Úsměv, prosím :-)

Úsměv, prosím :-) | foto: Profimedia.cz

Úsměv, prosím! Jak vyfotit nefalšovaný smích a moc se neztrapnit

  • 25
Řekněte sýr? Úsměv na fotku dostanete i jinak. A lépe. Pomohou vám nejnovější technologie, vtipy, hračky i fígle. Poradíme vám ty osvědčené, a navíc si můžete vyzkoušet, zda rozeznáte upřímný úsměv od strojeného.

Tááák, výborně... První řada trochu víc k sobě... Skvělé! Slečinka ve druhé řadě hlavičku trochu nahoru, prosím. Vydržíme. A teď, řekněte sýýýr, pozor, vyletí ptáček... Tak takto jsou nejčastěji děti přemlouvány k přirozeným úsměvům na skupinových fotografiích.

Poradíme vám, jak při focení úsměv na tváři vyvolat, ne jak je k němu přemluvit. Lidé tak budou ochotní k většímu experimentování, budou působit přirozeněji a především se u focení nebudou kabonit či vztekat. Pokud i tak chcete pořídit zajímavé skupinové fotky, budete na to muset jít s rozmyslem nebo využít více či méně férové technologické fígle.


Technologie smíchu: Bez úsměvu není fotka!

Smějete se naplno? Nebo jen na 62 %? Software pro "měření úsměvu" byl zpočátku záležitostí doslova úsměvnou. Internet obletěl screenshot z neveřejně testovaného programu společnosti Omron, který "změří" úsměv obličejů na fotce. Přestože tento konkrétní program se již od té doby nikde veřejně neukázal, přišly další podobné, které již své uplatnění našly.

Měření úsměvu - OMRON

Asi s nejznámější funkcí týkající se úsměvu přišla společnost Sony. "Smile Shutter" slibuje vyfotit snímek pouze v případě, že obličej na záběru identifikovaný je obličej usmívající se - vyhodnocení probíhá na základě matematické analýzy obrazu. Canon zase kromě detekce obličeje nabízí Smile Assist, který nazoomuje na obličeje v záběru, aby fotograf lépe viděl, zda se všichni jak se patří zubí. S fotografováním smíchu se pokusí pomoci také přístroje značek Nikon nebo Samsung.

A co když máte více fotografií skupiny lidí, ale žádná není to pravé? Na každé se směje někdo jiný, ale najednou se nikde všichni nesmějí? Jeden z výzkumných projektů Microsoftu se snaží dát laikům do ruky nástroj, který by provedl automatizovanou fotomontáž. Group Shot umožňuje snadné vytvoření kompozitního obrázku. Ovšem pozor, tady už jde o manipulaci s fotkou a ta je pro některé účely (dokumentární, žurnalistické) zcela nepřípustná.


Fotoaparát možná pomůže vystihnout správný okamžik, počítač případně může "nafixlovat" jeho zachycení slepením více fotek dohromady. Ovšem fotoaparát, pokud není opravdu mizerný, vám portrétované osoby nerozesměje. To budete muset udělat sami. Jednoduchý návod na skvělé fotky usměvavých lidí neexistuje. Nicméně přinášíme několik povětšinou amatérských postřehů a odkazů, které vám mohou poskytnout zajímavé nápady.

Vtip, průpovídka, překvapení

Nechcete-li využít obligátního "řekněte sýr", musíte přijít s něčím novým. Hodí se třeba krátký vtip, pokud jej portrétovaná osoba nezná a pokud se strefíte do jejího vkusu. Mnohem příhodnější je ale situační humor. Rada je tedy jednoduchá - konverzujte s tím, koho fotíte. Pokud se budete chovat přirozeně, bude přirozenější i výraz ve tváři fotografovaných.

Smích, dívka, vlasy

Zpovzdálí sledovat

Opačným postupem je "objekt" sledovat v průběhu nějaké aktivity, která smích vzbuzuje: společná hra, sledování komické scénky, fandění apod. Předvídejte situaci a čekejte na neopakovatelné záběry. Má to i technickou výhodu: dlouhé ohnisko v kombinaci s nízkou clonou znamená nízkou hloubku ostrosti, a tedy i pěkně rozostřené pozadí (bokeh). To dá vyniknout výrazu obličeje.

