Užitečné aplikace pro každý den - díl 11.

  • 6
V dalším pokračování o programech pro každý den vás seznámíme s technickým lexikonem. Představíme program, jenž dokáže ze systému Windows vytáhnout uložená hesla. Budeme se zabývat zjištěním informací o souborech uložených v PC a nezapomeneme se zmínit o nástroji, který vám zjistí důležité informace o vypalovacích médiích.

profi LEXICON 2004 – demoverze
Hledáte-li technický slovník, pak můžete zkusit profi LEXICON 2004. Podle autora jde o rozsáhlý technický slovník, který obsahuje aktuální a ověřenou terminologii ze 130 oborů vědy, techniky a ekonomiky. Svým zaměřením je sice určen spíše firemním a profesionálním překladatelům a tlumočníkům, ale své místo si může najít i u lidí, kteří potřebují čas od času znát význam cizího slova. Slovník existuje ve třech variantách a to buď: česko-anglický/anglicko-český, česko-německý/něměcko-český a slovensko-anglický/anglicko-slovenský. Každý z těchto produktů obsahuje jiný počet hesel (od 130 000 do 110 000). Zkušební demoverze vám umožní seznámit se s obsahem a prací s elektronickými slovníky, je omezena rozsahem slovní zásoby, ne však funkcemi. K bezproblémovému ovládání programu navíc přispívá intuitivně poskládané menu, fultextové vyhledávání s jazykovou analýzou (lze využít logické operátory), možnost listovat po stránkách, kopírování textu do schránky, změna velikosti písma atd. Cena produktu je závislá na verzi slovníku, pohybuje se od 1464 Kč do 2989 Kč.

  • Program stahujte na této adrese (50-70 MB).
  • profi LEXICON 2004

    RockXP 3.0 - freeware
    Potřebujete-li vytáhnout z operačního systému důležité údaje, ke kterým se dostanete jen velmi obtížně, pak můžete využít celou řadu utilitek. Budete-li chtít konkrétně zjistit uložená hesla, pak můžete vyzkoušet RockXP. Aplikace se může hodit zejména v situacích, kdy potřebujete reinstalovat PC, nebo v případě, kdy zapomenete důležité heslo, které máte uložené pouze ve Windows. Po stažení souboru není zapotřebí provádět ani žádnou instalaci. Program stačí prostě spustit. Otevře se hlavní a také jediné okno, ve kterém se nachází celkem sedm záložek. Grafické zpracování není sice nikterak úchvatné, ale pro běžné použití postačí a vy se v něm alespoň neztratíte. Funkce, které najdete pod jednotlivými záložkami vám mohou pomoci zjistit aktuální registrační číslo vašich Windows a Office, uložit aktivační soubor systému či změnit aktuální klíč. V jiné záložce najdete jakousi stromovou strukturu systémových hesel a jiných informací. Ta je bohužel poněkud nepřehledná, takže informace z ní přečte jen zkušený počítačový uživatel. Zajímavá volba je i generátor hesel, který vám vytvoří heslo doslova na míru. Vše navíc podtrhuje fakt, že je tento program k dispozici zdarma.

  • Program stahujte na této adrese (420 kB).
  • RockXP

    File Information 1.1 – freeware
    Každý soubor obsahuje informace, podle kterých ho lze identifikovat. Vlastníte-li systém Windows XP, pak stačí vybrat položku vlastnosti souboru a informace máte jako na dlani. To však neplatí pro starší verze Windows. Pracujete-li tedy s velkým množstvím souborů a stává se vám, že nevíte co jsou zač, můžete si pomoci užitečným programem. Program pochází od českého autora, takže s jazykem nebudete mít žádné problémy. Také po grafické stránce mu není snad co vytknout. U jednotlivých souborů zjišťuje informace o velikosti, datumu, typu souboru a cestu k němu. Je-li soubor typu EXE či DLL, pak si můžete nechat navíc zobrazit i další data, jako je verze programu, název produktu apod. U grafických souborů (JPEG, GIF, PNG, BMP, PCX a TIFF) lze zjistit rozměr, případně bitmapovou hloubku obrázku. Pozadu nezůstávají ani informace načítané ze souboru MP3.

  • Program stahujte na této adrese (394 kB).
  • File Information

    CDR Identifier 1.63 – freeware
    Poslední aplikace, se kterou vás dnes seznámíme je utilitka pro zjištění základních parametrů zapisovacích CD médií. Program v současné době není nadále vyvíjen. Jeho poslední verze se objevila naposledy začátkem roku 2003. Software se nemusí instalovat, stačí ho spustit. Tím dojde ke zjištění připojených SCSI a IDE zařízení a objeví se hlavní okno. Informace o CD-R médiu však program načítá pouze z mechanik typu CD-RW a DVD ± RW. Nepřepisovací zařízení totiž nemají tu možnost načítat informaci ATIP, ve které jsou data uložena. S utilitou lze tedy zjistit výrobce disku, typ média, nominální kapacitu (kolik lze na médium vypálit dat), či detekovat maximální a minimální rychlosti vypalování.

  • Program stahujte na této adrese (108 kB).
  • CDR Identifier