Odolné USB paměti v testu

Odolné USB paměti v testu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Dokážete svou nešikovností zničit USB „flashku“? Zkusili jsme, co vydrží

  • 55
Co se stane, když „flashku“ s daty upečete, zmrazíte, vyperete v pračce nebo hodíte z okna druhého patra? Vyzkoušeli jsme to za vás.

Ceny USB pamětí klesly na téměř legrační úroveň, 32 GB „flashku“ dnes koupíte za pětistovku. I díky tomu již mnoho uživatelů nehledá jen nejvýhodnější poměr kapacita/cena, případně rychlost/cena, ale může se zaměřit i na další parametry, například mechanickou odolnost. Na tu jsme se zaměřili ve svém testu my.

Do testu výrobci zapůjčili tři odolné paměti: Lexar Tough Drive 64 GB za 849 Kč, Corsair Survivor Stealth Military 32 GB za 739 Kč a Kingston DataTraveler Locker+ G3 16 GB za 649 Kč (současné pogumované „rugged“ modely končí, nové přijdou až na podzim). K nim jsme pro srovnání přidali Lexar Jump Drive V20, obyčejnou celoplastovou USB paměť prodávanou v blistrech po třech kusech, přičemž jedna 8GB přijde na 104 Kč včetně DPH - ta nám měla dát srovnání, kde je hranice mezi pamětí odolnou a obyčejnou.

Lexar Tough Drive 64 GB

K čemu je vlastně odolnost u USB pamětí? K tomu, aby odolaly nástrahám nešikovnosti uživatele. Co se jim tedy může stát? Můžete je nechat v rozpáleném autě nebo na slunci. Můžete je zapomenout venku na mrazu. Můžete je omylem vyprat v pračce. Mohou vám vypadnout z kapsy a v případě že se to stane při vyndavání klíčů, snadno se proletí schodištěm i o několik pater níže. A může vám při tom na ni šlápnout soused.

Těmito testy, v tomto pořadí, zkoušené paměti prošly. Před prvním testem jsme ověřili jejich bezchybnost pomocí testu Check Flash, nahráli vzorek dat a po každém testu zkusili možnost přečíst uložená data a opět ověřili stav paměti pomocí Check Flashe.

Vedro může být problém

Paměti jsme nechali celý den spolu s teplotním čidlem zabalené do černé fólie na letním slunci. Teplota při tom vystoupala na 56,3 °C, což nám nepřipadalo dostatečné, a proto jsme je dali ještě dopéct do elektrické trouby na 75 °C na dvě hodiny.

Corsair Survivor Stealth Military 32 GB

Všechny odolné paměti jsme z trouby vytáhli bez vizuálních změn, ale plast kontrolní obyčejné paměti mírně povolil. Zejména v oblasti konektoru, kde se prověsil tak, že nebylo možné paměť do USB portu počítače zasunout. Po vychladnutí jsme tedy prověšený plast ořízli odlamovacím nožem.

Po připojení k počítači však všechny paměti fungovaly, data bylo možné číst i zapisovat a kontrola pomocí Check Flashe neodhalila žádné chyby.

Mráz není problém

I při dalším testu jsme zůstali v kuchyni, ale tentokrát jsme paměti zavřeli na 12 hodin do mrazáku s teplotou -18 °C.

Kingston DataTraveler Locker+ G3 16 GB

Tímto testem prošly všechny paměti zcela suverénně, po ohřátí na pokojovou teplotu a oschnutí námrazy fungovaly zcela bez problémů.

Voda může být komplikací

S dalším testem jsme se přestěhovali do koupelny. USB paměti byly zavřené v kapsičkách a zkráceným programem Bavlna na 1 hodinu 20 minut vyprány na 40 °C, s odstředěním 1 400 otáček, s pracím práškem na barevné prádlo, bez aviváže.

Po vyjmutí z pračky jsme zkontrolovali stav. Odolné Lexar a Kingston měly trochu vody pod víčkem a na USB portu. Zda se voda dostala někam dál, můžeme jen odhadovat, protože paměti nelze vratně rozebrat. Ve šroubovacím pouzdře Corsair bylo samozřejmě úplné sucho. Do obyčejné paměti, která neměla mezi portem a elektronikou žádnou přepážku, se voda dostala úplně všude.

Lexar Jump Drive V20

Všechny paměti jsme nechali několik hodin uschnout a poté vyzkoušeli. K mírnému překvapení opět fungovaly úplně všechny, včetně té kompletně vytopené.

Zde je potřeba jen podotknout, že voda, obzvláště v kombinaci s práškem, mohla na deskách pamětí zahájit oxidační procesy, které mohou paměť znefunkčnit až po nějakém čase. Dobrou zprávou tedy je, že vypraná flashka neznamená automaticky ztrátu cenných dat, pouze byste na ni neměli nadále spoléhat s důležitými daty. Což neplatí o šroubovacím krytem chráněné paměti Corsair, té se voda nedotkla.

Šlápnutí bez problémů

Nejrychlejší test. Paměti byly položeny na dlažbu, kde se po nich postupně prošli dva dobře živení redaktoři, oba mají přes 100 kilogramů. Pouzdra všech pamětí to ustála bez vizuálních změn, tedy až na mírně odřené pouzdro flashky od Kingstonu, což však nemělo vliv na funkčnost.

Pád = kámen úrazu

I v dalším testu hrála roli dlažba před redakcí, ale tentokrát na ni paměti dopadly volným pádem ze druhého patra. Hod jsme zopakovali třikrát, aby se minimalizoval vliv náhody na to, v jakém úhlu paměť dopadne.

Tento test byl konečnou pro odolnou paměť Lexar - náraz na desce vytvořil studený spoj a paměť se odmítala připojit k počítači (ten ji viděl jako neznámé zařízení). Při prohnutí paměti vůči portu se paměť nakrátko připojila a viděli jsme obsah - je tedy pravděpodobné, že po opatrném rozebrání a připájení nárazem uvolněných spojů by mohla vydat uložená data.

Testované paměti na konci testu.

Ostatní paměti, včetně té obyčejné za 104 korun, pád přežily bez vlivu na funkci - lehoučkému plastovému tělu se nestalo vůbec nic, kovová těla Corsairu a Kingstonu byla potlučená.

Závěr testu

Všechny vyzkoušené USB paměti se ukázaly odolné i vůči poměrně nešetrnému zacházení. Potěšitelné je, že ani vysoké teploty ani vniknutí vody nemusí znamenat ztrátu dat. Největším rizikem se ukázal pád z velké výšky. Pokud potřebujete mít paměť opravdu odolnou, pak je určitě dobrou volbou Corsair se šroubovacím pouzdrem. I když se díky velikosti „zátky“ špatně připojuje k některým supertenkým notebookům.