Užitečné aplikace pro každý den - díl 20.

  • 6
Chcete si vytvořit vlastní elektronické testy, které vás budou zkoušet? Potřebujete znát vnitřní a venkovní IP adresu PC? Stále se vám nedaří odchytit škodlivý počítačový kód a nebo máte obrovské množství MP3, které byste rádi hromadně zkonvertovali do OggVorbis? Pak potřebné nástroje najdete v dnešním článku.

Test 1.1.4.24 – freeware
Začneme českým prográmkem pro tvorbu testů. Pomocí něho si lze vytvářet zkušební testy s výběrem odpovědí (a,b,c,…). Je vhodný všude tam, kde je zapotřebí prověřit určité znalosti. Vhod tedy jistě přijde učitelům ve školách, či studentům, kteří si v něm vytvoří testy pro vlastní zkoušení. Nastavit si lze jednu či více správných odpovědí a můžete se nechat zkoušet jak přímo na PC, tak po vytisknutí na papíru. Samozřejmě nechybí ohodnocení a údaj o délce vyplňování odpovědí. Mezi další možnosti patří promíchávání otázek a odpovědí a možnost přidání doprovodného obrázku k otázce, či časový limit na otázku. I když je produkt lehce ovladatelný, pro bezproblémovou práci je zapotřebí se s ním nejdříve seznámit. Sem tam možná narazíte na drobné chybičky, které však nemají výrazný vliv na chod produktu. Mezi pomůckami se nachází i export do formátu RTF a také nechybí jeden zkušební (ne příliš vydařený) test.

  • Program stahujte na této adrese (1.4 MB).
  • Test

    ShowIP 1.5.2 – freeware
    Velmi primitivní, leč pro někoho jistě užitečný nástroj se skrývá pod názvem ShowIP. Pomocí něho totiž již nikdy nebudete mít problém zjistit IP adresu a jméno vašeho počítače. Ukazuje však nejen lokální adresu (intranetovou), ale i tu vnější (internetovou). Druhý případ se může hodit především v situacích, kdy se PC nachází za routerem a vy tak neznáte veřejnou IP adresu. Pracuje i za firewallem a navíc vás automaticky upozorní (zvukem, hlášením) vždy, když dojde ke změně IP adresy. To však ještě není vše. Produkt si totiž dokáže poradit také s uvolněním a obnovením adresy či zamknutím pracovní stanice, anebo jejím restartem. V neposlední řadě je vše zaznamenáváno do logu. Potřebujete-li tedy často zjišťovat IP adresu a nechce se vám používat příkazovou řádku Windows, pak je pro vás program tím pravým nástrojem.

  • Program stahujte na této adrese (494 kB).
  • ShowIP

    Bazooka Adware and Spyware Scanner 1.13.02 – freeware
    Také jste si již někdy říkali, že byste nejraději na spyware, adware, trojské koně či další obtěžující PC „hmyz“ vzali bazooku? Tak proč to neuděláte? My však nyní nemáme na mysli ani tak klasickou bazooku, jenž se používá v armádě, ale stejnojmenný softwarový program. Náplní práce Bazooka Adware and Spyware Scanner je totiž odhalování nejrůznějších záškodných programových kódů jako jsou spyware, adware, trojan, keylogger, foistware a trackware komponenty. Jeho předností je vysoká rychlost práce, přičemž samotné skenování vašeho počítače trvá něco kolem dvou vteřin. Současně odhalí na 490 zákeřných kódů, přičemž je jejich databáze často aktualizovaná. Na druhou stranu však nalezené komponenty neumí odstranit. Avšak v podrobnějších informacích (odkazem z nalezené komponenty na stránky programu) se dozvíte, jak se kterého špehovacího agenta manuálně zbavit. Pokud se tedy v počítačích vyznáte, pak by vám Bazooka Adware and Spyware Scanner mohl pomoci. Méně zkušenějším uživatelům doporučujeme raději použít některý z programů nejen pro jejich detekci, ale zároveň i odstranění.

  • Program stahujte na této adrese (718 kB).
  • Bazooka Adware and Spyware Scanner

    OggVorbis Translator 1.1 – freeware
    Možná jste se již někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali mít vaši obsáhlou sbírku hudebních alb uloženou ve formátu OggVorbis, ale máte ji pouze v MP3. Nebo jen toužíte zahodit dnes již překonaný komprimovaný formát pro ukládání hudby a začít používat nový otevřený standard. Pak pro vás máme dobrou zprávu. Prográmek od českého autora Jana Ringoše vám toto dokáže splnit. OggVorbis Translator, jak je již z názvu patrné, slouží k převodu hudby uložené ve formátu Microsoft WAV (.WAV), MPEG Audio Layer-2 (.MP2), MPEG Audio Layer-3 (.MP3), AIFF, AVI (pouze zvukovou stopu) nebo OggVorbis do formátu OggVorbis (.OGG). Vhodnou konfigurací převaděče je možné snížit velikost vašeho hudebního archívu ve zmíněných formátech i na více, než polovinu při zachování subjektivní kvality zvuku. Pro převod WMA, ASF a WMV je však nezbytné mít instalovány aplikace Windows Media Player 9 nebo Windows Media Player 9 Runtime. To však ještě není vše, co umí ukládat do OggVorbisu. Stejně dobře si totiž poradí s radiovým proudem či grabováním Audio CD. Práce s ním je velmi jednoduchá a intuitivní. Dokonce není zapotřebí provádět ani nějaké hlubší nastavování či mít znalosti o různých hudebních formátech. Stačí vybrat požadovanou frekvenci převádění (úpravou této vlastnosti je možné převzorkovat vstupní zvuk a výrazně tak snížit či zvýšit velikost souboru, avšak na úkor kvality záznamu) a také kvalitu (umístěním posuvníku doleva získáte nižší kvalitu výsledného záznamu, posunem doprava kvalitu zvýšíte). Ve výchozí pozici je zachována kvalita podobná běžnému formátu MP3 (128kbit). V nespolední řadě je dobré určit i výstupní složku nově tvořených souborů. Potěšitelný je jistě i fakt, že se aplikace nemusí instalovat.

  • Program stahujte na této adrese (444 kB).
  • OggVorbis Translator