy TAB. Stačí, když např. přímo v rootu disku, kde je instalován systém Windows, napíšete cd prog a stisknete TAB. Cesta se změní na cd “Program Files”. Ten pak stačí odeslat a vy se dostanete do složky Program Files.

Tipy pro pokročilé

98 – automatické obnovení okna (pro Windows 95/98 a ME)
Pokud se změní obsah okna, musíte čekat několik vteřin, případně stisknout klávesu F5, aby se dané okno obnovilo (tímto neduhem netrpí Windows 2000/XP). Interval si však můžete dle libosti měnit. Spusťte tedy editor registru a vyhledejte HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Update. V pravé části najdete položku UpdateMode (pokud neexistuje, vytvořte ji) a přiřaďte jí hodnotu 1. Upozorňujeme, že obnovování pracovní plochy zabírá část výkonu PC.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

99 – vyhrajte „vždy“ FreeCell v operačním systému Windows
Kdo rád hraje hry na počítači s operačním systémem Windows, jistě zná i karetní aplikaci FreeCell. Cílem této hry je přesunout všechny karty do domácích polí. Volná pole slouží jako odkládací prostor. Ne vždy se však lze doklikat k úspěšnému výsledku. V tom případě by vám mohl pomoci následující trik. V menu Hra klikněte na položku Nová hra. Po rozdání karet stiskněte kombinaci kláves Ctrl+Shift+F10. Objeví se okno User – Friendly User Interface, ve kterém klikněte na tlačítko Přerušit. Nyní již stačí dvakrát poklepat na libovolnou kartu a máte vyhráno :-). Chcete-li si tedy vylepšit svoji statistiku, neváhejte a podvádějte...

Tipy pro začátečníky

100 – je libo plovoucí panel jazyků?
Víte, že panel jazyků nemusí být umístěn jen v systémové liště Windows XP? Můžete si ho umístit kamkoliv a dokonce bude nad všemi okny aplikací. Můžete si ho nakonfigurovat i tak, aby byl průhledný. Kliknete-li tedy pravým tlačítkem myši na písmena CS vedle hodin, objeví se místní menu, ze kterého vyberte položku Obnovit panel jazyků. Panel se poté přesune do horní poloviny obrazovky. Nyní, když na něj opět kliknete pravým tlačítkem, objeví se další místní nabídka, kde si můžete konfigurovat další vlastnosti.

Tipy pro začátečníky

 

101 - velká písmena na přání v Microsoft Wordu
Používáte-li při psaní textových souborů MS Word, pak se vám někdy může hodit funkce pro kompletní změnu písmen na velká nebo malá. Stačí, když napsaný text označíte a stisknete klávesovou zkratku Shift+F3. Při prvním stisku dojde ke změně všech počátečních písmen na velké. Při dalším stisku kombinace se změní dokonce všechna písmena na velká. No a konečně, při třetím stisknutí se všechna písmena změní na malá.

Tipy pro začátečníky

102 - změna písmena jednotky ve Windows XP
Jistě víte, že pokud přidáte do počítače novou jednotku, například pevný disk, optickou mechaniku (CD-ROM, DVD-ROM), externí disk či flash disk, systém Windows XP těmto jednotkám přiřadí písmeno automaticky. V některých případech to však může být poněkud nevýhodné. Jste-li třeba zvyklí mít na všech PC nazvány disky stejným písmenem, pak jistě uvítáte tento postup. Klikněte pravým tlačítkem na ikonku Tento počítač a z menu vyberte Spravovat. V okně se přesuňte na Správu disku (nachází se pod položkou úložiště). Na pravé straně se zobrazí dostupné jednotky. Pravým tlačítkem klikněte na položku disku (ve spodní části okna), u které chcete změnit písmeno. Objeví se menu, ve kterém klikněte na Změnit písmeno jednotky a cestu. Klikněte na tlačítko Změnit, vyberte nové písmeno,a potom klikněte na OK. Tímto způsobem můžete změnit všechna písmena jednotek, kromě systémové.

Tipy pro začátečníky 

Tipy pro pokročilé:

103 - odpojení modemu při neaktivitě a po uplynutí předem stanoveného času
Pokud se k internetu připojujete pomocí vytáčeného připojení, sami asi víte, jak se nevyplácí zapomenout po brouzdání odpojit modem od telefonní linky. I přesto, že existují aplikace, které hlídají dobu vašeho připojení, může se vám někdy hodit následující trik. V operačním systému Windows NT/2000 a XP klikněte na Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz cmd. Tím otevřete příkazovou řádku systému. Nyní stačí, když vepíšete příkaz net config server /autodisconnect:20, kde 20 je čas v minutách. Jste-li tedy delší dobu neaktivní, dojde po uplynutí definované doby k odpojení modemu. Chcete-li nastavení zrušit, zadejte –1. Okamžité odpojení provedete číslem 0.

Tipy pro pokročilé

104 - jiný způsob odpojení modemu při neaktivitě a po uplynutí stanoveného času
Nevyhovuje-li vám předešlý postup nastavení odpojení modemu ze sítě, pak můžete zkusit jiný způsob, pomocí editoru registru. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\lanmanServer\Parameters. Na pravé straně vyhledejte položku autodisconnect, u které stačí definovat interval (číslo v minutách) pro vypnutí. Po deaktivaci využijte hodnoty 0xFFFFFFFF.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

105 - vložení obrázku na pozadí e-mailu
Poštovní klienti Microsoft Outlook a Microsoft Outlook Express umožňují na pozadí e-mailu vkládat libovolný obrázek, nebo měnit jeho barvu. Stačí, když v nástrojové liště zmíněných programů kliknete na Nástroje a vyberete položku Možnosti. Přepněte se na kartu Formát pošty (v Expressu karta Odesílání). Nastavte Formát zprávy na HTML (není-li již provedeno). Změny potvrďte tlačítkem OK. Nyní, když budete chtít napsat novou zprávu se zajímavým pozadím stačí, když kurzor umístíte do těla zprávy a na liště kliknete na Formát. Vyberete Pozadí, a pak si zvolíte, zda chcete změnit barvu pozadí, či na něj umístit obrázek.

Tipy pro začátečníky

106 - další přístup k vybraným funkcím ve Windows XP
Pod ikonkou Tento počítač (můžete ji najít na ploše Windows) se nenachází pouze správce souborů, jak si někteří uživatelé myslí. Mimo jiné z něho lze spouštět i některé součásti Windows XP. Po jeho otevření se na levé straně objeví několik okýnek, pomocí kterých můžete zobrazit systémové informace PC, otevřít funkci Přidat nebo odebrat programy či změnit Nastavení plochy. Dobrou položkou mohou být také Ovládací panely, kterou jinak naleznete i ve Start menu.

Tipy pro začátečníky

107 - zrychlete start Windows úpravou kontroly IDE kanálů
Při každém startu Windows 2000 a XP dochází k automatickému prohledávání IDE řadiče počítače, na kterém se systém snaží najít nové zařízení. Zda je některá z pozic volná se zjistí až po několika vteřinách. O tuto dobu se však zpozdí start Windows. Volné pozice tedy můžete následujícím zásahem vypnout. Spusťte správce zařízení (stiskněte klávesy Windows+Pause Break, přepněte se na záložku Hardware a klikněte na Správce zařízení). Nyní rozbalte strom řadiče IDE ATA/ATAPI. Objeví se Primární a Sekundární kanál. Poklikejte na jakýkoliv z nich a vyberte položku Upřesnit nastavení. V řádku Typ zařízení vyberte Žádný. Tam, kde položka nefiguruje, je již zařízení nainstalováno. Změny proveďte i na druhém kanálu. Nezapomeňte, že pokud přidáte nové IDE zařízení do PC, musíte volbu opět nastavit na Automatické rozpoznávání!

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

108 - skrytý prohlížeč souborů a internetových stránek
Věděli jste, že ve Windows se kromě internetového prohlížeče (IE) a souborového správce (Průzkumník) nachází i další prohlížeč? Pokud ne, tak vězte, že pro procházení pevným diskem, nebo webem, můžete využít nápovědu Windows. Stačí, když kliknete na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepíšete hh.exe XX, kde XX je cesta k adresáři, který chcete otevřít, či internetová adresa. Ta však musí být včetně http://. Tato alternativa sice nenabízí takové pohodlí, jako IE a Průzkumník, ale někomu se může hodit.

Tipy pro pokročilé

109 - vyprázdnění seznamu ve funkci Spustit
Využíváte-li funkci pro rychlé spuštění programů či internetových stránek apod., (Start -> Spustit), jistě jste si všimli, že v něm zůstávají uloženy předchozí příkazy. Seznam může časem slušně narůst, nebo se může stát nežádoucí. Pro vyprázdnění tohoto seznamu pak stačí navštívit editor registru. Najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU a v ní najdete seznam použitých příkazů. Jednotlivé klíče odstraňte.

Tipy pro pokročilé

110 - jak vypnout balónové tipy v systémové liště
Jistě jste si všimnuli, že Windows XP využívá při různých situacích tzv. bublinkové hlášení v systémové liště. To se někdy může objevit v tu nejméně vhodnou dobu. Je sice pravdou, že v mnoha případech mohou uživatele informovat o důležitých věcech, ale pokud o ně nestojíte, můžete bublinkové tipy vypnout. V systémovém registru najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem a z menu vyberte položku hodnota DWORD. Přiřaďte jí označení EnableBalloonTips. Nyní na ni poklikejte, do řádku Údaj hodnoty zadejte 0 a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

111 - prevencí proti zapomenutí hesla ve Windows XP
Patříte mezi uživatele, zapomínající přihlašovací údaje k počítači? Uživatelské jméno je ve většině případů tvořeno ve tvaru jméno.příjmení, takže si na něj lze lehce vzpomenout, ale co heslo? Máte-li Windows XP, pak si svoji paměť můžete šetřit pro jiné informace. Tato verze Windows totiž uživateli dovoluje vytvořit disketu, se kterou se bude moci přihlásit do systému i po zapomenutí přihlašovacích údajů. Vytvoříte ji pomocí Průvodce při zapomenutí hesla. Náš postup je určen pro počítač, který není připojen k doméně. Otevřete Ovládací Panely (Start -> Nastavení -> Ovládací Panely) poklikejte na Uživatelské účty. Otevře se okno, kde na levé straně naleznete položku Zabránit zapomenutí hesla. Tím spustíte průvodce, který vás provede krok po kroku vytvořením diskety. Při zapomenutí hesla pak stačí disketu vložit do mechaniky a do přihlašovacího dialogu zadat špatné heslo. V dialogovém okně Přihlášení se nezdařilo klepněte na tlačítko Nové heslo. Spustí se Průvodce vytvořením nového hesla, který vám umožní vytvořit heslo nové.

