VIDEO: Rusové vás nenechají projít jen tak: Dechberoucí průlet ISS

  • 107
Americký astronaut Reid Wiseman vás za minutu půl vezme z jednoho konce vesmírné stanice ISS na druhý a v rychlosti vám vše okomentuje. Pobyt zde není nic pro klaustrofobiky.

Ve čtvrtek 20. listopadu oslaví mezinárodní vesmírná stanice ISS 16 let. Její první část, ruský modul Zarja, se na oběžné dráze objevila v roce 1998. ISS je trvale „obydlena“ od příchodu první posádky v listopadu 2000. Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur: americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA.

Nyní stanice za celkem zhruba 150 miliard dolarů slouží jako vědecká laboratoř na oběžné dráze. Svůj účel však začala skutečně plnit teprve poměrně nedávno: ještě v roce 2008 se na stanici prováděly zhruba tři hodiny výzkumu týdně, dnes je to zhruba 50 hodin.

Malá exkurze

Jak to vypadá uvnitř nyní, nám ukazuje 39letý americký kosmonaut Gregory Reid Wiseman, který se 10. listopadu vrátil po půlroční misi na Zemi. Během mise stačil dvakrát vystoupit do kosmu a spolu rusem Maximem Surajevem a němcem Alexandrem Gerstem dovezli ve vesmíru vypěstované octomilky.

Pro Wisemana to byl první pobyt ve vesmíru. Na orbitálním komplexu byl od 29. května a podle NASA na oběžné dráze kolem Země od té doby nalétal přes 70 milionů kilometrů.