Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud: Webové stránky prodejce nejsou autorským dílem a mohou se kopírovat

  • 25
Soudní spor o zkopírovanou webovou prezentaci obchodu s mobilními telefony skončil dnes u ústavního soudu. Ten rozhodl, že firma, která obsah zkopírovala, nepoškodila žalobce.

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jiřího Střílka, který prostřednictvím žaloby neúspěšně žádal odškodnění za to, že soukromá firma údajně okopírovala jeho webové stránky.

Podstata sporu spočívá v tom, zda jsou Střílkovy stránky chráněným autorským dílem, nebo jen jednoduchou prezentací výrobků. K tomu se ústavní soudci nevyjádřili, stížnost odmítli pro zjevnou neopodstatněnost. Na případ upozornil server Aktuálně.cz, rozhodnutí má ČTK k dispozici.

Obecné soudy podle ústavních soudců nijak nezpochybnily to, že původní počítačový program včetně webové prezentace v html kódu je autorovým duševním výtvorem, a tím pádem jej chrání autorský zákon.

"(Obecné soudy) pouze zhodnotily, že v tomto případě webová prezentace nesplňuje pojmové znaky autorského díla ve smyslu autorského zákona," stojí v usnesení ÚS. Nejde prý o "jedinečný výsledek tvůrčí duševní činnosti".

Skutkové hodnocení ústavní soudci nepřezkoumávali. Pouze uvedli, že rozsudky jsou rozumně a uspokojivě odůvodněné.

Střílek vytvořil webové stránky určené pro prodejce mobilních telefonů ze Svitav. U obecných soudů žádal desítky tisíc korun od firmy, která jeho stránky zkopírovala i s chybami v technických detailech u jednotlivých telefonů, uvádí Aktuálně.cz. Střílek podle serveru nechce usnesení komentovat.

Firma, která stránky údajně zkopírovala, se prý hájila tím, že webové prezentace jsou u všech prodejců mobilních telefonů prakticky totožné, stejně jako technická data včetně obrazové dokumentace telefonů.


Témata: Ústavní soud