Tipy pro začátečníky 

112 - zabezpečení dat pomocí šifrování
Windows 2000 a XP nabízejí svým uživatelům šifrování dat. Máte-li tedy disk naformátován NTFS souborovým svazkem (lze zjistit ve Vlastnostech disku), můžete soubory a složky chránit před zraky uživatelů pracujících na jednom počítači. Klikněte pravým tlačítkem myši na složku, v ní se nacházejí data k zašifrování a z menu vyberte Vlastnosti. Na kartě Obecné klikněte na tlačítko Upřesnit. V oblasti Komprimace a šifrování, zaškrtněte řádek Šifrovat obsah a zabezpečit tak data. Klikněte na OK a potom ještě jednou. K této složce budete mít nyní přístup pouze vy.

 Tipy pro začátečníky

113 -obnovení složek po přihlášení k Windows
Musíte-li vypnout PC či se z Windows odhlásit zrovna v době, kdy máte otevřených několik složek, pak je to jistě hodně nemilé. Přijdete tak o zobrazené informace, které při příštím přihlášení budete muset znovu načíst. Můžete však zkusit využít následující postup, díky kterému se složky při příštím přihlášení k počítači opět samy otevřou. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows+E), v hlavní liště klikněte na Nástroje. Z menu vyberte Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a zatrhněte řádek Obnovit předchozí složky při přihlášení, a pak klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

114 - změna tapety pod přihlašovacím dialogem
Pokud se velmi často přihlašujete k systému Windows, pak vás již možná mohla omrzet tapeta pod úvodním přihlašovacím dialogem. Nevíte-li, jak ji změnit, zkuste následující postup. Spusťte editor registru (Start -> Spustit vepište regedit) a přesuňte se na klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop. Na pravé straně najděte klíč Wallpaper. Dvakrát na něj poklepejte myší a do otevřeného okna v řádku Údaj hodnoty vepište cestu  (např. C:\BMP\kocky.bmp), kde se váš obrázek nachází. Ten však musí být ve formátu BMP. Potom restartujte Windows.

Tipy pro pokročilé

115 - odstranění tlačítka Vypnout ze Start nabídky
Někteří uživatelé Windows 2000 či XP možná uvítají možnost odstranit ze Start menu tlačítko Vypnout. K tomu stačí opět menší úprava v systémovém registru Windows. Vněm vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Na pravé straně najdete položku NoClose, pokud tam není, vytvořte ji kliknutím v nástrojové liště na Úpravy -> Nový -> Hodnota DWORD. Nyní ji zeditujte a v řádku údaj hodnoty změňte 0 na 1. Tlačítko ze Start menu zmizí po restartu PC. Ale pozor! Mějte na paměti, že vypnutí počítače po tomto zákroku již nebude možné provést nabídkou Start.

Tipy pro pokročilé

116 - povolení či zakázání zápisu na médium v Průvodci zápisem na disk CD
Windows XP obsahují řadu vylepšení. Mezi ně se řadí i možnost vypalovat na média bez nutnosti instalovat dodatečné programové vybavení. Integrovaná funkce se jmenuje Průvodce zápisem na disk CD. Pomocí metody „uchop a pusť“ můžete jednoduše a rychle vypálit soubory z pevného disku na CD. To však jen v případě, že mechanika vypalování podporuje. Někdy může mít systém problémy s detekcí mechaniky. Pokud ji označí špatně, můžete zapisovací funkce průvodce aktivovat ručně. Případně je vypnout a tím je tak znepřístupnit ostatním uživatelům. V registru najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CD Burning\Drives. Pod položkou Drives se nacházejí podklíče reprezentující jednotlivé mechaniky v systému. V každém se nachází hodnota Drive Type. Ta určuje, zda jde o mechaniku bez zápisu (hodnota 1, případně 3) či mechaniku schopnou zápisu (hodnota 2).

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

117 – úplné nabídky v MS Office XP
Pracujete-li často v kancelářském balíku Microsoft Office XP, pak vám po nějaké době mohou vadit takzvané individuální nabídky. S němi se ostatně můžete setkat i ve Start menu systému Windows XP. Naštěstí oboje se dá vypnout. V Office XP to lze provést položkou Nástroje na hlavní liště, kde z menu vyberte Vlastní. V nově otevřeném okně se přepněte na záložku Možnosti a zde zatrhněte boxík Vždy zobrazovat úplné nabídky. Změny samozřejmě potvrdíte kliknutím na tlačítko Zavřít.

Tipy pro začátečníky

118 – stejná barva složek a souborů pro komprimovaná a šifrovaná data
Uživatelé používající komrpimování a šifrování složek ve Windows XP jistě ví, že Průzkumník tyto položky zobrazuje jinou, než výchozí barvou. Tím tak dává najevo, že se složky od ostatních nečím liší. Máte-li těchto složek v PC jen několik, pak jde jistě o užitečnou věc, v opačném případě však mohou spíše vadit. Jejich dekativaci však lze provést vlemi lehce. Otevřete si Průzkumníka Windows (Windows+E) a klikněte na Nástroje -> Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení. V seznamu Upřesnit nastavení vyhledejte řádek Zobrazovat komprimované a šifrované soubory a složky systému NTFS jinou barvou. Zrušte jeho označení a klikněte na OK. Změny by se měly projevit okamžitě.

Tipy pro začátečníky

119 – jak jednoduše sdílet adresáře
V operačním systému Windows XP, existuje pro jednodušší sdílení dat v síti speciální funkce. Pomocí Vytvořit sdílenou složku tak lze vystavit více adresářů, nacházejících se na pevném disku PC, například ve firemní síti. Klikněte na Start a zvolte Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz SHRPUBW.EXE a klikněte na OK. Otevře se okno s názvem počítače. V dalším řádku vyberte sdílenou složku, zadejte název sdílené položky a přidejte popis charakterizující sdílené složky. Klikněte na Další a vyberte, kdo všechno bude mít oprávnění přistupovat ke sdílené složce a jaké úkony s ní bude moci provádět. Nyní stačí stisknout Vytvořit, čímž dojde k vystavení složky na síti.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

120 – připojení k místní síti stále na očích
Toužíte-li mít neustále na očích ikonku signalizující stavy pro připojení k síti, stačí provést malou úpravu a zástupce se po každém přihlášení do systému Windows XP usadí na systémové liště (hned vedle hodin a ikonky reproduktoru). Pro tento úkon musíte být přihlášeni jako administrátor PC, či disponovat oprávněním spravovat PC. Klikněte na Start -> Nastavení -> Ovládací Panely a v okně poklikejte na položku Síťová připojení. Otevře se okno, ve kterém se nacházejí všechna připojení k síti. Poklikejte na to, které je aktivní a stiskněte tlačítko Vlastnosti. V právě otevřeném okně již nyní stačí zatrhnout řádek Po připojení zobrazit ikonku v oznamovací oblasti.

Tipy pro začátečníky

121 – otevírání složky Program Files, či jiné při startu PC
Již několikrát jsme do redakčního e-mailu dostali dotaz, jak zamezit samočinnému otevírání některých složek ve Windows. Někteří uživatelé si stěžovali, že po přihlášení k systému se jim kromě definovaných programů otevře i určitá složka. Nejčastěji Program Files, System32 apod. A to i přesto, že v oblasti Po spuštění se nenachází žádný záznam otevírající složky. Problém je bohužel v registru. V sekci spuštění se totiž nachází záznam vyvolávající právě tyto složky. Pusťte editor registru (Start -> Spustit -> regedit.exe) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Prověřte hodnoty, které jsou nesprávné, neúplné, nebo prázdné. Stejný postup aplikujte také na klíč. HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Tímto způsobem by měl popsaný problém zmizet.

Tipy pro začátečníky

122 – soubory *.zip se zobrazují jako adresáře
Windows XP pracují ve výchozím nastavení se soubory typu *.zip, tak jako kdyby to byly klasické adresáře. Komprimovaná data se tedy například v Průzkumníku Windows zobrazují ve stromové struktuře. Příkazem regsvr32 /u zipfldr.dll to však lze změnit. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít zadejte zmíněný příkaz. Budete-li chtít někdy v budoucnu funkci opět zapnout, pak vložte příkaz regsvr32 zipfldr.dll, tamtéž.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro začátečníky:

123 – jak si vytvořit zástupce na ploše pro poslání nového e-mailu
Máte-li v operačním systému Windows nainstalovaného e-mailové klienta (Outlook, Outlook Express apod.), pak si na pracovní ploše můžete vytvořit zástupce, pomocí kterého lze kdykoliv a to bez nutnosti mít spuštěného poštovního klienta, poslat nový e-mail. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a z menu vyberte Nový -> Zástupce. Do pole Zadejte umístění, vložte následující příkaz mailto:. Jako název zástupce si zvolte libovolný text a klikněte na tlačítko Dokončit. Na ploše se objeví zástupce s ikonkou e-mailového klienta. Pokud na něj poklikáte, otevře se okno s novou zprávou.