Smích, portrét

V pravou chvíli se do toho vložit

Pokud se na to cítíte, můžete zorganizovat v rámci focení nějakou aktivitu. Osvědčený je třeba výskok. Známý fotograf Philippe Halsman vděčí za svůj věhlas právě své "jump portrait" technice.

Dalí Atomicus

Dalí Atomicus (1948, Halsman)

Při skupinových fotkách je možné vyzvat fotografované k ještě větším šílenostem. Zafunguje hravost aktivnějších a skupinová nálada pak strhne i ty nesmělé.

Svatební foto v Římě - bláznivé

Svatební foto v Římě - nerozuměl jsem svatebnímu fotografovi, co přesně skupině nakázal, ale rozhodně se bavili, stejně jako kolemjdoucí turisté, kteří focení nedaleko Colossea sledovali.

Samospoušť

Zajímavým nápadem je desetisekundový závod. Nastavte si kompozici pomocí na stativu uhnízděného fotoaparátu. Poté, bez většího varování, zavolejte na všechny, že kdo chce být na skupinové fotce, ať běží do záběru. Z nastalého chaosu by měla být celkem dobrá fotka. A když ne dobrá, alespoň veselá.

Pokud jste do záběru doběhli jenom vy sami, tak jste málo křičeli, postavili foťák moc daleko nebo prostě nemáte autoritu. I tak by výsledná fotka "Zklamaný fotograf" mohla stát za to...

Jestliže jste vybaveni dálkovou spouští, víte jistě, co máte dělat.

Děti a úsměv

Děti a zvířátka se fotografují těžko. A u dětí navíc obvykle chceme zachytit jejich smích, nemluvě o ostatních požadavcích (otevřené oči atp.). Pokud chcete zvýšit své šance na úspěch, přijdou vám možná vhod některé tipy:

  • Udělejte z focení hru. Děti by neměly být jen objekty, u kterých čekáte na změnu stavu, zapojte je do tvorby a udělejte z toho hru.
  • Využijte rekvizity - ať už to jsou hračky nebo třeba speciálně upravený foťák...
PEZ dispenser

Dávkovač PEZ bonbónů namontovaný do sáněk pro externí blesk

  • Čapněte na bobek - nejlepší fotky uděláte, pokud foťák, a tedy i sebe, snížíte do úrovně očí dítěte. Není to jen otázka perspektivy, ale také důvěry.
  • Na prostředí záleží - než abyste vytrhli dítě z jeho oblíbeného místa jenom kvůli fotce, nechte jej tam, kde se cítí dobře.

Smích, chlapec


Poznáte pravý úsměv?

Psychotest od BBC

Rozpoznáte, který úsměv jde od srdce a který je strojený? Vyzkoušejte si svůj odhad na dvacítce krátkých videoklipů.

Pravý či falešný úsměv?

A pozor - strojený úsměv škodí zdraví...





Několik technických tipů

  • Blesk může osvětlit tvář, ale také zcela zkazit atmosféru. Využívejte jej s rozvahou, zkuste raději experimentovat s vyšší citlivostí.
  • Na druhou stranu, rozmazaná fotka zkazí jinak úžasný výraz obličeje. A pohybová rozostřenost je nenapravitelná. Pokuste se tedy nastavit takovou citlivost, aby vaše fotky neutrpěly a přitom jste mohli fotit s dostatečně krátkým časem. Nejde jen o to, aby se vám neklepaly ruce, ale také o fotografovaný objekt, který nejspíše bude mít k nehybnosti daleko.
  • Sekvenční snímání je skvělá věc, ale nic se nesmí přehánět. Zatímco v případech nekontrolovatelného smíchu je asi správné držet spoušť nepřetržitě a teprve ex post vybrat nejlepší snímek, jindy je lepší cvakat spíše tu a tam. Digitální foťáky ovšem obecně umožňují fotografům zcela zapomenout na množství fotek a fotit hlava nehlava.

Usmívejte se!

Nejjednodušší a nejlepší rada na závěr. Pokud budete pozitivně naladěni a fotografovaní to vycítí, sami se budou lépe cítit a jejich výrazy to budou odrážet. Vzájemná komunikace je nenahraditelná a z výsledků se pak budete moci radovat společně. Což mi připomíná: pěkný úsměv zachytíte, pokud vyfotíte výraz fotografovaného, který si prohlíží svou vyfocenou fotografii...

Odkazy