Užitečné aplikace pro každý den - díl 1.

  • 33
V premiérovém díle nového seriálu vám představíme legendární program pro převod vašich Audio CD do MP3, a to včetně možnosti nahrávat z externího zdroje. Přineseme zajímavou náhradu komunikátoru ICQ. Poradíme, jakým softwarem zabezpečit programy před jejich spuštěním.

Rubrika Tipy a triky na našem serveru bude za pár dní slavit již první rok své existence. Za tuto poměrně krátkou dobu se setkala s velice pozitivním ohlasem, za což vděčíme především vám, našim čtenářům. Denně přímo do rubriky zavítá přes 400 uživatelů. Proto jsme se ji nyní rozhodli rozšířit o další články. Kromě pravidelných tipů a triků pro Windows, či článků ulehčujících nastavení některých součástí tohoto operačního systému se nyní nově budete moci týden co týden setkávat s články, v nichž budeme přinášet užitečné programy, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Audiograbber 1.83 - freeware
Vlastníte rozsáhlou sbírku Audio CD a rádi byste si ji převedli do počítačových souborů? Pak se vám jistě bude hodit zajímavý počin od Jackie Francka s výstižným názvem Audiograbber. Ten již dlouhou dobu bezpochyby patří mezi nejlepší programy pro digitální kopírování (grabování/ripování) skladeb z audio CD do MP3 a WAV souborů. Program, který navíc umí hudbu normalizovat (upravit hlasitost stop) a odstranit ticho ze začátku a konce, spolupracuje s mnoha externími kodeky i vlastní MP3/WMA/OGG kompresí. Z databáze freedb umí názvy skladeb stahovat i uploadovat. Můžete dokonce i nahrávat živé audio z line-in vstupu a digitalizovat tak např. staré desky nebo kazety. Program je nyní navíc distribuován jako freeware, takže za jeho používání nemusíte platit. Na oficiálních stránkách lze v sekci download navíc nalézt i soubor, který aplikaci počeští. Soubor stáhněte, rozbalte a zkopírujte do adresáře, kam jste program nainstalovali. V menu File vyberte v položce Choose Language Czech.

Užitečné aplikace pro každý den - díl 1. 

  • Program stahujte na této adrese (1.7 MB).
  • Empathy 1.0 – freeware
    Empathy je jednoduchý slovenský softwarový nástroj omezující přístup k programům. Aplikace dokáže modifikovat EXE soubory tak, že před každým jejich spuštěním bude nutné zadat heslo. Bez jeho znalosti se EXE soubor zkrátka nespustí. Hodí se tedy všude, kde je zapotřebí zabezpečit programy před spuštěním nepovolanou osobou. Vhodné je také pro počítače, ke kterým má přístup více osob (internetové kavárny, knihovny apod.), nebo jako rodičovský zámek. Do řádku Súbor vložíte adresu a do boxíku Možnosti ochrany vepíšete heslo. V neregistrované verzi je maximální délka hesla pouze jeden znak. Z toho však nemusíte být nešťastní. Stačí, když autorovi zašlete papírovou pohlednici a on vám obratem e-mailem pošle kód, který program odemkne.

    Užitečné aplikace pro každý den - díl 1.

  • Program stahujte na této adrese (223 kB).
  • Miranda 0.3.3 – freeware
    Používáte on-line komunikační nástroje? Máte své kamarády a známé na konkurenčních sítích? Pak zkuste Mirandu. Jde o klasický nástroj pro konverzaci po internetové síti, který v sobě sdružuje hned několik komunikačních sítí. To znamená, že hovořit můžete nejen v rámci jedné sítě, ale i mezi ostatními, a to bez nutnosti spouštět jiný program. Miranda sice nedisponuje vlastní sítí, ale to vůbec nevadí. Po stažení a instalaci totiž stačí provést přihlášení k jednomu z vašich účtů u konkurenčních „kecálků“. Aplikace podporuje i import kontaktů, přičemž u sítě ICQ k tomu dochází automaticky. Mezi další plusy patří: hardwarová nenáročnost, pouze nepatrné využití paměti RAM, perfektně zpracované grafické prostředí, ve kterém se zorientuje každý uživatel, a také to, že existuje verze, která se nemusí instalovat. Program je v licenci open-source (otevřený zdrojový kód), takže jej lze modifikovat. Pokud hledáte pouze komunikační program bez všech těch funkcí, kterými disponuje ICQ a jemu podobné, jistě bude Miranda vhodnou volbou. K dispozici je i čeština.

    Užitečné aplikace pro každý den - díl 1.

  • Program stahujte na této adrese (728 kB).