Tipy pro začátečníky

124 – jak rychleji otevřít složku uživatele
Chcete-li se rychleji přesunout do své složky (ve Windows XP např. C:\Documents and Settings\jméno a příjmení uživatele) a nechcete aplikovat klasický postup pomocí Průzkumníka či správce souborů, pak stačí navštívit nabídku Start kliknout na Spustit a do řádku Otevřít vepsat příkaz ".". Ten automaticky vyvolá složku právě přihlášeného uživatele.

Tipy pro začátečníky

125 – nový panel nástrojů
Hlavní lišta operačního systému nabízí mnoho možností. Jejím prostřednictvím lze například ovládat operační systém, spouštět programy či mít přehled nad spuštěnými aplikacemi a okny. Na lištu si navíc může umístit i své položky. Stačí, když na ni kliknete pravým tlačítkem myši a z dialogového okna vyberete volbu Panel nástrojů -> Nový panel nástrojů. Nyní je zapotřebí pouze vybrat složku či zadat adresu zástupce panelu.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

126 - zapnutí či vypnutí kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows XP
Na klávesnici se mimo jiných kláves a funkčních tlačítek nacházejí i tři klávesy. Ty jsou na většině klávesnic indikovány LED diodou. Chcete-li mít jejich režim nastaven automaticky po spuštění Windows XP, pak to není problém. Stačí, když navštívíte editor registru a vyhledáte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard. Zde najdete mimo jiné i položku InitialKeyboardIndicators. Změnou hodnot aktivujete či deaktivujete klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Například číslo 2 je příkaz pro zapnutí Caps Locku při startu Windows XP. Vy sami si však můžete nadefinovat, jaké z těchto tří kláves mají být aktivní. Hodnotu tedy změňte na jedno z následujících čísel:

1 - Caps Lock zapnut
2 - Num Lock zapnut
4 - Scroll Lock zapnut
3 - Caps Lock a Num Lock zapnut
5 - Caps Lock a Scroll Lock zapnut
6 - Num Lock a Scroll Lock zapnut
7 - Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock zapnut

Tipy pro pokročilé

127 - mizející stavový řádek v IE
Používáte-li k prohlížení internetových stránek program Internet Explorer, pak jste se již určitě někdy setkali s problémem nezobrazování stavového řádku. Stavový řádek lze opět vrátit jednoduchým způsobem. V menu Zobrazit na hlavní liště IE klikněte na položku Stavový řádek. Pokud však máte problémy, můžete se podívat do systémového registru, zda existují následující záznamy a jsou-li správné. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main a ověřte nastavení hodnot Show_StatusBar=yes a Show_URLinStatusBar=yes.

Tipy pro pokročilé

128 – dejte vašim Windows XP 3D rozměr
Na závěr jsme si pro vás nechali jeden postup, kterým si lze opatřit netradiční vzhled Windows XP a všech jeho nabídek a oken. Otevřete editor registru a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors. V položkách ButtonHilight a ButtonShadow zaměňte číselné hodnoty. Takže v  ButtonHilight bude 128 128 128 a v ButtonShadow potom 255 255 255. Aby se změny projevily, musíte počítač restartovat.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

129 – jak organizovat položky ve Start menu
Instalujete-li do operačního systému Windows hodně softwarového vybavení, pak jistě sami víte, že každý program si vytvoří vlastní složku v menu Programy. Ta se však časem stává zcela nepřehlednou. Řešením by mohly být tzv. skupiny (Grafické programy, Utility či Internet). Do nich pak jednotlivé zástupce umístíte a problém je vyřešen. Pro tuto úpravu je nejlepší využít některého souborového manažera. Díky dvěma panelům bude přesouvání zástupců snadnou záležitostí. Přejděte tedy na C:\Documents and Settings\jméno a příjmení uživatele\Nabídka Start\Programy (ve Windows 9x - Windows/Nabídka Start/Programy). Zde však nenaleznete všechny zástupce programů ve vaší Start nabídce. Proto je tedy lepší uspořádat zástupce v C:\Documents and Settings\All Users\Nabídka Start\Programy. Mějte však na paměti, že změnu může provést pouze administrátor a navíc se projeví všem uživatelům, přihlašujícím se k PC.

Tipy pro začátečníky

130 - deaktivujte si klávesové zkratky pro možnosti usnadnění
Stisknete-li několikrát po sobě určitou klávesu či ji podržíte několik sekund, pak se automaticky aktivuje k ní přiřazená funkce (Jedním prstem, Filtrování kláves apod.). V mnoha případech toto „usnadnění“ může být nežádoucí a spíše na obtíž. Nápravu lze sjednat v Ovládacích Panelech. Klikněte tedy na Start -> Ovládací Panely -> Možnosti usnadnění. Na kartě Klávesnice naleznete tři oblasti. U každé se nachází tlačítko Nastavení. Klikněte na něj a v okně zrušte označení boxu Používat klávesovou zkratku. Stejný postup aplikujte na zbylé dvě funkce.

Tipy pro začátečníky

131 – přihlášení či odemknutí PC i bez CTRL+ALT+Delete
Zabezpečujete-li si počítač zamykáním tedy např. stisknutím kombinace kláves CTRL+ALT+Delete a nechcete při opětovném odemčení či přihlášení do Windows tuto kombinaci na klávesnici znovu zadávat, pak klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz control userpasswords2. Máte-li administrátorská oprávnění, objeví se okno s Uživatelskými účty. Přepněte se na kartu Upřesnit. Zde mimo jiné najdete i zatrhávací boxík Požadovat stisknutí kláves Ctrl+Alt+Delete. Ten kliknutím myši deaktivujte a klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

132 – jak odstranit ikonku Koše z pracovní plochy
Skoro všechny ikonky na pracovní ploše lze odstranit. Můžete je tak vypnout, zapnout, či je smazat. Výjimkou je však Koš. Chcete-li odstranit i tu, musíte tak učinit v registru Windows. Otevřete tedy editor a přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace. Zde najdete i záznam {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} označte ho a klikněte pravým tlačítkem myši. Z dialogového okna vyberte Přejmenovat. Tím budete moci text editovat. Nyní smažte první znak a klikněte na OK. Po restartu PC či stisknutí klávesy F5, ikonka z plochy zmizí.

Tipy pro pokročilé

133 – nadefinujte maximální počet Dokumentů v seznamu naposledy otevřených
Jak jistě sami víte, Windows si pamatují dokumenty, které jste naposledy otevřeli. Najdete je pod volbou Start -> Dokumenty. Nechcete-li jich zobrazovat tolik, či se vám naopak zdá, že se jich zobrazuje málo, navštivte editor registru a sjednejte si nápravu. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Vytvořte hodnotu typu DWORD s názvem MaxRecentDocs. Poklikejte na ni a změňte číselnou soustavu na desítkovou. Potom hodnotě přiřaďte určité číslo, kterému bude po restartu PC odpovídat počet zobrazených položek v menu Start -> Dokumenty.

Tipy pro pokročilé

134 – manipulace a záloha s profily uživatelů
Asi každý uživatel Windows ví, jak je někdy pracné vyladit si svůj profil. Když se vám to konečně povede a vše „šlape” jak má, přijde pohroma v podobě nové instalace a vy můžete vše konfigurovat znovu. To se vám však nemůže stát, použijete-li náš postup. Jste-li majiteli Windows XP, pak se přihlašte jako Administrátor a stiskněte Windows+Pause Break. Tím vyvoláte okno Vlastnosti systému. Přepněte se na kartu Upřesnit a v oblasti Profily uživatelů klikněte na tlačítko Nastavení. Dojde k otevření okna se všemi účty ve Windows XP. Vyberte ten, který si přejete zálohovat (nelze zálohovat ten, pod kterým jste aktuálně přihlášeni) a klikněte na Kopírovat. Potom vyberte cestu, kam se mají data zkopírovat a klikněte na OK. Složku si vypalte. Po nové instalaci stačí zálohovaný profil vrátit na své místo.

 Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

135 - Windows Update soubory pouze ke stažení
Pokud si svůj operační systém pravidelně záplatujete pomocí služby Windows Update, možná vás někdy napadlo, že si již jednou stažené soubory uložíte a přenesete i na jiný počítač, čímž vám odpadne zdlouhavé a zbytečné stahování. Hledat stažené soubory na pevném disku však není jednoduché, ale stačí malý fígl a archív si lze vytvořit. Do internetového prohlížeče zadejte místo adresy http://windowsupdate.microsoft.com pro Windows Update tuto adresu http://v4.windowsupdate.microsoft.com/catalog/cs/ a stiskněte Enter. Po otevření stránky klikněte na odkaz Najít aktualizace pro operační systémy Microsoft Windows a dále postupujte dle instrukcí.

Tipy pro začátečníky

136 - otvírejte Správce úloh pomocí kombinace kláves
Správce úloh je pro některé z nás prakticky nepostradatelným pomocníkem ve Windows. Program Správce úloh poskytuje informace o programech a procesech spuštěných v počítači. Zobrazuje také nejběžněji používaná měření výkonu pro procesy. Vyvolat se dá hned několika způsoby. Standardní postup je přes hlavní panel. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na hlavní lištu Windows a vybrat položku Správce úloh. Toužíte-li ho však vyvolávat klávesovou zkratkou, pak stačí stisknout klávesy Ctrl+Alt+Delete. Je-li počítač v doméně, pak ještě musíte kliknout na položku Správce úloh.

