Obama: Internet musí fungovat bez blokování a škrcení. Sám to nezvládnu

  • 76
Americký prezident Barack Obama otevřeným dopisem a proslovem podpořil myšlenku internetové neutrality. Velké společnosti podle něj nesmějí dostat možnost zaplatit pro své služby vyšší rychlost na úkor konkurence. Rozhodnutí však není na prezidentovi, ale na nezávislé Federální komunikační komisi.

„Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné. A tyto principy – myšlenka internetové neutrality – rozpoutaly revoluci a daly inovátorům šanci uspět,“ zahájil Barack Obama svůj proslov na podporu internetové neutrality. „Opustit tyto principy znamená ohrozit internet, jak jej známe. Proto mám plán, jak udržet internet svobodný a otevřený. A proto naléhavě žádám Federální komunikační komisi (FCC), aby udělal vše pro ochranu internetové neutrality pro všechny.“

Internetová neutralita

„Net neutrality“ předmětem diskuzí, komentářů i parodií

Princip internetové neutrality je zjednodušeně řečeno principem rovnoprávnosti dat přenášených po internetu. Brání tak například tomu, aby si firma X provozující videoserver Y zaplatila u poskytovatelů výsadu vyšší rychlosti pro svá data. Zákazníci by pak přirozeně preferovali užívání této rychlejší služby, což by ohrozilo vyjadřování firem a jednotlivců, kteří by si rychlejší cestu k zákazníkům nezaplatili.

Zajímavé i vtipné komentáře k net neutrality:

Debata o internetové neutralitě se v USA rozhořela poté, co v lednu 2014 odvolací soud rozhodl, že způsob, kterým FCC prosazovala princip internetové neutrality, je v rozporu se zákonem.

To ovšem podle Obamy neznamená, že by internetová neutralita neměla šanci. „Soud neřekl, že internetová neutralita je nezákonná, řekl jen tolik, že FCC zvolila k jejímu prosazení špatný postup,“ napsal Obama ve svém veřejném prohlášení.

Internetová neutralita - pojem zavedený profesorem práv Timem Wu v roce 2003 - je princip, který zajišťuje rovnocenný (nediskriminační) přístup uživatelů internetu k této komunikační síti. Neznamená, že mají všichni stejnou rychlost internetu, ta totiž záleží například na kapacitě a vytížení té které linky. Internetová neutralita ale znamená, že všechna data přenášená po této lince jsou posílána se stejnou prioritou. Nemůže tedy dojít k situaci, kdy například jeden datový balíček dostane přednost před jiným na základě obsahu, původu nebo typu služby. Opakem internetové neutrality by byla například situace, za které by si firma mohla předplatit výsadní právo pro své služby na úkor služeb ostatních firem. To by vedlo ke zpomalení konkurence, která by si zaplacení poplatku za „rychlejší pruh“ nemohla dovolit.

Žádné blokování, žádné škrcení

„Od samého počátku byl internet založen na základních principech otevřenosti, férovosti a svobody. Nejsou zde žádní vrátní, kteří rozhodují, na jaké stránky můžete jít. Na informační superdálnici se neplatí žádné mýtné,“ vysvětlil Obama běžné důvody pro zachování internetové neutrality. „Opustit tyto principy znamená ohrozit internet, jak jej známe.“

Prezidentův plán - který zřejmě u veřejnosti najde větší podporu, než které se v současné době těší samotný prezident - klade důraz na čtyři pravidla:

  • Žádné blokování - poskytovatel nesmí blokovat legální obsah
  • Žádné škrcení - poskytovatel nesmí některým službám uměle zaškrcovat linku a tím je zpomalovat na úkor jiných služeb
  • Zvýšená transparence - Obama žádá FCC, aby se zasadila o větší transparentnost napříč komunikačním procesem, nejen na úrovni ISP
  • Žádná placená priorita - žádná služba nesmí stát v pomalém pruhu, zatímco jiná si za poplatek koupí rychlou cestu k zákazníkovi

„FCC by měla jasně říci, že ať už používáte počítač, mobil nebo tablet, internetoví poskytovatelé nemají ze zákona možnost blokovat nebo limitovat přístup ke stránkám,“ říká Obama. „Poskytovatelé nemají právo rozhodovat, ve kterých e-shopech můžete nakupovat nebo které streamovací služby můžete používat. A nesmí si od společností nechat platit za rychlejší přístup zákazníků a znevýhodnění konkurence.“

Obama: „Podporuji 4 miliony Američanů, sám nic nezmůžu“

Federální komunikační komise požádala veřejnost o vyjádření a dostala rekordní téměř čtyři miliony připomínek, většinou podporující zachování nebo posílení tohoto principu. Na to se odvolává Obama: „Američané dali najevo svůj názor, zastali se principů, které dělají internet mocným nástrojem změny. Dokud budu prezident, budu za to bojovat také.“

Konkrétně Obama žádá FCC, aby „reklasifikovala internetové služby do článku 2 zákona známého jako Telekomunikační zákon. Řečeno jednoduše, chci, aby uznali, že pro většinu Američanů se internet stal nezbytnou součástí každodenní komunikace a všedního života.“

V reakci na prezidentovo prohlášení se Tom Wheeler, předseda FCC, nechal slyšet, že jde o komplexní problematiku. Uvítal prezidentovu aktivitu, ale předeslal, že je potřeba více času. „Čím déle se problémem zabýváme, tím spletitější je. Musíme to udělat pořádně, jednou provždy, abychom na internetu ochránili inovátory i spotřebitele.“ Wheeler také přiznal, že on osobně sdílí prezidentův názor a je proti placenému upřednostňování obsahu na internetu.

Aktualizace: Doplnili jsme podrobnější popis internetové neutrality.