USB-C konektor | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Problematické USB-C už vám zařízení nezničí. Přístroje je zkontrolují

  • 20
Specifikace na kabely USB-C přinesly na toto rozhraní poměrně velké nároky. Přesto se objevila řada kabelů, které sice nesly tuto značku, ale jejich funkčnost byla problematická.

Organizace USB Promoter Group, která se zabývá vývojem formátu USB, připravila autentifikační specifikaci, která umožní odlišit problematické adaptéry a USB-C kabely od těch plně funkčních. Díky ní bude moci samotné zařízení zjistit, zda je k němu připojen správný kabel. K tomu má využít šifrovaný protokol, který umožní ověřit některé specifikace výrobku a také jeho pravost prostřednictvím certifikátu.

Výrobci mohou používat jednotlivá USB loga pouze tehdy, pokud splní specifikaci po danou kategorii.

Organizace tak reaguje na celou řadu problémů, které způsobují kabely výrobců, již se orientují především na cenu.

Špatné kabely a zničený Chromebook

Přesvědčil se o tom i Benson Leung, který se mimo jiné podílel na softwarové implementaci USB do nových zařízení Chromebook a Pixel C. Sám nyní kabely testuje a výsledky průběžně zveřejňuje na svém účtu na Amazonu.

A právě při testech rozhraní USB-C zjistil, že ne všechny kabely a adaptéry, které jsou na trhu, splňují všechny požadavky a některé z nich mohou být i závadné. Na základě těchto dílčích zjištění se rozhodl, že podrobí zkoumání co největší množství USB-C kabelů, jež se prodávají prostřednictvím Amazonu. To je už poměrně slušný vzorek, z nějž lze vyvodit určité závěry.

Zjistil tak problémy například v kvalitě použitého materiálu nebo vlastnostech odporů, které neumožní bezpečné napájení. Řada prý nesplňovala potřebné vlastnosti, aby bezpečně umožnila napájení externích zařízení.

Problémy se přitom nevyhýbaly ani známějším výrobcům. Velký rozruch tak Leung vyvolal například recenzí napájecího kabelu a adaptéru firmy OnePlus, která vyrábí stejnojmenné mobilní telefony. Podle jeho zjištění testovaný komplet nesplňuje požadavky specifikace USB-C v 1.1, ale předchozí verze. proto jej nedoporučil k napájení zařízení jako je Nexus 6 nebo Pixel C. Firma nakonec přistoupila k vrácení peněz zákazníkům, kteří o to požádali.

Ještě větší dopad měla jeho informace o kabelu, který mu zničil Chromebook Pixel. Patrně i na základě této recenze přistoupil Amazon k tomu, že proti výrobcům špatných kabelů zakročí a přestane je prodávat. Od posledního března tak na svůj seznam zakázaných výrobků dodal i USB-C kabely, které nesplňují specifikaci vydanou USB Implementers Forum.


Témata: kabel, USB, Amazon