Tipy pro začátečníky

137 – vlastní znaky ve Windows 2000 a XP
Nestačí vám instalované písmo, nebo si chcete vytvořit vlastní znak? Pokud ano, můžete zkusit speciální editor, pro který to bude hračkou. Vytvoříte si tak například vlastní font, který můžete používat v programech, vkládat je do Wordu, Wordpadu apod. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku vložte příkaz eudcedit. Otevře se editor soukromých znaků. Klikněte na OK. V okně si nakreslete vlastní znak. Nyní ho položkou Upravit -> Uložit zapíšete na pevný disk PC. Budete-li ho chtít použít spusťte mapu znaků (Start -> Spustit napsat charmap) a v roletkovém menu Písmo, vyberte Všechna písma. Znak kliknutím na Vybrat zkopírujete do schránky Windows. Do textového editoru ho vložíte klávesovou zkratkou Ctrl+V.

Tipy pro začátečníky


Tipy pro pokročilé:

138 – nenechte se zdržovat při startu systému
Pokud se vám zdá, že po přihlášení k systému Windows XP neúměrně dlouho trvá, než můžete kliknout na nabídku Start či se dostat na panel úloh, pak může být na vině služba Background Intelligent Transfer. Ta má na starosti stahování souborů na pozadí systému. Nápravu si můžete sjednat v nástroji pro konfiguraci systému. Stiskněte Start -> Spustit a vepište msconfig. Přepněte se na kartu Služby a zrušte boxík Služba inteligentního přenosu na pozadí. Klikněte na OK a PC restartujte. Po každém startu Windows se nyní objeví okno s informací o vypnutí některých služeb. Toho se zbavíte zaškrtnutím boxíku Tento dialog příště nezobrazovat

Tipy pro pokročilé

139 – jak zakázat přesouvání ikonek na ploše
Chcete-li uživatelům Windows 9x zakázat přemisťování ikonek na pracovní ploše, pak se vám může hodit následující postup. Pomocí něho totiž zakážete uživateli manipulovat se zástupci. To se může hodit ve školách nebo internetových kavárnách. Klikněte na Start -> Spustit, otevře se nové okno. Do řádku Otevřít vepište příkaz regedit a stiskněte Enter. Tím spustíte editor registru Windows. Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu typu DWORD (klikněte pravým tlačítkem myši, vyberte Nový -> Hodnota DWORD) s názvem NoSaveSettings. Na tuto položku nyní dvakrát poklikejte a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu počítače.

Tipy pro pokročilé

140 - Automatické odstranění nepotřebných DLL souborů z paměti
Windows si s programy nahrává do operační paměti i spoustu dalších souborů, které však při ukončení aplikace ne vždy vymaže. Jedná se o DLL soubory. Ničemu by nevadily, pokud však nemáte málo paměti. Je-li váš počítač vybaven pouze 128 MB RAM, pak se hodí provést tuto úpravu. V registru Windows najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. V levém menu vytvořte nový klíč s názvem AlwaysUnloadDLL. Nyní se přepněte na pravou stranu a hodnotě (Výchozí) přiřaďte číslo 1. PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

141 – pryč s nepotřebnými integrovanými aplikacemi ve Windows XP
Operační systém Windows XP při své instalaci nenabízí volbu integrovaným programů, jež chcete nainstalovat. Standardně se tak nainstalují nejpoužívanější komponenty. Pokud je však nepotřebujete, či se vám zdá, že pouze zabírají zbytečné místo na disku, pak je lze dodatečně odstranit. Odinstalaci lze provést prostřednictvím funkce Přidat nebo odebrat programy. K ní se dostanete přes menu Start -> Nastavení -> Ovládací panely. Po otevření okna Přidat nebo odebrat programy klikněte na ikonku Přidat nebo odebrat součásti systému. Otevře se Průvodce součástmi Windows, ve kterém si lze zatrhávacími boxíky definovat instalované součásti a programy systému.

Tipy pro začátečníky

142 – uložte si své dokumenty do jiné složky
Ne každému uživateli Windows 2000 a XP může vyhovovat umístění některých adresářů. V praxi tak jde o složku Dokumenty. Pokud chcete změnit umístění těchto, pro vás soukromých složek, klikněte na ikonku Dokumenty pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti. Otevře se nové okno, kde pomocí tlačítek změňte aktuální umístění cílové složky. Klikněte na Použít, respektive OK. Windows se vás ještě jednou zeptají, zda si opravdu přejete dokumenty přesunout a po potvrzení operace začne.

Tipy pro začátečníky

143 – hudební složka s obalem ve Windows Media Player
Nedávno jsme si ukázali postup, jak zařídit, aby se při procházení v Průzkumníku u vašich hudebních alb zobrazovaly obrázky alb. Dnes ještě přidáme tip, jak obrázek alba zobrazit i při přehrávání v multimediálním přehrávači Windows Media Player (WMP). Do složky, ve které se nacházejí hudební soubory vložte obrázek alba ve formátu JPG. Přejmenujte ho na folder.jpg. Album spusťte ve WMP a v prostředním okně klikněte pravým tlačítkem myši. Vyberte položku Obrázek Alba.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

144 – ClearType i pro obrazovku pro přihlášení
Pokud používáte funkci ClarType, určitě jste si všimli, že vyhlazování hran se neobjevuje v přihlašovací obrazovce Windows XP (funkci lze spustit z okna Vlastnosti zobrazení, karta Vzhled a pod položkou Efekty druhé rolovací menu). Malou úpravou v registru, jde tento nedostatek napravit. Spusťte editor registru (Start -> Spustit vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop. Hodnotu FontSmoothingType nastavte na 2 a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

145 – jak opravit otevírání odkazu v novém okně Internet Exploreru
Internetový prohlížeč Internet Explorer může své uživatele v některých případech pořádně potrápit. Jedna z popsaných chyb je i nekorektní otevírání odkazů z jednoho IE do nového IE. Pokud se vám tedy stává, že po kliknutí pravým tlačítkem myši na odkaz a vybráním položky Otevřít v novém okně, se sice nové okno otevře, ale stránka se nenačte, zkuste následující postup. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz regsvr32 urlmon.dll, stiskněte Enter. O provedení příkazu budete informováni příslušným oknem.

Tipy pro pokročilé

146 – nastavte si složku jako výchozí pro instalaci programů
Instalujete-li programy nebo hry, pak jistě víte, že standardní cesta pro umístění souborů je C:\Program Files. Používáte-li pro ukládání dat jinou složku a nechce se vám stále zadávat právě toto umístění, upravte si v editoru registru cestu. Spusťte editor a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion. Na pravé straně se nachází položka s názvem ProgramFilesDir. Poklikejte na ni a do řádku Údaj hodnoty vložte cestu, která se má používat pro instalované aplikace.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

147 – jak deaktivovat průvodce vyčištěním plochy
Pokud jste si dosud nehráli s nastavením položek na ploše, pak se vám již jistě někdy stalo, že každých 60 dní se objeví v systémové oblasti bublinová informace o nepoužívaných ikonkách na pracovní ploše. Toto (pro někoho) nepotřebné hlášení má na svědomí funkce Vyčištění plochy. Nechcete-li odstraňovat tyto položky či chcete jen vypnout bublinu, pak klikněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na ploše, vyberte položku Vlastnosti a přepněte se na záložku Plocha. Klikněte na tlačítko Vlastní nastavení plochy a v oblasti Vyčištění plochy zrušte zatržení řádku Spouštět Průvodce vyčištěním ploch každých 60 dnů.

Tipy pro začátečníky

148 – když modem nepracuje (chyba 680)
Trápíte se s instalací modemu a přitom jste si jisti, že tel. číslo a uživatelské jméno s heslem je správné? Pokud se vám při pokusu vytočit číslo vašeho poskytovatele, objevuje hlášení Chyba 680: Nebyl rozpoznán oznamovací tón, pak stačí provést menší úpravu v nastavení. Slyšíte-li z modemu oznamovací tón, pak zkuste zakázat rozpoznávání oznamovacího tónu. To provedete klepnutím na tlačítko Start -> Ovládací panely -> Možnosti telefonu a modemu. Zde klikněte na kartu Modemy a v seznamu nainstalovaných modemů klepněte na ten svůj a poté klepněte na tlačítko Vlastnosti. Na kartě Modem, zrušte zaškrtnutí políčka Před vytáčením čekat na oznamovací tón a poté klepněte na tlačítko OK. Problém by měl být tímto způsobem vyřešen.

Tipy pro začátečníky

149 – jak aktivovat spořič obrazovky ve WMP
Používáte-li pro reprodukci vašich hudebních souborů multimediální přehrávač Windows Media Player verze 8.0, či vyšší a vadí vám, že se u něho nezapíná spořič obrazovky, pak ho zapněte v nastavení. To lze provést v menu Nástroje -> Možnosti. V záložce Přehrávač zatrhněte řádek Povolit během přehrávání spořič obrazovky.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

150 – zkontrolujte správné verze chráněných systémových souborů
V operačním systému Windows XP se objevila celá řada novinek. Mezi ně se řadí například i funkce System File Checker pro ochranu souborů systému Windows. Tento nástroj kontroluje jednotlivé nebo všechny systémové soubory na výskyt chyb a sleduje správná čísla verzí. Chcete-li si prověřit, zda je vše v pořádku, pak klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz sfc /scannow. Otevře se dialogové okno a budete vyzváni k vložení instalačního CD se systémem Windows XP. Budete-li si přát provádět kontrolu při každém startu PC, pak zadejte příkaz sfc /scanboot.

Tipy pro pokročilé

151 - jak vypnout zobrazování informačních obrazovek při bootování, přihlášení, odhlášení a restartu
Pokud se odhlašujete od systému Windows XP, pak jste si již jistě někdy všimli hlášení jako Ukládání nastavení apod. Podobné zprávy se objevují již při nabíhání systému, přihlašování a nebo restartu. Pokud se vám zdá, že byste se bez těchto status oken obešli, pak aplikujte následující postup. Otevřete registr Windows (Start -> Spustit vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Přepněte se na pravou stranu a klikněte pravým tlačítkem myši. Z menu vyberte Nový -> Hodnota DWORD a označte ji jako DisableStatusMessages. Nyní na ni dvakrát poklepejte a přiřaďte jí hodnotu 1. Změna nastavení je platná ihned, takže ji postřehnete již při odhlašování ze systému nebo restartu PC.

Tipy pro pokročilé

152 - jak ve Windows XP vypnout infotipy
Infotipy jsou malé popisky, které se zobrazují nad nějakým objektem pracovní plochy (zástupce, složky, soubory apod.), pokud nad nimi zastavíte kurzorem myši. Nechcete-li je zobrazovat, opět stačí navštívit registr Windows a provést malou úpravu v klíči HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Najděte nebo vytvořte hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako ShowInfoTip. Nyní na ni dvakrát poklepejte a do pole Údaj hodnoty vepište 1. Provedené změny se projeví při příštím startu PC.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

153 – přidejte si do Windows Media Player 9 nové vizualizace
Multimediální přehrávač Windows Media Player 9 (WMP) obsahuje i funkci, pomocí které si lze během přehrávání nechat běžet na obrazovce barevné obrazce - vizualizace. Vizualizace jsou moduly plug-in, které zobrazují obrazce a geometrické tvary měnící se v závislosti na rytmu přehrávané hudby. Několik jich najdete přímo ve WMP, další si lze stáhnout a to na této internetové adrese. Zde stačí kliknout na soubor vizualizace, kterou si přejete. Poté proveďte instalaci, čímž automaticky dojde k importu dat do přehrávače. V něm je pak zapotřebí vizualizaci aktivovat. To lze učinit pod volbou Zobrazit -> Vizualizace a zvolit nově nainstalovanou vizualizaci.

Tipy pro začátečníky


 
154 – jak jiným způsobem kopírovat soubory po síti
Je-li váš počítač zapojen do vnitřní sítě, pak by se někdy mohl hodit následující postup. Jde v něm o to, že pokud potřebujete kopírovat libovolný soubor na jiný počítač nacházející se v síti, nemusíte se k němu proklikávat přes ikonu Místa v síti. Stačí, když kliknete na Start, vyberete Spustit a do řádku Otevřít vepíšete příkaz cmd. Objeví se příkazový řádek, kam stačí vložit příkaz copy, cestu ke kopírovanému souboru a název počítače s nasdílenou složkou, kam se má soubor vložit. Příklad: COPY C:\pozdrav.doc \\JMENO_POCITACE\NAZEV_SDILENE_SLOZKY.

Tipy pro začátečníky 

155 – jak zobrazit informace o souborových systémech disku
V systému Windows XP naleznete i funkci fsutil. Jde o nástroj příkazového řádku, který slouží k provádění úloh souvisejících se souborovými systémy FAT a NTFS. Vám, jako uživatelům, jistě poslouží tento jednoduchý příkaz s následujícím parametrem – fsutil fsinfo statistics c: nebo fsutil fsinfo ntfsinfo c:. Je-li disk formátovaný souborovým svazkem NTFS, pak v prvním případě dostanete statistické údaje o zadaném svazku (c: je disk C) a v tom druhém informace například o počtu sektorů, celkovém počtu clusterů, počtu volných clusterů a informace o začátku a konci zóny MFT.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

156 – poznejte část registru, odkud se startují aplikace při načítání Windows
Často se nás ptáte, jak zamezit automatickému startu aplikací a dalších oken ihned po natažení operačního systému Windows. Kompletní natažení všech programů může trvat v některých případech i desítky sekund, na což jako uživatelé musíte čekat. Někdy je opravdu těžké se těchto programů zbavit, pokud to nelze učinit v jejich nastavení, pak můžete sáhnout buď po speciálních aplikacích, stvořených pro tyto účely, nebo se podívat do registru, kde naleznete klíče, ze kterých dochází k jejich spouštění. Stačí tedy otevřít editor registru (Start -> Spustit do řádku Otevřít vepište příkaz regedit) a podívat se do následujících klíčů:

HKEY_CURRENT_USER\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Run

HKEY_CURRENT_USER\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Run

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunServices

HKEY_LOCAL_MACHINE\
Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
RunServicesOnce

Zde se nacházejí záznamy aplikací, startujících se společně s Windows. Smažte ty (označte myší a stiskněte klávesu Delete), které nepotřebujete.

Tipy pro pokročilé

157 – odstranění složky Okolní počítače
Není-li váš počítač součástí domény, nebo nemáte doma řádnou domácí síť, pak není důvod, proč mít na ploše zobrazenu ikonku Okolní počítače. Pokud si ji tedy nepřejete mít na očích, pak proveďte následující úpravu v registru Windows. Spusťte registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explore. Přepněte se na pravou stranu a zde klikněte pravým tlačítkem myši. Vyberte Nový -> Hodnota DWORD a tu označte jako NoNetHood. Dvakrát na ni poklikejte a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy pro pokročilé

158 – jak zakázat nastavení Koše ve Windows XP
Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu Koše, objeví se kontextové okno, ve kterém se nachází položka Vlastnosti. Když na ni kliknete dostanete se k nastavení vlastností koše systému. Potřebujete-li však například z bezpečnostních důvodů tuto volbu zakázat aktuálně přihlášenému uživateli, vyhledejte v registru Windows tento klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, pokud to chcete učinit všem uživatelům, tak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a vytvořte novou hodnotu DWORD a označte ji jako NoPropertiesRecycleBin. Poté jí přidělte hodnotu 1 a PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

159 - jak zkrátit prodlevu při čekání na kontrolu disku při startu PC
Sami jistě víte, že pokud dojde k restartu PC bez ukončení všech programů, automaticky by při dalším startu mělo dojít ke spuštění funkce scandisk. Ta má za úkol projít a prověřit všechny soubory a složky na pevném disku a zjistit, zda obsažená data nejsou poškozena. K její automatické aktivaci však dojde až po deseti sekundách. Chcete-li si tento čas zkrátit, potom stačí změnit nastavení pomocí jednoduchého příkazu. Přihlaste se jako administrátor, či uživatel s administrátorským oprávněním. Klikněte na Start -> Spustit a do Otevřít vepište příkaz cmd. Nyní se otevřelo okno Příkazového řádku. Do něj zadejte příkaz chkntfs /t:3. Tento příkaz zajistí, že automatická kontrola systému ve svazku FAT, FAT32 nebo NTFS vašeho disku proběhne již do tří sekund. Dobu si lze samozřejmě libovolně měnit.

Tipy pro začátečníky


 
159 - snadná nápověda
Nevíte-li si ve Windows někdy rady, stačí se kdykoliv obrátit na nápovědu. Ta se většinou nachází pod menu Nápověda. Ve Windows XP můžete využít také Centrum pro nápovědu odbornou pomoc. K němu se dostanete prostřednictvím nabídky Start.

161 – vizuální upozorňování místo systémového zvuku
Nemáte-li v PC přítomnou zvukovou kartu (dnes je snad ve všech počítačích), nebo ji nemůžete či nechcete využívat, pak přicházíte o varovné přehrávání zvuků v systému při chybě. Toto varování lze však přesměrovat tak, aby vás upozorňovalo vizuálně např. blikáním okna, lišty apod. Otevřete Ovládací panely a poklikejte na ikonku Možnosti usnadnění. Nyní se přepněte na kartu Zvuk a zatrhněte řádek Používat funkci popisu zvuku. Chcete-li navíc zobrazit i textový popisek k upozornění, pak zatrhněte i druhý butonek.

Tipy pro začátečníky

162 – nadefinujte si obnovovací frekvenci v režimu DirectX
Některé ovladače ke grafickým kartám trpí chybou v podobě absence nastavení rozlišovací frekvence monitoru v režimu DirectX. To se týká především her. Chcete-li si ji tedy napevno nadefinovat, potom klikněte na Start -> Spustit a vepiště příkaz dxdiag. Tím spustíte Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX. Klikněte na poslední kartu s názvem Další nápověda. Zde zvolte tlačítko Přepsat. Do řádku Nová hodnota vepište požadovanou frekvenci. Ale pozor! Zadávejte vždy jen ty frekvence, které podporuje váš monitor (najdete je v manuálu k monitoru).

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

163 – jak pravidelně vymazávat obsah stránkovacího souboru (pagefile)
Operační systémy Windows si na pevném disku vytváří mnoho pomocných souborů. Mezi ně se řadí i tzv. pagefile, což je stránkovací soubor obsahující data z virtuální paměti. Jeho velikost je ve většině případů přímo úměrná 1 a 1 násobku vaší RAM. Může tedy jít vskutku o velký soubor. I tento soubor bohužel podléhá fragmentaci a přístup k němu se tedy časem může značně zpomalit. Proto je dobré vysypávat jeho obsah pokaždé, když dojde k vypnutí PC. Zařídit to lze jednoduchou změnou v registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management. Přepněte se na pravou stranu a poklikejte na položku ClearPageFileAtShutdown. Místo 0 vepište 1. Zavřete registr a PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

164 – jak na vlastní bublinkové tipy ve Windows
Některé verze systémů Windows zobrazuji tipy, které se objevují při stratu PC (Vítejte). Jejich seznam najdete, pokud spustíte registr Windows a vyhledáte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Tips. Chcete-li si vytvořit svůj vlastní tip, stačí, když na některý z nich poklikáte a změníte text za nový. Nechcete-li měnit ty stávající, potom stačí kliknout pravým tlačítkem na pravé straně do volného místa a vybrat Nový -> Řetězová hodnota. Přidělte jí pořadové číslo a poklikejte na ni. Nyní vepište svůj text.

Tipy pro pokročilé

165 – jak aktivovat zobrazování obrazovky smrti
Chybí vám obrazovka smrti (blue screen) při pádu systému ve Windows XP? Myslíte si, že tuto „funkci“ přítomnou snad od první verze Windows se konečně podařilo vyřešit, takže je nepotřebná? Pak nemáte pravdu. Modrá obrazovka totiž byla ve většině případů nahrazena rovnou restartem. Proto se s ní setkáte spíše výjimečně. Vy si ji však můžete zase zapnout. Stačí, když stisknete kombinaci kláves Windows+Pause Break. Tím vyvoláte okno Vlastnosti systému, přepněte se na kartu Upřesnit. Zde klikněte na tlačítko Nastavení v sekci Spuštění a zotavení systému. Ve druhé polovině právě otevřeného okna odškrtněte volbu Automaticky restartovat. Všechna okna potvrďte. Nyní již nic nebrání tomu, aby se obrazovka smrti, při pádu systému, opět objevovala.

Tipy pro pokročilé

166 – jak zabránit při spuštění OE dotazu, zda má přejít do režimu on-line
Nejste-li neustále připojeni k internetu, potom vám možná časem může vadit hlášení programu Outlook Express (OE). Ten se totiž při každém spuštění svého uživatele dotazuje, zda se má přepnout do režimu on-line, tedy zda má navázat internetové spojení. To vás někdy může stát pěkné peníze (především pokud platíte za každou minutu na internetu). Chcete-li se tohoto okna zbavit, pak v OE klikněte na Nástroje -> Možnosti. Na kartě Obecné naleznete oblast Příjem a odesílání zpráv. Vás bude zajímat především druhý řádek s názvem Přijímat a odesílat zprávy při spuštění. Tuto volbu zrušte a klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

167 – jak na vlastní spořič v systému Windows XP
Hromadí se vám řada fotografií na pevném disku a chtěli byste je nějak využít? Tak proč je nepoužít do spořiče obrazovky monitoru? Máte-li operační systém Windows XP, nemusíte dokonce ani stahovat a instalovat speciální program pro výrobu spořiče na míru. Stačí, když na pracovní liště kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete položku Vlastnosti. Nyní se přepněte na kartu Spořič obrazovky. V roletkovém menu na volbu Obrázky. Konfiguraci a tedy i vybrání obrázků provedete po kliknutí na tlačítko Nastavení. V něm si můžete nadefinovat rychlost střídání obrázků, jejich velikost, složku odkud se mají obrázky brát apod.

Tipy pro začátečníky

168 – výpis adresářů a souborů do textového souboru
Jistě jste se již někdy setkali s potřebou někam zaznamenat strukturu vašich adresářů, případně souborů. Manuální přepisování však není dvakrát efektivní a tak může přijít vhod jednoduchý postup. Stačí, když kliknete na Start -> Spustit a vepíšete příkaz cmd. Otevře se Příkazový řádek. Přesuňte se do adresáře, ze kterého chcete udělat výpis. Teď již stačí vložit speciální příkaz dir > vypis.txt. Tím jste provedli výpis z aktuálního adresáře do souboru s označením vypis.txt.

Tipy pro začátečníky

169 – zobrazte si verzi vašich Windows na pracovní ploše
Operační systémy Windows 95 a vyšší mají v sobě zabudovanou funkci, pomocí které mohou zobrazovat verzi a build systému v pravém spodním rohu pracovní plochy. Ta je však ve výchozím nastavení standardně vypnuta. Aktivovat ji můžete pomocí registru. Otevřete tedy registr (Start -> Spustit vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně naleznete položku PaintDesktopVersion (pokud ne, tak ji vytvořte). Poklikejte na ni a místo 0 vepište hodnotu 1. Po restartu se na pracovní ploše objeví verze vašich Windows.

Tipy pro pokročilé

170 - snadnější přístup k defragmentaci disku přes kontextové menu
K defragmentaci disku se lze dostat hned několika způsoby, my vám nyní ukážeme, jak se k němu dostat i přes volbu kontextového menu. Díky tomu se již nebudete muset prodírat různými menu. Otevřete editor registru (Start -> Spustit vepište regedit) a přejděte na klíč HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\Shell. Nyní na položce Shell klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Klíč. Pojmenujte ho jako Defrag. Označte ho a znovu klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Klíč. Tentokrát mu přiřaďte označení command. Teď již zbývá pouze zadat hodnotu pro vyvolání programu C:\Windows\System32\Defrag.exe %1 /f. Zavřete editor registru a PC restartujte. Nyní, když z Průzkumníku Windows, Tento počítač či dalšího manažera souborů kliknete pravým tlačítkem na diskovou jednotku, objeví se kontextové menu a v něm nová položka Defragmentovat.

Tipy pro pokročilé

171 – co dělat, aby si regedit nepamatoval naposledy zobrazený klíč
Pracujete-li často s editorem registru (regedit), jistě jste si všimli, že pokaždé, když ho otevřete, nacházíte se v klíči, ze kterého jste ho opouštěli. Nechcete-li tedy, aby si editor pamatoval místo, kde jste naposledy byli, potom stačí opět jednoduchá úprava. Otevřete editor (Start-> Spustit -> vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Regedit a klikněte na LastKey. Nyní klikněte v liště na položku Úpravy -> Oprávnění, čímž zobrazíte uživatele mající přístup k PC. Vyberte toho uživatele, u kterého chcete provést změnu. V oblasti oprávnění klikněte na Odepřít sloupec Číst a změny potvrďte. Opačným postupem můžete oprávnění zase přidat.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

172 – nastavení automatické aktualizace ve Windows XP s SP2
Pokud jste si nainstalovali servisní balíček pro systém Windows XP s označením SP2, došlo v systému k celé řadě změn. Mezi ty hlavní patří i automatická aktivace funkce hlídání nových aktualizací. K té se dostanete stisknutím klávesové zkratky Windows+Pause Break a kliknutím na záložku Automatické aktualizace, nebo ji můžete spustit z ovládacích panelů. Ve výchozím nastavení je zvolena možnost Automaticky (doporučeně). Ta má za úkol stahovat a instalovat aktualizace každý den ve 3 hodiny. To nemusí vyhovovat každému a tak se jako výhodnější nastavení jeví Oznamovat, ale aktualizace nestahovat ani neinstalovat. Díky této volbě budete prostřednictvím bublinové nápovědy prakticky ihned upozorněni na dostupnost právě zveřejněné aktualizace. Tím je zaručeno, že počítač bude ochráněn v nejbližší možnou dobu.

Tipy pro začátečníky

173 - více basů pro vaše písničky v aplikaci WMP
Zdá se vám, že právě přehrávaná písnička ve Windows Media Playeru není výrazná? Chtěli byste sami její zvuk upravit? Pak to klidně zkuste. V nabídce Zobrazit přejděte na příkaz Rozšíření a potom klepněte na příkaz Grafický ekvalizér (nebo vyhledejte ikonu s místní nabídkou nástrojů pod vizualizačním podoknem). Zde existují předvolby pro různé hudební žánry (kliknete-li na Výchozí), nebo můžete využít dostupné posuvníky k vytvoření vlastních efektů.

Tipy pro začátečníky

174 – IE bez zbytečných vlastností a popisků
Pokud se vám stalo, že po instalaci speciálního skriptu především od vašeho internetového poskytovatele, došlo k pozměnění vzhledu či chování Internet Exploreru - např. titulek okna, obrázky v pravém horním rohu, definici vyhledávací služby pro dialog hledat, výchozí stránka apod. Můžete si od těchto „nechtěných” vlastností opět odpomoci. Některých z nich se zbavíte velmi lehce např. výchozí stránka, ale dalších jen velmi obtížně. Museli byste editovat hodnoty v registru. Vy se jich však díky příkazu rundll32.exe iedkcs32.dll,Clear, můžete zbavit ihned. Postup je jednoduchý. Zavřete všechny okna IE a klikněte na Start -> Spustit -> Otevřít a příkaz vepište do řádku Otevřít.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

175 - zameťte po sobě ve WMP stopy
Používáte-li k přehrávání hudebních souborů a k reprodukci videa multimediální přehrávač Windows Media Player z dílen společnosti Microsoft, a nechcete, aby si kdokoliv mohl prohlédnout, jaké soubory v něm spouštíte, potom se vám jistě bude hodit následující úprava registru Windows. Spusťte editor (klikněte na Start ->Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit) a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\Player\RecentURLList. Označte klíč RecentURLList myší a stiskněte klávesu Delete. Stejný postup opakujte i na větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\Player\RecentFileList. Tím odstraníte všechny záznamy o otevřených souborech. Ale pozor! Klíč se automaticky vytváří s každým spuštěním WMP.

Tipy pro pokročilé

176 – vlastní ikonka jako symbol prázdného a plného Koše
Drobnou úpravou si můžete změnit standardní ikonku Koše ve Windows na vlastní. Tato kosmetická úprava spočívá v editaci registru Windows. Otevřete ho tedy a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\DefaultIcon. Na pravé straně se nacházejí řetězové hodnoty Emty a Full. První slouží k indikaci prázdného Koše a ta druhá k plnému. Poklikem na jakoukoliv z nich se otevře okno a vy do údaje hodnoty zadejte celou cestu k místu, kde se nachází ikonka nová. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy pro pokročilé

177 – zakažte upozornění na novou verzi WMP
Jste-li ve Windows XP spokojeni se stávající verzí přehrávače Windows Media Player (ať už jde o 8 či 9) a nemáte-li zájem o novou, potom vám jistě přijde zbytečné neustále vyskakování okna, jenž vás informuje o možnosti instalovat novou verzi. Automatické oznamování můžete zakázat v systémovém registru. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\MediaPlayer\PlayerUpgrade. Na pravé straně najděte, nebo vytvořte novou textovou hodnotu s označením EnableAutoUpgrade. Změňte její hodnotu na No a PC restartujte. 

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

178 – nadefinujte si vlastní zvukové schéma
Operační systémy Windows podporují tzv. zvuková schémata. Pomocí ovládacího panelu Zvuky a multimédia můžete přiřadit zvuky některým systémovým událostem. Například, dojde-li k chybě, pak se přehraje vybraný zvuk. Chcete-li si definovat vlastní zvuky, potom to lze provést v Ovládacích panelech pod položkou Zvuky a zvuková zařízení. Tu otevřete a přepněte se na kartu Zvuky. Zde v otevíracím menu Zvuková schémata naleznete volbu Výchozí a Bez zvuku. V menu Události programů si můžete vybrat událost, ke které chcete přiřadit zvuk. Pomocí tlačítka Procházet můžete vybírat z předdefinovaných zvuků či použít svůj vlastní. Jediné omezení se týká formátu souboru. Ten musí být totiž ve WAVu.

Tipy pro začátečníky

179 – vypněte automatické spouštění programů při startu Windows XP
Start aplikací společně s naběhnutím Windows probíhá z několika míst (registr, složky). Především ve složce Po spuštění se mnohdy nacházejí položky, které vyvolávají spuštění aplikace při závěrečném procesu natažení systému. Ta se však na pevném disku nachází hned několikrát. Pokud se vám tedy nedaří zakázat spouštění aplikací, potom v C:\Documents and Settings nahlédněte do následujících složek: \Složka uživatele\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (vaše osobní složka), \All Users\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (složka pro všechny uživatele společná) a \Default User\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (položky z této složky jsou automaticky kopírovány do složky nového uživatele systému). Přístup do všech složek mají jen uživatelé s administrátorským oprávněním. Uživatelé s nižším oprávněním mohu přistupovat pouze do své složky.

Tipy pro začátečníky

180 – jak na Ovládací panely ve složce Tento počítač
Chcete-li si nechat zobrazit položku Ovládací panely i pod ikonkou Tento počítač, potom otevřete Průzkumníka Winodws (Windows+E). Zde klikněte na Nástroje -> Možnosti. Vyberte kartu Zobrazení a v seznamu Upřesnit nastavení vyhledejte řádek Zobrazovat složku Ovládací panely ve složce Tento počítač a ten zatrhněte. Poklikáte-li nyní na ikonku Tento počítač, objeví se v oblasti Jiný ikona Ovládacích panelů.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

181 – jak na synchronizaci systémového času
Pomocí příkazu net time je možné synchronizovat hodiny počítače s hodinami jiného počítače nebo domény. Zadáním tohoto příkazu bez parametrů zobrazíte čas platný v jiném počítači nebo doméně v místní síti. Okamžitou synchronizaci lze provést tak, že kliknete na Start tlačítko a vyberete Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz net time /set. Po kliknutí na OK, proběhne synchronizace systémového času vašeho PC se systémovým časem určeným serverem v síti. Máte-li více doménových serverů, potom můžete využít také přepínač /rtsdomain, který určuje podle kterého serveru bude provedena aktualizace.

Tipy pro pokročilé:

182 - zakažte uživatelům používat Ovládací panely
Nechcete, aby se někdo dostal k nastavení operačního systému prostřednictvím Ovládacích panelů, klávesových zkratek a také kontextových menu? Potom ve Windows XP můžete provést malý zásah, díky kterému lze konfiguraci nastavení PC prostřednictvím položek v Ovládacích panelech zakázat. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vložte příkaz gpedit.msc. Otevře se okno Zásady skupin. V něm vyberte větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely. Zde naleznete 4 položky (Zakázat přístup, Skrýt určené panely, Zobrazit pouze určené panely a Vynutit klasický styl Ovládacích panelů). Jejich konfigurací můžete dosáhnout znepřístupnění všech nastavení, (ne)zpřístupnění jen vybraných a také zvolit klasický styl, bez možnosti přepnout se do zobrazení podle kategorií. Po nastavení vždy klikněte na Použít, respektive OK.

Tipy pro pokročilé: 

183 – jak vytvořit neviditelného uživatele Windows XP
Používáte-li pro přihlášení uživatelů ve Windows XP klasickou přihlašovací obrazovku, potom jistě víte, že se v ní nachází seznam všech uživatelů počítače (kromě administrátora). Chcete-li se k PC přihlašovat tak, aby to netušili ostatní uživatelé, proveďte malou změnu v systémovém registru. Ten otevřete kliknutím na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD (klikněte na volném místě pravým tlačítkem myši) a tu pojmenujte přesně podle konkrétního uživatele. Nyní na ni dvakrát poklikejte a přidělte, respektive ponechejte jí hodnotu 0. Pokud budete chtít uživatele zobrazovat, potom ji kdykoliv změňte na 1.

Tipy pro pokročilé:

Tipy pro začátečníky:

184 - Windows Media Player 6.4 je i ve Windows XP
Přešli jste na operační systém Windows XP a zdá se vám multimediální přehrávač příliš těžkopádný? Rádi byste využívali jeho starší a lehčí verzi, oproštěnou o různé funkce? Potom není nic lehčího, než se k němu opět vrátit. Programátoři Microsoftu totiž stařičký přehrávač Windows Media Player ve verzi 6.4 zapracovali i do Windows XP. Najdete ho ve složce Program Files pod Windows Media Player. Nechcete-li se kvůli jeho spuštění zbytečně proklikávat nabídkami, můžete využít také příkazu C:\Program Files\Windows Media Player\mplayer2.exe. Ten stačí zadat do řádku Otevřít ve funkci Spustit. Ta je umístěna ve Start nabídce Windows.

Tipy pro začátečníky

185 - změna dialogového okna pro vyhledávání
Nelíbí se vám dialogové okno funkce Windows pro vyhledávání souborů a složek? Připadá vám zbytečné proklikávat se jeho průvodcem? Potom to změňte. Stačí tento nástroj spustit a v okně kliknout na položku Změnit předvolby. Zde máte, mimo jiné, možnost zbavit se i překážejícího animovaného asistenta, nebo vybrat jiného. To nejdůležitější se však ukrývá pod volbou Změnit výchozí způsob vyhledávání ve složkách a souborech. Ve výchozím nastavení je definováno Standardní. Kliknutím na Rozšířené a poté na OK, se definitivně zbavíte průvodce vyhledáváním.

Tipy pro začátečníky

186 - jak se dostat k integrovanému firewallu ve Windows XP pomocí příkazu
V operačním systému Windows XP se nachází jednoduchý firewall. Ten byl s příchodem druhého opravného balíčku částečně vylepšen. Spustit ho můžete hned několika způsoby. Například z Ovládacích panelů, či vlastnostmi ve volbě Připojení k síti. Vy však můžete použít i další způsob. Klikněte na Start tlačítko, vyberte spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz firewall.cpl. Příkaz odešlete Entrem a poté se otevře okno firewallu.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

187 - jak sdělit zprávu uživateli, který se přihlášuje k Windows XP
Máte-li administrátorské oprávnění k PC, potom můžete dalším uživatelům, kteří se budou k počítači přihlašovat po vás, zanechat zprávu. Ta se jim zobrazí v průběhu přihlašování po stisknutí kombinace kláves CTRL+ALT+DELETE. V systému musí být tedy nastaveno přihlašování prostřednictvím dialogového okna Přihlášení k systému Windows. Poté již stačí otevřít editor registru (Start-> Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit) a vyhledat klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\system. Zde na pravé straně naleznete řetězovou hodnotu s označením legalnoticecaption a legalnoticetext. Pokud se zde nenacházejí, potom je vytvořte kliknutím pravého tlačítka na volné místo. Nyní již nezbývá, než poklikat na první a vepsat název zobrazovaného okna. Editací druhé hodnoty můžete zvolit libovolný text, který se bude zobrazovat uživatelům před přihlášením k PC.

Tipy pro pokročilé

188 - výzva ke změně hesla uživatele před jeho vypršením
O tom, jak je důležité měnit uživatelská hesla se dnes v tomto článku rozepisovat nebudeme. To by bylo povídání na samostatný článek. Aby vaše heslo bylo nezjistitelné, je dobré neustále ho měnit. Máte-li ve Windows XP aktivovanou volbu pro pravidelnou změnu uživatelského hesla (naleznete v Zásadách skupin), můžete si teď lehce definovat, kolik dní před jeho vypršení se má zobrazit nabídka vyzívající k jeho změně. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Na pravé straně naleznete položku passwordexpirywarning. Poklikejte na ni. Zde je standardně nastaveno 14 dní. Vy si však můžete zvolit jiný počet dnů.

Tipy pro pokročilé

189 – jak ztučnit blikající kurzor
Pokud se vám zdá, že váš blikající kurzor myši zobrazující se v textovém poli je málo široký, potom zkuste tento tip. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně by se měla nacházet hodnota DWORD s označením CaretWidth. Její údaj změňte. Standardně je nastaveno 1. Zadáte-li např. číslo 3 bude kurzor 3x širší.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky:

190 – menu Odeslat podle svých představ
Pokud byste přivítali možnost otevírat některé typy souborů např. v Internet Exploreru (IE), prostřednictvím funkce Odeslat, potom to svůj operační systém můžete velmi lehce naučit. Pokud znáte operační systémy Windows, pak jistě víte o možnosti odeslat soubor či složku do předem nadefinovaného programu, nebo místa na PC. Tuto funkci můžete využít například na pracovní ploše, kde kliknete pravým tlačítkem myši na soubor a z menu vyberete možnost Odeslat. V podmenu se potom nachází několik možností (dokumenty, příjemce pošty, disketa apod.). Chcete-li tedy odeslat, respektive otevírat data v některém z programu, zkuste tento postup. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište sendto. Otevře se okno, kde se nacházejí položky pro příjem dat. Vy klikněte pravým tlačítkem na volnou oblast a vyberte možnost Nový -> Zástupce. Otevře se okno, kde vyberte program, který se má otevírat po zvolení této položky v menu Odeslat. My si do ní přidáme IE. Standardní cesta je C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE. Nyní již stačí vyplnit název aplikace a kliknout na Dokončit a vše je hotovo. Kliknete-li tedy nyní na soubor ve formátu .gif, jpg, htm, html, .txt, ico, etc atd. pravým tlačítkem myši a zvolíte Odeslat do IE, otevře se Internet Explorer a v něm data obsažena v souboru.

Tipy pro začátečníky

191 - jak vložit záhlaví a zápatí na stránku v Excelu
Záhlaví a zápatí stránek je užitečnou funkcí. Lehce si tak můžete očíslovat dokument, nebo do něj vložit hlavičku firmy apod. Avšak v programu MS Excel na rozdíl od MS Wordu, kde se záhlaví a zápatí stránek vkládá pomocí menu Zobrazit, se záhlaví a zápatí vkládá trochu jinak. Otevřete-li tedy Excel klikněte na Soubor a vyberte Vzhled stránky. Přepněte se na kartu Záhlaví a zápatí. Zde si můžete vybrat z otevíracího menu, předdefinovaný formát, anebo si vytvořte svůj vlastní nový. To lze učinit kliknutím na Vlastní záhlaví nebo Vlastní zápatí. Můžete definovat levý, prostřední a pravý oddíl zvlášť. Dokonce lze používat grafiku, datum apod.

Tipy pro začátečníky

192 – nepoužíváte náhodou špióna ve Wordu?
Není ukládání jako ukládání. Možná vám předchozí věta přijde divná, ale pokud používáte textový editor MS Word, potom můžete pro ukládání dat, využít dva způsoby. Dokument lze tedy uložit pomocí klávesové zkratky CTRL+S, kliknutím na disketu, či výběrem Uložit v menu Soubor. Uložení dokumentu může chvilku trvat (zvláště na pomalejších strojích), rychlejší ukládání lze povolit v menu Nástroje -> Možnosti - > Ukládání kliknutím na volbu Povolit rychlé ukládání. Tímto způsobem, však zapnete funkci, kdy Word ukládá pouze změny v dokumentu. To znamená, že pokud něco napíšete, poté uložíte a následně to změnite, budou všechny změny zaznamenány v souboru. Používáte-li tedy tuto funkci a poskytujete soubory dál, může si tato data kdykoliv a kdokoliv později vytáhnout. Proto je v některých případech dobré funkci deaktivovat. Výsledné soubory mohou navíc zabrat i o něco méně místa na disku.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

193 - změna formátu data v systémové liště
Používáte-li v operačním systému Windows XP širší řádku hlavní lišty, jistě nedáte dopustit na možnost zobrazovat v informační části nejen aktuální čas, ale také celé datum, ve formátu den, měsíc a rok. Formát zobrazování se dá lehce změnit. Stačí, když navštívíte editor registru. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International. Na pravé straně se nachází položka sShortDate, ta řídí formát zobrazování celého data. Poklikejte na ní a zkuste hodnotu změnit na d.M.yy. Restartujte počítač. Po novém startu se datum zobrazí ve formátu 9.11.04. S nastavením lze experimentovat. Místo teček tak nap. Lze využívat jiné oddělovací značky jako lomítka atd.

Tipy pro pokročilé

194 - automaticky start procesu explorer.exe po jeho pádu
Soubor nebo chcete-li proces explorer.exe, což je Shell je nutný pro běh systému Windows. Pokud tedy dojde k jeho pádu, nebude vám pracovat Průzkumník, neuvidíte hodiny, hlavní panel, lištu start atd. K jeho znovu nastartování stačí, aby byl opět spuštěn. To lze provést buď ručně, nebo automaticky v registru Windows. Spusťte editor a najděte klíč  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujet ji jako AutoRestartShell. Poklikejte na ni a přidělte ji hodnotu 1, PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

195 - jak zařídit aby se poslouchání rádia či TV ve WMP nesekalo
Multimediální program Windows Media Player (WMP) neslouží jen k přehrávání audio a video souborů, pomocí něho si totiž lze například naladit rádiovou stanici, nebo TV vysílání. To znamená, že program dokáže přijímat mediální datové proudy. Během přehrávaní však může docházet k občasným výpadkům (opakované zastavování a spouštění zvuku nebo obrazu). V těchto případech může pomoci nastavení vyrovnávací paměti WMP. Díky tomu si program stáhne do PC více dat a vy si krátkodobého výpadku ani nepovšimnete. Otevřete přehrávač a v nabídce klikněte na Nástroje -> Možnosti. V otevřeném okně vyberte kartu Výkon a v menu Vyrovnávací paměť pro síť zatrhněte volbu Do vyrovnávací paměti ukládat. Zde nastavte vyšší číslo než standardních 5 sekund. Doporučujeme kolem 10-15 sekund obsahu. Změny potvrďte a začněte nerušeně poslouchat.

195 - Tipy pro začátečníky

196 - jak odebrat ze systému Windows XP SP2, když to nejde
Ti z vás, kteří si nainstalovali druhý opravný balíček pro operační systém Windows XP a nejsou s ním spokojeni, ho můžou opět odebrat. To provedete tak, že spustíte funkci Přidat nebo odebrat programy, kde SP2 naleznete v seznamu. Pokud však došlo k nějaké chybě či se vám ho nedaří pomocí tohoto rozhraní ze systému dostat, potom zkuste druhou možnost. Klikněte na tlačítko Start -> Spustit a do řádku Otevřít zadejte příkaz C:\windows\$NtServicePackUninstall$\spuninst\spuninst.exe. Dojde ke spuštění Průvodce odebráním produktu Windows XP Service Pack 2.

196 - Tipy pro začátečníky

197 - jak ZIP soubor opatřit heslem
Používáte-li ve Windows XP standardně dodávanou funkci na komprimování souborů, potom si nově vytvářené archivy v ZIPu můžete velmi lehce heslovat. Stačí, když na již zkomprimovaný archív poklepete myší a v hlavním menu vyberete možnost Soubor -> Přidat heslo. Do prvního řádku vepište heslo a to poté ještě jednou zopakujte.

197 - Tipy pro začátečníky

198 - jak zjistit aktuální rychlost vypalování CD/DVD v Neru
Používáte-li pro vypalování vašich CD a DVD disků program Nero Burning ROM od společnosti Ahead, jistě jste si všimnuli, že při zápisu dat zobrazuje pouze nastavenou rychlost vypalování a nikoliv tu skutečnou. Možná jste také netušili, že na tuto nastavenou hodnotu nevypaluje ihned od startu procesu. Chcete-li se tedy dozvědět, jak se rychlost postupně zvyšuje a mít tak přehled o hbitosti mechaniky, navštivte systémový registr Windows a proveďte drobnou úpravu. Spusťte registr Windows (Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regedit). Nyní vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Ahead\Nero - Burning Rom\Recorder. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Pojmenujte ji jako ShowSingleRecorderSpeed. Nyní na ni poklikejte a hodnotu upravte na 1. Zavřete editor a PC restartujte. Po novém startu a započetí vypalování v Neru, by se aktuální rychlost měla začít automaticky zobrazovat.

198 - Tipy pro pokročilé

199 - jak vypsat spuštěné procesy do textového souboru
Kdo by neznal ve Windows tzv. Správce úloh. Ten poskytuje několik informací o programech a procesech spuštěných v počítači. Potřebujete-li si uložit aktuálně spuštěné procesy, potom vám nezbývá, než je ručně přepsat a nebo použít další funkci ve Windows XP. Stačí, když opět kliknete na Start -> Spustit a zadáte příkaz cmd. V okně nyní zadejte jednoduchý příkaz tasklist /svc >tasklist.txt. Po odeslání dojde k vytvoření souboru se seznamem procesů v adresáři, ve kterém se aktuálně nacházíte. Pokud zadáte pouze tasklist /svc, dojde k vypsání úloh na obrazovku monitoru.

199 - Tipy pro pokročilé

200 - zakažte používání funkce Vyčištění pracovní plochy
Funkce Vyčištění pracovní plochy přítomná ve Windows XP má sice uživatelům pomáhat, ale většina z nás však po ní netouží, proto ji každý raději deaktivuje. Chcete-li ji však v systému zcela zakázat, to znamená odebrat i z nabídky, odkud se spouští, musíte otevřít okno Zásady skupin. Klikněte na Start -> Spustit a zadejte příkaz gpedit.msc. Otevře se dialogové okno. V něm se přepněte na Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Plocha. Na pravé straně najdete volbu Odebrat průvodce vyčištěním plochy. Poklikejte na ni a nastavte Povoleno. Změny potvrďte.

200 - Tipy pro pokročilé

BONUS - zajímavý způsob zobrazení týmu autorů Nera
Naším bonusovým tipem je odhalení malého velikonočního vajíčka (easter eggs), což je jakási památka autora či týmu autorů softwaru. My se podíváme na jedno v aplikaci Nero Burning ROM. Spusťte Nero Burning ROM a klikněte na Nápověda -> O programu Nero Burning. Nyní kdekoliv na obrázku poklikejte myší. Dalším dvojklikem změníte efekt rolování. Aplikovat můžete ještě další dva dvojkliky.

 

PDF ke stažení
V úvodu článku jsme slíbili, že všechny uveřejněné tipy a triky si budete moci stáhnout také v podobě PDF souboru. Slib nyní plníme. Chcete-li si tedy námi zveřejněných dvě stě návodů prohlížet také v offline podobě, pak máte příležitost. Náš seriál však stále ještě neskončil. Opět se tedy můžete těšit na další užitečné postupy, které se vám mohou hodit.

Soubor komprimován v RARu: Upravte si Windows na 200 způsobů (2.2 MB)
Soubor komprimován v ZIPu: Upravte si Windows na 200 způsobů (2.3 MB)
Soubor ve formátu PDF: Upravte si Windows na 200 způsobů (2.2 MB)

 

Ještě dodáme, že pro prohlížení souboru je nutné mít v počítači instalován program Adobe Reader. Poslední českou verzi, můžete bezplatně stahovat z adresy Adobe Reader (21 MB).

,